Denník N

Cestu popod Strečno otvoria v sobotu naobed. Zatiaľ bude zúžená

Foto – TASR
Foto – TASR

Začiatkom minulého týždňa sa na cestu pod Strečnom zrútil 100-tonový skalný masív. Cestu zásadne nepoškodil, tvrdí okresný úrad.

Aktualizované o 12:21 Krízový štáb rozhodol, že cestu vedúcu popod Strečno opäť otvoria. Stane sa tak v sobotu o 12.00.

Cestu popod Strečno odstavili po tom, ako bola ohlásená mimoriadna situácia. Po jej odstavení sa na cestu začiatkom minulého týždňa zrútil približne 100-tonový skalný masív. Išlo o cielenú sanáciu, avšak uvažovalo sa hlavne nad postupným rozoberaním brala.

„Bude zabezpečený prejazd cesty, ale, samozrejme, v tom režime, aký bol predtým, to znamená dva zúžené jazdné pruhy na tri metre a s obmedzenou rýchlosťou na 30 kilometrov za hodinu. Mimoriadna situácia je síce odvolaná, ale sanácia hradného brala, tá geologická úloha, ešte stále pokračuje a bude trvať do konca septembra,“ povedal prednosta Okresného úradu Žilina Michal Lavrík.

Odkedy sa bralo zrútilo, pracovalo sa na odstránení následkov pádu, ktorý podľa žilinského úradu cestu prvej triedy nijako vážne nepoškodil.

„Akurát sa poškodili niektoré ochranné palisády, ktoré slúžia na zabránenie pádu menších skál. Tie sa teraz opravujú, dopravné značenia sa dávajú do pôvodného stavu,“ opísal aktuálny stav Lavrík.

Nateraz už šéf žilinského úradu úplnú uzávierku cesty neplánuje. Celej situácii by podľa neho pomohlo, keby sa našli financie na takzvanú galériu. To by v praxi znamenalo, že by sa cesta popod bralo umelo prestrešila.

Momentálne nie je preskúmaná približne tretina brala.

Odborník na dopravu Ondrej Matej upozorňuje, že situácia môže byť oveľa vážnejšia, ako na prvý pohľad vyzerá. Podľa jeho slov sa môže ukázať, že v ohrození môže byť aj časť samotného hradu a že na odstávky by si ľudia mali zvyknúť, až kým sa nepostaví časť D1 s tunelom Višňové.

Lavrík hovorí, že samotný hrad je v kompetencii Žilinského samosprávneho kraja. Podľa jeho informácií momentálne prebiehajú práce aj na ňom.

„Sanuje sa aj konkrétne zakladanie hradu ako takého, pretože aj tam sa vyskytli nejaké trhliny, defekty a nedostatky,“ povedal Lavrík s tým, že nejde o úpravy, ktoré by si mohol všimnúť napríklad turista.

Zdroj: Waze

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie