Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Problém s bralom pri Strečne môže ohroziť aj časť hradu. Odborník hovorí, čo s tým má dážď

Foto – tasr
Foto – tasr

Všetci čakali, že sa postaví tunel, ale pritom vedeli, že problém s nestabilným bralom bude kulminovať skôr. Preto tie odstávky cesty pri Strečne.

Šéf Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej tvrdí, že problémom pod Strečnom, ktoré je momentálne uzavreté, sa dalo predísť. Patril k tým, ktorí už dlhšie upozorňovali, že situácia pod bralom sa zhoršuje. Okrem toho, že je špecialistom na dopravu, pracoval ako šéf železníc, či manažér stavebnej firmy Bögl a Krýsl, je aktívny horolezec a pozná sa s ľuďmi, ktorí sa sanáciám a monitorovaniu masívov roky venovali.  V rozhovore vysvetľuje aj to: 

 • Ako často bude teraz podľa neho cesta odstavená a ako to ovplyvnia župné voľby. 
 • Prečo si myslí, že problém s bralom môže ohroziť aj časť samotného hradu Strečno.
 • Prečo v Alpách vedia podobné problémy riešiť bez väčších zaváhaní.

Pri Strečne sa minulý týždeň zrútil 100-tonový skalný masív na odstavenú cestu. Je to prekvapenie?

Ani nie, my sme už dávnejšie upozorňovali, že situácia pod hradom Strečno sa bude čoraz viac zhoršovať. Dávno sa vedelo, že sa doprava bude musieť zastavovať, aby sa odstraňoval nebezpečný masív. Ibaže, na slovenský spôsob, namiesto toho, aby sme povedali ľuďom pravdu,  tak si vymyslíme, že prišla neočakávaná situácia.

Čo sa dialo celé tie roky, keď autá popod Strečno chodili a bralo bolo istené železnými zábranami až doteraz, keď ohlásili havarijný stav, odstavili cestu a počas odstraňovania masívu sa tento zrútil celý naraz?

Stále sa čakalo, že dokončíme diaľnicu pri Strečne (úsek D1 s tunelom Višňové). Ibaže neriešiť samotné bralo, ale zvlášť aj cestu, ktorá bola čoraz viac v horšom stave, je nepríjemná a nebezpečná situácia. Momentálne sa to potvrdzuje.

Ondrej Matej šéfuje Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo, v minulosti pracoval v štátnych železniciach, v stavebnej firme Bögl & Krýsl a poradcoval v oblasti dopravy premiérke Ivete Radičovej.  Foto – Tasr

Chápem to tak, že nikto poriadne neriešil situáciu pod Strečnom, pretože sa čakalo, že bude tunel, teda alternatívna trasa.

Áno, stále boli také informácie, že sa tunel predsa nejakým spôsobom dokončí, potom odstavíme cestu pod Strečnom hoci aj na rok a zasanujeme všetok masív, ktorý treba. Bohužiaľ, nestalo sa to.

Roky hrozilo, že problém s bralom bude kulminovať skôr, než postavíme tunel. Nemal už štát dávno robiť vopred avizované častejšie odstávky a riešiť havarijnú situáciu?

Postupná sanácia sa aj robila, iba sa malo pristúpiť k menším čiastočným uzávierkam skôr. Ale to by sme museli začať roky dozadu.

Odstávok bolo primálo a počas krátkeho obdobia?

Nechalo sa to vyhniť až do situácie, kde sa už problém s bralom nedá riešiť postupnými prácami. Všetko to súvisí so zmenou klímy, geológie. Všade máme ten problém, že voda sa objavuje tam, kde nikdy nebola.

Ako presne s tým súvisí zmena klímy?

Urýchľuje praskanie. V Európe došlo v posledných rokoch k prudkým zmenám teplôt. Tepelné výkyvy sú také, že za 24 hodín dokáže byť rozdiel 15 až 20 stupňov. Napríklad: Keď pred 30 rokmi napadol sneh, tak bol na brale primrznutý celú zimu. Teraz sa deje to, že sneh napadne, prudko sa oteplí, on sa roztopí, zatečie do špár, zase o 48 hodín zamrzne a potom je expanzný. Do toho vstupujú aj otrasy z vozovky či drobné otrasy podložia tak nízko na škále Richterovej stupnice, že o nich ani neviete. To sa všetko dá monitorovať tým, že tam osadíte snímače.  Napríklad v Alpách majú na kľúčových úsekoch s problematickou geológiou už dávno osadené meracie zariadenia.

Čo si mám pod tým predstaviť?

Keď viete, že máte v nejakom masíve problém, lebo bralo sa podmýva, je náchylnejšie na zosuvy, osadíte do kľúčových štrbín permanentné senzory. Tie dennodenne online vyhodnocujú situáciu. Snímajú pohyb. Keď v masíve niečo pukne, snímač vám dá informáciu, že došlo k posunu.

Zdroj: Waze

Štát predsa robil geológiu brala.  

Geológia sa robila, snažili sa zisťovať, čo sa deje, ale nenasadzovali 24-hodinový monitorovací systém.

Problém je v tom, že u nás odstavíme cestu a až potom zisťujeme detailne, ako na tom bralo je? 

Áno, v Alpách alebo kdekoľvek inde najprv osadíte takéto merače, aby vám presne hlásili pohyb skalných masívov. Používa sa to hlavne tam, kde sú lanovky, aby nedošlo k následnému uvoľneniu skaly a aby sa nestrhla celá lanovka aj s ľuďmi. Osádza sa to aj v tuneloch.

Bolo zodpovedné, že sme celý čas púšťali autá pod masív bez snímačov, chránený len železnými sieťovými zábranami? 

Samozrejme, že to nie je zodpovedné. Na Slovensku všetko len hasíme a nevieme vo výstavbe diaľnic nastaviť riadny systém. Bohužiaľ, súvisí to aj s mediálnym tlakom. Kompetentní sa pomaly boja o niečom rozhodnúť, iba na to upozorňujú. Potom, bohužiaľ, čelíme tomu, čo sa deje, a podľa mojich informácií nebude cesta popod Strečno sprejazdnená ani 30. júla, ako to kompetentní sľubujú.

Čo sa bude postupne teraz diať?

Postupne sa bude zisťovať, že v brale sú ďalšie havarijné miesta a bude sa priznávať farba, že to bralo treba celé asanovať.  Obávam sa ešte toho, že nebodaj ešte bude ohrozená aj kultúrna pamiatka, samotný hrad Strečno, vstúpia do toho pamiatkari.  Môže dôjsť aj k tomu, že bude musieť dôjsť aj k sanácii časti tejto kultúrnej pamiatky.

Nateraz predpokladáte opakujúce sa dlhšie odstávky, až kým nebude tunel Višňové. 

Čo viem povedať určite, že si budeme musieť zvykať na pravidelné odstávky, pokiaľ nebudeme mať náhradnú trasu a neodstavíme cestu pod Strečnom na celú stavebnú sezónu. Ak cestu 30. júla otvoria, skôr by som to pripisoval župným voľbám, potom sa to bude odstavovať cez víkend, potom prídu župné voľby a opäť sa cesta to odstaví na dva týždne alebo aj na mesiac.

Keby boli v brale dopredu spomínané snímače, bola by dnes pravdepodobnosť ohrozenia hradu Strečno menšia? Mohol sa eliminovať pohyb brala? 

Určite, ak máte online informáciu, že sa vám pohla v brale jedna štrbina, vy v tom mieste môžete urobiť okamžité zásahy. Možno by sa ani nemusela odstavovať cesta, ani by sme nevedeli o tom, že je nejaký problém.

A nebol by ohrozený ani hrad?

Tak, pretože ak máte online informácie, dá sa masív priebežne, takpovediac lepiť. Lepenie je bezpečnejšia metóda. Ťažko povedať, či sa to dnes dá ešte zalepiť, pretože veľké trhliny už nezalepíte.  Ak lepíte masív postupne od samého začiatku, čiže už keď je malá puklina, nebude sa rozširovať. Ak ste v štádiu, že sú v brale obrovské pukliny, je to niečo iné. Aj puklina, ktorá vyzerá zvonka na 5 centimetrov, sa rozširuje dovnútra brala až do veľkosti jaskyne.

Aj keď bude hotový tunel Višňové, ktorý je určený hlavne na tranzit, čo s ľuďmi, ktorí prechádzajú napríklad z okolia Martina do regiónu Žiliny?

Tam je na zváženie, či dáte miestnym výnimku, aby bezplatne používali diaľnicu, aby sa mohla cesta prvej triedy odstaviť a problém s bralom vyriešiť. Teraz si skôr myslím, že do brala treba dať snímače a dva mesiace vyhodnocovať, či je to celé v stave, že sa to dá ešte zachrániť, alebo to treba celé zasanovať. Otázka je, či na pohyby masívu nepôsobia aj odstrely v samotnom tuneli Višňové. Asi viete, že stavbári si na razenie namiesto postupného razenia vybrali metódu odstrelov. Strečnu veľmi nepomáhala ani masívna nákladná doprava pod hradom.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Povesť štátnych inžinierov je už taká zlá, že diaľnica načas je šokom
 • HDP: Ekonomika v druhom štvrťroku klesla o 12,1 %, je to historický prepad, ale čakalo sa horšie
 • Kurzarbeit: Minister Krajniak chce trvalý systém od roku 2022, dovtedy má fungovať prvá pomoc
 • Samosprávy: Ministerstvo financií ukázalo, aký výpadok na daniach z príjmu mali mestá a obce
 • Aerolínie: Wizz Air plánuje novú linky z Košíc do Británie
 • Firmy: Testy nepreukázali koronavírus vo výrobkoch a na obaloch výrobcu bagiet Fekollini zo Sládkovičova
 • Železnice: ŽSR pustia vlaky na novú časť hlavnej trate medzi Púchovom a Považskou Bystricou
 • EÚ: Ekonomika padla v 2. štvrťroku medziročne o 14,1 %, je to viac než na Slovensku
 • Nemecko: VW klesol predaj v júli už len o 0,2 %, ťahal ho najmä čínsky trh
 • Poľsko: Ekonomika padla do recesie po prvý raz od pádu komunizmu

Mičovského najbližšia podriadená musí vysvetľovať väzby na starú agrárnu gardu z čias Smeru a HZDS

Generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva Vladimíra Fabriciusová. Foto - MP SR
Generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva Vladimíra Fabriciusová. Foto – MP SR

Generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva Fabriciusová musí vysvetľovať väzby na „starú agrárnu gardu“ z čias Smeru a HZDS. Blízko k nim má jej partner, agropodnikateľ Martin Malatinec, ktorý vo veľkom čerpá agrárne eurofondy. Minister Mičovský za ňou naďalej stojí.

Na obrane plánujú ďalší nákup lietadiel. Hľadá sa nástupca slávnych albatrosov, veľký záujem majú Česi

O slovenskú zákazku sa usiluje české Aero, ktoré potrebuje zákazníka pre svoj nový model albatrosa L-39 NG. Foto – Aero
O slovenskú zákazku sa usiluje české Aero, ktoré potrebuje zákazníka pre svoj nový model albatrosa L-39 NG. Foto – Aero

Na ministerstve obrany plánujú ďalší nákup lietadiel, tentoraz by malo ísť o osem až desať podzvukových strojov. Podľa ministra Naďa je potrebné nahradiť cvičné československé lietadlá Albatros.

Minúta po minúte

Firma Rosneft sa v 2. štvrťroku vďaka rastu cien ropy prehupla do zisku 493 miliónov eur, za prvé tri mesiace bola v strate 1,8 miliardy eur. Objem produkcie najväčšej ruskej ropnej spoločnosti klesol medziročne o 13 %.

V 2. štvrťroku vlaňajška vykázal Rosneft čistý zisk 2,2 miliardy eur. Začiatkom tohto roka ju stiahli do červených čísel padajúce ceny ropy v dôsledku nadprodukcie a šírenia koronavírusu.

Rosneft pokrýva vyše 40 % ťažby ropy v Rusku. Od apríla do júna dodal vyše 4 miliónov barelov ropy denne, produkciu znížil v súvislosti s dohodou skupiny OPEC+ s cieľom podporiť ceny ropy. (čtk, reuters)

Klub 500 víta zámer ministra práce Milana Krajniaka zaviesť v budúcnosti trvalý kurzarbeit. No pripomína, že treba hovoriť aj o podmienkach udržania pracovných miest v súčasnosti.

„Je dobré, ak do budúcnosti bude pripravený systém kurzarbeit, ako navrhuje ministerstvo, bez zvýšenia odvodového zaťaženia. Ak však nehovoríme o podmienkach udržania pracovných miest v súčasnosti, nie je to dobré,“ povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Komentoval tak zámer ministra práce Krajniaka zaviesť od roku 2022 trvalý kurzarbeit.

Podnikateľský Klub 500, ktorý vedie majiteľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták, je známy kritikou aktuálneho podporného systému pre firmy. Vládu opakovane žiada, aby navýšila pomoc cez zvýšenie opatrenia kurzarbeit či podpory v prípade výpadku tržieb.

„Máme vyčlenených 1,38 miliardy eur a čerpáme len 490 miliónov eur. V súčasnosti, keď sú firmy s poklesom tržieb až do 50 %, vyplácame náhradu mzdy len od 10 – 35 % celkových osobných nákladov, pritom v budúcom kurzarbeite chceme vyplácať pri poklese od 10 % náhradu až 80 % čistej mzdy. Je nám úprimne ľúto každého nášho zamestnanca, ktorý má vyplácanú časť mzdy a štátnym a verejným zamestnanom je vyplácaných 100 % príjmu. Buď chceme ľuďom pomôcť a zachrániť zamestnanosť, alebo nie. Namiesto zachraňovania pracovných miest pri 12,1-percentnom medziročnom poklese HDP vyčleňujeme podporu zamestnávania absolventov bez pracovných návykov a praktických vedomostí,“ reagoval Gregor.

Predaj koncernu Volkswagen v júli klesol medziročne už len o 0,2 % na 885 700 áut Podporil ho najmä čínsky trh, ktorý stúpol o takmer päť percent. Za sedem mesiacov roka odbyt skupiny zaostal za vlaňajškom o necelú štvrtinu.

Odbyt VW v Európe bol v júli nižší o 1,9 %, dvojciferné prepady zaznamenal v Severnej a Južnej Amerike. V júni sa globálny predaj prepadol medziročne ešte o približne pätinu.

Automobilka v júli zaznamenala rast predaja značiek Audi, Škoda a Porsche, odbyt áut VW klesol o 1,1 %. Znížili sa aj dodávky značky Seat i úžitkových vozidiel. (tasr, marketwatch)

Laboratórne testy nepreukázali prítomnosť koronavírusu vo výrobkoch či obaloch výrobcu bagiet Fekollini. Vzorky na testovanie z firmy zo Sládkovičova zobrali hygienici po tom, čo sa medzi pracovníkmi firmy potvrdili prípady koronavírusu.

„Pri laboratórnej analýze bola vylúčená prítomnosť koronavírusu v našich výrobkoch a obaloch“ povedal Andrej Gerstner, Marketing & PR Manažér spoločnosti Fekollini.

Firma Fekollini vyrába v Sládkovičove bagety značky Pierre Baguette. Informovala, že si dala z vlastnej iniciatívy a na vlastné náklady otestovať všetkých pracovníkov po tom, ako bolo ochorenie preukázané u jej externého dodávateľa. Testy odhalili podľa informácií zo štvrtka dokopy 31 prípadov nákazy medzi pracovníkmi výrobcu bagiet. Televízia Markíza v piatok informovala, že počet potvrdených prípadov je 32.

Dokopy sa urobilo 566 testov, chýbajú ešte tri testy, ktoré sa majú urobiť na budúci týždeň. „Na prevádzke v súčasnosti pracujú len zamestnanci s negatívnym testom na COVID- 19,“ píše firma v tlačovej správe.

Kontrolóri zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) urobili kontrolu vo firme vo štvrtok. V ten istý deň informoval riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš, že regionálni kontrolóri overovali, či má spoločnosť vypracované a zavedené dostatočné bezpečnostné opatrenia proti zavlečeniu COVID-19. Firma požiadavkám vyhovela, čakalo sa ešte na výsledky testov z odobraných vzoriek. Tie sa odobrali napríklad z výrobkov pripravených na distribúciu.

Firma opakovane upozorňuje, že podľa oficiálneho vyhlásenia Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín neexistuje dôkaz, že by potraviny v súvislosti s COVID-19 predstavovali pre verejnosť nejaké riziko.

Zväz automobilového priemyslu si pochvaľuje spôsob, ako minister práce Milan Krajniak chystá trvalý kurzarbeit. „Vysoko hodnotíme prácu ministerstva pri príprave konceptu permanentného kurzarbeitu,“ hovorí prezident zväzu Alexander Matušek o príprave systému na ochranu zamestnanosti pri chvíľkových výkyvoch dopytu.

„Forma verejných konzultácií pri príprave tohto konceptu, ktorej sme sa zúčastňovali, sa javí ako efektívny spôsob prípravy legislatívnej normy a veríme, že sa na takomto základe podarí pripraviť zákon, ktorý bude prejavom konsenzu všetkých sociálnych partnerov a zároveň zvýši konkurencieschopnosť Slovenska. Sme radi, že naše námety, návrhy a požiadavky v oblasti vytvorenia systémového riešenia Kurzarbeit, ktoré sme sa snažili už od roku 2017 komunikovať s vládou SR, boli vypočuté. Radi sa budeme zúčastňovať aj prác na príprave samotného zákona, pokiaľ budeme o to požiadaní,“ dodal Matušek.

Minister Milan Krajniak v piatok informoval, že chce od roku 2022 zaviesť fond na podporu udržania zamestnanosti pre firmy a SZČO. Dovtedy sa má vyplácať takzvaná Prvá pomoc. Do nového fondu budú posielať peniaze zamestnávatelia a SZČO, odvodové zaťaženie sa nezvýši.

Príspevok pre zamestnanca bude predstavovať 80 percent jeho čistej mzdy, najviac 1 340 eur. Z fondu pôjde 60 percent, zamestnávateľ zaplatí 20 percent platu.

Úrad priemyselného vlastníctva prijal v prvom polroku medziročne viac podaní na predmety ochrany práv duševného vlastníctva. „Aktivita inovátorov Slovenska sa počas koronakrízy zvýšila,“ komentuje úrad, konania chce zrýchliť.

Poľská ekonomika v 2. štvrťroku skĺzla do recesie prvý raz od pádu komunizmu. HDP za apríl až jún sa prepadol o 8,9 % po znížení o 0,4 % v 1. štvrťroku. Vykázal tak druhý medzikvartálny pokles za sebou, čo je znak technickej recesie.

V 1. štvrťroku poľské hospodárstvo medzikvartálne kleslo o 0,4 %. V druhom štvrťroku už na ekonomiku doľahla koronakríza a v medziročnom porovnaní klesla o 8,2 %, čo však bol lepší výsledok, než odhadovali analytici.

Poľsko bolo jedinou krajinou EÚ, ktorá sa vyhla recesii počas finančnej krízy v rokoch 2008 až 2009. Po jej skončení vykazovalo solídny ekonomický rast, ku ktorému sa podľa prognóz postupne vráti aj v nasledujúcom období.

Za celý rok poľská vláda očakáva pokles HDP o 3,4 %. Európska komisia ho v júlovej makroprognóze odhaduje na 4,6 %, čo je najmenej spomedzi všetkých krajín únie. (tasr, n)

Železnice presmerujú vlaky na hlavnej trati medzi Bratislavou a Žilinou na nový úsek cez tunel medzi Púchovom a Považskou Bystricou. Úprava grafikonu bude platiť od 17. septembra, na koridore je to najväčšia zmena za posledné roky.

Úsek je súčasťou prestavby trate Púchov – Považská Teplá, zákazku získalo v roku 2016 združenie firiem na čele s Doprastavom za 365 miliónov eur bez DPH.

Čo všetko sa mení

 • Vlaky nepôjdu súčasnou trasou s veľkými zákrutami okolo Nosickej priehrady, ale cez viadukt ponad priehradu a tunel Diel. Nová trasa bude po dokončení kratšia a rýchlejšia.
 • V prevádzke na novom úseku bude zatiaľ jedna koľaj, úplné dokončenie stavby je naplánované na 15. december 2021.
 • Cestujúci osobnými vlakmi prídu o železničnú zastávku Milochov (časť Považskej Bystrice). Zastávka Nosice (časť Púchova) bude na inom mieste.

Ekonomika EÚ v 2. štvrťroku klesla o rekordných 11,7 %, medziročne sa HDP znížil o 14,1 %, vyplýva zo spresnených dát Eurostatu. Koncom júla odhadoval o niečo horšie čísla, v prípade eurozóny ponechal pôvodné údaje.

V prvom odhade Eurostat vykázal prepad HDP únie voči 1. kvartálu o 11,9 % a medziročne o 14,4 %. V prípade eurozóny potvrdil júlové čísla – medzikvartálny pokles o 12,1 % a medziročný o 15 %.

Eurostat vo svojej správe zdôraznil, že ide zďaleka o najvýraznejšie prepady od roku 1995, keď sa tieto štatistiky začali sledovať.

Koronakríza podľa dostupných údajov v 2. štvrťroku najviac doľahla na ekonomiku Španielska, ktorej výkon sa znížil medziročne o 22,1 %, Francúzska (-19 %), Talianska (-17,3 %) a Portugalska (-16,3 %). Slovenský HDP klesol o 12,1 %, menej než v priemere za EÚ i eurozónu.

V medzikvartálom porovnaní je skladba najhorších štátov približne rovnaká, je medzi nimi tiež Maďarsko (-14,5 %). Slovensko vykázalo prepad o 8,3 %. Najlepšie výsledky malo Fínsko, ktorého HDP klesol len o 3,2 %. (n, čtk)

K dotáciám na nájomné sa dostali aj firmy vlastnené schránkami v zahraničí, upozorňuje Transparency International Slovensko. K príjemcom patrí i prevádzkovateľ Slovakia Ringu patriaci nadácii v Karibiku, Transparency chce, aby jeho zápis v protischránkovom registri preveril súd.

Na aké firmy upozorňuje Transparency

 • Nadácia T. I. Foundation z karibského ostrova Anguilla vlastní prevádzkovateľa závodného okruhu Slovakia Ring v Orechovej Potôni. V minulosti sa k okruhu hlásil Zoroslav Kollár. Eseročka Výcvikové zariadenie pre vodičov dostala pomoc 105-tisíc eur. Podľa zápisu v protischránkovom registri firmu kontrolujú aj ľudia, ktorí sú známi z iných schránkových firiem. Transparency preto ohlásil podnet na žilinský súd, aby preveril, či je zápis pravdivý.
 • Calantha Trading z Gibraltaru vlastní prevádzkovateľa hotela Tatranský Permon v Podbanskom. Firma nie je podľa organizácie v protischránkovom registri, hoci dostala pomoc 161-tisíc eur.
 • Transparency hovorí, že ministerstvo síce vyžaduje informácie o majiteľoch firiem pri dotáciách nad 100-tisíc eur, nemá to však kapacitu kontrolovať.

Kto sú najväčší príjemcovia

 • Transparency zverejňuje zoznamy príjemcov, informácie si pýta od ministerstva hospodárstva prostredníctvom infozákona.
 • K 5. augustu vyplatil štát 4,9 milióna eur celkovo 1028 žiadateľom.
 • Viac ako štvrtinu sumy dostalo desať najväčších príjemcov.
Zdroj - Transparency International Slovensko
Zdroj – Transparency International Slovensko

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať