Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Všetci živnostníci majú podávať daňové priznanie už len elektronicky, navrhol Kažimír, Pellegrini má výhrady

Všetci živnostníci budú podávať daňové priznanie za rok 2017 pravdepodobne už povinne elektronicky. Navrhol to minister financií Peter Kažimír v zákone, ktorý rieši napríklad aj povinné zverejňovanie vratiek DPH. Upozornil na to denník Sme.

Návrh, ktorý rieši povinnú elektronickú komunikáciu, už prešiel pripomienkovým konaním. Ak prejde na jeseň v parlamente, začne platiť od 1. januára 2018.

Všetci živnostníci, autori, umelci budú v takom prípade zasielať na daňové úrady rôzne podania už iba elektronicky. Bez ohľadu na to, či to bude daňové priznanie, odklad daňového priznania, žiadosť o zmenu preddavkov, alebo vyjadrenie k protokolom z daňovej kontroly.

Ak niekto nepodniká a predá byt alebo ho prenajíma, daňové priznanie bude môcť aj naďalej podávať v papierovej forme. No kto chce, môže si zriadiť elektronickú schránku na stránke finančnej správy dobrovoľne už aj dnes.

Pellegrini: Veď už jedno riešenie existuje

Podpredseda vlády Peter Pellegrini (Smer) nesúhlasí s tým, aby si živnostníci museli vybavovať prístup do schránok finančnej správy. S takýmto návrhom prišiel minister financií Peter Kažimír (Smer).

„Ak štát už má vytvorené jedno centrálne riešenie na elektronickú komunikáciu s občanmi a firmami, je nesprávne, aby niektoré štátne organizácie prinášali vlastné technické riešenia a nútili firmy alebo občanov mať prístup aj do iných elektronických schránok ako na portáli Slovensko.sk,“ povedal Pellegrini.

Elektronická komunikácia s finančnou správou je dnes povinná pre všetky firmy a pre tých živnostníkov, ktorí sú platcami dane z pridanej hodnoty. Povinne s finančnou správou komunikujú od 1. januára 2014. Tento zoznam sa má teda rozšíriť o všetky samostatne zárobkovo činné osoby.

Finančná správa má vlastné elektronické schránky. Takže hoci si už živnostník medzitým aktivoval štátny e-mail na stránke slovensko.sk, musí si aj tak vytvoriť ďalšiu schránku cez portál finančnej správy, aby mohol cez ňu posielať vyplnené daňové priznanie.

Ak už niekto má elektronický občiansky preukaz s bezpečnostným osobným kódom, jeho výhodou je, že všetko okolo schránky na portáli finančnej správy si vybaví cez počítač a nemusí už nikam behať. Ak elektronický občiansky nemá, nevyhne sa jednej návšteve daňového úradu.

Keďže elektronické služby štátu sa rozširujú, aj keď pomaly, je výhodnejšie si občiansky s čipom vybaviť.

Cez e-schránku na webe slovensko.sk daňové priznanie nepodáte, musíte si vytvoriť schránku aj na webe finančnej správy. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ako si vytvoriť schránku

Celý postup registrácie opisuje finančná správa na svojom webe. Najprv sa živnostník registruje cez stránku finančnej správy (vpravo hore na stránke je „registrácia“). Sú tam tri možnosti registrácie – dve s elektronickým občianskym preukazom a jedna bez neho.

Pri všetkých troch spôsoboch živnostník najprv vyplní jednoduchý registračný formulár, v ktorom okrem svojich osobných údajov, ako je meno, adresa, rodné číslo, e-mail či telefón, uvedie aj ľubovoľné heslo a identifikačný kód. Potom stlačí tlačidlo „registrovať“.

Finančná správa mu následne pošle overovací e-mail, že prijala jeho registračné údaje. Súčasťou e-mailu je aktivačný link, na ktorý treba kliknúť, tým sa potvrdzuje aktivácia. Keď to živnostník urobí, príde mu ďalší, takzvaný notifikačný e-mail so všetkými jeho údajmi.

Ak živnostník nemá elektronický občiansky preukaz, notifikačný e-mail si vytlačí a pôjde s ním osobne na daňový úrad. Tam dokončia jeho registráciu. Zároveň prinesie dve kópie vyplnenej dohody o elektronickom doručovaní (tlačivo je na webe finančnej správy), ktoré podpíše až na daňovom úrade. Dá sa poslať aj poštou, no podpis treba overiť u notára. Na základe nej mu dajú heslo, ktoré bude slúžiť namiesto elektronického podpisu.

Ak má živnostník elektronický občiansky, nikam chodiť nemusí, registráciu dokončí online.

Po prihlásení na portáli finančnej správy sa dostanete do osobnej internetovej zóny. Foto – finančná správa

Chcem podať daňové priznanie

Ak prejde Kažimírov návrh, živnostníci budú do konca marca podávať daňové priznanie už len elektronicky. V tomto roku prijali daniari do 31. marca elektronicky zhruba 59-tisíc daňových poznaní typu B. Tie podávajú najmä živnostníci. Na Slovensku je podľa štatistického úradu 340-tisíc fyzických osôb, ktoré podnikajú.

Ak budete podávať daňové priznanie elektronicky, začnete tým, že sa prihlásite na webe finančnej správy (vpravo hore treba kliknúť na „prihlásiť“). Opäť máte na výber z troch možností. Kto nemá elektronický občiansky, vyberie si tú prvú (identifikátor a heslo). Po prihlásení sa dostanete do Osobnej internetovej zóny.

Z katalógu formulárov si vyberiete správny formulár daňového priznania a vyplníte ho. Po vyplnení daňového priznania je dobré stlačiť kvôli kontrole tlačivo „skontroluj“. Systém vás upozorní na zle vyplnený riadok.

Po vyplnení priznania treba formulár podpísať (ak máte elektronický občiansky preukaz) alebo jednoducho odoslať (v prípade podpísanej dohody).

Kto má svojho účtovníka alebo daňového poradcu, môže ho splnomocniť, aby to celé absolvoval zaňho.

Daňový úrad posiela daňovníkovi do schránky potvrdenie o podaní daňového priznania k dani z príjmov či DPH, pri týchto dvoch typoch daní zatiaľ nič iné. Notifikácia sa dá nastaviť cez profil užívateľa. Informácia o prijatom dokumente príde daňovníkovi na e-mail.

Veľa pripomienok nebolo

Šéf asociácie malých podnikateľov Vladimír Sirotka hovorí, že o pripravovanom návrhu o povinnej elektronickej komunikácii vedeli a v zásade s tým nemajú problém. „Ak to funguje, sme za, lebo to zľahčí robotu. V minulosti boli určité problémy napríklad pri podávaní kontrolných výkazov. No ak to bude jednoduché, nebránime sa tomu. Je však otázka, či všade je dostupný internet,“ hovorí Sirotka.

Slovenská komora daňových poradcov s návrhom celkom nesúhlasí. Nepovažuje sa šťastné, že má platiť plošne na všetky samostatne zárobkovo činné osoby, a žiada výnimky.

„Časť z nich sú totiž aj starší občania, či osoby, ktoré neovládajú prácu s počítačom. Niektorí žijú v oblastiach bez internetu alebo so zlým internetovým pripojením. Preto tento návrh považuje za diskriminačný a za ústavne nekomformný,“ hovorí Marcela Bošková z komory daňových poradcov. Príkladom môžu byť malí remeselníci, ktorí počítač k svojej práci veľmi nepotrebujú.

Hovorí tiež, že elektronický systém daniarov nie je intuitívny a obsahuje priveľa zbytočných formulárov a informácií, čo pre živnostníkov, ktorí nekomunikujú s finančnou správou často, môže byť problém. „Pri odoslaní obyčajnej žiadosti teda v systéme nenájde pojmy ako ‚odoslať žiadosť‘, ale musí hľadať ‚všeobecné podanie‘, kde musí ďalej sám zadať dokonca aj to, akému odboru na daňovom úrade píše (správa daní, register, daňová kontrola, štátny dozor či exekúcia),“ hovorí Bošková.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Od nového roka budú podmienky získania úveru tvrdšie, no ľakať sa netreba

Objemy úverov na Slovensku naďalej prudko rastú, v októbri ich úroveň presiahla aj hodnoty z júna minulého roka, keď sa ľudia pripravovali na sprísnenie podmienok ich poskytovania. NBS zasiahla aj tentoraz, od januára zdvojnásobila rezervu, ktorá žiadateľovi musí zostať z príjmu.

Minúta po minúte

Zdieľať

České firmy začínajú znervózňovať virtuálne odbory

České firmy znervózňuje nástup takzvaných virtuálnych odborov. Vstupujú do firiem zvonka, predáci v danej spoločnosti nepracujú, keďže Zákonník práce to umožňuje. Odborová organizácia totiž môže vzniknúť, ak združuje aspoň troch zamestnancov. Ich mená nemusí zverejniť, upozorňuje portál ihned.cz.

Kde sa vzali a ako fungujú: Niektoré fungujú z Česka, iné firmy hovoria, že ich už oslovili aj virtuálne odbory so základňou na Slovensku.

Spoločnou črtou týchto organizácií je, že ťažisko činnosti nevykonávajú v sídle spoločnosti alebo jej prevádzkach, ale na internete. Cez web a sociálne siete získavajú aj členov. Výnimkou nie je ani poskytovanie náborového príspevku členom vo výške 1500 korún.

Prečo sú z nich firmy nervózne: Virtuálne odbory firmám len pošlú email, že združujú ich zamestnancov a žiadajú informácie o fungovaní spoločnosti a jej plánoch. Zákonník práce im dáva právo na prístup k informáciám, firmy však nechcú poskytovať dôležité dáta niekomu, koho nepoznajú.

Niektorí právnici totiž tvrdia, že to môže byť aj nástroj priemyselnej špionáže alebo prostriedok na ničenie sociálneho zmieru v rámci konkurenčného boja.

Kde už sú a čo chcú: Skúsenosti s virtuálnymi odbormi už má napríklad AirBank, maloobchodné siete Lidl, Ahold a Globus alebo aj Amazon.

Za najrozšírenejšiu virtuálnu odborovú organizáciu v ČR ihned.cz označuje Zamestnanecké fórum, ktoré je už v 15 firmách. Na jeho čele sa objavil Petr Novák, bývalý funkcionár Babišovej strany ANO, ktorý po afére s vysokými odmenami od Juhočeskej nemocnice z politiky odišiel.

Virtuálne odbory sa ľahko uchytia najmä vo firmách, kde dobre nefungujú klasické odbory.

„On-line odborové organizácie sú nečitateľné, nie je jasný počet ich funkcionárov, odmietajú stretnutia, nežiadajú od firiem priestory, ale, naopak, posielajú im faktúry napríklad za činnosť predsedu,“ hovorí Eva Veličková zo Zväzu priemyslu a dopravy a dodáva, že to na firmy „pôsobí ako výpalné“.

P. Novák naopak tvrdí, že anonymita je dôležitá práve tam, kde zamestnávatelia chcú odbory a odborárov obísť alebo zastrašiť.

Ako sa firmy bránia:

 • Zasielanie údajov o firme blokujú najmä s odkazom na európske nariadenia o ochrane osobných údajov.
 • V prospech zamestnávateľov už hovorí aj niekoľko judikátov, napríklad Najvyšší súd ČR potvrdil, že odbory majú byť vo firme viditeľné, vykonávať zvonka rozoznateľnú činnosť s ťažiskom priamo u zamestnávateľa.
 • Firmy sa bránia aj tým, že kým tradičné odbory majú transparentné štruktúry, stanovy a demokratické mechanizmy, spôsob fungovania virtuálnych odborov, korešpondenčné hlasovania či voľby orgánov je veľmi ťažké overiť.
 • Medzi právnymi expertmi sa vedie polemika, čo možno považovať za odbory, keďže „bez fyzickej prítomnosti vo firme nemôžu odbory napríklad bdieť nad stavom bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, čo je jedna z ich základných úloh“.

Keďže napríklad spoločnosť Globus odmieta virtuálnym odborom uhrádzať ich faktúry, v Česku sa zrejme schyľuje k viacerým súdnym sporom.

Zdieľať

Slovensko je v kvalite verejných financií v popredí druhej ligy a máme na to, aby sme sa dostali do prvej ligy. „Môžeme sa tam dostať za jedno až dve volebné obdobia,“ povedal viceguvernér NBS Ľudovít Ódor, spoluautor štúdie o tom, ako posunúť Slovensko do prvej ligy vo verejných financiách.

Ódor spolu s ekonómami Štefanom Kiššom, ktorý šéfuje Útvaru hodnoty za peniaze, a Eduardom Hagarom, šéfom Inštitútu finančnej politiky, pripravili dokument Rozpočet 2.0.

V odbornom dokumente pomenovali 10 priorít, ktoré považujú za kľúčové, aby sa Slovensko mohlo stať členom elitného klubu.

 • Lepšie rozpočtovanie. „Bez zveličovania môžeme konštatovať, že trojročné rozpočtovanie je len formálne cvičenie,“ hovoria autori diskusnej štúdie. Slovensko potrebuje zaviesť tvrdšie rozpočtové obmedzenia na strednodobom horizonte. Autori štúdie považujú za vhodný nástroj výdavkové limity.
 • Prepojene rozpočtového procesu s hodnotou za peniaze. Všetky opatrenia revízií výdavkov, ktoré zverejnil Útvar hodnoty za peniaze s rezortnými kolegami, schválila vláda. Takmer žiadne sa však nenaplnili.
 • Dôraz na čisté bohatstvo. Pri analýzach rozpočtu stále dominujú „príjmy, výdavky, deficity“. Autori štúdie vravia, že dôležitý je profesionálny manažment aktív a pasív a treba viac komunikovať o implicitných a podmienených záväzkoch.
 • Skutočné riadenie verejných financií. Na Slovensku investujeme viac podľa politických preferencií ako na základe skutočných potrieb. V dlhodobých strategických plánoch nie sú jasné priority. „Navrhujeme procesne aj inštitucionálne posilniť všetky fázy životného cyklu investícií od prípravy až po finálne odovzdanie,“ uviedli autori štúdie.
 • Prorastový daňový mix. Odporúčajú zvýšenie podielu nepriamych a majetkových daní. Vidia priestor hlavne na zvýšenie majetkových daní z nehnuteľností kompenzované znížením odvodov pre nízkopríjmových. Ďalej na zvýšenie podielu DPH na daňovom mixe, špeciálne prostredníctvom boja proti daňovým únikom.
 • Reforma dôchodkového systému. Hlavné úlohy: zreálnenie sľubov v I. pilieri, zvýšenie čistej výnosovosti v II. pilieri a zvýšenie motivácie obyvateľov včas myslieť a sporiť na dôchodok aj dobrovoľne. Mala by sa tiež obnoviť väzba medzi dôchodkovým vekom a očakávanou dĺžkou života a zaviesť korekčný faktor do výpočtu dôchodkov.
 • Efektívnejšie zdravotníctvo. Budúci ministri by sa mali zaoberať nákladovou efektivitou najmä v liekovej politike, ako aj kvalitou poskytnutej zdravotnej starostlivosti a reformami, ktoré nemajú priamy finančný vplyv, stratifikáciou, projektom eHealth, lepším manažmentom nemocníc a podobne.
 • Kvalitné ľudské zdroje. Celkový počet úradníkov je primeraný, chýbajú však zdravotné sestry, sociálni pracovníci a nevieme zaplatiť učiteľov. Bolo by dobré spustiť rozsiahle audity v štátnych úradoch aj podnikoch, zriadiť analytické tímy, zväčšiť regionálnu diferenciáciu miezd, aj naprieč pozíciami.
 • Vyššia transparentnosť.
 • Reforma európskeho fiškálneho rámca. Napríklad by bolo dobré sa vrátiť k pôvodnému zámeru paktu a mať len európske pravidlá len pre vážne rozpočtové chyby.
Zdieľať

Ministerstvo financií chce návrh zákona o výdavkových stropoch pripraviť do konca tohto volebného obdobia. Minister financií Kamenický to povedal v diskusii NBS na tému, ako posunúť Slovensko do prvej ligy v oblasti verejných financií.

Zdieľať

Podnikateľská aktivita v eurozóne sa v novembri takmer zastavila. Vyplýva to z údajov spoločnosti IHS Markit založených na prieskume medzi nákupnými manažérmi. Výsledky boli horšie, než očakávali ekonómovia.

Súhrnný index nákupných manažérov (PMI), ktorý je považovaný za spoľahlivý ukazovateľ zdravia ekonomiky, klesol na 50,3 bodu z októbrových 50,6 bodu, informuje Reuters.

PMI sa viac priblížil k hodnote 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity od poklesu. Len tesne sa minul s viac ako šesťročným minimom dosiahnutým v septembri.

Čo sa zlepšilo a zhoršilo:

 • najdôležitejší sektor služieb vzrástol oveľa menej, než sa očakávalo. Jeho index sa prepadol na 10-mesačné minimum 51,5 bodu;
 • pokračoval pokles spracovateľského priemyslu, ktorý nepretržite padá 10 mesiacov;
 • zhoršili sa očakávania manažérov pracujúcich v službách (budúcnosť vidia najhoršie od polovice roka 2013).

Najlepšie výsledky za ostatných 5 mesiacov vykázal čiastkový index pre nemecký spracovateľský priemysel, ktorý síce je naďalej v poklese, no prekonal odhady analytikov.

Zdieľať

Hoteliéri a majitelia penziónov mali rekordnú letnú sezónu

Hoteliéri, majitelia penziónov a ďalších ubytovacích turistických zariadení mali dobrú letnú sezónu. V 3. štvrťroku im dvojciferným medziročným tempom vzrástol počet návštevníkov, prenocovaní aj tržby z ubytovania.

Výsledky návštevnosti v ubytovacích zariadeniach na Slovensku v 3. kvartáli zverejnil Štatistický úrad.

Ako sa darilo ubytovacím zariadeniam:

 • počet návštevníkov dosiahol takmer 2,1 milióna osôb, medziročne stúpol o 16,3 percenta;
 • počet prenocovaní sa zvýšil o 15 % na 6,4 milióna;
 • tržby sa vyšplhali na 166,6 milióna eur, vzrástli o 22 percent. Väčšinou (55,8 %) sa na nich podieľali domáci návštevníci.

Väčšinu hostí tvorili Slováci. Ich počet rástol výrazne rýchlejšie, než pribúdalo zahraničných návštevníkov.

Domácich turistov bolo o 23 percent viac, zahraničných o 8 percent.

Celkovo až štyria z desiatich zahraničných hostí navštívili Bratislavu a jej okolie.

Najviac ľudí z cudziny prišlo z Česka, Poľska a Nemecka. Z top 10 krajín najrýchlejšie, o 40 percent, stúpol počet turistov z Ukrajiny.

Zdieľať

Microsoft získal od vlády USA licenciu na dodávky softvéru pre Huawei, ktorý je od mája na čiernej listine americkej administratívy. Ak s ním chcú americké firmy obchodovať, potrebujú zvláštne povolenie.

Americké ministerstvo obchodu tento týždeň potvrdilo, že začalo udeľovať niektorým firmám obmedzené licencie na obchodovanie s Huaweiom, píše Reuters.

V prípade Microsoftu schválilo jeho žiadosť o povolenie na vývoz sériového softvéru.

USA začiatkom týždňa opäť predĺžili dočasnú všeobecnú licenciu, ktorá umožňuje limitované obchodovanie s Huaweiom.

Nezaobídu sa bez neho operátori prevádzkujúci komunikačné siete na americkom vidieku.

Huawei čaká najmä na to, či licenciu dostane Google, ktorý by potom mohol dodávať operačný systém Android a aplikácie do jeho nových prístrojov.

Čo majú USA proti Huaweiu:

Spojené štáty obviňujú Huawei z krádeží technológií a špionáže pre Peking. Huawei to popiera.

Washington firmu vylúčil tiež z budovania mobilných sietí piatej generácie (5G), k rovnakému postupu nabáda aj svojich spojencov.

Zdieľať

Poisťovňu od nového roka zmení viac ako 240-tisíc poistencov. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa bude mať od januára budúceho roku o 145-tisíc poistencov menej.

Aj napriek tomu štátna poisťovňa ostane najväčšou na trhu s 3,1 milióna poistencov.

Dôvera, ktorú vlastní Penta, bude mať od budúceho roka 1,5 milióna poistencov, po prepoisťovacej kampani k nej prišlo takmer 70-tisíc ľudí.

Najviac si polepšila najmenšia poisťovňa Union, ku ktorej prišlo takmer 80-tisíc poistencov, a od budúceho roka bude mať takmer 500-tisíc poistencov.

Údaje zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Zdieľať

Takmer polovica z výberu diaľničného mýta končí na účte spoločnosti SkyToll, informuje Najvyšší kontrolný úrad. Len desať centov z jedného eura zaplateného na mýte v rokoch 2014 – 2018 sa použilo na výstavbu nových diaľnic.

Z jedného eura mýta dostávala 45 centov štátna Národná diaľničná spoločnosť a 48 centov išlo na účet SkyTollu, ktorý mýtny systém od roku 2010 prevádzkuje.

NKÚ na základe kontroly upozorňuje na neefektívne a nehospodárne nastavený systém, aj na vážne riziká do budúcnosti. Tie súvisia s vlastníctvom celého technického zázemia pre výber mýta a z toho vyplývajúce obmedzené možnosti, ktoré má NDS pri rozhodovaní o prevádzkovateľovi mýta po roku 2022, keď sa zmluva so spoločnosťou SkyToll skončí.

Celú správu nájdete na webe NKÚ.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať