Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Truban útočí na Pellegriniho pre dodatok k zmluve o doméne .sk, ktorý tajne podpísal

Peter Pellegrini. Foto N – Tomáš Benedikovič
Peter Pellegrini. Foto N – Tomáš Benedikovič

Peter Pellegrini si pre dodatok k zmluve s firmou SK-NIC pohneval časť internetovej komunity, považujú ho za nevýhodný pre štát aj komunitu.

„Ako dopadla naša snaha o lepšiu zmluvu a transparentnosť v prípade slovenskej domény? Rovnako ako na školstve s eurofondmi a presne tak, ako je stále zvykom.“ Takéto ostré slová IT-čkára Michala Trubana patria podpredsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu, ktorý pred týždňom potichu podpísal dodatok k zmluve, ktorým spečatil, že národná doména .sk bude aj v ďalších rokoch v rukách súkromníka a nie štátu alebo širokej IT komunity.

Truban je majiteľom webhostingovej firmy Websupport a je jednou z tvárí Progresívneho Slovenska. Už niekoľko mesiacov sa spolu s kolegami z brandže snažili Pellegriniho presvedčiť, že by sa správa .sk domény mala presunúť od súkromníka SK-NIC na novú nezávislú a neziskovú organizáciu. Pod ich petíciu sa podpísalo takmer 10-tisíc ľudí. No zjavne to nestačilo.

„Dňa 9. 8. mala byť komisia k .sk doméne, kde sa mal preberať znova tento dodatok. Týždeň predtým to však tajne podpísali a nedali to vedieť ani komisii,“ napísal Truban. Hovorí o Komisii pre správu národnej domény .sk.

Preskočil ich?

Pellegriniho úrad podpísal dodatok, ktorý potvrdil SK-NIC ako správcu národnej domény, ešte minulý piatok. Z následných reakcií IT-čkárov na sociálnych sieťach vyplýva, že o tom nikomu nedal vedieť. Správcu národnej domény SK-NIC, dodávateľa služieb, vlastní firma Swan zo skupiny DanubiaTel.

V oficiálnej správe, ktorú úrad následne vydal, to prezentoval tak, že „správa domény .sk má nové, jasnejšie a transparentnejšie podmienky fungovania a výrazne sa zlepšila aj pozícia štátu vo vzťahu k správcovi národnej domény“.

Vo vyhlásení sa tiež uvádzalo, že v budúcnosti sa musia všetky zmeny prerokovať na úrovni Komisie pre správu národnej domény .sk., ktorá zabezpečuje priame prepojenie s internetovou komunitou.

IT komunita číta dodatok inak a Pellegrinimu vyčíta, že na dlhé roky dopredu zabezpečil, že sa .sk doména nevráti do rúk štátu ani širokej komunity a zmluva je v podstate nevypovedateľná.

Po príklady, ako by to mohlo lepšie fungovať, pritom netreba chodiť ďaleko. V Českej republike je správcom národnej domény CZ-NIC, čo však nie je komerčná firma, ale nezisková organizácia s otvoreným členstvom.

„Pod tlakom nám dali dodatok na nahliadnutie. My sme to dali právnikom a odborníkom zo zahraničia a ich verdikt bol jasný. Celé, ako to je postavené, je to neštandardné a zlé,“ vracia sa Truban o niekoľko dní dozadu. Hovorí, že poslali teda aspoň niekoľko hlavných pripomienok, ktoré by sa v zmluve mali zmeniť, no do zmluvy sa nič z toho nedostalo. „Zmluva je stále prakticky nevypovedateľná, s cenami sa nič nedá robiť, komunite sa príspevok nenavýšil,“ pokračoval.

„Preto si nemyslím, že Pellegrini je nejaká výhra v Smere alebo záchrana štátneho IT. Alebo nebodaj eurofondov,“ pritvrdil Truban na Facebooku.

Prečo nepatrí .sk štátu

Situáciu, že národnú doménu dlhé roky spravuje a inkasuje za ňu slušné poplatky, nezapríčinil Pellegrini, ale mohol to teraz zmeniť.

Doména .sk vznikla po rozdelení federácie a dlhé roky ju spravovalo zadarmo pár nadšencov z Matematicko-fyzikálnej fakulty UK v rámci združenia EUnet Slovakia. Internet nebol vtedy ešte veľmi rozšírený a domén .sk bolo možno pár stoviek.

„Potom prišli špekulanti a založili firmu EUnet Slovakia, s. r. o., prenajali si malú miestnosť v rovnakej budove fakulty a primali svetovú autoritu ICANN, aby zmenila názov správcu domény, čím bola prepísaná na nich. V ICANN si vtedy mysleli, že ide len o kozmetické zmeny a nie o podvod,“ hovorí Ondrej Jombík, predseda Združenia poskytovateľov webhostingu a majiteľ firmy Platon Technologies.

EUnet sa neskôr zmenil na firmu Euroweb. Neskôr ju kúpila skupina DanubiaTel, do ktorej patrí aj firma Swan. Euroweb sa premenoval na SK-NIC.

Vtedajší minister dopravy Pavol Prokopovič podpísal posledný deň svojho ministrovania v júni 2006 zmluvu s firmou SK-NIC, zmluva bola na lehotu neurčitú.

SK-NIC mohla podľa zmluvy vyberať poplatky za doménu a štát za to nedostával nič. Zmluva sa mohla vypovedať len so súhlasom komisie, zástupcov v nej mala aj SK-NIC a cez nich to mohla zablokovať.

Počas viac ako desiatich rokov sa nič zásadné nestalo. Truban hovorí, že keď sa dozvedeli, že sa DanubiaTel rozhodol správcu domény SK-NIC predať, ozvali sa Pellegrinimu úradu, že by bolo dobré to robiť transparentne. „A hlavne spraviť to poriadne, ako sa na modernú krajinu patrí,“ napísal Truban.

Hovorca Danubiatelu Pavel Ďurík hovorí, že „k dnešnému dňu nedošlo k predaju spoločnosti SK-NIC, a. s., ani k vstupu zahraničného investora do spoločnosti“.

Reakcia na reakciu

Pellegriniho úrad v aktuálnom stanovisku opakuje, že správa národnej domény .sk je pevne pod kontrolou štátu a že dodatok zlepšil pozíciu štátu aj internetovej komunity. „Mediálne vyhlásenia združenia firiem obchodujúcich s registrovaním domény sú prejavom ich vlastných obchodných a lobistických záujmov,“ odkazuje úrad podpredsedu vlády.

Truban a spol. si zase kladú otázku, aký vplyv na rýchly podpis dodatku môže mať napríklad aj to, že na úrade pracujú bývalí zamestnanci Swanu.

„Zrazu sa z nás stali džihádisti a Pellegrini sa postavil na stranu Swanu a nie komunity, na ktorú, naopak, práve začal útočiť, že to je politická akcia Progresívneho Slovenska, že my chceme na tom zarábať atď. Aj keď sa tomuto problému venujeme dlhé roky,“ poznamenal Truban.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Dobrá správa od ministra Krajniaka – púšťa sa do opravovania sporenia na dôchodok
  • Doprava: Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy
  • Pomoc: Žiadosti o dotácie na nájomné môžu oddnes podávať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na kraj
  • Železnice: Štátna ZSSK bude v lete cez víkendy jazdiť na viacerých tratiach, kde už bežne vlaky nejdú
  • Firmy: Asi 550 zamestnancov firmy Eterna v Bánovciach nad Bebravou ostane od pondelka na nútenom voľne.
  • Ochrana: Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi získala od súdov cestovná kancelária Solvex
  • Obchod: Predaj áut v Nemecku v júni klesol medziročne o 40 % na 220-tisíc kusov
  • Financie: Miera úspor domácností v eurozóne v 1. štvrťroku stúpla na 16,9 %, najviac od roku 1999
  • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
  • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Arce chce pomôcť z dlhov J&T. Cenou môže byť prevzatie časti jej podielov či najlukratívnejších podnikov

Patrik Tkáč, spolumajiteľ J&T. Archívne foto – TASR
Patrik Tkáč, spolumajiteľ J&T. Archívne foto – TASR

Finančnej skupine Arca chce podľa zdrojov Denníka E pomôcť z dlhov oveľa majetnejšia skupina J&T. Nebude to zadarmo. V hre môže byť kapitálový vstup medzi spoluvlastníkov Arcy či prevzatie jej perspektívnejších podnikov.

Zdieľať

Kľúčový Doležalov konkurz polovica kandidátov spochybňuje, Kremský ho odporučí zopakovať

Kandidáti na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zľava Ivan Marták, Branislav Máčaj a Pavol Kukura. Vpravo predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský. Foto - TASR
Kandidáti na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zľava Ivan Marták, Branislav Máčaj a Pavol Kukura. Vpravo predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský. Foto – TASR

Dvaja zo štyroch kandidátov na post šéfa telekomunikačného úradu spochybňujú konkurz na ministerstve dopravy. Bývalý šéf poštového úradu Karol Achimský označil písomný test za nedôstojný a na konkurz neprišiel. Pochybnosti má aj bývalý šéf telekomunikačného úradu Branislav Máčaj, ktorý podľa rezortu neprešiel písomným testom.

Minúta po minúte

Zdieľať

Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy. V sobotu odcestovali prví pasažieri do bulharského Burgasu a na cyperský Pafos. Od polovice júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej sezóny.

Dopravca zredukoval v rámci celej európskej siete svojich liniek počet letov na toto leto na približne 40 percent. „Z Bratislavy bolo vlani v ponuke 26 pravidelných liniek Ryanairu, tento rok v lete plánuje obnoviť len 12 liniek. Z nich sú však štyri do destinácií vo Veľkej Británii, z ktorej aj naďalej platí zákaz letov,” povedal šéf Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Počas nasledujúceho týždňa sa majú postupne uskutočniť prvé lety obnovených liniek do destinácií v Grécku, Írsku, Španielsku a Taliansku.

V polovici júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej dovolenkovej sezóny, keďže odvtedy už predávajú lety pre dovolenkárov aj cestovné kancelárie.

„Od 16. júla pribúdajú lety na Zakyntos, Heraklion na Kréte, Rodos, Burgas a v pláne sú aj lety do Antalye v Turecku alebo Hurghady v Egypte, avšak ich realizácia bude závisieť od otvorenia hraníc Slovenska s Tureckom či Egyptom, ktoré sú stále zavreté, takže lety nemožno vykonať,” informoval riaditeľ letovej prevádzky Imrich Ancin.

V rámci hygienických opatrení je na letisku aj na palube lietadla povinné prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, šálom alebo šatkou. Neplatí to pre deti do troch rokov. Nariadená je i povinná dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie spoločenských rozostupov aspoň dva metre pri vybavení na checkine a bezpečnostnej kontrole. Cestujúcim po prílete zmerajú teplotu. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Ryanair prijal aj ďalšie opatrenia. Okrem dennej dezinfekcie lietadiel a čistenia vzduchu filtračným systémom nebude pri nástupe do lietadla a čakaní na toaletu možné čakať v rade, ale bude treba prichádzať postupne. Na palube sa servírujú iba balené jedlá a nápoje, umožnené sú bezkontaktné platby. (tasr)

Foto - TASR
Foto – TASR
Zdieľať

Spoločnosti British Airways, easyJet a Ryanair ukončia právny spor, ktorý viedli s britskou vládou pre povinnú dvojtýždennú karanténu. Vláda má od tohto plánu upustiť pri ľuďoch, ktorí sa vrátia z populárnych turistických destinácií, napríklad z Francúzska, Talianska či zo Španielska.

Povinná karanténa bude však stále platiť pre tých, čo pricestujú zo Spojených štátov.

Právny zástupca trojice aerolínií Tom Hickman uviedol, že zoznam krajín, pri ktorých nebude karanténa platiť, dnes zverejnia. Súhlasil s tým, že námietku v tom prípade stiahne.

Britská vláda zaviedla povinnú dvojtýždennú karanténu tých, ktorí sa vrátia zo zahraničia, od 8. júna. Rozhodnutie odôvodnila tým, že ide o nevyhnutný krok, aby sa predišlo druhej vlne pandémie. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať