Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Škandál s eurofondmi je podľa Európskej komisie vážny, poslala nám varovný list

Foto – TASR
Foto – TASR

Minister školstva Plavčan obišiel vicepremiéra Petra Pellegriniho, sporné výzvy vypísal deň pred zriadením jeho úradu.

Keď po koaličnej rade vo štvrtok premiér Robert Fico a predseda SNS Andrej Danko hovorili o tom, ako vyriešia škandál s eurofondmi, zrejme už vedeli, že na Slovensko mieri z Európskej komisie takzvaný varovný list (warning letter). Tým komisia žiada, aby sme preverili výzvy na vedu, ktoré sú posledné tri týždne v médiách. To, že komisia poslala varovný list, potvrdilo Denníku N viacero zdrojov z prostredia komisie a inštitúcií, ktoré sa eurofondmi zaoberajú.

O liste od komisie premiér po rokovaní koaličnej rady nehovoril, ale sťažoval sa, že Brusel berie „ako hotovú vec“ to, ako o prípade informujú slovenské médiá. Viackrát zopakoval, že rokovanie koaličnej rady bolo dlhodobo vopred plánované a že s návrhom na riešenie prišiel predseda SNS Andrej Danko.

Video: Ako koaličná trojka podržala Plavčana a nadávala na kritické články
autorka: Martina Koník

Veľký problém

„Ak poslali varovný list, indikuje to veľký problém,“ hovorí opozičná poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO), ktorá v minulosti v Európskej komisii pracovala. Varovné listy podľa nej Európska komisia neposiela len tak a musí byť na to dobrý dôvod.

Európska komisia v piatok na otázky ohľadne varovného listu neodpovedala. Komisia však bežne nekomentuje, keď niektoré krajiny napomína.

Na otázky o varovnom liste neodpovedalo ani ministerstvo školstva. Jeho hovorkyňa Ivana Skokanová v piatok napísala, že vie odpovede na otázky Denníka N poslať až v pondelok.

V piatok na otázky nereagoval ani Úrad vlády.

Peniaze nám nateraz nevyplatia

Hodinu a pol po začiatku štvrtkovej tlačovej konferencie koaličných lídrov vydala komisia oficiálne stanovisko. Oznámila v ňom dve vážne veci: vo výzve na strategický a dlhodobý výskum a aj pri výzve pre podniky nebude preplácať peniaze a to, že s prípadom sa obrátila na vlastných vyšetrovateľov Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF), aby to celé preveril.

Brusel zároveň napísal, že v ten deň o svojom postupe informoval aj slovenské orgány. Je teda vysoko pravdepodobné, že túto informáciu dostali slovenskí politici skôr ako novinári, ešte pred poobedňajším rokovaním koaličnej rady.

Komisia vo svojom stanovisku informovala aj o tom, že eurofondy nám nepreplatí, kým nebude „ukončená kontrola výberového procesu a prijaté primerané nápravné opatrenia“.

Most si počká na vyšetrenie, Smer a SNS mlčia

Nie je toto už dôvod na odvolanie ministra školstva?

„Upozornili sme aj na to, že Európska komisia k preskúmaniu celej záležitosti pristúpila kvôli medializovaným informáciám. Dajme čas bruselským audítorom, aby ich dôkladne preverili,“ reaguje Most-Híd.

„Pokiaľ sa nedokáže jeho vina. Nemôžete popraviť človeka na základe neoverených informácií,“ vysvetľuje kritikom Béla Bugár na svojom Facebooku, prečo netlačia na pád Plavčana.

SNS a Úrad vlády sa k tomu nevyjadrili.

Premiér o škandále hovoril už v pondelok, útočil pritom na opozíciu a nechával posúdenie na Európsku komisiu. „Predsedu vlády pri čerpaní eurofondov nezaujíma politikárčenie opozície, ale kvalifikovaný názor európskych inštitúcií, ktoré sa venujú aj spomínaným výzvam. Ďalšie kroky vyplynú z ich záverov,“ odkázal na začiatku týždňa Úrad vlády. Premiér okrem toho pri tejto téme opakovane ľudí vyzýval, nech hlásia podozrenie z korupcie priamo polícii a nie novinárom, menovite „džihádu“ z Denníka N a denníka SME.

Opozičná poslankyňa Remišová hovorí, že takýmito škandálmi kazíme meno Slovensku, ale aj Únii. Aj keď sa teraz koalícia obracia na komisiu, tieto veci by sme si mali vedieť vyriešiť domácimi inštitúciami, tvrdí.

Ešte stále minister školstva. Peter Plavčan. Foto N – Tomáš Benedikovič

Eurofondové problémy sme už mali, skončili sa len pred týždňom

„Komisia je zrejme opatrná, lebo tieto výzvy majú dlhodobé problémy, a chce nám tak dať vedieť, že si v nich máme upratať,“ povedal bývalý minister školstva za Smer Juraj Draxler.

Už predtým mala totiž komisia výhrady, že výzvy ministerstva nespĺňajú podmienky Únie na efektívne čerpanie, takzvané ex ante kondicionality. Definujú podmienky, bez ktorých nie je možné na základe skúseností z predchádzajúcich období efektívne čerpať eurofondy. Komisia len pred týždňom povedala, že sme to splnili.

Bolo by pre nás najlepšie, aby sa zrušili obe výzvy, nielen na dlhodobý a strategický výskum, ale aj pre podniky, myslí si opozičná poslankyňa Remišová.

Zmenu podmienok a pravidiel ohlásil aj Danko. Konkrétny nebol, ale „chce dosiahnuť efektívnejšie čerpanie pre vysoké školy“. Nechce, aby spoločne súťažili školy a súkromné spoločnosti.

Danko povedal, že v „priebehu nasledujúcich hodín navrhne ministrovi, aby úplne prehodnotil čerpanie eurofondov a zastavenie výzvy“. To znie ako jasný pokyn ministrovi výzvu zrušiť. Ide o 300 miliónov eur, ktoré mali podporovať špičkový výskum, ale veľké výskumné univerzity nedostali žiadne eurofondy.

Rektori nechcú naťahovanie času, sú proti zrušeniu výzvy

Rektori s rušením výzvy nesúhlasia. „Zrušenie výzvy môže ohroziť čerpanie eurofondov, čo Európska komisia dôrazne sleduje. Môže to spôsobiť komplikácie. Skôr sa prikláňam k prehodnoteniu výsledkov výzvy,“ hovorí rektor Technickej univerzity v Košiciach Stanislav Kmeť.

Rektori pripomínajú, že eurofondy treba vyčerpať do roku 2020. Toto vyhodnotenie trvalo ministerstvu zhruba rok. Keď sa zruší a nanovo vypíše s prihlasovaním od začiatku, môžu byť výsledky známe až koncom roka 2018. Ide o peniaze na „dlhodobý a strategický výskum“, ale školy by naň v skutočnosti dostali len dva roky a za taký krátky čas sa podľa nich dlhodobý výskum robiť nedá.

„Zrušenie výzvy časovo ohrozí čerpanie,“ hovorí aj Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Výzva podľa neho nebola tak zle vyhlásená, problém bol s hodnotením projektov, keď rozhodovali hodnotitelia v konflikte záujmov alebo takí, ktorí neboli odborne spôsobilí.

Ministerstvo školstva je pritom pri čerpaní eurofondov spolu s ministerstvom životného prostredia najhoršie. K 1. augustu tohto roka vyčerpali 37,2 milióna a do konca tohto roka majú vyčerpať ešte 68,5 milióna eur. Pomalé čerpanie spôsobilo podľa ministerstva to, že sa stretli dve výzvy. Dočerpávala sa prvá, a preto sa nezačalo s čerpaním druhej. A tiež zložitý proces prípravy dokumentov.

Prorektor UK od ministrov SNS veľa nečaká

Prorektor pre rozvoj Univerzity Komenského Vincent Múcska vníma výsledky koaličnej rady „v podstate s uspokojením, lebo je to vlastne potvrdenie neprehliadnuteľných chýb a dubióznych rozhodnutí, ktoré sa viazali na vyhlásenie výsledkov“.

Ani pri vypísaní novej výzvy však nie je veľký optimista. „Osobne by som však, a to najmä na základe doterajších skúseností – zvlášť s ministrami školstva, ktorých za ostatné desaťročia nominovalo SNS – nemal nijaké prehnane optimistické očakávania,“ povedal Múcska.

Po rokovaní koalície Danko rektorom ponúkol ešte 80 miliónov eur, keď by malo ísť o peniaze len pre vysoké školy. Nejde o nič nové, už pred dvomi týždňami minister školstva Peter Plavčan rektorom tieto peniaze sľúbil. Bolo to po ich spoločnom rokovaní, kde im sľúbil, že výzvu skontroluje. Výzvu na 80 miliónov sľúbil vypísať na jeseň a mala byť určená na udržateľnosť a rozvoj vedeckých parkov a podporu mladých vedcov.

To však nezaručuje, že či budú mať školy šancu dostať sa aj k pôvodnému 300-miliónovému balíku, v ktorom neuspeli.

Plavčan Pellegriniho obišiel

S predsedami strán rokoval o európskych peniazoch aj podpredseda vlády Peter Pellegrini, ktorý má na starosti aj eurofondy. Od začiatku škandálu sa k tomu nevyjadril. Danko rokovania s ním po stretnutí koaličnej rady chválil. „Hoci ja som ako človek veľmi nerozumel tejto pozícii, ktorú sme vytvárali, dnes som veľmi rád,“ hovoril Danko. Je rád, že takýto inštitút na Úrade vlády zriadili a považuje to za „prezieravý krok“.

Minister školstva Plavčan pritom pri dvoch sporných výzvach tento úrad obišiel – ešte na začiatku volebného obdobia. Obe výzvy vyhlásil 31. mája 2016, teda deň predtým, ako vznikol úrad podpredsedu vlády. Peter Pellegrini tak nemal možnosť, aby výzvy skontroloval tak, ako to robí s výzvami vyhlásenými po 1. júni 2016.

Ministerstvo školstva však tvrdí, že to nebolo zámerné. „Dátum vyhlásenia predmetných výziev nemá nič spoločné so zriadením Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, jeho zriadenie, naopak, vítame,“ tvrdí hovorkyňa Skokanová. Akýmkoľvek kontrolám sú vraj otvorení.

„Termíny boli plánované tak, aby sme čo najefektívnejšie využili dostupný čas programového obdobia, vzhľadom na časovú náročnosť administratívneho overenia a následného odborného hodnotenia prijatých žiadostí o nenávratný finančný príspevok,“ tvrdí Skokanová.

Remišová v tom naopak vidí zámer. „Keďže to bolo jeden deň pred vznikom úradu, ja v tom vidím úmysel vyhnúť sa kontrole a nastavovať kritériá podľa svojho,“ hovorí opozičná poslankyňa.

Ak vedeli na ministerstve, že bude zriadený úrad, ktorý má koordinovať eurofondy, je podľa nej slušné, aby počkali pár dní, kým začne fungovať. „Aj teraz musíme čakať na preverenie, tak sme žiadny čas neušetrili a ešte máme problémy,“ dodala.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Schválené kilečko je kvapka v mori, povedal Sulík a vyzval biznis, aby pomohol
 • Lesy SR: NKÚ posunul polícii nové odhalenia o zákazke na kamery
 • Problémy cestoviek: Ministerstvo hospodárstva neplánuje meniť zákon, ktorý kritizuje EK
 • Financie: Ako od júla funguje prvá pomoc pre podnikateľov
 • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
 • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Dotácia schválená v podnikateľskom kilečku počíta s odškodňovaním firiem postihnutých koronou

Richard Sulík. Foto - TASR
Richard Sulík. Foto – TASR

Schvaľovanie podnikateľského kilečka v parlamente otvorilo priestor na odškodňovanie firiem postihnutých koronakrízou. Hospodársky výbor schválil pozmeňujúci návrh, ktorý umožní ministerstvu hospodárstva dávať dotácie malým a stredným firmám.

Zdieľať

Matovičova vláda tvorí zoznam reforiem, ktoré by nám Brusel uznal a aj zaplatil z fondu obnovy

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ekonomický krízový štáb dnes na úrade vlády debatoval aj o reformách, ktoré by sa mohli zaplatiť z fondu obnovy. Slovensko by z neho mohlo získať 6,7 miliardy eur. Zoznam reforiem musíme Komisii spolu s rozpočtom predložiť do 15. októbra.

Minúta po minúte

Zdieľať

Situácia v cestovných kanceláriách je kritická, tvrdí prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Roman Berkes. „Klienti otáľajú, na základe štátnych výziev nenakupujú zájazdy, a tak cestovné kancelárie prichádzajú o klientov už od novembra minulého roka,“ upozornil.

Berkes skonštatoval, že v súčasnosti sú otvorené niektoré krajiny a sú označené ako bezpečné, pričom cestovné kancelárie ponúkajú zájazdy do týchto krajín. „Na druhej strane však tu je kampaň štátu zostať doma a takisto odporúčania kompetentných orgánov o tom, že je lepšie necestovať, čo je vlastne v priamom rozpore so snahami cestovných kancelárií, a tu dochádza k tomu, že klient cestovnej kancelárie je zmätený,“ tvrdí. Cestovky preto podľa neho nevedia, či môžu investovať do reklám a oslovovať klientov ponukami. (tasr)

Zdieľať

Cestujete za sezónnou prácou? V rizikových štátoch vám liečbu COVID-19 nezaplatia

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

Pri ceste za sezónnou prácou do EÚ si treba zistiť, či vám zo zamestnania vznikne nárok na verejné zdravotné poistenie. Ak áno, mali by ste sa odhlásiť zo slovenskej poisťovne. A ak nie, budete využívať starostlivosť cez európsky preukaz zdravotného poistenia.

Zdieľať

Nemecká automobilka Daimler oznámila, že v dôsledku koronakrízy bude musieť ešte viac šetriť a prepúšťať. Pôvodne sa hovorilo o prepustení 10- až 15-tisíc z celkovo 300-tisíc zamestnancov, podľa personálneho riaditeľa to však bude viac.

Kríza spôsobená koronavírusom dostáva už tak slabnúci koncern pod ďalší tlak. Šéf skupiny Daimler Ola Källenius už v polovici týždňa zdôraznil, že úsporný program spustený vlani na jeseň sa musí sprísniť.

Okrem viacerých ďalších opatrení boli v tomto programe zakotvené úspory v personálnej oblasti vo výške 1,4 miliardy eur. Ale ani tie teraz nestačia.

„Základ bol 1,4 miliardy. Teraz bude toto číslo rozhodne vyššie,“ povedal personálny riaditeľ Wilfried Porth. (süddeutsche zeitung, čtk)

Zdieľať

Výber nových členov vplyvnej Rady ÚVO ide do finále, vláde odporúčajú štyroch

Štyria kandidáti odporúčaní komisiou na zvolenie do Rady ÚVO, hore zľava Miroslav Cák a Peter Kubovič, dolu zľava Jozef Bálint a Ivan Pudiš. Vláda nie je odporúčaním viazaná. Foto - Úrad vlády SR, koláž - N
Štyria kandidáti odporúčaní komisiou na zvolenie do Rady ÚVO, hore zľava Miroslav Cák a Peter Kubovič, dolu zľava Jozef Bálint a Ivan Pudiš. Vláda nie je odporúčaním viazaná. Foto – Úrad vlády SR, koláž – N

Medzi štyrmi favoritmi na členov vplyvnej Rady ÚVO je aj bývalý uchádzač o post šéfa úradu a právnik, ktorý spolupracuje s Nadáciou Zastavme korupciu. Štvoricu odporučila komisia, vláda vyberá dvoch členov a jej názorom nie je viazaná.

Zdieľať

Talianska centrálna banka zhoršila odhad poklesu tohtoročného HDP na 9,5 %. Ak by prišla druhá vlna epidémie, mohol by sa prepadnúť až o 13 %. Taliansko patrí v Európe ku krajinám najviac zasiahnutým koronavírusom. (čtk)

Zdieľať

Komisia odporúča vláde vybrať si dvoch nových členov odvolacej rady ÚVO spomedzi štyroch kandidátov. Na prvom mieste skončil Peter Kubovič, nasledujú Miroslav Cák, Jozef Bálint a Ivan Pudiš.

Aké sú priemerné počty bodov

 • Peter Kubovič (vedúci odboru verejného obstarávania mesta Trnava – do januára 2020) – 92,78 bodu
 • Miroslav Cák (právnik advokátskej kancelárie AGM partners, spolupracuje s Nadáciou Zastavme korupciu) – 81,13 bodu
 • Jozef Bálint (vedúci nákupu v spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu Bratislava) – 80,89 bodu
 • Ivan Pudiš (pracuje na magistráte Bratislavy, v minulosti bol roky hlavným štátnym radcom na ÚVO) – 75,89 bodu

Na verejnom vypočutí sa zúčastnilo celkovo 16 kandidátov. Štyria odporúčaní získali od hodnotiacej komisie v priemere najviac bodov.

V rade ÚVO sú momentálne voľné dve pozície, ktoré vymenúva a odvoláva vláda. Vzhľadom na chýbajúcich členov rada často nedokáže rozhodnúť o odvolaniach voči verdiktom úradu, ktoré sa týkajú veľkých tendrov.

Zdieľať

Trhová hodnota Applu, Microsoftu či Amazonu môže do jedného až dvoch rokov stúpnuť na 2 bilióny USD. Akcie všetkých troch firiem sa obchodujú blízko historických maxím, trhová kapitalizácia každej je vyše 1,5 bilióna USD.

Dva bilióny dolárov je obrovská suma, na ktorej úrovni sa pohybujú vládne stimuly proti koronakríze či schodky verejných financií. Americké IT firmy by sa na túto trinásťmiestnu cifru mohli čoskoro vydriapať, ak si udržia solídne výsledky, píše CNN.

Trhová hodnota Applu a Microsoftu presahuje 1,6 bilióna dolárov, v prípade Amazonu je na úrovni vyše 1,5 bilióna dolárov.

Všetky tri giganty sú miláčikmi Wall Streetu. Ich akciové tituly pomohli indexu Nasdaq tento mesiac prvý raz prekonať hranicu 10-tisíc bodov napriek obavám investorov z koronavírusu.

Zdieľať

EÚ poskytne granty vo výške 2,5 milióna eur na pomoc európskemu hudobnému odvetviu po koronakríze. Ide o tretí a posledný ročník prípravnej akcie Hudba hýbe Európou.

Cieľom výzvy s názvom Hudba hýbe Európou – Inovačný program podpory trvalo udržateľného hudobného ekosystému je podporiť oživenie a pokrízový vývoj európskeho hudobného odvetvia tým, že mu pomôže dosiahnuť väčšiu udržateľnosť.

Eurokomisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová v tejto súvislosti upozornila, že koronakríza mala bezprecedentný vplyv na celý hodnotový reťazec hudobného sektora, najmä však na vystúpenia naživo.

„Musíme pomôcť hudobnému sektoru prispôsobiť sa pokrízovej realite, zotaviť sa udržateľnejším spôsobom a nakoniec sa stať odolnejším. Chceme, aby európsky hudobný sektor prekvital v celej svojej rozmanitosti a aby zostal konkurencieschopný v globálnom kontexte,“ vysvetlila zámery exekutívy EÚ eurokomisárka.

Komisia spresnila, že do novembra 2020 vytvorí konzorcium, ktoré navrhne a bude riadiť inovačný a účinný program podpory pre hudobné odvetvie. Na základe posúdenia potrieb, na ktoré upozornia hudobníci, rozdelí granty konkrétnym príjemcom v hudobnom priemysle. Prvé finančné prostriedky by sa mali k príjemcom v tomto odvetví dostať už v roku 2021. (tasr)

Zdieľať

Skupina Proxenta hovorí, že získala stavebné povolenie na bytový dom Kesselbauer v centre Bratislavy na Námestí 1. mája. Pre výstavbu zbúrali storočný historický dom, nová budova má zahŕňať jeho čiastočnú repliku.

Aktuálny projekt podľa developera obsahuje zväčšené vnútorné átrium, celkový počet bytov a apartmánov sa znížil z pôvodných 130 jednotiek na konečných 116.

Tie budú umiestnené na ôsmich podlažiach. Súčasťou projektu bude podzemná garáž so 155 parkovacími miestami. (tasr, n)

Zdieľať

Nákup kamerového systému pre Lesy SR za 28 miliónov eur bol podľa Mičovského „podlou krádežou a špekuláciou“. Minister pôdohospodárstva už v máji podal trestné oznámenie, teraz pridal ďalšie zistenia NKÚ.

Čo hovorí minister a šéf Lesov SR

 • „Nemôžem to nazvať inakšie ako podlou krádežou, špekuláciou, ktorá bola založená na predstave, že tieto kamerové systémy budú akýmsi pláštikom na to, aby sme mohli tieto peniaze odčerpať,“ povedal Mičovský. Systém považuje predražený, neúčelný, do istej miery zbytočný. Lacnejším a efektívnejším riešením by bolo podľa neho využívanie dronov.
 • „Určite niekto pochybil. Ja budem rád, keď toho niekoho nájdeme,“ povedal nový šéf štátnych Lesov SR Matej Vigoda. Podľa riaditeľa je denne v lesoch veľké množstvo ľudí, lesníkov aj turistov, ktorí už v súčasnosti hlásia lesné požiare približne v rovnakom čase ako kamerový systém. Vigoda tvrdil, že takýto systém Slovensko nepotrebuje. „Z môjho pohľadu sú to maximálne neefektívne vynaložené peniaze,“ dodal. (n, tasr)
Zdieľať

Alza dostala v Maďarsku pokutu za nekalé obchodné praktiky v prepočte 2,5 mil. eur, týka sa inzerovania zľavovej akcie. Sankcia bola pôvodne miernejšia, úrad pre hospodársku súťaž ju zvýšil pre nedostatočnú súčinnosť pri vyšetrovaní.

Maďarský úrad GVH uviedol, že predajca Alza.hu v období od januára 2018 do februára 2019 šesťkrát inzeroval zľavovú akciu označovanú v reklame ako Black Friday.

V reklame Alza ponúkala zľavy až 80 %, ale úrad zistil, že na žiadny z tovarov zobrazených v reklamnej kampani sa taká vysoká zľava nevzťahuje. Podľa GVH sa týkala len 10 až 20 produktov ponúkaných v rámci akcie.

Alza vznikla v roku 1994, ovláda ju skupina investorov prostredníctvom holdingu L. S. Investments Limited. Pôsobí na 26 trhoch EÚ, Maďarsko je jej najväčším zahraničným trhom. (čtk)

Zdieľať

Parlament dnes diskutoval o návrhu koaličných poslancov dať obciam a mestám možnosť zakázať hazard aj bez petície. V utorok bude pokračovať debatou o zmene štátneho rozpočtu, ktorú chce vláda presadiť zrýchlene. Nehlasovalo sa. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať