Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

R2 do Košíc? Najskôr o 15 – 20 rokov (otázky a odpovede o južnej diaľnici)

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) na protestnej blokáde proti R2 na Soroške. Foto – TASR
Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) na protestnej blokáde proti R2 na Soroške. Foto – TASR

Čo je to R2? 

Je to rýchlostná cesta vedúca od D1 pri Trenčíne, ktorá sa plánuje cez Zvolen až po Košice. Celá je dlhá viac než 330 kilometrov, z toho chýba ešte 282 kilometrov.

V programovom vyhlásení vlády sa špeciálne spomínajú úseky R2 od Zvolena na Košice, v celkovej dĺžke necelých 230 kilometrov. Hotových je okolo 40 kilometrov.

Západnú časť R2 (110 km, z toho cca 15 km hotových) vládny program nevyznačuje. Exkoaličná Sieť s jej úsekmi počítala; po tom, čo z nej odišla primátorka Prievidze Katarína Macháčková, spomínal sa už iba ťah R2 od Zvolena na Košice.

Nakoniec ministerstvo dopravy prevzal Most-Híd (do ktorého klubu vstúpilo niekoľko odídencov zo Siete) s voličskou základňou v južných pohraničných oblastiach.

Zdroj – NDS, čierne úseky sú hotové, zelené plánované, červené rozostavané.

Prečo je pre R2 spor v koalícii?

Prišlo spochybnenie, či zlepšenie dopravy na južnom Slovensku nemožno priniesť aj skôr a efektívnejšie. Nápad debatovať o tom priniesol analytický Útvar hodnoty za peniaze okolo ministra financií Petra Kažimíra.

Analyzovať sa núka, či nie je lepšie vylepšiť parametre jestvujúcej cesty, rozšíriť ju alebo niekde postaviť rýchlostnú cestu v polovičnom profile, teda s jedným pruhom pre každý smer.

Premiér Robert Fico síce vyhlásil, že ho „vôbec nezaujíma názor nejakého úradníka“, no koniec debaty to nemusí znamenať. Šéf strany Most-Híd Béla Bugár uznal, že sa už úradníkom v niečom aj ustúpilo a ešte sa aj môže.

Koľko má stáť R2?

Podľa inštitútu INEKO by stavba západnej časti cesty stála 1 miliardu eur, východnej až po Košice približne 2,3 miliardy eur.

Údaj pochádza z prezentácie INEKO z konca minulého roku. Reálne čísla vzídu až zo súťaží a budú závisieť aj od toho, ako bude južná cesta presne vyzerať. Napríklad medzičasom ministerstvo dopravy vydalo pokyn, aby sa tunel Soroška staval ako jednorúrový, s jedným pruhom pre každý smer podobne ako Branisko.

Koľko z R2 je hotové?

Medzi Zvolenom a Košicami štát rozdelil práce na približne 20 úsekov. Zelená značí úseky, ktoré sú v pláne, čierna hotové a červená rozostavané. Úseková mapa je staršia, úsek Zvolen východ – Pstruša je medzičasom dostavaný.

Šoférom doteraz odovzdali úseky v celkovej dĺžke necelých 40 kilometrov. Polovica sú obchvaty v polovičnom profile, čiže s jedným pruhom pre každý smer. V obciach prechádzajúca doprava ľudí najviac obťažuje.

Ďalšie dva úseky sú medzi Zvolenom a Detvou. Tam sčítanie dopravy vykazuje vyššiu intenzitu dopravy ako inde na trase R2.

Graf Útvaru hodnoty za peniaze z „revízie výdavkov na dopravu“ z minulého roka ukazuje, kde jazdí koľko áut a kde je koľko dopravných nehôd. Čím je čiara hrubšia, tým viac áut územím prechádza, a čím je zelená farba tmavšia, tým viac nehôd na úseku je.

Zdroj – MF SR, revízia výdavkov na dopravu

Kedy bude hotová R2? 

Najviac efektov prináša infraštruktúra vtedy, ak je celistvá a nevznikajú lieviky. Kedy by mohlo byť hotové kompletné riešenie cesty od Zvolena do Košíc, ak by sa rozširovala aktuálna cesta, staval sa polovičný alebo plný profil?

„Mnohé z úsekov R2 nemajú vypracovanú ani dokumentáciu na stavebné povolenie a majetkoprávne vysporiadanie, nieto ešte tendrovú dokumentáciu potrebnú na vypísanie súťaže na výber zhotoviteľa. Pri všetkých troch alternatívach to bude trvať určite dlhšie ako 10-15 rokov,“ hovorí Martin Bakoš, riaditeľ projekčnej a dozornej firmy Amberg Engineering Slovakia.

„Ak by sa pokračovalo ako doteraz (vo všetkom, teda vrátane prípravy aj výstavby), tak najskôr v roku 2035, a to za predpokladu zabezpečenia peňazí,“ prognózuje Ondrej Matej, šéf Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo a bývalý poradca expremiérky Ivety Radičovej.

Matej odporúča stavať cestu skôr v polovičnom profile, tak by mohla byť hotová v roku 2025.

„Nič tomu nebráni, lebo príprava nových úsekov je aj tak na bode nula,“ hovorí Matej. Keby sa rozširovala aktuálna cesta, výsledky by sa dostavili v roku 2022, odhadol.

Ako dlho u nás trvá stavba?

Termíny výstavby na Slovensku platia spravidla s dôvetkom – ak sa niečo ešte nepokazí. Pre ilustráciu: z 300-kilometrového diaľničného plánu z roku 2014 idú načas 4 kilometre.

Čas na prípravu a stavbu diaľnic a rýchlostných ciest sa podľa Národnej diaľničnej spoločnosti pohybuje na úrovni 14,2 roka. Väčšina z toho je príprava, a takto to celé prebieha:

Národná diaľničná plánuje ešte tento rok poslať do tendra úsek R2 za Kriváňom – od Mýtnej po Lovinobaňu. Ani to nemusí vyjsť, pretože diaľničiarom zrejme ešte chýbajú pozemky. Cestu prekresľovala z priúzkeho variantu (17,5- metrová šírka celej cesty so štyrmi pruhmi) do bezpečnejšieho variantu (24,5 m).

Bugár vo štvrtok oznámil, že na budúci rok by sa mohli zadať do súťaže tri úseky R2. Jedným z nich by mal byť aj ten, na ktorom sa plánuje tunel Soroška (Rožňava – Jablonov nad Turňou).

Čo sa plánuje ďalej?

Ďalším úsekom na tender by mohol byť juhovýchodný obchvat Košíc. To je ten, o ktorom hovoril ešte predchádzajúci šéf Národnej diaľničnej za Sieť Róbert Auxt. Vo funkcii už nie je pomaly rok.

„Na stavbu rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany bola podpísaná zmluva na vypracovanie dokumentácie na stavebné povolenie (DSP), (…) dokumentácie na ponuku, výkon autorského dozoru a výkon koordinátora dokumentácie, ktorá nadobudla účinnosť 10. 6. 2017,“ píše NDS.

Teraz sa vykupujú pozemky. „Po dokončení dokumentácie na stavebné povolenie môže NDS pristúpiť k zabezpečeniu stanovísk pre stavebné konanie a následne k podaniu žiadosti o stavebné povolenie ešte v roku 2018. Súčasne v roku 2018 má NDS v pláne spustiť proces verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby,“ píšu diaľničiari.

Ako dlho trvá tender?

Pre ilustráciu: Verejné obstarávanie rýchlostnej cesty od Kriváňa po Pstrušu trvalo 9 mesiacov, ale pri extréme – náročnom úseku D1 s tunelom Višňové pri Žiline – sa pre komplikácie ťahala súťaž takmer 4 roky.

Ako dlho trvá stavba?

Stavba relatívne jednoduchej 11-kilometrovej časti D1 na úseku Fričovce – Svinia trvala 4 roky. O pol roka menej trvalo štátu, kým postavil 9,5-kilometrový úsek diaľnice pri Levoči (od Levoče po Spišské Podhradie). Posledný platný termín pre úplné diaľničné prepojenie Bratislavy a Košíc je momentálne rok 2026.

Rýchlejšie to ide pri R2. Prvý hotový úsek za Zvolenom stavali necelé tri roky, obchvat Detvy bol hotový za 2 roky.

Ako ďaleko sú diaľničiari s R2?

Národná diaľničná spoločnosť na svojom webe opisuje, v akom stave prípravy sú jednotlivé úseky budúcej R2. Je možné, že údaje nie sú plne aktualizované. V niektorých prípadoch môže napríklad stavebné povolenie znamenať aj to, že diaľničiari už majú vysúťažené napríklad aj dokumenty pre verejné obstarávanie.

Nasledovná tabuľka obsahuje opis stavu projektov tak, ako to uvádza Národná diaľničná na webe.

R2 Zvolen – Košice

 • Zvolen, západ – Zvolen, východ

Dĺžka: 17,5 km

Proces dokumentácie pre územné rozhodnutie

 • Zvolen, východ – Pstruša

Dĺžka: 7,85 km

Odovzdali ho tento rok

 • Pstruša – Kriváň

Dĺžka: 10,4 km

Odovzdali ho v roku 2015

 • Kriváň – Mýtna

Dĺžka: 10,5 km

Stav: Dokumentácia pre stavebné povolenie

 • Mýtna – Lovinobaňa

Dĺžka: 11,41 km

Stav: Pripravuje sa súťaž, chýbajú ešte pozemky

 • Lovinobaňa – Ožďany

Dĺžka: 20,74 km

Stav: územné konanie

 • Obchvat Oždian

Dĺžka: 6 km

Stav: Odovzdaný v roku 2006 s jedným pruhom pre každý smer

 • Ožďany – Zacharovce

Dĺžka: 10,56 km

Stav: územné konanie

 • Zacharovce – Bátka

Dĺžka: 8,32 km

Stav: Dokumentácia na stavebné povolenie

 • Bátka – Figa

Dĺžka: 6,18 km

Stav: Dokumentácia na stavebné povolenie

 • Figa – Tornaľa

Dĺžka: 14 km

Stav: Odovzdaná posledná časť v roku 2008 v polovičnom profile

 • Tornaľa – Gombasek

Dĺžka: 18 km

Stav: Dokumentácia pre územné rozhodnutie

 • Gombasek – Rožňava

Dĺžka: 9,8 km

Stav: Dokumentácia pre územné rozhodnutie

 • Rožňava – Jablonov nad Turňou (s tunelom Soroška)

Dĺžka: 14,1 km

Stav: Dokumentácia na stavebné povolenie

 • Jablonov nad Turňou – Včeláre

Dĺžka: 7,8 km

Stav: Dokumentácia pre územné rozhodnutie

 • Včeláre – Moldava nad Bodvou

Dĺžka: 14 km

Stav: Dokumentácia pre územné rozhodnutie

 • Moldava nad Bodvou – Košice, Šaca

Dĺžka: 18 km

Stav: Dokumentácia pre územné rozhodnutie

 • Košice, Šaca – Oľšany

Dĺžka: 21,25

Stav: Dokumentácia pre stavebné povolenie

Zdroj: NDS, wikipedia

pozn.: úseky R1 v trase R2 nerátame

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Za prvé tri kvartály roku 2019 sa na Slovensku zvýšili ceny bytov o 7,7 %. Za deväť mesiacov tohto roka vzrástla z 1671 až na 1800 eur za štvorcový meter, čo v januári málokto očakával, hovorí analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

„Je možné, že na konci roka bude táto cena atakovať hodnotu 1850 eur/m2. Znamenalo by to dvojciferný ročný rast. Ten už teraz majú za sebou v segmente najlikvidnejších nehnuteľností, pri starších 3-izbových bytoch, Banská Bystrica a Košice. Po deviatich mesiacoch tohto roka sa tam zvýšili ceny o 14,2, respektíve o 13,9 %,“ priblížil situáciu na trhu Kubrický.

Dvojciferné zvýšenie cien na konci roka podľa neho pravdepodobne čaká aj Prešov a Bratislavu. Ceny v spomínanom segmente tam stúpli za tri štvrťroky o 9,3 %, respektíve 8,2 %. Naopak, v Nitre to bolo o 2,1 %.

V aktuálnom cenovom rebríčku krajských miest v segmente starších 3-izbových bytov je na čele Bratislava (2386 eur/m2), na druhom mieste sú Košice (1687 eur/m2) a na treťom je Trnava (1617 eur/m2). Na konci je Trenčín (1276 eur/m2).

V hlavnom meste sú najdrahšie byty v centrálnom Starom Meste (3067 eur/m2). „Práve tam sa spomedzi všetkých mestských častí zvýšili ceny starších 3-izbových bytov v tomto roku najviac, až o 12,2 %,“ doplnil Kubrický.

Jeseň je v znamení nízkej ponuky bytov na trhu a ďalšieho znižovania úrokov na hypotékach.

„Vidina dlhodobo nízkej ceny peňazí na finančnom trhu psychologicky nabáda ďalších záujemcov o bývanie k zadlžovaniu. Ceny bytov preto stále rastú, a to i napriek tomu, že od 1. júla 2019 je v platnosti posledná vlna reštrikčných úverových opatrení Národnej banky Slovenska,“ konštatuje analytik s tým, že týmito opatreniami nateraz centrálna banka minula všetku svoju „muníciu“, ktorú mala pripravenú proti neprimeranému zadlžovaniu obyvateľstva.

Novostavby, pretože sú drahšie ako staršie byty, kupujú realitní investori a ľudia, ktorí majú na bývanie vyšší rozpočet.

„Staršie byty často preferujú rodiny deťmi. Okrem toho, že v porovnaní s novostavbou získajú za rovnakú cenu väčší počet štvorcových metrov, starostlivo sledujú pri výbere aj infraštruktúru, ako sú školy, škôlky, obchody, zdravotné zariadenia, možnosti mestskej hromadnej dopravy,“ vysvetlil Kubrický.

Staršie byty sú podľa neho v lokalitách, ktoré tieto požiadavky spĺňajú. Záujem o ne na úkor novších sa zvyšuje aj v dôsledku rýchlo rastúcich cien naprieč celým realitným trhom. (tasr)

Zdieľať

Pomôcku pre pochopenie, aký je rozdiel medzi štátnym rozpočtom a rozpočtom verejnej správy a ktorý čo obsahuje, zverejnila rozpočtová rada.

Zdieľať

Audítorka Renáta Blahová kritizuje postavenie Penty v zdravotníctve. „Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku:

Verejnosť by mala byť vo vlastnom záujme vnímavejšia už aj na potenciálny konflikt verejného záujmu (zdravie občanov) so súkromným (maximalizácia zisku finančnej skupiny). Napríklad hromadné výzvy občanov na bojkot ZP Dôvera sa začali až po zverejnení nahrávok. Dôležité je, že to je krok správnym smerom a verejnosť začína byť na korupciu citlivejšia.

Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili. V žiadnej z krajín EÚ sa do zdravotníctva takým dominantným a agresívnym spôsobom súkromný kapitál neinfikoval.

Rovnako platí, že by sa aj seriózne podnikateľské subjekty, najmä tie, ktoré kladú dôraz na corporate governance, mali voči subjektu, ktorý je zapojený do masívnej korupčnej schémy, jednoznačne vymedziť. Je to v konečnom dôsledku v ich podnikateľskom záujme, korupčné prostredie nie je dlhodobo udržateľné a ohrozuje aj ich existenciu.

Boj proti korupčným praktikám je, pravdaže, témou aj v iných krajinách. Na ilustráciu čitateľom pripomeniem najväčšie prípady u našich susedov: Pandur v ČR (2006) a Buwog v AT (2004).

V prvom bol napriek nejasnej dôkaznej situácii český lobista Dalík už po 8 rokoch od začiatku procesu právoplatne odsúdený za korupciu štátnych úradníkov.

V druhom rakúska verejnosť aj obžalovaní lobisti a poradcovia bývalého rakúskeho ministra financií Grassera už 10 rokov od spustenia vyšetrovania korupčnej aféry čakajú na ukončenie komplikovaného, ale dôkladného a verejnosti prístupného súdneho procesu. Z verejných inštitúcií sú, pravdaže, v oboch procesoch rozhodujúce súdy a prokuratúra.

Držme si palce, aby sme sa v boji proti korupcii posúvali správnym smerom; nadchádzajúce voľby sú dôležitým míľnikom. Správnou voľbou tak môže prispieť každý z nás. A nezabúdajme, že naša krajina sa vo vnímaní korupcie od svojich susedov až tak nelíši. Ak sa vám to nezdá, kliknite si na interaktívnu mapu.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Zdieľať

Skupina CMI, ktorú spoluvlastní Daniel Křetínský, kúpila podiel 4,07 percenta v spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Nákup podielu v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti označila CMI za súčasť novej stratégie.

Tá spočíva v nákupe minoritných akciových podielov v európskych mediálnych spoločnostiach.

„Táto investícia prináša pre CMI aj prvok diverzifikácie, kedy po výraznejších investíciách do oblasti tlače vrátane digitálnych aktív a vstupu na trh rádií investuje aj do oblasti celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom dominantným formátom na reklamnom trhu,“ uviedla skupina Czech Media Invest.

Křetínský vlastní v CMI polovičný podiel. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč (40 %) a Roman Korbačka (10 %).

CMI vydáva v Česku štyri denníky a niekoľko desiatok časopisov. Vlastní aj rozhlasové stanice v Česku a v Rumunsku, od minulého roku je majiteľom aj niekoľkých francúzskych tlačených periodík, kúpila aj podiel v denníku Le Monde. (čtk)

Zdieľať

Koncern Volkswagen v septembri predal klientom 904 200 vozidiel. To je medziročný nárast o viac než 9 percent. Dôvodom rastu sú slabé výkony v rovnakom období minulého roka.

Vtedy automobilka nepredávala niekoľko modelov v súvislosti s nábehom novej procedúry merania spotreby a emisií. V Európskej únii totiž začala platiť prísnejšia metodika merania spotreby (WLTP), ktorá bola reakciou na emisný škandál.

V letných mesiacoch zasa v predstihu ponúkali automobilky vysoké zľavy, aby predali autá, ktoré normy nespĺňali. V dôsledku toho prudko vzrástol predaj v auguste. (automobilwoche, tasr)

Zdieľať

Ako sa správať k Pente? Odpovedajú Mikloš, Blahová, Ovčarik, Molnárová, Hirman, Kovalčík, Vašáková, Svorenčík, Ježíková a Melioris

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ivan Mikloš o tom, ako sa správať k Pente po zverejnení nahrávok Gorily: „Keďže cítim politickú spoluzodpovednosť, myslím si, že mi neprislúcha dávať rady žiadnym ľuďom ani inštitúciám v tom, ako by sa mali správať voči Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám.“

Zdieľať

Silné overovanie klientov dostalo odklad

Banky v Európe dostali odklad povinnosti takzvaného silného overovania klienta. To malo prísť už od polovice septembra a týka sa napríklad platieb kartami na webe. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) nastavil nový termín na koniec budúceho roka.

Centrálnym bankám odporučil, aby sa nezameriavali len na kontrolu toho, či banky vo svojej úlohe pri silnom overovaní klienta uspeli. Ale mali by  aktívne sledovať aj celú prípravu.

Posun termínu zo strany EBA sa očakával, predbežné posuny konečného termínu odobrovali centrálne banky komerčným bankám po celej Európe. Nevedeli sa totiž novým pravidlám prispôsobiť. Nie preto, že by sa nepripravovali. Zaskočila ich však pred letom samotná EBA. Vydala správu so súhrnom záverov, čo silnej autentifikácii vyhovuje a čo nie. Škrtla im viac možností, s ktorými počítali.

Silné overovanie klienta, takzvané SCA (strong customer authentication) hovorí o tom, že klient musí byť vždy overený aspoň dvomi z troch faktorov. Tieto tri faktory sú: niečo, čo klient vlastní, niečo, čo vie, a overenie, kým je.

Na Slovensku aj v mnohých iných štátoch je zaužívané, že pri platení kartou na webe človek zadá údaje z karty, cez systém 3D Secure je overený a na povolenie transakcie musí zadať SMS kód, ktorý príde na jeho telefón. V kartových schémach Visa aj MasterCard sa práve 3D Secure zavádzal preto, aby boli platby bezpečné. A postupne sa zavádza jeho vyšší štandard, 3D Secure 2.0.

Lenže podľa výkladu EBA údaje o karte nie sú niečo, čo klient „vie“. A 3D Secure nič nehovorí o tom, „kým je“, aj keď sa posudzujú jeho dáta. Z dvojfaktorovej autentifikácie tak banky pri kartách spĺňajú len jednu – overenie toho, čo klient má, teda zariadenia cez SMS.

Teraz dostali banky čas. Budú hľadať riešenia, aby pravidlám EBA vyhoveli.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať