Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Štát tlačí štvrtého operátora tak tvrdo, že mobily Poštatel môžu stihnúť Vianoce

Foto - Techbox.sk
Foto – Techbox.sk

Firma Swan nemá poriadnu sieť, je vo vojne s konkurenciou, ale štát jej ide v ústrety cez regulátora aj spoluprácu so Slovenskou poštou.

Štvrtý mobilný operátor, slovenská spoločnosť Swan, získal licenciu na mobilnú dátovú 4G sieť pred viac ako rokom. Kto od jeho príchodu čakal, že príde rýchlo s ponukou lacného volania alebo posielania esemesiak za nízke ceny, musí byť zatiaľ sklamaný.

Swan doteraz nemá dostatočne veľkú vlastnú sieť a tak môže byť normálny mobilný operátor, len ak mu siete prenajme niekto z jeho troch konkurentov, ktorými sú Orange, Slovak Telekom alebo O2.

Nik z nich nie je spolupráci s konkurentom naklonený, no pod tlakom štátu sa to môže zmeniť. Telekomunikačný úrad totiž pred pár dňami vydal rozhodnutie, ktorým prístup Swanu k cudzím sieťam významne uľahčil.

Telekomunikačný úrad vedie nominant Smeru. Predchádzajúceho šéfa tejto inštitúcie odvolala ešte prvá Ficova vláda po tom, čo sa dostal do sporu s J&T.

Veľké víťazstvo

Štát fakticky prikázal, že traja mobilní operátori sú v prípade, keď ich o to Swan požiada, povinní mu prenajať svoju sieť. A to aj vtedy, keď sa nedohodnú na cene. V takom prípade ju neskôr určí  úrad a bude platiť aj spätne.

Ide o cenu za minúty, SMS či dáta posielané zákazníkmi Swanu do siete konkurencie. Regulačný úrad ide vzorec ešte len vytvoriť, má to stihnúť do štyroch mesiacov.

„Tieto rozhodnutia sú vykonateľné a veríme, že všetci traja operátori ich budú rešpektovať a so všetkými troma operátormi máme záujem o ďalších krokoch rokovať,“ povedala Zuzana Hánová zo Swanu.

O cenovú reguláciu požiadal úrad Swan, regulátor mu vyhovel, dokonca vydal okamžitý príkaz na pripojenie k sieťam.

Takáto cenová regulácia nie je v Európskej únii vôbec bežná. Sám regulátor tvrdí, že ju v minulosti mal iba Cyprus a Slovinsko a v súčasnosti už len Cyprus.

No pre slovenskú firmu Swan je to veľké víťazstvo, takmer isto už získa tak dôležitý prístup do národného roamingu. Majiteľom Swanu je DanubiaTel, ktorý patrí do portfólia skupiny Danubia Invest bratov Ondrišovcov.

„Doteraz sme sa so žiadnym z operátorov na cene nedohodli. Vydané predbežné opatrenia stále dávajú priestor na dohodu o cene. V opačnom prípade do 25. júla o cene rozhodne úrad,“ povedala Hánová zo Swanu.

Tým však pomoc štátu novému operátorovi nekončí. Kontrakt so Swanom je pripravená urobiť aj štátna Slovenská pošta. Tá sa na vzniku mobilného operátora pod značkou Poštatel dohodla so Swanom už minulý rok v jeseni, čaká sa len na prístup Swanu do cudzích sietí.

Prínos pošty v novom podniku má byť jej značka, ktorá je najmä u starších obyvateľov v menších sídlach stále rešpektovaná a tak predaj cez jej pobočky môže byť úspešný. Pošta uvažuje aj o 20-percentnom vstupe do firmy Swan, ale to má byť až o dva roky.

Konkurenti chcú Swan zablokovať cez súd

Pomoc, ktorú dostal Swan od štátu, vzťahom medzi operátormi nepomohlo. Naopak, budú sa súdiť.

Orange už má v rukách predbežné rozhodnutie Okresného súdu v Bratislave, podľa ktorého zatiaľ nemusí pustiť Swan do svojej siete.

O predbežné opatrenie, ktoré by stoplo povinnosť pustiť Swan do sietí, požiadal aj Slovak Telekom.

„Konanie regulačného úradu považujeme za absolútne nezákonné a za neprimerané zasahovanie do súťaže na trhu. Predstavte si, že vás niekto núti poskytovať službu konkurencii zadarmo s tým, že vám možno v budúcnosti za ňu zaplatí a vy ani neviete, koľko,“ hovorí šéf komunikácie O2 René Parák. A dodal vetu o pripravovaných právnych krokoch.

Mimo záznam konkurenti hovoria, že Swan sa vlastne ani veľmi neunúval dohodnúť sa na podmienkach prenájmu. Pochybovali aj o tom, či má vôbec vlastné 20-percentné pokrytie populácie, čo je jedna z podmienok pre národný roaming. Napríklad aj preto, že Swan nechce povedať, koľko má vysielačov, ktoré mu deklarované pokrytie zabezpečujú. Aj to bol dôvod, prečo sa Orange obrátil na súd.

Otázku 20-percentného pokrytia napokon tiež vyriešil regulačný úrad, keď nedávno povedal, že Swan toto pokrytie dosiahol ešte v decembri. Reakcia na Orange nenechala na seba dlho čakať. Swan začiatkom marca podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu pri účasti na aukcii. Na tlačovej konferencii spresnil, že sa to týka Orangeu.

Keď prišlo O2

Keď pred ôsmimi rokmi získal O2 licenciu, nebol okolo národného roamingu taký rozruch. O2 sa na ňom dohodol so Slovak Telekomom.

Horšie to bolo s prenositeľnosťou čísla. Operátori sa naťahovali zhruba rok a pol, v médiách to jedna strana dávala za vinu tej druhej a naopak. Nakoniec zasiahol aj na podnet O2 regulátor, ktorý zaviedol najviac 5-dňovú lehotu za prenos čísla a zrušil poplatok za prenos.

Čo sa zmenilo príchodom O2? „Prišlo k reálnej zmene situácie v oblasti konkurencie na trhu mobilných služieb,“ hovorí šéf spoločnosti Antik Technology Peter Blaas. Vysvetľuje, že nový konkurent vtedy získal okrem frekvencií v dostatočnom rozsahu rýchlo aj národný roaming, ale zároveň priniesol dostatok investícií a know-how potrebných k výstavbe siete a k prevádzke a predaju služieb.

„Súčasnému štvrtému operátorovi chýbajú takmer všetky tieto predpoklady úspechu Telefónica O2 pred ôsmimi rokmi,“ povedal Blaas.

Orange má aktuálne 2,84 milióna mobilných zákazníkov, Slovak Telekom 2,12 milióna a O2 1,7 milióna zákazníkov.

Predvianočná ponuka

Každopádne, Swan v polovici marca oficiálne predstavil ponuku rýchleho 4G internetu za päť eur mesačne, čo je najlacnejšia ponuka na trhu. Ide o mobilnú dátovú službu prostredníctvom technológie LTE. Zmluva sa uzatvára na dobu určitú do konca tohto roka, nie je teda jasné, aké budú podmienky v januári 2016. Aktivovať si ju môžu ľudia v Trnave, Púchove, Pezinku a Dunajskej Strede, alebo cez online nákup. Koľko zákazníkov si už rýchly internet kúpilo, Swan nekonkretizoval. (dostupnosť LTE od Swanu testoval Techbox.sk)

Dá sa predpokladať, že Swan príde spolu s poštou s ponukou klasických mobilných služieb ešte v tomto roku.

Pošta tvrdí, že má záujem spustiť poskytovanie mobilných služieb pod vlastnou značkou tak, aby stihla silnú predvianočnú sezónu. „Plánujeme začať s predplatenými produktmi. Uvedomujeme si nasýtenosť trhu, preto chceme nájsť vhodné produkty práve pre klientov, ktorí navštevujú naše pobočky. Mobilné telekomunikačné služby chceme spájať s ďalšími našimi produktmi a službami čím vytvoríme atraktívne a od konkurencie odlišné balíky služieb,“ uviedla pošta.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Americký prezident Trump opäť pohrozil Európskej únii zavedením dodatočných ciel na dovoz európskych áut do USA. Vyhlásil, že Biely dom by o týchto clách vážne uvažoval, ak by Washington a Brusel nedokázali dospieť k obchodnej dohode. Dúfa však, že sa dohodu podarí dohodnúť. (čtk)

Zdieľať

Eustream vlani zvýšil objem prepraveného plynu o zhruba šestinu na 69,1 miliardy kubických metrov, čo je najviac od roku 2011. K výraznému rastu prispelo aj predzásobenie zákazníkov pre neistotu ohľadne tranzitu ruského plynu do Európy.

O objeme prepravy plynu za minulý rok informuje Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ), ktorý sa odvoláva na údaje Eustreamu.

Neistota súvisiaca s dodávkami plynu sa týkala toho, či bude pokračovať zmluva o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu ďalej do Európy. Moskva a Kyjev zmluvu napokon podpísali na konci vlaňajška.

Od začiatku tohto roka sa preprava plynu cez Slovensko už drží na nižších úrovniach. Situáciu na trhu okrem prebytku plynu ovplyvňuje aj pomerne teplé počasie, čo tlačí na pokles cien komodity.

Kam prúdi plyn cez Slovensko:

Väčšina plynu prepraveného cez Slovensko smeruje ďalej na európske trhy, s najväčším objemom prepravy na výstupný bod Baumarten v Rakúsku.

Okrem tradičného tranzitu na západ Eustream prepravuje plyn aj smerom do Maďarska a reverzným tokom na Ukrajinu, kde preprava za minulý rok dosiahla 9 miliárd kubických metrov.

Podľa údajov distribútora SPP – distribúcia dosiahla vlani domáca spotreba plynu 4,84 miliardy kubických metrov, uvádza SPNZ. V roku 2018 podľa ministerstva hospodárstva dosiahla 4,9 miliardy kubických metrov.

Zdieľať

Súčasný parlament už nezvolí viceguvernérku NBS, šéfa úradu na ochranu whistleblowerov ani nového šéfa telekomunikačného úradu, hoci to mal v pláne. Koalícia totiž nechala na rokovanie len jediný bod.

Medzi bodmi, ktoré vypadli z programu rokovania parlamentu, je:

 • Vládny návrh na menovanie štátnej tajomníčky ministerstva financií za SNS Dany Meager na post viceguvernérky Národnej banky Slovenska.
 • Návrh uznesenia, ktoré malo zaviazať Národnú banku Slovenska, aby pripravila všetko na presun investičného zlata z Londýna späť na Slovensko.
 • Voľba predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Vláda minulý týždeň označila spomedzi troch kandidátov za favorita aktuálneho šéfa telekomunikačného úradu Vladimíra Kešjara.
 • Návrh vlády na voľbu predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.
 • Návrh zákona na zabránenie neprimeranej koncentrácie vlastníctva a usporiadanie konfliktu záujmov na mediálnom trhu a v oblasti zdravotníctva (takzvaný lex Haščák).
Zdieľať

Francúzsko ponúklo USA odklad splatnosti dane z digitálnych služieb pre veľké internetové firmy z apríla na koniec roka. Snaží sa tým riešiť vzájomný spor, v rámci ktorého Washington pohrozil Francúzsku zavedením cla na niektoré tovary.

O ponuke ústretového kroku Francúzska ohľadne digitálnej dane informuje Reuters s odvolaním sa na zdroj z francúzskeho ministerstva financií.

Návrh má byť súčasťou prímeria, na ktorom sa dohodli francúzsky prezident Emmanuel Macron a americký prezident Donald Trump.

Malo by platiť do konca roka, čiže zhruba do amerických prezidentských volieb.

Na čom sa dohodli:

 • Francúzsko má odložiť tohtoročnú platbu dane. Cieľom je získať čas na širšie rokovania v rámci OECD, ktorá pracuje na reforme medzinárodných daňových pravidiel.
 • Spojené štáty sľúbili, že nezavedú clá a budú pokračovať v rozhovoroch o riešení sporu. Nespustí sa tak nové kolo obchodnej vojny medzi EÚ a USA.

Čo rieši EÚ (a Francúzsko):

Veľké internetové giganty, ako sú Google, Apple, Facebook či Amazon, platia v Európe priemernú daň okolo 9,5 %, kým priemerné zaťaženie iných európskych firiem daňou z príjmu je 23 %.

Únia sa nedohodla na zavedení spoločnej digitálnej dane, preto viaceré krajiny vrátane Francúzska či Talianska ohlásili samostatné zdanenie digitálneho obchodu.

Francúzsky parlament schválil 3-percentnú digitálnu daň z obratu vlani v lete, platí spätne od začiatku roka 2019.

Týka sa firiem, ktoré majú v krajine príjmy nad 25 miliónov eur a celosvetovo viac než 750 miliónov eur.

Čím hrozili Američania:

Spojené štáty tvrdia, že daň nespravodlivo diskriminuje veľké americké internetové firmy.

Koncom vlaňajška varovali, že v rámci odvety môžu uvaliť až 100-percentné dodatočné clá na dovoz francúzskych výrobkov v hodnote 2,4 miliardy dolárov ročne, vrátane šumivého vína, kabeliek, syrov a ďalších výrobkov.

Zdieľať

Zakladajúci akcionári Metra zvyšujú svoj vplyv. Môžu blokovať Křetínskeho s Tkáčom

Nadácie Meridian a Beisheim Group zvýšili svoj podiel v Metre na 23,06 % z doterajších 20,56 % a de facto tak získali blokačný menšinový podiel. Najväčším akcionárom nemeckého reťazca je firma EPGC Daniela Křetínskeho a Patrika Tkáča.

Zakladajúci akcionári Metra nevylúčili nákup ďalších akcií, píše DPA.

Blokačná minorita v Metre je formálne 25 %, no reálne stačí aj menší podiel, pretože nie všetci akcionári sa zúčastňujú valných zhromaždení.

Podľa účasti na predchádzajúcich zasadnutiach tak Meridian a Beisheim so súčasným podielom už majú blokačnú minoritu.

Aká je pozícia Křetínskeho a Tkáča v Metre:

 • sú najväčším akcionárom, prostredníctvom firmy EP Global Commerce vlastnia 29,99 % akcií,
 • vlani neuspeli s ponukou na prevzatie za 5,8 miliardy eur, odmietli ju práve Meridian a Beisheim,
 • majú možnosť kúpiť ďalšie akcie od firmy Haniel, po zvýšení podielu nad 30 % by museli oznámiť povinnú ponuku na odkup pre zostávajúcich akcionárov.

Meridian a Beisheim podporujú súčasnú stratégiu Metra orientovanú na veľkoobchodné aktivity.

Metro v uplynulých rokoch predalo niektoré vedľajšie aktivity a zameriava sa len na veľkoobchod v Európe, teda na dodávky hotelom, reštauráciám a nezávislým obchodníkom.

Súčasne čelí stagnácii na nemeckom trhu a poklesu v Rusku.

Metro má v 26 krajinách viac ako 770 veľkoobchodov Cash & Carry, ktoré zamestnávajú vyše 150-tisíc ľudí. Na Slovensku prevádzkuje šesť veľkoobchodných prevádzok.

Zdieľať

V Davose sa začalo Svetové ekonomické fórum. V popredí diskusií bude najmä problematika klimatických zmien, kvôli ktorej do alpského strediska mieria aj stovky ekologických aktivistov. Tí od svetových lídrov požadujú, aby prijali opatrenia na zmiernenie vplyvov globálneho otepľovania, a volajú tiež po klimatickej spravodlivosti. (čtk)

Zdieľať

Globálne priame zahraničné investície sa vlani znížili o 1 % na 1,39 bilióna dolárov. Klesli štvrtý rok po sebe a dostali sa najnižšie za takmer 10 rokov. Najväčším príjemcom investícií sú USA s náskokom pred druhou Čínou.

Predbežný odhad priamych zahraničných investícií za minulý rok zverejnila vo svojej správe Konferencia OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD).

Priame zahraničné investície (FDI) zahŕňajú prevzatie zahraničných podnikov, cezhraničné vnútropodnikové pôžičky či investície do novovznikajúcich podnikateľských projektov v zahraničí. Sú považované za jeden z ukazovateľov globalizácie, píše Reuters.

Čo je za poklesom:

 • prispel k nemu nepriaznivý vývoj v Hongkongu, kde sa príliv investícií zo zahraničia v dôsledku politických nepokojov prepadol o takmer polovicu na 55 miliárd dolárov,
 • zahraničné investície v Británii klesli o 6 %, krajina zápasila s neistotou okolo vystúpenia z EÚ,
 • Európska únia vykázala zníženie investícií o 15 % na 305 miliárd dolárov.

Investičný šéf UNCTAD James Zhan upozornil, že celá EÚ i niektoré jednotlivé členské štáty sprísnili kontrolu prichádzajúcich investícií, najmä pre obavy z národnej bezpečnosti.

Mohlo to odradiť časť investorov, obzvlášť v technologickom sektore.

Aký je výhľad:

V tomto roku by sa globálne FDI mohli po čase mierne zvýšiť, a to vďaka opadnutiu obchodného napätia medzi Spojenými štátmi a Čínou.

UNCTAD upozorňuje, že optimizmus ohľadne budúceho vývoja podkopáva pretrvávajúca geopolitická neistota a protekcionistické tlaky.

Zdieľať

Ak dnes parlament schváli nomináciu štátnej tajomníčky Dany Meager na viceguvernérku NBS, Veronika Remišová (Za ľudí) sa chce obrátiť na prezidentku so žiadosťou o jej nevymenovanie. „Táto nominácia by mohla vážne narušiť nezávislosť NBS.“

Opozičná poslankyňa tvrdí, že Dana Meager, nominantka SNS, nemá päťročnú prax v oblasti menovej politiky, ktorá sa na túto pozíciu vyžaduje.

„Pani Meager nemá prakticky žiadne skúsenosti a vzdelanie v oblasti menovej politiky ani v oblasti finančného dohľadu, čo sú dve hlavné funkcie, ktoré vykonáva NBS,“ povedala Remišová.

Upozornil na to aj Klub ekonomických analytikov.

Remišová tiež žiada, aby štátne orgány, NBÚ a SIS preverili, či Meager bola v roku 2014 na dovolenke v Taliansku s Vadalovcami. „Dovtedy žiadame, aby bolo prerušené rokovanie o tomto bode programu.“

Podľa Remišovej by končiaci parlament nemal krátko pred voľbami rozhodovať o takých dôležitých nomináciách.

Remišová tiež pripomenula, že SNS pred rokom navrhla Jozefa Hudáka. Parlament ho v tajnej voľbe schválil, prezident Kiska ani prezidentka Čaputová ho do funkcie nevymenovali.

Viac o téme čítajte tu.

Zdieľať

Objem priamych zahraničných investícií v Číne vlani stúpol o 5,8 % na 137 miliárd dolárov, ich rast bol najrýchlejší za dva roky. Investície čínskych firiem v zahraničí opäť klesli, príčinou je pretrvávajúce obmedzovanie pohybu kapitálu.

Čína zostala druhým najväčším príjemcom priamych zahraničných investícií, cituje Reuters Čchien Kche-minga, štátneho tajomníka čínskeho ministra obchodu.

Podľa správy Konferencie OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD) získala Čína v minulom roku investície za 140 miliárd dolárov, prvé Spojené štáty v hodnote 251 miliárd dolárov.

Ako investovali Číňania:

 • zahraničné investície čínskych firiem vlani klesli o 8,2 percenta a dosiahli takmer 111 miliárd dolárov,
 • štruktúra investícií bola vyrovnanejšia, najviac peňazí smerovalo do realít a komerčných služieb, spracovateľského priemyslu, distribúcie a maloobchodu,
 • z celkového objemu mierilo 14 percent do krajín pozdĺž takzvanej novej Hodvábnej cesty, ktorá prepája Čínu s ďalšími krajinami Ázie a Európou.

Investície čínskych firiem boli v minulosti významnou hnacou silou globálnych cien, od realít po hodnoty fúzií a akvizícií.

Od roku 2016, keď Peking výrazne sprísnil kontrolu nad pohybom kapitálu, prudko klesajú.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať