Denník E

© N Press s.r.o.

Problém s bralom pri Strečne môže ohroziť aj časť hradu. Odborník hovorí, čo s tým má dážď

Foto – tasr
Foto – tasr

Všetci čakali, že sa postaví tunel, ale pritom vedeli, že problém s nestabilným bralom bude kulminovať skôr. Preto tie odstávky cesty pri Strečne.

Šéf Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej tvrdí, že problémom pod Strečnom, ktoré je momentálne uzavreté, sa dalo predísť. Patril k tým, ktorí už dlhšie upozorňovali, že situácia pod bralom sa zhoršuje. Okrem toho, že je špecialistom na dopravu, pracoval ako šéf železníc, či manažér stavebnej firmy Bögl a Krýsl, je aktívny horolezec a pozná sa s ľuďmi, ktorí sa sanáciám a monitorovaniu masívov roky venovali.  V rozhovore vysvetľuje aj to: 

  • Ako často bude teraz podľa neho cesta odstavená a ako to ovplyvnia župné voľby. 
  • Prečo si myslí, že problém s bralom môže ohroziť aj časť samotného hradu Strečno.
  • Prečo v Alpách vedia podobné problémy riešiť bez väčších zaváhaní.

Pri Strečne sa minulý týždeň zrútil 100-tonový skalný masív na odstavenú cestu. Je to prekvapenie?

Ani nie, my sme už dávnejšie upozorňovali, že situácia pod hradom Strečno sa bude čoraz viac zhoršovať. Dávno sa vedelo, že sa doprava bude musieť zastavovať, aby sa odstraňoval nebezpečný masív. Ibaže, na slovenský spôsob, namiesto toho, aby sme povedali ľuďom pravdu,  tak si vymyslíme, že prišla neočakávaná situácia.

Čo sa dialo celé tie roky, keď autá popod Strečno chodili a bralo bolo istené železnými zábranami až doteraz, keď ohlásili havarijný stav, odstavili cestu a počas odstraňovania masívu sa tento zrútil celý naraz?

Stále sa čakalo, že dokončíme diaľnicu pri Strečne (úsek D1 s tunelom Višňové). Ibaže neriešiť samotné bralo, ale zvlášť aj cestu, ktorá bola čoraz viac v horšom stave, je nepríjemná a nebezpečná situácia. Momentálne sa to potvrdzuje.

Ondrej Matej šéfuje Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo, v minulosti pracoval v štátnych železniciach, v stavebnej firme Bögl & Krýsl a poradcoval v oblasti dopravy premiérke Ivete Radičovej.  Foto – Tasr

Chápem to tak, že nikto poriadne neriešil situáciu pod Strečnom, pretože sa čakalo, že bude tunel, teda alternatívna trasa.

Áno, stále boli také informácie, že sa tunel predsa nejakým spôsobom dokončí, potom odstavíme cestu pod Strečnom hoci aj na rok a zasanujeme všetok masív, ktorý treba. Bohužiaľ, nestalo sa to.

Roky hrozilo, že problém s bralom bude kulminovať skôr, než postavíme tunel. Nemal už štát dávno robiť vopred avizované častejšie odstávky a riešiť havarijnú situáciu?

Postupná sanácia sa aj robila, iba sa malo pristúpiť k menším čiastočným uzávierkam skôr. Ale to by sme museli začať roky dozadu.

Odstávok bolo primálo a počas krátkeho obdobia?

Nechalo sa to vyhniť až do situácie, kde sa už problém s bralom nedá riešiť postupnými prácami. Všetko to súvisí so zmenou klímy, geológie. Všade máme ten problém, že voda sa objavuje tam, kde nikdy nebola.

Ako presne s tým súvisí zmena klímy?

Urýchľuje praskanie. V Európe došlo v posledných rokoch k prudkým zmenám teplôt. Tepelné výkyvy sú také, že za 24 hodín dokáže byť rozdiel 15 až 20 stupňov. Napríklad: Keď pred 30 rokmi napadol sneh, tak bol na brale primrznutý celú zimu. Teraz sa deje to, že sneh napadne, prudko sa oteplí, on sa roztopí, zatečie do špár, zase o 48 hodín zamrzne a potom je expanzný. Do toho vstupujú aj otrasy z vozovky či drobné otrasy podložia tak nízko na škále Richterovej stupnice, že o nich ani neviete. To sa všetko dá monitorovať tým, že tam osadíte snímače.  Napríklad v Alpách majú na kľúčových úsekoch s problematickou geológiou už dávno osadené meracie zariadenia.

Čo si mám pod tým predstaviť?

Keď viete, že máte v nejakom masíve problém, lebo bralo sa podmýva, je náchylnejšie na zosuvy, osadíte do kľúčových štrbín permanentné senzory. Tie dennodenne online vyhodnocujú situáciu. Snímajú pohyb. Keď v masíve niečo pukne, snímač vám dá informáciu, že došlo k posunu.

Zdroj: Waze

Štát predsa robil geológiu brala.  

Geológia sa robila, snažili sa zisťovať, čo sa deje, ale nenasadzovali 24-hodinový monitorovací systém.

Problém je v tom, že u nás odstavíme cestu a až potom zisťujeme detailne, ako na tom bralo je? 

Áno, v Alpách alebo kdekoľvek inde najprv osadíte takéto merače, aby vám presne hlásili pohyb skalných masívov. Používa sa to hlavne tam, kde sú lanovky, aby nedošlo k následnému uvoľneniu skaly a aby sa nestrhla celá lanovka aj s ľuďmi. Osádza sa to aj v tuneloch.

Bolo zodpovedné, že sme celý čas púšťali autá pod masív bez snímačov, chránený len železnými sieťovými zábranami? 

Samozrejme, že to nie je zodpovedné. Na Slovensku všetko len hasíme a nevieme vo výstavbe diaľnic nastaviť riadny systém. Bohužiaľ, súvisí to aj s mediálnym tlakom. Kompetentní sa pomaly boja o niečom rozhodnúť, iba na to upozorňujú. Potom, bohužiaľ, čelíme tomu, čo sa deje, a podľa mojich informácií nebude cesta popod Strečno sprejazdnená ani 30. júla, ako to kompetentní sľubujú.

Čo sa bude postupne teraz diať?

Postupne sa bude zisťovať, že v brale sú ďalšie havarijné miesta a bude sa priznávať farba, že to bralo treba celé asanovať.  Obávam sa ešte toho, že nebodaj ešte bude ohrozená aj kultúrna pamiatka, samotný hrad Strečno, vstúpia do toho pamiatkari.  Môže dôjsť aj k tomu, že bude musieť dôjsť aj k sanácii časti tejto kultúrnej pamiatky.

Nateraz predpokladáte opakujúce sa dlhšie odstávky, až kým nebude tunel Višňové. 

Čo viem povedať určite, že si budeme musieť zvykať na pravidelné odstávky, pokiaľ nebudeme mať náhradnú trasu a neodstavíme cestu pod Strečnom na celú stavebnú sezónu. Ak cestu 30. júla otvoria, skôr by som to pripisoval župným voľbám, potom sa to bude odstavovať cez víkend, potom prídu župné voľby a opäť sa cesta to odstaví na dva týždne alebo aj na mesiac.

Keby boli v brale dopredu spomínané snímače, bola by dnes pravdepodobnosť ohrozenia hradu Strečno menšia? Mohol sa eliminovať pohyb brala? 

Určite, ak máte online informáciu, že sa vám pohla v brale jedna štrbina, vy v tom mieste môžete urobiť okamžité zásahy. Možno by sa ani nemusela odstavovať cesta, ani by sme nevedeli o tom, že je nejaký problém.

A nebol by ohrozený ani hrad?

Tak, pretože ak máte online informácie, dá sa masív priebežne, takpovediac lepiť. Lepenie je bezpečnejšia metóda. Ťažko povedať, či sa to dnes dá ešte zalepiť, pretože veľké trhliny už nezalepíte.  Ak lepíte masív postupne od samého začiatku, čiže už keď je malá puklina, nebude sa rozširovať. Ak ste v štádiu, že sú v brale obrovské pukliny, je to niečo iné. Aj puklina, ktorá vyzerá zvonka na 5 centimetrov, sa rozširuje dovnútra brala až do veľkosti jaskyne.

Aj keď bude hotový tunel Višňové, ktorý je určený hlavne na tranzit, čo s ľuďmi, ktorí prechádzajú napríklad z okolia Martina do regiónu Žiliny?

Tam je na zváženie, či dáte miestnym výnimku, aby bezplatne používali diaľnicu, aby sa mohla cesta prvej triedy odstaviť a problém s bralom vyriešiť. Teraz si skôr myslím, že do brala treba dať snímače a dva mesiace vyhodnocovať, či je to celé v stave, že sa to dá ešte zachrániť, alebo to treba celé zasanovať. Otázka je, či na pohyby masívu nepôsobia aj odstrely v samotnom tuneli Višňové. Asi viete, že stavbári si na razenie namiesto postupného razenia vybrali metódu odstrelov. Strečnu veľmi nepomáhala ani masívna nákladná doprava pod hradom.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kollár sľubuje státisíce nových bytov a nájom za dvesto, v základoch sa však jeho plány od zvyšku opozície nelíšia

Boris Kollár chce, aby byty staval štát, lebo ich podľa neho dokáže postaviť o 40 % lacnejšie ako súkromník. Sľubuje nájom dvojizbového bytu za dvesto eur a 25-tisíc nových štátnych bytov ročne za dve miliardy eur.

Minúta po minúte

Zdieľať

Lekárske odborové združenie tvrdí, že pokuta za emigráciu problém s nedostatkom lekárov skôr prehĺbi. Reaguje tak na návrh Smeru spoplatniť štúdium sumou 55-tisíc eur pre tých, ktorí po škole odídu do zahraničia.

Šéf združenia Peter Visolajský tvrdí, že mladí lekári odchádzajú po skončení štúdia do zahraničia preto, lebo na Slovensku nenájdu voľné miesto, keďže nemocnice pri ich súčasnom financovaní šetria na personáli. Dôvodom je tiež absencia skúsených starších kolegov v nemocniciach, od ktorých by sa mohli učiť.

„Musíme si uvedomiť, že vyhrážky a nadávky slovenských lekárov na Slovensku neudržia,“ dodáva.

Za mýtus politikov označuje LOZ aj financovanie štúdia lekárov. Lekárske fakulty sú podľa neho nesprávne financované, čo má za následok prijímanie viac zahraničných študentov na úkor slovenských.

Predseda združenia poukazuje taktiež na to, že spoplatnenie štúdia na slovenských lekárskych fakultách by znamenalo väčší odchod slovenských študentov do Čiech, čo by v konečnom dôsledku znížilo počet lekárov na Slovensku.

„Česko si totiž vypočítalo, že ak príde na vysokú školu študovať Slovák, Česká republika na tom zarobí, a to aj v takom prípade, že sa študent po škole vráti späť na Slovensko,“ povedal Visolajský s tým, že ak slovenský lekár zostane v Čechách aj pracovať, je to pre túto krajinu ďalší bonus. (tasr)

Zdieľať

SNS nebude tlačiť na odvolávanie Ľubomíra Vážneho z postu šéfa Sociálnej poisťovne pre jeho rozhodnutia o mýte vo funkcii ministra dopravy. „Nie je to v kompetencii mojej,“ povedal Andrej Danko v relácii Markízy Na telo.

Zdieľať

Najinovatívnejšou ekonomikou sveta je po novom Nemecko, v rebríčku agentúry Bloomberg po šiestich rokoch vystriedalo Južnú Kóreu. Slovensko skončilo 41., zatiaľ čo napríklad Česko je vďaka patentom 24. Poľsko skončilo 25., Maďarsko 28.

Prieskum hodnotí napríklad výdavky na vedu a výskum, počet prihlásených patentov alebo hustotu zastúpenia technologických firiem.

Veľkým skokanom sa stalo Slovinsko, ktoré poskočilo o desať priečok na 21. miesto, tiež najmä vďaka aktivite v oblasti patentov. (čtk)

Zdieľať

Manažér a vyštudovaný lekár Marian Jánoš píše, že Smer len urýchli odchod lekárov do zahraničia, ak im nechá v prípade odchodu platiť 55-tisíc eur za štúdium. „Existuje mäkšie riešenie, ktoré dosahuje podobný cieľ a štúdium na Slovensku, naopak, robí atraktívnejším. Študentská pôžička, ktorú je možné splácať zo zaplatených daní z príjmu, pokiaľ zostane absolvent pracovať na Slovensku.“

Smer ako jednu z troch priorít do volieb označil snahu, aby lekári zostávali na Slovensku. Ide na to však nátlakom – chce, aby po škole zostali desať rokov pracovať doma, inak by zaplatili 55-tisíc eur za štúdium.

Zdieľať

Andrej Danko nepovažuje za správne, aby Slovensko nemalo vo vlastníctve mýtny systém po tom, ako sa skončí zmluva s firmou SkyToll. „Je tu jedna šialená zmluva o mýte,“ povedal v Sobotných dialógoch.

Danko tiež čakával lepšiu ponuku od štátu voči dopravcom, ktorí začiatkom roka vstúpili do štrajku.

„Ja som bol v šoku z toho, čo vlastne premiér dohodol. Ja som čakal veľký konsenzus s dopravcami, čakal som legislatívnu iniciatívu,“ dodal s tým, že sa vraj pýtal, či nie je možné urobiť zmeny cez skrátené legislatívne konanie.

V PS/Spolu si myslia, že zmluvu so SkyTollom treba pozastaviť. „Niekto nám vytiahol 700 miliónov a odovzdal ich pár subjektom,“ povedal v relácii Miroslav Beblavý.

Zdieľať

Šéf Smeru vidí za automatizáciou výroby a robotmi vo fabrikách „vyhýbanie sa sociálnej zodpovednosti“. „Ak sa v budúcnosti budú chcieť podnikatelia vyhnúť sociálnej zodpovednosti za zamestnávanie Slovákov a vyriešia to robotmi, budú platiť daň z robotov,“ povedal Fico.

Viac o téme robotov:

Automatizácia priemyselnej výroby na Slovensku pokročila. Podľa Medzinárodnej federácie robotiky vlani pripadlo na desaťtisíc zamestnancov v priemyselnej výrobe 151 robotov. Je to skoro dvojnásobok svetového priemeru.

Na Slovensku je automatizáciou ohrozených až 34 % súčasných pracovných pozícií.

Téme sa kedysi venoval aj ekonóm V. Baláž:

„Hlavným faktorom straty a tvorby pracovných miest však nebudú ani roboty, ani umelá inteligencia, ale samotní ľudia. V dôsledku starnutia populácie miznú vo vyspelých krajinách pracovníci rýchlejším tempom, ako ich dokážu nové technológie nahrádzať. Či a kedy sa tento trend obráti, to dnes nevie nik povedať.“

Zdieľať

V Česku po troch rokoch opäť potvrdili vtáčiu chrípku. Ohnisko nákazy je v malochove hydiny v obci Štěpánov nad Svratkou na Vysočine, do chovu ju zrejme zavliekli voľne žijúce vodné vtáky.

Podľa Státní veterinární správy ide o vysoko patogénny subtyt H5N8, ktorá je smrteľný pre vtáky, ale prenos na človeka doteraz nebol zaznamenaný.

V nakazenom chove sa nachádzalo 12 sliepok, z nich šesť počas dvoch dní uhynulo, v chove boli aj tri kačice.

Inšpektori po nahlásení úhynu začali v chove vyšetrovanie, prijali predbežné opatrenia a odoslali uhynuté sliepky do Štátneho veterinárneho ústavu Praha. Ten pri všetkých šiestich potvrdil vysoko patogénnu vtáčiu chrípku.

Pred týždňom sa vtáčia chrípka objavila po vyše dvoch rokoch aj na Slovensku, potvrdili ju v súkromnom chove dospelej hydiny u drobnochovateľa v obci Zbehy v okrese Nitra. Podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy ide o vysokopatogénny subtyp H5N8, ten potvrdili koncom roka 2019 a začiatkom roka 2020 aj v Poľsku.

Viac k téme: Vtáčia chrípka sa objavila u nás

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať