Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Máte to štastie a tešíte sa do práce? Pracujeme, lebo musíme a o miesto sa bojíme

Gejza Angyal: Nástup do práce, 1953. Zdroj: webumenia.sk
Gejza Angyal: Nástup do práce, 1953. Zdroj: webumenia.sk

Prácu vnímame len ako zdroj peňazí a v zamestnaní chceme cítiť istotu. Robíme kompromisy, chceme vyšší plat, ale v konečnom dôsledku sme spokojní.

Katarína Kazárová pracuje ako ťahačka syrových korbáčov v  Zázrivej na Orave. Z vriacej vody vyťahuje syr, z ktorého vzniká syrová niť. Je to na pomery regiónu dobre platená, ale monotónna práca, ktorá je po pár hodinách aj fyzicky namáhavá.

Keby som nemusela, tak to nerobím, hovorí Katarína. „Určite nie túto prácu, ale inú,“ priznáva matka dvoch už plnoletých detí, ktoré s ňou ešte žijú. Manžela nemá. V dedine je práca so syrom najrozšírenejší džob. Ťažko nájdete ženu, ktorá by sa ku korbáčom nedostala.

Práca len ako nutnosť

Nielen Katarína, aj mnohí Slováci chápu prácu ako zdroj obživy a nič viac. Ukázal to výskum, ktorý zverejnil Sociologický ústav SAV. Žiadne splnenie životného sna o práci, ktorá má zmysel a napĺňa ma. Žiadne veľké ideály. Odrobiť si svoje a ísť domov najskôr, ako sa dá.

Sociológovia z SAV zistili, že viac ako štyridsaťtri percent opýtaných pracuje, len aby mali peniaze. Oproti krajinám, ako sú Fínsko či Dánsko, je to až o desať percent viac ľudí, ktorí ako svoju motiváciu vidia len to, aby im prišla nejaká suma na účet. V Nórsku takto vníma prácu len osem percent ľudí. Z medzinárodného porovnania sú zrejmé rozdiely medzi vyspelejšími krajinami Západu a tými postkomunistickými. Výnimkou je Japonsko, kde sa pracovná kultúra odlišuje od celého sveta.

Postoj Kataríny k práci je pre Slovensko typický. Má ukončené stredoškolské vzdelanie a pracuje, aby uživila rodinu. „Celý deň stojíte v miestnosti, kde je hrozné teplo, močíte si ruky vo vriacej vode a stále robíte jeden pohyb,“ opisuje dennú rutinu.

V Zázrivej nemá veľa iných možností ako zarobiť. „Už  nie som najmladšia a nemôžem si vyberať,“ komentuje to. A pri korbáčoch sa dá zarobiť pomerne dobre.

Prestíž aj plat

Slovensko je svojské aj v iných aspektoch. Prieskum ukázal, že výška platu až tak neovplyvňuje, ako vnímame prácu. Dôležitejšia je prestíž spojená s pracovným miestom a to, či je fyzicky náročná. To sú aspekty, ktoré ovplyvňujú motiváciu ľudí pracovať.

Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu hovorí, že prácu stále vnímame ako povinnosť a oproti Západu máme iné priority. „Keby sme mohli, radšej budeme tráviť čas so svojimi deťmi či vnúčatami. Na Západe má práca oveľa vyššie postavenie v rámci priorít,“ vysvetľuje Bahna.

Svoj príjem považuje za vysoký 21,6 percenta respondentov na Slovensku. „Je to podpriemer, ide však len o subjektívne hodnotenie, pretože pod nami sú napríklad Francúzi či Japonci,“ poznamenal Bahna. Nespokojnejší so svojím platom sú napríklad aj Česi. Výška príjmu pritom patrí medzi tri najdôležitejšie vlastnosti zamestnania – hneď za istotou a jej zaujímavosťou.

O zmene práce podľa riaditeľky profesie.sk Ivany Molnárovej uvažuje väčšina nespokojných zamestnancov práve preto, že chcú vyšší plat. „Takáto zmena však prinesie len krátkodobé uspokojenie,“ varuje Molnárová. Prvoradé je, aby nás práca bavila a napĺňala, vraví šéfka najväčšieho pracovného portálu na Slovensku.

Robíme kompromisy a nie to, čo nás baví

Aj v hodnotení zaujímavosti zamestnania patrí Slovensko podľa Bahnu k podpriemeru. „Až 65,2 percenta respondentov hodnotí svoju prácu ako zaujímavú, pričom ide hlavne o ľudí s prestížnym povolaním a s vyšším platom,“ vysvetlil Bahna.

„Nikto sa nenarodí a nepovie, že chce ťahať korbáče. Musela som prijať, čo mi bolo ponúknuté,“ hovorí Katarína zo Zázrivej. Oveľa radšej by napríklad pracovala v bufete, kde by bola v kontakte s ľuďmi, túto prácu si už v minulosti vyskúšala.

Molnárová hovorí o systémovej chybe. „Už od detstva sme nútení robiť kompromisy. Ak študujeme, tak si skôr vyberáme nie to, čo nás baví, ale to, čo nám prinesie peniaze.“

Ľuďom chýba istota

Istota je na prvom mieste v aspektoch, ktoré ľudia na Slovensku považujú za dôležité v práci. Len 53,5 percenta ľudí cíti v práci istotu, čo je oproti iným západným krajinám málo. Výnimkou je Japonsko, ktoré sa jediné v prieskume umiestnilo pod nami.

Katarína o svoju prácu strach nemá, veď práve istota je to, čo ju v práci drží. „Mnohí ľudia žijú od výplaty k výplate a to ovplyvňuje aj psychiku aj strach o stratu práce,“ myslí si Molnárová.

Katarína preto prácu nezmení. Je pre ňu nutným zlom, no dáva jej istotu zabezpečenia základných potrieb. Ak by teraz začala hľadať novú prácu, hľadala by dlho a nemôže si dovoliť zostať bez zamestnania. A na to svoje si už zvykla a v podstate je spokojná. „Sme tam dobrá partia, sme kamarátky a aj sa v práci nasmejeme,“ hodnotí to na záver.

Sme spokojní, nesťažujeme sa

Aj z výskumu vyplýva, že Slováci sú v konečnom dôsledku so svojím zamestnaním skôr spokojní. Bahna hovorí, že aj keď by sa mohlo zdať, že to tak nie je, až 83 percent opýtaných vyjadrilo buď úplnú, alebo čiastočnú spokojnosť. „Len 5,1 percenta je v podstate nespokojných,“ dodal.

Podobne to vidí aj Molnárová, ktorá dodáva, že sme národ, ktorý sa nesťažuje. „Aj štrajk vo Volkswagene bol skôr výnimkou, pretože často je to tak, že čo nám naložia, to aj zvládneme,“ myslí si. V odpovediach úplne a veľmi spokojný sa však Slovensko s 37,8 percenta opäť ocitlo pod priemerom porovnávaných krajín.

Celkovo sa Slovensko z porovnania s ostatnými krajinami – do prieskumu sa ich zapojilo 50, v ničom extrémne nevymyká.

„Z tých krajín, s ktorými sa reálne môžeme porovnávať, má Slovensko jednu z najhorších histórií, čo sa týka dlhodobej nezamestnanosti. Z tohto pohľadu vyšli Slováci ako optimisticky naladení,“ vraví Bahna, ktorý robil spolu s ďalšími sociológmi zo Sociologického ústav SAV výskum v roku 2016.

Dnes na DennikE.sk

 • Nezamestnanosť: Hromadných výpovedí bolo v máji prekvapujúco menej
 • Slovenská pošta: Novým predsedom predstavenstva je Martin Ľupták
 • Financie: Schodok štátneho rozpočtu v máji opäť výraznejšie stúpol a prekročil hodnotu plánovanú na celý rok
 • Ekonomický newsfilter: Vláda má tento týždeň zvýšiť kurzarbeit. Podniky chcú na zamestnanca aspoň 1 200 eur
 • Autá: Predaj nových osobných áut vo Francúzsku v máji klesol medziročne zhruba o 50 percent na vyše 96-tisíc
 • Pomoc: Čo zatiaľ vieme o preplácaní nájmov za zatvorené prevádzky
 • Radíme: Ako odmietnuť odklad dovolenky a kedy sa dajú získať peniaze

Minúta po minúte

Zdieľať

Zynga kupuje tureckého producenta hier pre mobilné prístroje Peak za 1,8 mld. USD. Ide o doteraz najväčšiu akvizíciu amerického výrobcu počítačových hier, zvýši mu počet denných používateľov o 60 %. Zynga stojí napríklad za hrou FarmVille.

Dohoda prichádza v čase zvýšeného záujmu o hranie hier, ktorý podporili karanténne opatrenia súvisiace s koronavírusom a obmedzenia ďalších zábavných aktivít. Dokončená by mala byť v 3. štvrťroku.

Šéf Zyngy Frank Gibeau očakáva, že akvizícia zvýši priemerný počet aktívnych hráčov hier firmy o vyše 60 percent vďaka zahraničnej expanzii. Transakcia je tiež dôležitá pre rast jej tržieb a ziskovosť.

Spoločnosť Peak bola založená v roku 2010 v Istanbule. Patrí medzi takzvané technologické jednorožce, teda začínajúce súkromné IT firmy s hodnotou nad 1 miliardu dolárov. Z jej produkcie pochádza obľúbená hra Made in Istanbul. (bloomberg, reuters, čtk)

Zdieľať

Nemecko pripravuje nový balík fiškálnych stimulov v hodnote 75 až 80 miliárd eur na podporu ekonomiky zasiahnutej koronakrízou. Peniaze majú ísť nad rámec marcového záchranného plánu za 750 miliárd eur.

Podľa Bild am Sonntag by väčšinu financií v ďalšom stimulačnom balíku mala vyčleniť vláda kancelárky Angely Merkelovej, doplnia ju jednotlivé spolkové krajiny. Podporný program má byť predstavený tento týždeň.

Na čo by mohlo dať Nemecko peniaze:

 • zníženie daní,
 • peňažná podpora rodinám,
 • dodatočné financie pre malé firmy,
 • odpustenie dlhov pre obce,
 • dotácie na automobilový priemysel.

Šéf nemeckého parlamentu Wolfgang Schäuble vyzval kabinet, aby stimulmi podporil politiku v oblasti klímy, digitalizáciu a inovácie. Dotácie na kúpu nového auta, ktoré už ohlásilo napríklad Francúzsko, považuje za niečo „nepredstaviteľné“.

Predseda Asociácie nemeckých strojárskych firiem VDMA Carl Martin Welcker nedeľníku FAS povedal, že stimuly na nové vozidlá by „diskriminovali iné výrobky“. (tasr)

Zdieľať

Európsky automobilový priemysel vykázal v máji neisté náznaky oživenia. Prepad odbytu sa zmiernil v Španielsku i Francúzsku, no napríklad do predajní PSA či Renault prišli najmä klienti, ktorí si prevzali autá objednané pred koronakrízou.

Európske vlády hľadajú akékoľvek signály, že uvoľnenie koronavírusových reštrikcií a znovuotvorenie tovární pomôže naštartovať automobilový priemysel.

Ako sa vyvíja trh

Vo Francúzsku sa medziročný prepad odbytu áut v máji zmiernil na 50 percent z aprílových 89 percent. Podobný trend sa ukázal v Španielsku, kde sa pokles predaja stlmil na takmer tri štvrtiny, v apríli presiahol 96 %.

Menej jasný je vývoj vo Švédsku, kde obchody mohli zostať počas pandémie otvorené. Nové registrácie áut klesli v máji o 50 %, čo sa veľmi nelíšilo od údajov za apríl.

V čom je problém

Automobilky v Európe museli počas pandémie na niekoľko týždňov zatvoriť svoje závody aj autosalóny. I keď už obnovili produkciu, zatiaľ vyrábajú len malé množstvá vozidiel.

Predajcovia zase čelia slabej dôvere investorov. Spotrebitelia sú opatrní, obávajú sa druhej vlny pandémie, ktorá by mohla spôsobiť obnovenie reštrikcií. (tasr)

Zdieľať

Žilinský kraj pridal po otvorení škôl viaceré prímestské autobusy, naďalej sa však jazdí zväčša podľa cestovného poriadku cez prázdninové pracovné dni. Kraj od soboty okrem toho spúšťa cyklobusy pre turistov, pridá aj nové spoje na Liptove.

Ako budú jazdiť prímestské autobusy v Žilinskom kraji:

Samosprávne kraje si objednávajú prímestskú dopravu od autobusových dopravcov, s ktorými majú dlhodobé zmluvy.

Ďalšie kraje podobne ako žilinská krajská samospráva ohlásili pridanie spojov od 1. júna, nevrátili sa však zatiaľ k plnej prevádzke ako pred pandémiou.

Zdieľať

Čínska firma BYD bude dodávať Fordu batérie do elektromobilov. Americká automobilka s nimi počíta pri plug-in hybridnom modeli, ktorý plánuje vyrábať spolupráci s čínskym partnerom Changan Automobile.

BYD je výrobca elektromobilov, k jeho investorom patrí tiež Američan Warren Buffett. Dodávky batérií pre Ford sú prvým známym kontraktom BYD v tejto oblasti s veľkou globálnou automobilkou.

Podľa vyjadrení z minulého roka Ford plánuje uviesť na čínsky trh viac ako 30 nových alebo upravených modelov áut do konca roka 2021, z toho vyše tretina majú byť elektrické vozidlá. (reuters)

Zdieľať

Novým predsedom predstavenstva Slovenskej pošty sa stal Martin Ľupták a dočasne bude vykonávať aj povinnosti generálneho riaditeľa. Na túto pozíciu rezort dopravy vyhlási výberové konanie. Ľupták doteraz pôsobil v špedičnej spoločnosti Bring Trucking patriacej do štruktúr nórskej pošty.

Zdieľať

Kartel OPEC a Rusko diskutujú o predĺžení súčasných škrtov v ťažbe ropy o jeden až dva mesiace. Zoskupenie sa dohodlo na znížení ťažby počas mája a júna o 9,7 milióna barelov denne, čo je približne desatina svetovej produkcie.

OPEC a spojenci na čele s Ruskom obmedzujú ťažbu ropy, aby zvýšili jej ceny, ktoré sa drasticky prepadli vinou prepadu dopytu spôsobeného reštrikčnými koronavírusovými opatreniami.

Podľa agentúry Reuters neformálny líder OPEC-u Saudská Arábia nepočíta s uvoľnením dohodnutého opatrenia v júli, ale rokuje o jeho predĺžení do konca roka. Takému scenáru údajne zatiaľ nie je naklonené Rusko.

„Zatiaľ je to návrh, ešte sa musí dokončiť,“ uviedla agentúra Reuters k možnému predĺženiu škrtov o jeden až dva mesiace zdroj zo skupiny OPEC+. „Je to na mesiac – dva, nie na pol roka,“ povedal ruský zdroj o predĺžení ťažobných obmedzení.

Ceny ropy sa pohybujú okolo 35 dolárov za barel, v porovnaní so začiatkom roka sú zhruba na polovičnej úrovni. Členské štáty OPEC+ by mali diskutovať o ťažobnej politike na online stretnutí 4. júna. (reuters, čtk)

Zdieľať

Najviac peňazí z prvej pomoci od štátu za marec dostal Volkswagen Slovakia. Nasleduje trnavská automobilka PSA a výrobca pneumatík Continental Matador Rubber. Vyplýva to z aktualizovaného zoznamu, ktorý zverejnila Transparency International.

Transparency International si informácie vyžiadala podľa zákona, v štátnom registri zmlúv totiž informácia o výške pomoci chýba.

Čo vyplýva z aktualizovaného zoznamu

 • Volkswagen Slovakia získal v programe takzvaného kurzarbeitu 5,3 milióna eur. PSA dostala 960-tisíc eur a púchovský závod nemeckého Continentalu 600-tisíc eur.
 • Drvivá väčšina z prvej desiatky podporených patrí do automobilového priemyslu. Výnimkou je nitriansky Foxconn, ktorý vyrába televízory, a logistická spoločnosť DHL Exel Slovakia.

Transparency hovorí, že údaje bude aktualizovať každé dva týždne.

Zdieľať

Schodok štátneho rozpočtu v máji opäť výraznejšie stúpol a prekročil hodnotu plánovanú na celý rok. Medziročne sa v máji viac než zdvojnásobil na takmer 3,14 miliardy eur, vyplýva z informácií ministerstva financií.

Oproti aprílu sa schodok prehĺbil o ďalších zhruba 717 miliónov eur.

Bývalá vláda Petra Pellegriniho naplánovala na tento rok schodok štátneho rozpočtu na hotovostnom princípe takmer 2,77 miliardy eur. Analytici aj nezávislá rozpočtová rada už vlani pri schvaľovaní rozpočtu a pred vypuknutím pandémie upozornili, že hospodárenie štátu bude bez dodatočných opatrení horšie.

Matovičova vláda zatiaľ nenavrhla novelu zákona o štátnom rozpočte na tento rok.

Príjmy rozpočtu od januára do konca mája klesli oproti rovnakému obdobiu minulého roka o desatinu, ešte rýchlejším tempom sa znížil výnos štátu z daní. Rozpočtové výdavky boli oproti vlaňajšku o 15 percent vyššie. (čtk)

Zdieľať

Predaj nových osobných áut vo Francúzsku v máji klesol medziročne zhruba o 50 percent na vyše 96-tisíc. Prepad trhu sa výrazne spomalil z aprílových 89 percent, vyplýva z údajov francúzskeho automobilového zväzu CCFA.

Koronakríza viedla vo Francúzsku podobne ako v ďalších európskych krajinách k dočasnému uzatvoreniu predajní automobilov. V marci, keď sa začali prijímať reštrikčné opatrenia, sa odbyt na francúzskom trhu prepadol o 72 %.

Proti celkovému trhu sa vyvíjal predaj elektrických áut, od januára do mája sa takmer zdvojnásobil na vyše 31-tisíc kusov a ich podiel na celkovom odbyte nových vozidiel dosiahol 6,5 %. Predaj hybridov stúpol o 13 %.

Automobilový priemysel po celom svete sa potýka s negatívnymi dosahmi koronakrízy, ktorá zasiahla výrobu aj dopyt. Francúzsky prezident Emmanuel Macron nedávno predstavil balíček v hodnote viac ako 8 miliárd eur na záchranu domáceho autopriemyslu. (reuters, čtk)

Zdieľať

Zoot spustil online trhovisko, na ktorom môžu ponúkať tovar ďalšie módne firmy, k dispozícii majú aj jeho výdajné miesta. Partnerský predaj počas núdzového stavu sa osvedčil napríklad e-shopu Mall.cz.

Medzi prvými značkami, ktoré využijú Zoot ako predajný kanál, budú Under Armour, Pietro Filipi, Kara či Styx. Získajú tak ďalší priestor, v rámci ktorého môžu vypredať produkty z jarnej kolekcie nahromadené v skladoch počas zatvorenia obchodov v dôsledku koronavírusu.

Český e-shop Zoot v apríli navštívilo 1,5 milióna používateľov, o predaji na svojom webe rokuje s desiatkami českých módnych firiem.

Pozitívne skúsenosti s partnerským predajom má Mall.cz, v ktorom tvorí štvrtinu všetkých objednávok. Od polovice marca sa k nemu pripojilo 300 obchodníkov, celkovo ich prostredníctvom platformy predáva vyše 800.

Viac o Zoote

Obchod predáva módu a doplnky, majiteľom je firma Company New, ktorá patrí pod investičnú skupinu Natlant. Tá bola najväčším veriteľom Zootu, ktorý predvlani nezvládol financovanie svojej prevádzky a výrazne sa zadlžil.

Súd v marci so súhlasom veriteľov schválil reorganizačný plán e-shopu. Po jeho splnení bude dokončená reorganizácia a ukončené insolvenčné konanie. (čtk)

Zdieľať

Poľsko po koronavírusovej výluke obnovilo vnútroštátne lety, zákaz medzinárodných spojení platí do 6. júna. Lety pre cestujúcich s výnimkou špeciálnych presunov dostali stopku v polovici marca, doprava nákladu pokračovala aj počas pandémie.

Poľský národný dopravca LOT obnovil lety z Varšavy do 7 miest v krajine a tiež spojenie medzi Gdanskom a Krakovom. Celkovo plánuje vypraviť 30 letov denne, spojenia so zahraničím chce obnoviť od 14. júna.

Spoločnosť LOT zaviedla nový hygienický režim. Do terminálov môžu vstúpiť iba cestujúci po zmeraní teploty, povinné je dodržiavanie 1,5-metrového odstupu i nosenie ochranných masiek na tvár vrátane lietadla. Obsadiť možno iba každé druhé sedadlo.

Vlani prešlo cez poľské letiská 49 miliónov cestujúcich, čo medziročne predstavuje nárast o 7 percent. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať