Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Kontaminovaná vaječná zmes sa dostala do štyroch hotelov v Bratislave

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Na slovenský trh prišlo 675 balení pasterizovanej vaječnej zmesi, v ktorej analýzy potvrdili zvýšený obsah nebezpečného fipronilu.

Aktualizované 16:50

Do štyroch hotelov v Bratislave sa dostala pasterizovaná vaječná zmes, v ktorej objavili nebezpečný pesticíd fipronil. Na Slovensko sa dostala od rakúskej firmy, pochádzala však z Nemecka, vajcia boli holandské.

Spolu na náš trh putovalo 675 balení tohto výrobku, ktorý sa používa v gastrozariadeniach. Dodané na náš trh boli od 25. júla do 11. augusta tohto roku.

Upozornila na to Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS). Tvrdí, že informácie o tomto rizikovom výrobku získala prostredníctvom systému rýchleho varovania 16. augusta.

Šéf ŠVPS Jozef Bíreš spresnil, že kontaminovaný výrobok mal smerovať do luxusných hotelových sietí, ktoré navštevuje veľký počet ľudí. Nechcel ich však menovať, povedal, že tak inšpekcia urobí, keď sa výsledky potvrdia.

Analýzy tohto výrobku robili v Rakúsku, kde v ňom namerali 0,026 mg/kg fipronilu. Maximálny povolený limit je podľa ŠVPS 0,005 mg/kg, takže ho výrobok niekoľkonásobne prekročil.

Keďže pasterizovaná vaječná zmes bola určená pre zariadenia verejného stravovania, ďalšie preverovania a kontroly by mal zabezpečiť Úrad verejného zdravotníctva, pod ktorého kontrolu gastroprevádzky patria.

Šéf úradu a hlavný hygienik Ján Mikas dnes zverejnil, že orgány verejného zdravotníctva už konajú vo veci varovného oznámenia fipronilu vo vajíčkach v štyroch bratislavských hoteloch. „Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave konal okamžite ešte včera, ako aj v priebehu dnešného dňa, v príslušných hoteloch vykonal kontrolu, náležité šetrenie a pozastavenie výrobkov,“ dodal Mikas.

Orgány verejného zdravotníctva podľa neho aj v najbližších dňoch budú ďalej robiť šetrenia v súvislosti s týmito výrobkami.

Šéf ŠVPS Bíreš avizuje celoplošné kontroly zamerané na vajíčka a výrobky z nich pochádzajúce z Holandska. Povedal, že chceli pôvodne kontrolovať len územie na severe Slovenska, zamerané na dovoz z Poľska, ale keď zistili, že distribučná sieť je nevyspytateľná, rozhodli sa pre plošné kontroly.

Spracované mali vo veľkosklade

Vaječná zmes s fipronilom je už druhým rizikovým výrobkom z vajec za necelých desať dní, ktorý sa na našom trhu objavil.

Už minulý týždeň dostala ŠVPS informáciu z výstražného systému, že vo veľkosklade vo Vrbovom sa nachádzajú vajcia, ktoré putovali z Holandska do Nemecka a odtiaľ cez Rakúsko na Slovensko. Spracované vajcia dovezené z Holandska boli vraj tiež kontaminované pesticídom fipronil.

Vo vrbovskom sklade podľa Bíreša inšpektori našli 120 uvarených a ošúpaných vajec, tie aj zadržali. Takýto objem vajec bol uvedený aj na dodacom protokole od dovozcu.

Tieto vajcia zo skladu vo Vrbovom sa však podľa veľkoskladu aj podľa ŠVPS nedistribuovali do gastrozariadení.

Použili ich vraj vedome

Škandál okolo kontaminovaných vajec sa už dotkol 15 členských krajín Únie, ako aj viacerých nečlenských štátov vrátane Hongkongu, Kórejskej republiky alebo Švajčiarska. Tento týždeň potvrdili kontaminované vajcia z Holandska aj v Maďarsku.

Kľúčové postavy škandálu, šéfovia firmy ChickFriend so sídlom neďaleko holandského Utrechtu, sú už vo vyšetrovacej väzbe. Ich firma pri čistení hydinárskych fariem údajne vedome používala prostriedky obsahujúce fipronil.

Fipronil býva súčasťou prípravkov proti blchám, všiam a kliešťom. Nesmie sa podávať zvieratám, ktorých mäso konzumujú ľudia.

Svetová zdravotnícka organizácia považuje preparát za mierne toxický, jeho vysoké dávky môžu privodiť pocity nevoľnosti a závraty.

Dnes na DennikE.sk

Sen Arcy o menej prísnom oddlžení v Česku sa rozpadá. Pražský súd zamietol aj jej druhý insolvenčný návrh

Šéf skupiny Arca Rastislav Velič. Foto N - Tomáš Benedikovič
Šéf skupiny Arca Rastislav Velič. Foto N – Tomáš Benedikovič

Zadlžená skupina Arca sa vzďaľuje od menej prísneho oddlženia v Česku. Pražský mestský súd dnes zamietol už druhý insolvenčný návrh na oddlženie podľa českých zákonov. Súd píše, že firma by sa mala pokúsiť o oddlženie na Slovensku, kde bude musieť vrátiť veriteľom minimálne polovicu dlhov.

Minúta po minúte

Miera nezamestnanosti sa zvýšila druhý mesiac v rade, v decembri podľa štatistík ústredia práce stúpla na 8,30 % z novembrových 8,14 %.

Nezamestnanosť je tak o viac než dva percentné body vyššia než vo februári minulého roka na začiatku pandémie, keď predstavovala 6,13 %.

Údaj je vypočítaný z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie. Stúpla aj evidovaná nezamestnanosť, ktorá sa počíta z aktívne hľadajúcich prácu. V decembri predstavovala 7,57 %, v novembri 7,38 %.

Nemecká ekonomika bude v prvom štvrťroku podľa inštitútu Ifo pravdepodobne stagnovať, je to dôsledok predĺžených opatrení proti koronavírusu. V druhom kvartáli dosiahne rast zhruba 3 %, predpovedal nemecký inštitút.

Čo sa deje

  • Kancelárka Angela Merkelová sa utorkovom rokovaní s premiérmi spolkových krajín zhodla na predĺžení karantény v Nemecku najmenej do 14. februára.
  • „Každý týždeň, o ktorý sa uzávera predĺži, bezprostredne vedie k stratám v odbyte, výrobe a tvorbe hodnôt,“ uviedol ekonóm Ifo Timo Wollmershäuser.

Čo hovoria iní

  • Pesimistickejší než Ifo je vo výhľade pre prvý štvrťrok ekonóm Jörg Krämer z Commerzbank. Podľa agentúry Reuters predpovedal pokles HDP o 2 %. Bez reštriktívnych opatrení by podľa neho ekonomika naopak vykázala dvojpercenntný rast.

Spolkový štatistický úrad minulý týždeň v predbežnej správe uviedol, že nemecký HDP sa v celom minulom roku pre pandémiu covidu-19 znížil o 5 %. Podrobnejšiu správu zahŕňajúcu údaje za štvrtý kvartál zverejní 29. januára.

Nemecká vláda v októbri predpovedala, že v tomto roku sa HDP zvýši o 4,4 %. Minister hospodárstva Peter Altmaier však minulý týždeň varoval, že rast bude zrejme slabší.

Nemecko je najväčšou ekonomikou Európy a najväčším obchodným partnerom Slovenska. (čtk, e)

Poslanci bratislavskej časti Nové Mesto schválili rozpočet, samospráva sa tak dostane z rozpočtového provizória. Hospodáriť bude so sumou 30 miliónov eur. (tasr)

Výberom riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry sa bude podľa portálu Poľnoinfo zaoberať polícia. Podnet jej odstúpila špeciálna prokuratúra. Podľa portálu súvisí s tvrdeniami organizácie Vidiecka platforma, že za podporu nominácií údajne ponúkali štátne pozície.

Výberové konanie ministerstvo pôdohospodárstva nakoniec zrušilo, hovorí, že ani jeden z piatich záujemcov nesplnil kritériá. Agentúru vedie dočasne Jaroslav Jánoš, ktorý vo voľbách kandidoval za farmársku stranu Máme toho dosť.

„Zaznamenali sme aktivity, ktoré výmenou za podporu nominácií na post generálneho riaditeľa PPA ponúkajú vysoké štátne pozície tým, ktorí nominácie podporia,“ tvrdila Vidiecka platforma podľa Polnoinfo.sk.

Platforma podľa svojho webu združuje 27 organizácií a 900 členov, jej hovorkyňou je podnikateľka a bývalá neúspešná prezidentská kandidátka Bohumila Tauchmannová.

Ministra Mičovského sa, naopak, zastala Iniciatíva poľnohospodárov, v ktorej pôsobí jednotka kandidátky Máme toho dosť František Oravec. Verejne sa obrátila na orgány činné v trestnom konaní a tvrdí, že má zvukové nahrávky, na ktorých sa o funkciu generálneho riaditeľa PPA uchádza člen výkonného výboru Vidieckej platformy Milan Kyseľ.

„Máme za to, že Vidiecka platforma bola zneužitá na diskreditáciu Jána Mičovského a Jaroslava Jánoša z dôvodu strachu z ďalších potenciálnych zistení podvodov na PPA,“ napísala organizácia.

Bývalého šéfa PPA Juraja Kožucha obvinila polícia v kauze Dobytkár.

Prímestské autobusy Arrivy v okresoch Nitra a Zlaté Moravce budú jazdiť od pondelka 25. januára v prázdninovom režime, tento týždeň premávajú vo víkendovom. Arriva obmedzenie zdôvodňovala dramatickým znížením počtu vodičov autobusov počas pandémie.

Oba okresy patria v januári k najviac zasiahnutým koronavírusom. Dopravca tvrdí, že epidemická situácia v jeho firme sa teraz už zlepšila.

Prímestskú autobusovú dopravu objednávajú a financujú samosprávne kraje, v tomto prípade Nitriansky kraj. (tasr, e)

Akcie Netflixu reagovali na výsledky za 4. kvartál nárastom o 13 %, za posledný rok stúpli o približne dve tretiny. Najväčšia streamovacia služba na trhu prekonala očakávania a rozšírila počet predplatiteľov o ďalších 8,5 milióna.

Analytici očakávali, že počet predplatiteľov Netflixu za tri mesiace do decembra stúpne o 6,1 milióna. Platforma zvýšila tržby o vyše pätinu na 6,6 miliardy dolárov, zisk jej klesol o takmer 8 % na 542 miliónov dolárov.

Netflix sa koncom minulého roka prehupol cez hranicu 200 miliónov divákov, polovičnú hranicu prekonal v roku 2017. Firma uviedla, že po prvý raz zvažuje odkup vlastných akcií.

Čo ťahá Netflix

Podobne ako ďalšie streamovacie služby aj Netflix ťaží z pandemických reštrikcií, v dôsledku ktorých je obmedzený pohyb. Ľuďom sa zúžili možnosti zábavy, keďže sú zatvorené kiná a neorganizujú sa koncerty.

Nových abonentov Netflix koncom vlaňajška prilákal napríklad na pôvodné seriály ako Bridgertonovci či Dámsky gambit. V prvých šiestich mesiacoch mu pribudlo 26 miliónov predplatiteľov, v 2. polroku rekordných 36,6 milióna.

Ďalšie podrobnosti:

  • Netflix sa pri ďalšej expanzii spolieha najmä na zahraničné trhy mimo domácich Spojených štátov, najviac na Európu a Južnú Ameriku.
  • Na 1. štvrťrok má Netflix vzhľadom na silné čísla spred roka konzervatívny odhad prírastku 6 miliónov nových zákazníkov. Analytici počítajú s rozšírením základne predplatiteľov o 7,5 milióna divákov.
  • Netflix sa musí vyrovnať s čoraz silnejšou konkurenciou. Napríklad streaming Disney+ nabral od štartu koncom roka 2019 celosvetovo zhruba 87 miliónov predplatiteľov. (e, čtk, reuters, bloomberg)

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora kritizuje, že sa ministerstvu nepodarilo vybrať nového šéfa PPA. „Situácia okolo výberu šéfa takej dôležitej inštitúcie nemá obdoby,“ tvrdí. Komora má dlhodobo s Jánom Mičovským spory, sťažovala sa na neho aj premiérovi.

Pôdohospodárska platobná agentúra rozdeľuje priame platby v stovkách miliónov eur ročne. Dočasne ju vedie Jaroslav Jánoš, ktorý vo voľbách kandidoval za farmársku stranu Máme toho dosť.

Ministerstvo tvrdí, že vo výberovom konaní nesplnil podmienky ani jeden z kandidátov.

„Podľa SPPK je absurdné, aby agentúra nemala stále a riadne vedenie. Táto úloha musí byť jednou z hlavných priorít ministerstva pôdohospodárstva,“ reagovala dnes komora.

Daimler predstavil plne elektrické SUV Mercedes-Benz EQA. Ide o prvý z niekoľkých elektromobilov, ktoré tento rok uvedie na trh. Nemecký výrobca sa snaží zmierniť náskok konkurenčnej automobilky Tesla.

Model EQA má dojazd vyše 420 kilometrov, v Európe sa začne predávať začiatkom februára. Automobilka vozidlo charakterizuje ako mestský model.

Predaj plne elektrických a hybridných áut v Európe za prvé tri štvrťroky vlaňajška vzrástol o 122 %. Výrobcovia sa snažia splniť emisné ciele EÚ, ktoré sa koncom minulého roka ešte sprísnili.

Ako vyzerá trh s elektromobilmi

Tesla má pred tradičnými automobilkami náskok. Najpredávanejším elektromobilom na svete je sedan Tesla Model 3, ktorý si drží presvedčivý náskok pred Renaultom Zoe, druhým najúspešnejším elektromobilom z hľadiska odbytu.

Snahu zvýšiť výrobu elektrických vozidiel umocňuje popri emisných normách v EÚ a Číne aj úsilie čoraz väčšieho počtu krajín zakázať predaj nových áut poháňaných fosílnymi palivami, v niektorých prípadoch už v roku 2030. (čtk)

Elektromobil Mercedes-Benz EQA Foto - Daimler
Elektromobil Mercedes-Benz EQA Foto – Daimler

Richard Sulík predpokladá, že o priemyselný park, ktorý plánuje vláda vybudovať v Rimavskej Sobote, bude záujem. „V tomto momente viem o dvoch záujemcoch,“ povedal minister hospodárstva. Jeden by podľa jeho slov mohol vytvoriť 500 pracovných miest.

„Neviem presne, ktorá je to firma preto, lebo ju zastupuje jedna veľká, veľmi seriózna poradenská spoločnosť a práve takto sa to robí, že v prvotnej fáze ešte nie je známe, kto to je, ale záujem o Rimavskú Sobotu prejavili. Druhý záujemca by bol možno výrobca obytných prívesov a karavanov, ktorý by možno zamestnal do 300 ľudí,“ povedal Sulík.

Zámer výroby prívesov ohlásila firma Victorauto.

Všetko je to podľa neho zatiaľ len možnosťou, „kým ten park naozaj nebude vybudovaný, tak je to všetko taký holub na streche“.

Sulík sa chystá zúčastniť na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote, kde chce situáciu vysvetliť poslancom, ktorí budú o odpredaji pozemkov rozhodovať, a „s nimi a s vedením mesta dosiahnuť, aby čím skôr tento park vznikol“.

Zámer parku v Rimavskej Sobote schválila v stredu vláda.

Firma Valve dostala spolu s ďalšími vydavateľmi videohier od EK pokutu celkovo 7,8 milióna eur. Podľa Bruselu bránili hráčom kúpiť si lacnejšie kópie videohier v iných krajinách EÚ. Valve vlastní najväčšiu distribučnú platformu Steam.

Eurokomisia vyšetrovala šesticu firiem štyri roky. Valve, ktorá nepripúšťa pochybenie, dostala pokutu 1,66 milióna eur. Sankcie vydavateľom videohier Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media a ZeniMax EK znížila o 10 až 15 %, pretože pochybenie priznali.

Čím sa previnili

Firmy využívali praktiky, ktoré bránili hráčom aktivovať si a hrať v iných krajinách EÚ hry predané na DVD alebo stiahnuté v Česku, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, na Slovensku, v Estónsku, Lotyšsku a Litve.

Podľa komisárky pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovej má pokuta poslúžiť ako pripomienka toho, že firmy nemôžu v rámci EÚ obmedzovať cezhraničný predaj.

Valve sa však s vydavateľmi dohodla na zablokovaní predaja niektorých počítačových hier mimo určitého územia. Dohody ovplyvnili približne 100 videohier. Hodnota európskeho trhu s hrami je vyše 17 miliárd eur. (čtk, reuters)

Minister hospodárstva Sulík vraví, že plošné testovanie podporili preto, lebo by aj tak prešlo a nevedeli by presadiť „viacero dobrých vylepšení“. Napríklad to, že zamestnávatelia budú testovať zamestnancov dobrovoľne, nie povinne. „Považujem to za jednorazovú akciu, ktorá bude naposledy.“

Taliansko nechalo prvý raz podľa nových európskych pravidiel bez odkladu zhabať v zahraničí majetok v súvislosti s vyšetrovaním mafie. Úrady rýchlo zaistili pozemky v Rumunsku, napísal ekonomický denník Il Sole 24 Ore.

Zaistené boli nehnuteľnosti v súvislosti s vyšetrovaním skupiny osôb podozrivých z napojenia na mafiu Camorra. Úrady preverujú jej aktivity v pohrebných službách, zablokovali majetok v hodnote 16 miliónov eur.

Ako to funguje

Európske nariadenie platí od konca vlaňajška. Jednotlivé európske krajiny by na jeho základe mali vykonávať nariadenia vydané inde v EÚ bez zbytočného odkladu.

Hraničným termínom na uznanie zahraničného príkazu na zhabanie majetku je 45 dní, v naliehavých prípadoch možno lehotu skrátiť na 48 hodín. Nariadenie obsahuje obmedzený počet dôvodov na odmietnutie uznania zahraničného príkazu.

Talianskí vyšetrovatelia sa v minulosti šťažovali na pomalý postup úradov iných štátov pri konfiškácii majetku v súvislosti s vyšetrovaním organizovaného zločinu. (čtk, ilsole24ore)

Naživo: Richard Sulík a Veronika Remišová po rokovaní vlády.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať