Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Maďarič: Ak sa potvrdí, že desiatky miliónov eur na vedu išli tým, čo vedu nikdy nerobili, je to na odvolanie

Ešte stále minister školstva. Peter Plavčan. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ešte stále minister školstva. Peter Plavčan. Foto N – Tomáš Benedikovič

Plavčanovými projektmi sa bude v septembri zaoberať aj Rada vlády pre vedu, techniku a inovácie, ktorú vedie Pellegrini. Obe výzvy, kde sú podozrenia, už skúma NKÚ. Plavčanovi ľudia ukazujú na školy, že iné eurofondy dostali.

Premiér Robert Fico sa odmieta vyjadriť k tomu, či je podľa neho v poriadku, že milióny eur, ktoré mali ísť na vedu a výskum, nedostali žiadne veľké univerzity, ale dostali ich firmy, ktoré sa niečím takým dovtedy vôbec nezaoberali. Úrad vlády neodpovedal, či je to podľa Fica v poriadku.

Minister kultúry a podpredseda Smeru Marek Maďarič celé podozrenie považuje za vážne: „Ak sa potvrdí, že desiatky miliónov eur, takých potrebných pre našu vedu a výskum, boli pridelené subjektom, ktoré nikdy reálne vedu a výskum nerobili, tak to je na odvolanie zodpovednej osoby,“ povedal Maďarič.

Kto ním je, nepovedal, opozícia žiada odstúpenie ministra školstva Petra Plavčana (SNS).

Už 30. júna o škandále rokovala Rada vlády pre vedu, techniku a inovácie. Vyplýva to zo zápisnice, ktorú Rada zverejnila na svojom webe.

Na rozdelenie eurofondov sa sťažovali rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer, výkonný riaditeľ klubu 500 Tibor Gregor a Jozef Buday zo Zväzu priemyselných výskumných a vývojových organizácií. Všetci traja zastupujú subjekty, ktoré už v tom čase vedeli, že aj ich projekty v poslednej eurofondovej výzve neuspeli.

Predsedom rady je podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer), jej členmi sú okrem Plavčana, aj minister financií Peter Kažimír (Smer) alebo minister hospodárstva Peter Žiga (Smer).

„V bode rôzne sme s pánom rektorom Redhammerom podali informáciu, že SAV, aj väčšie univerzity boli zverejnené medzi tými, čo žiadne prostriedky nedostali. Pán predseda rady Pellegrini povedal, že na septembrové zasadnutie rady vlády by pán minister Plavčan mal podať informáciu,“ povedal predseda SAV Pavol Šajgalík. „Myslím si, že dôsledok tejto rady je aj nariadenie kontroly, čo pán Plavčan oznámil v stredu,“ myslí si predseda SAV.

Podľa zápisnice Pellegrini „v záujme objektívneho posúdenia stavu“ uložil ministrovi školstva pripraviť „podrobnú analýzu situácie“.

Krátko potom, 5. júla, napísali rektori Plavčanovi ostrý list s kritikou toho, že ani euro nemajú dostať veľké vedecké parky pri univerzitách.

Pellegrini, Žiga ani Kažimír na otázky Denníka N neodpovedali.

Prebehne kontrola

Plavčan v stredu oznámil, že hodnotením projektov sa bude zaoberať kontrolný riadiaci orgán – ministerstvo školstva. Rektori aj šéf SAV to privítali.

„Sme presvedčení, že práve ‚oprava‘ hodnotiaceho procesu je jediný možný spôsob, ako naplniť ciele výzvy, operačného programu i Stratégie inteligentnej špecializácie, a tak zachrániť nielen predmetnú výzvu, ale aj samotný Operačný program Veda a inovácie v hodnote 2,2 miliardy eur pre Slovensko,“ napísali v stanovisku.

Táto výzva je z hľadiska čerpania eurofondov podľa rektorov pre vedu kľúčová, keďže čerpanie celého operačného programu mešká. „Ak sa neodstránia pochybnosti a v krátkom čase sa nespustí čerpanie, Európska komisia môže pristúpiť k zníženiu objemu financií určených na vedu a výskum. A to by nebolo dobré.“

Stanovisko podpísali rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta, predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík, rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer, rektor Technickej univerzity Košice Stanislav Kmeť, rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Pavol Sovák, rektorka Žilinskej univerzity Tatiana Čorejová, rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie Jana Mojžišová, rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil a rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Peter Bielik.

Z tlačovej besedy, kde mal Plavčan prideľovanie peňazí vysvetľovať, po dvoch otázkach ušiel.

Video: Plavčan dovolil len dve otázky a potom už mal iný program.

Zoznam úspešných taja

Ministerstvo školstva z 300-miliónovej výzvy pre projekty na dlhodobý a strategický výskum odmietlo projekty veľkých slovenských univerzít. Komu projekty schválilo, nechce zverejniť. Poslankyňa OĽaNO-Nova Veronika Remišová povedala, že jej zamietli už dve infožiadosti o informácie, kto uspel, s odôvodnením, že výzva je stále otvorená. Remišovej odmietli zverejniť aj to ako hodnotitelia hodnotili projekty.

Práve u hodnotiteľov je najväčší priestor na manipuláciu a bodovanie projektov. Napríklad ak sú kritériá vágne, je na hodnotiteľovi, či dá 5 alebo 4 body. Rozdiel jedného bodu vie projekt posunúť za hranicu úspešných.

Remišová tiež upozornila, že hodnotitelia neboli na hodnotenie projektov dostatočne kvalifikovaní. Sťažovali sa na to aj rektori. Napríklad projekt na onkológiu a preventívnu medicínu nehodnotil žiadny lekár. Výskum na mobilné siete 5. generácie hodnotila žena, ktorá na vysokej škole učí anglický jazyk a komunikatívne cvičenia.

Plavčan už zverejnil projekty, ktoré boli úspešné vo výzve na inovácie. Ide o iný veľký balík eurofondov, ktorý nemal ísť na vedecké parky.

Aj tu sú vážne podozrenia z netransparentného prideľovania prostriedkov. Vyhrali napríklad firmy, ktoré nemali dovtedy výskum a vývoj v predmete podnikania a ani sa mu dovtedy nevenovali. Denník SME upozornil napríklad na firmu Beta Biotech, ktorá dostala 4,1 milióna eur, ale mala minulý rok tržby len 14 500 eur a len dvoch zamestnancov.

Spoločníkom vo firme je Samuel Babjak, ktorý podniká s manželkou Róberta Pintéra. Ten podnikal s Robertom Kaliňákom aj Jánom Počiatkom a je šéfom majetkovej sekcie na ministerstve vnútra.

„Každý, teda aj poslanec Národnej rady, je povinný povedať trestné oznámenie o skutočnostiach zakladujúcich podozrenie zo spáchania trestného činu a o jeho páchateľovi. Trestné oznámenie môže každý podať na polícii alebo na prokuratúre,“ povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová na to, či čerpanie eurofondov preskúmajú.

„Primárnu kontrolu by mali vykonať iné štátne orgány – NKÚ, ÚVO. Orgány činné v trestnom konaní nemajú kontrolnú právomoc, naopak, majú pôsobnosť konať len na podklade výsledkov príslušných štátnych orgánov,“ dodala Predajňová.

Najvyšší kontrolný úrad už preveruje obe výzvy. Úrad podľa hovorkyne Daniely Bolech Dobákovej robí celkovú kontrolu výziev programového obdobia 2014 až 2020. Od júla sú kontrolóri priamo vo Výskumnej agentúre.

Slovensku reálne hrozí, že o peniaze na vedu príde. „Všetko závisí od toho, ako s tým naloží Brusel. Jednou z možností je aj to, že sa peniaze presunú do iného operačného programu v rámci Slovenska,“ povedal Šajgalík zo SAV.

Európska komisia s ministerstvom školstva komunikuje.

„Pozorne sme sledovali mediálne výstupy ohľadom predmetných výziev a v súčasnosti sme v kontakte so slovenskými orgánmi, aby sme v tejto záležitosti získali podrobnejšie informácie,“ odkazuje Európska komisia.

Ministerstvo: Veď iné eurofondy školy dostali

Ministerstvo školstva po ostrej kritike vo štvrtok upozornilo, že univerzity v inej výzve eurofondy dostali. Išlo o výzvu na podporu Priemyselných výskumnovývojových centier, kde peniaze síce žiadali firmy, ale v spolupráci s vedcami a univerzitami. Išlo spolu o takmer 67 miliónov eur.

„Medzi päť najúspešnejších subjektov z hľadiska alokovaných finančných prostriedkov sa vo výzve PVVC zaradili dve výskumné organizácie a tri univerzity,“ píše ministerstvo. „Spomedzi univerzít získala najviac finančných prostriedkov Žilinská univerzita v Žiline (14,8 milióna eur), Technická univerzita v Košiciach (takmer 14 miliónov eur) a Slovenská technická univerzita v Bratislave (12,6 milióna eur).“

Tieto tri školy sa podľa ministerstva budú podieľať na 38 projektoch. „Celkovo sa pritom všetky verejné univerzity vrátane výskumných a odborné  ústavy SAV podieľajú v pozícii partnerov na takmer 90 percentách podporených projektov v rámci predmetnej výzvy,“ píše ministerstvo.

V spornej výzve, kde štát neposunul eurofondy vedeckým parkom univerzít, išlo spolu až o 300 miliónov eur.

Dnes na DennikE.sk

Verejnosť si môže prvýkrát detailne pozrieť plán obnovy a dať k nemu pripomienky

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerstvo financií zverejnilo upravený plán obnovy, na základe ktorého má krajina dostať v najbližších šiestich rokoch od Únie 6 miliárd eur. Dokument obsahuje aj termíny reforiem a investícií, ku ktorým sa za tieto peniaze zaviažeme.

Minúta po minúte

Predaj osobných áut v Číne vo februári stúpol medziročne o 368 % na 1,19 milióna, vyplýva z údajov zväzu CPCA. Pred rokom dopyt tvrdo zasiahlo šírenie koronavírusu, ktoré viedlo k obmedzeniu pohybu ľudí a uzavretiu predajní áut.

Odbyt elektromobilov vzrástol medziročne viac ako sedemnásobne na 97-tisíc. Čína je od roku 2009 najväčším automobilovým trhom na svete, jednotkou je aj v predaji elektrických vozidiel.

Vo februári 2020 sa odbyt osobných áut v dôsledku pandémie zrútil o 79 %.

Peking vlani zaviedol viaceré opatrenia na podporu predaja áut a zmiernenie dôsledkov pandémie. V posledných mesiacoch regulátori ohlásili uvoľnenie reštrikcií na nákup automobilov a výstavbu ďalších dobíjacích staníc pre elektromobily. (čtk, reuters, wsj)

Japonská ekonomika rástla koncom vlaňajška pomalšie, než sa predpokladalo. HDP sa vo 4. štvrťroku v celoročnom prepočte zvýšil o 11,7 %, pôvodný odhad bol 12,7 %. Japonsko je treťou najväčšou ekonomikou po Spojených štátoch a Číne.

Ekonómovia predpokladali, že vláda údaj o raste HDP mierne zlepší na 12,8 %. Za revíziou je najmä výraznejšie znižovanie zásob a investícií, ktorým podniky reagujú na negatívny vplyv pandémie na dopyt.

„Hoci v Japonsku sa začalo očkovanie, bude určitý čas trvať, kým sa jeho vplyv prejaví. Takže sa očakáva, že ekonomika bude prechádzať určitými výkyvmi,“ uviedol Jošiki Šinke z Dai-ich Life Research Institute. Predpokladá, že ekonomika sa bude od 2. štvrťroka zotavovať, bude však náročné nahradiť straty z 1. kvartálu. (čtk, reuters)

Finančníkovi Martinovi Kvietikovi obvinenému v rámci akcie Dobytkár pribudlo obvinenie za ďalší korupčný delikt. Potvrdila to hovorkyňa generálnej prokuratúry Tökölyová aj obhajca Dušan Ivan.

„Môžeme potvrdiť, že osobe M. K. bolo vznesené obvinenie pre ďalší korupčný delikt, a ďalšie informácie vzhľadom na prebiehajúce prípravné konanie v súčasnosti nebudeme poskytovať,“ povedala hovorkyňa.

Obhajca Ivan povedal, že o najnovšom obvinení sa dozvedel v pondelok.

Voči uzneseniu o vznesení obvinenia podal bianco sťažnosť. Sťažnosť písomne zdôvodní do konca týždňa. Počas dňa poskytne k obvineniu stanovisko. (tasr)

Ceny krmív podľa zväzu ich výrobcov od októbra rastú, do konca júna by mohli byť vyššie o pätinu. Zväz to odôvodňuje nárastom cien kŕmnej pšenice, kukurice, jačmeňa či sóje.

Čo tvrdí Zväz výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností

  • Od októbra do januára ceny kŕmnych zmesí pre ošípané, brojlery a nosnice vzrástli o 6 až 8 %.
  • Od januára do marca stúpli o ďalších 7,5 až 10 %, pretože sa dopredali aj lacnejšie zásoby.
  • Do júna by od októbra mohli byť vyššie o 18 až 21 %.
  • Kŕmne zmesi sa pri týchto zvieratách podieľajú podľa zväzu na nákladoch 55 až 58 %.

Lufthansa spustí so štátnymi dráhami Deutsche Bahn expresné železničné spojenia, ktoré by mali nahradiť lety na krátke vzdialenosti. Expresy budú od júla spájať Berlín, Hamburg, Brémy, Münster a Mníchov so základňou Lufthansy vo Frankfurte.

Ďalšie mestá pribudnú v decembri.

Lufthansa je zvyčajne na vnútroštátnych letoch po Nemecku bez zisku, čo môže byť dôvodom na zmenu.

Ako hlavný dôvod uvádza Lufthansa snahu znížiť svoju uhlíkovú stopu. (čtk)

Ekonomický newsfilter: Prečo u Hegera prepisovali plán obnovy aj po slávnostnej tlačovke +

  • Konkrétne čísla o budúcich dôchodkoch môžu prebudiť nedbalých sporiteľov
  • Rezerva v rozpočte na pandémiu nebude stačiť, hovorí rozpočtová rada
  • Aj exmanželka šéfa Amazonu verí v nový typ filantropie

V trnavskej automobilke Stellantis testovali v piatok a v sobotu už siedmy raz, pozitivita bola 0,39 percenta, otestovali 1788 osôb. Sedem pozitívnych okamžite nastúpilo do karantény. (tasr)

Česká vláda predĺžila nulovú DPH na respirátory FFP2 a vyššie, bude platiť ďalšie dva mesiace až do 3. júna. V ČR ju schválili s platnosťou od začiatku februára, nosenie respirátorov je povinné v obchodoch, verejných budovách a vo verejnej doprave. (čtk)

Marcel Slávik roky brzdil aj investičné akcie v Banskej Bystrici, napísal primátor mesta Ján Nosko ministrovi Richardovi Sulíkovi o aktivitách Združenia domových samospráv. „Takmer pri každom investičnom zámere sa musíme najprv vyrovnať s nezmyselnými požiadavkami a účelovými žalobami,“  uviedol Nosko.

„Pri projektoch financovaných z mimorozpočtových zdrojov sme limitovaní aj časovým faktorom. Hrozí tak, že v dôsledku zdržania nestihneme prostriedky vyčerpať, čím nám môžu vzniknúť finančné a materiálne škody. Preto som zareagoval na výzvu ministra a požiadal ho, aby zasiahol a vyvinul maximálne úsilie na úpravu potrebnej legislatívy a aby vyzval Združenie domových samospráv, nech zastaví svoje šikanovanie,“ konštatoval Nosko.

Primátor tvrdí, že obsahom účelových podaní s cieľom projekt zabrzdiť a zdržať sú vždy totožné dôvody, ako aj kopírované rovnaké texty vo veciach, ktoré spolu vzájomne nesúvisia a majú len všeobecný charakter.

Marcel Slávik medzičasom ministrovi Sulíkovi prisľúbil, že aktivity tohto druhu ukončí. (tasr, e)

Česká vláda o mesiac predĺžila termín na podanie daňových priznaní. V papierovej podobe ich bude možné podať do 3. mája, v elektronickej až do 1. júna. (čtk)

Audi nie je automaticky zodpovedné za naftový škandál materského Volkswagenu. Rozhodol o tom spolkový súdny dvor. Podľa neho na taký záver nestačí skutočnosť, že problematický motor vyvinutý VW použilo Audi v niektorých svojich modeloch.

Súd uviedol, že by boli potrebné konkrétne dôkazy, podľa ktorých zodpovedné osoby v Audi aspoň vedeli o nelegálnej technológii alebo podporovali strategické rozhodnutie o jej použití.

Podrobnosti prípadu

Najvyšší nemecký súd sa venoval prípadu majiteľa modelu Audi A6, ktorý si auto s problematickým motorom kúpil krátko pred vypuknutím škandálu.

Súd nižšej inštancie mu pôvodne priklepol odškodné 20-tisíc eur plus úroky, to sa však teraz zmenilo v neprospech vlastníka. Rozhodnutie súdu znamená, že o odškodnenie treba žiadať koncern Volkswagen.

Vo veci emisného škandálu podalo žalobu priamo na Audi niekoľko tisíc majiteľov vozidiel. Väčšina z dotknutých vlastníkov žalovala o náhradu škody priamo materský koncern VW.

Kontext

Aféra VW vypukla v septembri 2015, keď automobilka priznala, že do miliónov naftových áut po celom svete nainštalovala softvér umožňujú manipuláciu s testami emisií. Autá vďaka tomu pri kontrolách produkovali výrazne menej škodlivín než pri bežnej jazde. (čtk, dpa)

Tesla potichu buduje obrovské batériové úložisko v Texase. Projekt batérie s veľkosťou 100 megawattov by počas horúceho letného dňa mohol dodávať elektrinu 20-tisíc domácnostiam.

Projekt rozbehla dcéra Tesly, firma Gambit Energy Storage. Jej batéria má byť schopná pripojiť sa do texaskej elektrickej siete, ktorá vo februári počas veľkých mrazov takmer skolabovala.

Tesla je známa ako výrobca elektromobilov, niekoľko rokov však expanduje aj do sektora technológií pre rezidenčné energie vrátane zahraničia.

Napríklad v Austrálii má batériový projekt na uskladnenie nadbytočnej energie vyrobenej počas veternej noci na susednej veternej farme. Tiež má veľkosť 100 MW a v čase spustenia v roku 2017 bol najväčší svojho druhu na svete.

Prečo je to dôležité

Biznis Tesly v oblasti uskladnenia energie rastie v percentuálnom vyjadrení rýchlejšie než jej automobilové aktivity. Analytik firmy Piper Sandler Alexander Potter odhaduje, že podiel Tesla Energy na celkových tržbách firmy by do 30-tich rokov mohol stúpnuť na 30 % zo súčasných zhruba 6 %.

Texas sa môže stať epicentrom impéria Elona Muska, ktorý sa tam nedávno presťahoval z Kalifornie a jeho firmy v tomto štáte rozširujú aktivity.

Novú raketu tam testuje spoločnosť na prieskum vesmíru SpaceX, ktorá hľadá v Austine inžinierov pre sieť Starlink. Svoju druhú továreň v USA stavia v Texase Tesla. (patria, bloomberg)

Počet osobných bankrotov vo februári vzrástol oproti januáru o 125 %, súdy ich povolili 669 obyvateľom Slovenska. V medziročnom porovnaní s januárom 2020 s 1326 osobnými bankrotmi ide o pokles takmer o 50 %.

„Cieľom legislatívnej úpravy oddlženia občanov bolo okrem iného umožniť ľudom v produktívnom veku vrátiť sa do pracovného života, mať zázemie, platiť dane a odvody.

Len vo februári sme evidovali takmer 14 % z celkového počtu dlžníkov, ktorým bolo povolené oddlženie, s bydliskom na miestnom, mestskom, obecnom úrade alebo na virtuálnej adrese,“ uviedla hlavná analytička CRIF – Slovak Credit Bureau Jana Marková.

Z dlhodobých štatistík vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca februára 2021 zbankrotovalo už 50 387 obyvateľov SR.

Zároveň vo februári 2021 súdy zrušili 798 konkurzov, ktoré boli vyhlásené v predchádzajúcich obdobiach. Z nich bolo 706 zrušených pre nedostatok majetku dlžníka, čo znamená, že dlžníci nezaplatili veriteľom ani euro.

Len 92 konkurzov bolo zrušených po splnení konečného rozvrhu výťažku.

Informácie z analýzy správcu úverových registrov CRIF SK uverejnila TASR.

DuPont kúpi za 2,3 mld. dolárov firmu Laird Performance Materials od investičného fondu Advent. Akvizíciou rozšíri svoju ponuku materiálov, ktoré sa používajú v inteligentných a autonómnych vozidlách a piatej generácii telekomunikácií.

Rýchlo rastúci dopyt po materiáloch, ktoré potrebujú aj výkonné počítače, umelá inteligencia a internet vecí, spôsobil, že elektronika sa pre DuPont stala kľúčovou rastovou oblasťou.

DuPont sa zameriava na špeciálne produkty, hlavne technologické materiály a riešenia pre priemysel aj každodenný život.

Laird Performance Materials je svetovým lídrom v oblasti vysokovýkonného elektromagnetického tienenia a tepelného manažmentu. Zamestnáva vyše 4300 ľudí, výnosy firmy vlani dosiahli 465 mil. dolárov. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať