Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

V Prešove po piatich rokoch dokončili sotva štvorkilometrovú cestu

Na snímke situácia v roku 2013 za novou okružnou križovatkou pri vjazde do Prešova od Košíc. Foto – TASR
Na snímke situácia v roku 2013 za novou okružnou križovatkou pri vjazde do Prešova od Košíc. Foto – TASR

Aktualizované o 15:13. V Prešove sa motoristi po viac než piatich rokoch dočkali ani nie štvorkilometrovej, ale kľúčovej cesty. Štvorpruhový úsek mestom odovzdával štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček (Smer).

„Sme na konci dlhej cesty. Táto cesta do veľkej miery odkloní tranzit na hlavnom cestnom ťahu z východu na západ mimo centra mesta,“ povedal.

Neodovzdáva sa všetko naraz, ale postupne počas piatku a soboty. Štvrtkový výjazd je skôr oficiálnou oslavou novej cesty.

Keby išlo všetko podľa plánu, Prešovčania a motoristi, ktorí mestom len prechádzajú, by po novej ceste prvej triedy jazdili už viac než dva roky. V zmluve na stavbu z mája 2012 sa totiž písalo, že bude hotová do 36 mesiacov.

Pre porovnanie: Stavba relatívne jednoduchej blízkej 11-kilometrovej časti D1 na úseku Fričovce – Svinia trvala 4 roky. Ešte o pol roka menej trvalo štátu, kým postavil 9,5-kilometrový úsek diaľnice pri Levoči (od Levoče po Spišské Podhradie).

Rýchlejšie o 15 minút

Namiesto toho hlásili z Prešova sústavne kolóny. Cesta 10-kilometrovým úsekom k výpadovke na Košice trvala aj 50 minút.

Vďaka krátkej novej ceste by mali šoféri jazdiť plynulejšie, tranzitujúci aj naďalej zostanú aj na sídliskách.

Ondrej Matej, šéf Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo a bývalý poradca expremiérky Ivety Radičovej, odhaduje, že najviac šoféri zmenu pocítia cestou od západu na Košice, tam sa cesta môže skrátiť aj o 15 až 20 minút.

Kým však cestu prvej triedy dostavali, objavili sa také komplikácie, ktoré sú raritou ešte aj na slovenské pomery.

Prvý stavbár odpísal dlhy

Prešovskú cestu totiž stavali na dvakrát. Najprv podpísali zmluvu s konzorciom okolo firmy Hant BA DS (dnes je premenovaná na Dopravné stavby, a. s.). Po tom, ako mu zmluvu vypovedali, firma odpísala dlhy v reštrukturalizácii a štátu zanechala súdny spor: tvrdí, že vinu na meškajúcej stavbe má štát, nie stavbári.

Dokončenie stavby potom zadali Doprastavu. Dokopy tak cesta vyšla na 43 236 960,87 eura aj s DPH.

Keď cestu začali stavať, ministrom dopravy bol ešte nominant Smeru Ján Počiatek. Šoférom ju nakoniec neodovzdal ani jeho nástupca – Roman Brecely zo Siete. Teraz je ministrom Árpád Érsek zo strany Most-Híd.

V Prešove medzitým vyhlásili mimoriadny stav, nasledovali aj blokády za výstavbu diaľničného obchvatu na juhozápade Prešova.

Výsledkom je zmluva na juhozápadný obchvat krajského mesta (D1, Prešov, západ – juh). Je mimo mesta v podobnej línii ako práve dostavaný vnútromestský obchvat. V prepočte na kilometer vychádza na 45 miliónov eur, čo je doterajší rekord na celej D1.

Zmluva naň je podpísaná, no stavať sa ešte nemôže, chýbajú posledné formality.

„Aktuálne prebieha mobilizácia zhotoviteľa, príprava zariadenia staveniska, začatie prác na pyrotechnickom a archeologickom prieskume,“ povedala hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Miniobchvat Prešova

  • Konzorcium okolo firmy Hant BA DS (dnes Dopravné stavby, a. s.) podpísalo zmluvu na menší vnútromestský obchvat Prešova v máji roku 2012.
  • Ide o stavbu nového úseku v dĺžke 2,2 km, rekonštrukciu existujúcich ciest v dĺžke 1,6 km a úpravu a výstavbu 8 mostov a 3 križovatiek na juhozápadnom okraji Prešova.
  • Konzorcium vedené Hantom bolo s cenou 26,7 milióna eur bez DPH najlacnejšie. Vyplatili mu z toho približne 12 065 813,85 eura vrátane DPH.
  • Rozostavanú cestu prevzal Doprastav, jeho práca vyšla podľa údajov od Slovenskej správy ciest na 31 171 147,02 eura s DPH.
  • Slovenská správa ciest avizuje, že v piatok ráno o 7:00 sprejazdní nový vybudovaný mostný objekt nad kruhovou križovatkou a v sobotu o 10:00 celú stavbu v smere Poprad – Košice. Kruhový objazd by už mal byť otvorený. 

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Slovenská ekonomika podľa Pellegriniho „hravo zvládne“ sociálne opatrenia, ktorú sú na stole. Deficit rozpočtu vo výške 0,5 % nepovažuje za problém. Podľa premiéra je krajina v podstate v prebytku, keby sa odmysleli náklady na splácanie dlhov.

Zdieľať

Za prvé tri kvartály roku 2019 sa na Slovensku zvýšili ceny bytov o 7,7 %. Za deväť mesiacov tohto roka vzrástla z 1671 až na 1800 eur za štvorcový meter, čo v januári málokto očakával, hovorí analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

„Je možné, že na konci roka bude táto cena atakovať hodnotu 1850 eur/m2. Znamenalo by to dvojciferný ročný rast. Ten už teraz majú za sebou v segmente najlikvidnejších nehnuteľností, pri starších 3-izbových bytoch, Banská Bystrica a Košice. Po deviatich mesiacoch tohto roka sa tam zvýšili ceny o 14,2, respektíve o 13,9 %,“ priblížil situáciu na trhu Kubrický.

Dvojciferné zvýšenie cien na konci roka podľa neho pravdepodobne čaká aj Prešov a Bratislavu. Ceny v spomínanom segmente tam stúpli za tri štvrťroky o 9,3 %, respektíve 8,2 %. Naopak, v Nitre to bolo o 2,1 %.

V aktuálnom cenovom rebríčku krajských miest v segmente starších 3-izbových bytov je na čele Bratislava (2386 eur/m2), na druhom mieste sú Košice (1687 eur/m2) a na treťom je Trnava (1617 eur/m2). Na konci je Trenčín (1276 eur/m2).

V hlavnom meste sú najdrahšie byty v centrálnom Starom Meste (3067 eur/m2). „Práve tam sa spomedzi všetkých mestských častí zvýšili ceny starších 3-izbových bytov v tomto roku najviac, až o 12,2 %,“ doplnil Kubrický.

Jeseň je v znamení nízkej ponuky bytov na trhu a ďalšieho znižovania úrokov na hypotékach.

„Vidina dlhodobo nízkej ceny peňazí na finančnom trhu psychologicky nabáda ďalších záujemcov o bývanie k zadlžovaniu. Ceny bytov preto stále rastú, a to i napriek tomu, že od 1. júla 2019 je v platnosti posledná vlna reštrikčných úverových opatrení Národnej banky Slovenska,“ konštatuje analytik s tým, že týmito opatreniami nateraz centrálna banka minula všetku svoju „muníciu“, ktorú mala pripravenú proti neprimeranému zadlžovaniu obyvateľstva.

Novostavby, pretože sú drahšie ako staršie byty, kupujú realitní investori a ľudia, ktorí majú na bývanie vyšší rozpočet.

„Staršie byty často preferujú rodiny deťmi. Okrem toho, že v porovnaní s novostavbou získajú za rovnakú cenu väčší počet štvorcových metrov, starostlivo sledujú pri výbere aj infraštruktúru, ako sú školy, škôlky, obchody, zdravotné zariadenia, možnosti mestskej hromadnej dopravy,“ vysvetlil Kubrický.

Staršie byty sú podľa neho v lokalitách, ktoré tieto požiadavky spĺňajú. Záujem o ne na úkor novších sa zvyšuje aj v dôsledku rýchlo rastúcich cien naprieč celým realitným trhom. (tasr)

Zdieľať

Pomôcku pre pochopenie, aký je rozdiel medzi štátnym rozpočtom a rozpočtom verejnej správy a ktorý čo obsahuje, zverejnila rozpočtová rada.

Zdieľať

Audítorka Renáta Blahová kritizuje postavenie Penty v zdravotníctve. „Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku:

Verejnosť by mala byť vo vlastnom záujme vnímavejšia už aj na potenciálny konflikt verejného záujmu (zdravie občanov) so súkromným (maximalizácia zisku finančnej skupiny). Napríklad hromadné výzvy občanov na bojkot ZP Dôvera sa začali až po zverejnení nahrávok. Dôležité je, že to je krok správnym smerom a verejnosť začína byť na korupciu citlivejšia.

Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili. V žiadnej z krajín EÚ sa do zdravotníctva takým dominantným a agresívnym spôsobom súkromný kapitál neinfikoval.

Rovnako platí, že by sa aj seriózne podnikateľské subjekty, najmä tie, ktoré kladú dôraz na corporate governance, mali voči subjektu, ktorý je zapojený do masívnej korupčnej schémy, jednoznačne vymedziť. Je to v konečnom dôsledku v ich podnikateľskom záujme, korupčné prostredie nie je dlhodobo udržateľné a ohrozuje aj ich existenciu.

Boj proti korupčným praktikám je, pravdaže, témou aj v iných krajinách. Na ilustráciu čitateľom pripomeniem najväčšie prípady u našich susedov: Pandur v ČR (2006) a Buwog v AT (2004).

V prvom bol napriek nejasnej dôkaznej situácii český lobista Dalík už po 8 rokoch od začiatku procesu právoplatne odsúdený za korupciu štátnych úradníkov.

V druhom rakúska verejnosť aj obžalovaní lobisti a poradcovia bývalého rakúskeho ministra financií Grassera už 10 rokov od spustenia vyšetrovania korupčnej aféry čakajú na ukončenie komplikovaného, ale dôkladného a verejnosti prístupného súdneho procesu. Z verejných inštitúcií sú, pravdaže, v oboch procesoch rozhodujúce súdy a prokuratúra.

Držme si palce, aby sme sa v boji proti korupcii posúvali správnym smerom; nadchádzajúce voľby sú dôležitým míľnikom. Správnou voľbou tak môže prispieť každý z nás. A nezabúdajme, že naša krajina sa vo vnímaní korupcie od svojich susedov až tak nelíši. Ak sa vám to nezdá, kliknite si na interaktívnu mapu.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Zdieľať

Skupina CMI, ktorú spoluvlastní Daniel Křetínský, kúpila podiel 4,07 percenta v spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Nákup podielu v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti označila CMI za súčasť novej stratégie.

Tá spočíva v nákupe minoritných akciových podielov v európskych mediálnych spoločnostiach.

„Táto investícia prináša pre CMI aj prvok diverzifikácie, kedy po výraznejších investíciách do oblasti tlače vrátane digitálnych aktív a vstupu na trh rádií investuje aj do oblasti celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom dominantným formátom na reklamnom trhu,“ uviedla skupina Czech Media Invest.

Křetínský vlastní v CMI polovičný podiel. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč (40 %) a Roman Korbačka (10 %).

CMI vydáva v Česku štyri denníky a niekoľko desiatok časopisov. Vlastní aj rozhlasové stanice v Česku a v Rumunsku, od minulého roku je majiteľom aj niekoľkých francúzskych tlačených periodík, kúpila aj podiel v denníku Le Monde. (čtk)

Zdieľať

Koncern Volkswagen v septembri predal klientom 904 200 vozidiel. To je medziročný nárast o viac než 9 percent. Dôvodom rastu sú slabé výkony v rovnakom období minulého roka.

Vtedy automobilka nepredávala niekoľko modelov v súvislosti s nábehom novej procedúry merania spotreby a emisií. V Európskej únii totiž začala platiť prísnejšia metodika merania spotreby (WLTP), ktorá bola reakciou na emisný škandál.

V letných mesiacoch zasa v predstihu ponúkali automobilky vysoké zľavy, aby predali autá, ktoré normy nespĺňali. V dôsledku toho prudko vzrástol predaj v auguste. (automobilwoche, tasr)

Zdieľať

Ako sa správať k Pente? Odpovedajú Mikloš, Blahová, Ovčarik, Molnárová, Hirman, Kovalčík, Vašáková, Svorenčík, Ježíková a Melioris

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ivan Mikloš o tom, ako sa správať k Pente po zverejnení nahrávok Gorily: „Keďže cítim politickú spoluzodpovednosť, myslím si, že mi neprislúcha dávať rady žiadnym ľuďom ani inštitúciám v tom, ako by sa mali správať voči Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám.“

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať