Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Že ženy nerozumejú počítačom, je mýtus. Firmy aj školy ich chcú na IT

Jeden z najsilnejších stereotypov o ženách, okrem toho že nevedia šoférovať, je, že nerozumejú technológiám a počítačom. Nie je to pravda.

plagat

Programovanie a počítače Evu Danillovú bavili už na strednej škole viac ako ekonomické či spoločenské vedy.

Keď v roku 2004 prvýkrát vkročila na Fakultu informatiky a informačných technológií na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, ocitla sa v takmer čisto mužskej spoločnosti. Ona, jej kamarátka a tridsať mužov. Nakoniec ostala zo žien v ročníku sama.

Pri otázke, či by si školu vybrala opäť, sa široko usmeje. „Som rada, že ju mám za sebou. Ale určite by som ju odporučila.“

Od jej štúdia prešlo pár rokov a na IT odboroch sa toho veľa nezmenilo. Na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity majú v ročníkoch zameraných na IT osem percent žien. Na niektorých programoch na Technickej univerzite v Košiciach je pomer žien a mužov jedna k desiatim.

IT firmy pritom ženy vo firmách vyslovene vítajú, pretože zmiešaný kolektív pracuje kvalitnejšie. “Každý je lepší v niečom inom,” vysvetľuje potrebu ženského elementu Martina Laurenčíkova z firmy Pixel Federation, ktorá vyrába hry.

Z ich 147 zamestnancov tvoria ženy 26 percent. Ak by rátali len IT pozície, je to šesť percent.

Žien robí v IT podľa nej málo. „Nedávno som bola na promócii Fakulty elektrotechniky a informatiky a počet absolventiek som mohla zrátať na jednej ruke.“

Petra Kotuliaková z Fakulty informatiky a informačných technológií na Slovenskej technickej univerzite priznáva, že pred troma štyrmi rokmi zbadali, že u nich dievčatá tvoria len tri percentá študentov. Ich fakulta je maličká, ročne u nich končilo štyri až päť dievčat.

Dnes už majú v prvom ročníku zhruba desať percent študentiek. Čo sa zmenilo?  Organizujú workshopy a akcie pod názvom Aj Ty v IT pre stredoškoláčky.

Kotuliaková si pochvaľuje, že sa k lepšiemu mení aj atmosféra na fakulte. Muži majú byť pred kým slušnejší a snažia sa ženám aj pomôcť. „Minule mi jedna študentka hovorila, že ani nestihla povedať, že má problém, a už mala desať ľudí, ktorí jej chceli pomôcť.“

Nik ich nepodrží

Prečo stredoškoláčky nechodia na IT študijné odbory? „Boja sa matematiky,“ zhŕňa Kotuliaková zistenia prieskumu.

Aj keď sa matematiky boja aj chalani, hovoria o tom menej. „Dnes sa na stredných školách učí menej hodín matematiky, čo pociťujú všetky technické vysoké školy.“

Obavy stredoškoláčok, že to nezvládnu, sú väčšie ako stredoškolákov. Chlapci totiž trávia viac času pri počítačoch, napríklad pri hrách.

Dievčatá majú potom na informatike pocit, že toho vedia menej. „Snažíme sa im ukázať, že to tak nie je a sú rovnako dobré ako chalani,“ hovorí Kotuliaková.

Na strednej či základnej škole veľmi záleží aj na učiteľovi informatiky. Či vedie žiakov aj k iným veciam, ako je len Word a Excel. Na workshopy prišli aj také maturantky, ktoré vedeli v Exceli spraviť najviac jednoduchú tabuľku a možno vzorec.

Pri rozhodovaní, čo študovať, zaváži aj nedostatok informácií o IT odboroch a predsudok, že “je to chalanská záležitosť a všetci sú tam divní, majú kockované košele, okuliare, tak čo by sme tam robili?” zhŕňa odpovede dievčat Kotuliaková.

Stále prevláda názor, že informatik len sedí za počítačom a ťuká do klávesnice. „Veľa ľudí má mylnú predstavu, že informatik je tvor žijúci v tmavej miestnosti osvetlenej len monitorom a komunikujúci nezrozumiteľným jazykom,“ pridáva sa Roman Cimbala z Technickej univerzity v Košiciach.

Tento pocit sa spája aj s poslednou veľkou prekážkou ich štúdia, a to je okolie a rodina. Rodičia stredoškolákov totiž nežili s IT tak intenzívne, ako je teraz zvykom. Aj keď sú niektoré dievčatá šikovné a mohli by byť dobré, ak nie sú veľmi silné a nevedia oponovať rodičom a bojovať s okolím, tak to nepretlačia.

Dievčatám tiež podľa Andrey Lovackej z košickej firmy T-Systems Slovakia chýbajú ženské IT vzory.

„Potrebujú povzbudenie a tiež to, že vidia ostatné ženy, ktoré už tvoria rôzne projekty a môžu sa s nimi stotožniť,“ pridáva sa Rastislav Kulich z Google.

 

Ne/rozumejú IT

„Ženy sú v IT potrebné, v mnohých smeroch majú iný pohľad ako muži a tým sa celý tím oveľa lepšie dopĺňa,“ hovorí Eva Danillová, ktorá je dnes prevádzkovou riaditeľkou vo VM Telecom, kde vybudovala silné IT oddelenie. Kým sa dostala na vedúcu pozíciu v medzinárodnej firme pôsobiacej na mediálnom trhu, narazila na množstvo predsudkov.

„S tým, že ženy nemajú čo v IT robiť, sa stretávam dodnes. Stretávala som sa s nimi aj na niektorých cvičeniach, alebo od profesorov.“

To, že by ženy nerozumeli IT, vyvracia aj Roman Cimbala z Technickej univerzity v Košiciach. „Tieto predsudky vznikli v IT praveku. Je čas to zmeniť. Ženy počas štúdia a v praxi nezastávajú za mužmi v ničom. Skôr naopak.“

Informatika dnes nie je len o zdrojových kódoch, ale o tvorivosti. Žien na IT školách je podľa neho málo, ale keď už nastúpia, sú zodpovedné a väčšinou školu dokončia.

Projekty na podporu žien v IT 

  • Girl´s Day – štvrtý štvrtok v apríli firmy prijmú stredoškoláčky, aby im ukázali ako fungujú. U nás to organizuje Aj TY v IT zo Slovenskej technickej univerzity. Funguje v 16 krajinách sveta, najmä na technických a vedeckých smeroch, u nás na IT. Teraz bude druhý ročník. Vlani mali 35 programov a 500 dievčat na celom Slovensku.
  • Mentoring – zatiaľ funguje na STU, chce ho prebrať aj Technická univerzita v Košiciach. Študent vezme stredoškoláčku a ukáže jej prednášky, cvičenia, priestory. Prebieha celý rok.
  • Women@Google – je skupina pozostávajúca z viac ako 4-tisíc Google-žien, ktoré si dali záväzok budovať a rozvíjať vzťahy, poskytovať mentoring, podporovať profesionálny rozvoj a zmysel pre komunitu. Program beží v 27 krajinách.
  • First Lego League – Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity organizuje regionálne kolo medzinárodnej robotickej súťaže, v ktorej je veľké percento účastníčok zo základných a stredných škôl.

Ak chce dnes niekto urobiť úspešný projekt, treba podľa Evy Vozárovej, ktorá má v Aliancii Fair-play na starosti IT tím, trochu „hackerského“ rozmýšľania v tom zmysle, že pozerali na vtedajší internet celkom inak ako tí pred nimi. Treba k tomu aj praktický prístup so štrukturovaným myslením.

„Oboma týmito danosťami mnohé ženy podľa mňa disponujú,“ hovorí. V programovaní problém nevidí, je to podľa nej ako učiť sa ďalší jazyk: „Akurát je to možno menej intuitívne a náročnejšie na schopnosť abstrakcie. Niekto na to má vlohy, niekto nie, ale nezdá sa mi, že by to bola mužsko-ženská otázka.“

Vozárová neštudovala informatiku. Skončila žurnalistiku, k programovaniu a IT sa dostala trochu náhodou. Vo voľnom čase spoluorganizovala prvý bratislavský Barcamp, ešte ako redaktorka sa venovala téme internet.

Neskôr začala robiť akcie zamerané na otvorené dáta a využitie technológií v občianskej spoločnosti. Dnes má na starosti hlavné projekty zamerané na otvorené dáta, ktoré Aliancia Fair-play má – Datanest.sk, ZNašichDaní.sk a OtvorenéZmluvy.sk.

Dostať sa k IT nebolo podľa nej ťažké. „Niekoľko rokov som každý mesiac čítala magazím Wired, online som sledovala všetko, čo bolo k témam k dispozícii. Okrem toho mám od vysokej školy veľa kamarátov programátorov, čiže som sa vždy mala o týchto veciach s kým rozprávať a aspoň zbežne som ovládala programátorský slang.“

Programovať sa učila vďaka platformám, ako je Codeacademy alebo Rails Girls, kde sa dajú pochytiť základy a prípadne sa rozvíjať ďalej, ak sa v tom človek nájde.

 

Pozícia Počet životopisov so záujmom o túto pozíciu Z toho žien
Technical writer 61 20%
Business Intelligence Specialist 295 19%
Web dizajnér 763 16%
Databázový analytik 460 15%
Databázový administrátor 630 15%
User Experience Expert 74 14%
IT tester 1375 13%
IT projektový manažér 688 12%
IT analytik 965 11%
IT konzultant 879 10%
Webmaster 490 7%
Softvérový inžinier 450 7%
Programátor 1468 7%
Špecialista IT bezpečnosti 258 7%
IT/Technical Support Specialist 940 6%
IT architekt 472 5%
Systémový administrátor 733 5%
Správca informačného systému 1050 5%
Systémový inžinier 221 5%
Servisný inžinier 223 4%
Správca počítačovej siete 1150 2%

Dnes na DennikE.sk

Bývalý bankár o financiách: Najprv sme s manželkou investovali do individuálnych akcií, teraz najmä do ETF

Foto - archív V. Juríka
Foto – archív V. Juríka

Ak chcete začať s investovaním, môže byť chybou ísť si hneď po konkrétny produkt do banky alebo k obchodníkovi, hovorí finančník a bloger Vladimír Jurík. „Každý by mal začať tým, že dá dokopy svoje osobné financie,“ dodáva. Ďalším krokom je zbaviť sa vysokoúročených úverov.

Minúta po minúte

Rusko objavilo jedny z troch najväčších rezerv kovov vzácnych zemín na svete. Nálezisko Tomtor na Sibíri je kľúčovým projektom v pláne Ruska zvýšiť ťažbu týchto kovov, ktoré sú dôležité pre zbrojné či telekomunikačné odvetvie, a znížiť závislosť na dovoze kovov z Číny. (čtk)

Táto investícia je zelená, táto už nie. Bruselské ťahanice o zelené nálepky pokračujú, Slovensku sa nepáči postoj k jadru

„Slovensko nedosiahne uhlíkovú neutralitu bez využitia jadrovej energie,” hovorí sa v slovenskej pozícii k návrhu Európskej komisie, ktorý má určiť, čo sú a čo nie sú zelené investície. Ak jadro nezíska štatút zelenej energie, môžu mať atómové elektrárne problém so zháňaním peňazí od bánk.

Česko vyradilo ruský Rosatom z účasti v tendri na nový jadrový blok v Dukovanoch. Vláda sa rozhodla firmu neosloviť v reakcii na informácie o podiele ruskej tajnej služby na explóziách v muničnom areáli vo Vrběticiach v roku 2014.

Vicepremiér a minister priemyslu Karel Havlíček (za ANO) po rokovaní kabinetu uviedol, že ministri schválili uznesenie, že takzvaný bezpečnostný dotazník zašlú len potenciálnym dodávateľom z Francúzska, Južnej Kórey a USA.

Investor stavby, pološtátna spoločnosť ČEZ, má podľa neho zaslať týmto firmám dotazník do 30. apríla. (deník n, čtk)

Británia skúma možnosť vytvorenia vlastnej digitálnej meny, minister financií Rishi Sunak v tejto súvislosti použil označenie britcoin. Virtuálne platidlo by mohlo byť odpoveďou na trend kryptomien na čele s bitcoinom.

„Zakladáme pracovnú skupinu, aby medzi ministerstvom financií a Bank of England koordinovala preskúmanie potenciálnej digitálnej meny centrálnej banky,“ povedal Sunak.

Bank of England uviedla, že takáto mena by bola novou formou digitálnych peňazí emitovanou centrálnou bankou a používanou domácnosťami a firmami. Existovala by popri hotovosti a bankových vkladoch. (tasr, reuters)

Úrad verejného zdravotníctva vysvetľuje, prečo sa ešte neuvoľnili opatrenia pre gastrosektor: „Skúsenosti z terénu nám ukázali, že ľudia nemali na tvári rúško takmer počas celého pobytu pri stole, nielen pri jedení a pití.“ Terasy by podniky podľa úradu mohli otvoriť do dvoch týždňov.

O postupe v rámci ďalšieho možného uvoľňovania opatrení budú tento týždeň rokovať odborníci, tému nastolia aj na najbližšom rokovaní Pandemickej komisie.

„Úrad verejného zdravotníctva si vie predstaviť uvoľnenie v tejto oblasti, ak hovoríme napríklad o fungovaní terás, napríklad v horizonte dvoch týždňov a približne s tak nastavenými podmienkami, ako tomu bolo minulý rok. Je však potrebné, aby sa epidemiologická situácia naďalej zlepšovala a aby boli dodržiavané nastavené protiepidemické opatrenia pre fungovanie prevádzok a hromadných podujatí,“ dodala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Viac ako tisíc investícií firiem a samospráv vlani namietlo Združenie domových samospráv na čele s Marcelom Slávikom, je to 80 % všetkých podaní, povedal minister hospodárstva Richard Sulík a označil to za zneužívanie nástroja vytvoreného na ochranu občanov a životného prostredia.

Minister chce na obmedzenie možnosti neodôvodnene vstupovať do stavebných konaní v spolupráci s vicepremiérom pre legislatívu Štefanom Holým (Sme rodina) zmeniť stavebný zákon.

Na Slávika už v januári podal trestné oznámenie, ktoré prednedávnom rozšíril o nové zadokumentované prípady. Tiež dal podnet na finančnú správu, ktorá by mala preveriť príjmy Združenia domových samospráv. (tasr)

Harley-Davidson v 1. štvrťroku medziročne viac ako strojnásobil čistý zisk na 259 miliónov dolárov a prekonal očakávania. Firma zvýšila výhľad celoročného predaja, zameria sa na väčšie a ziskovejšie cestovné motocykle Touring.

Tržby za január až marec stúpli o 9 % na 1,4 miliardy dolárov. Harley-Davidson mal v uplynulých rokoch s nimi problém, od polovice vlaňajška sa viac zameral na veľké motorky, tradičné trhy ako USA a Európa a na starších a bohatších zákazníkov.

Akcie firmy si krátko po začiatku obchodovania na newyorskej burze pripisovali viac ako 12 % a boli blízko ročného maxima.

Podrobnejšie čísla:

  • Maloobchodný odbyt, ktorým Harley-Davidson meria dopyt u svojich predajcov, v Spojených štátoch vzrástol o 30 % na 32 800 motocyklov.
  • Na druhom najväčšom trhu v Európe retailový predaj klesol o 36 % na 4 900 motoriek. Harley sa v nej rozhodol predávať menšie a menej ziskové stroje radov Street a Sportster, vplyv mali aj meškajúce dodávky v dôsledku pandémie.
  • Podľa novej stratégie chce Harley do roku 2025 dosiahnuť dvojciferný rast zisku. (čtk, reuters)

Ministerstvo financií oznámilo, že druhá etapa schémy pomoci pre gastropodniky a cestovný ruch sa môže začať. Schválilo žiadosť na rozpočtové opatrenie z dielne ministerstva dopravy a už aj uvoľnilo peniaze.

Druhá etapa schémy pomoci pre cestovný ruch stále nie je spustená. „Čakáme už len na to, kým nám rezort financií pošle peniaze,“ vysvetľuje na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina).

Ide o dodatočných 120 miliónov eur, ktoré sa majú rozdeliť medzi podnikateľov v cestovnom ruchu na pomoc s fixnými nákladmi. Väčšina peňazí z prvej etapy postačovala iba do konca októbra. Nová výzva sa má týkať obdobia od novembra do konca marca.

Pôvodný rozpočet na pomoc cestovnému ruchu bol v hodnote 100 miliónov eur, po navýšení tak ide o celkovú sumu 220 miliónov eur. Naďalej však ide len o pomoc s limitom do 200-tisíc eur (de minimis).

„Vec sa má tak, že sme si za ministerstvo dopravy urobili domácu úlohu, čiže všetky potrebné technikálie. Schému už schválil protimonopolný úrad, máme pripravený formulár, videonávod pre žiadateľov, podali sme žiadosť na ministerstvo financií,“ dodal Doležal.

Navýšenie pomoci pre sektor cestovnému ruchu schválila vláda 7. apríla. Vtedy sa čakalo, že výzva bude zverejnená do konca týždňa. O deň neskôr generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu ministerstva dopravy Radúz Dula hovoril, že by mohla byť vyhlásená na budúci týždeň. „Čakali sme, kým to schváli vláda, poslali sme požiadavku na ministerstvo financií,“ povedal vtedy Dula.

Počas pandémie sa výrazne zvýšil záujem ľudí platiť bezhotovostne, až 40 % opýtaných v prieskume Európskej centrálnej banky tak začalo platiť viac a takmer 90 % z nich plánuje uprednostňovať karty aj v budúcnosti.

Silným akcelerátorom tejto zmeny boli práve obavy zo šírenia vírusu pri platení.

Až takmer štvrtinový nárast objemu transakcií kartami zaznamenali ambulancie poskytujúce ošetrenie a starostlivosť o zuby a ďalšie zariadenia poskytujúce zdravotnú starostlivosť.

Počet vydaných platobných terminálov pre obchodníkov sa minulý rok v porovnaní s rokom 2019 zvýšil o 18 %.  (tasr)

Dlhy vlád po celom svete stúpli na rekordnú úroveň. Ich obsluha je lacnejšia než kedykoľvek predtým, k čomu prispievajú aj nákupy vládnych dlhopisov centrálnymi bankami, uviedla v správe investičná firma Janus Henderson Investors.

Štátne dlhy tento rok vplyvom pandémie podľa správy vzrastú o ďalšie štyri bilióny dolárov. To predstavuje 768 dolárov na každého zo 4,9 miliardy obyvateľov krajín, ktoré Janus Henderson zahŕňa do indexu štátnych dlhov.

Obsluha dlhov zostáva nízka vzhľadom na relatívne nízke úverové sadzby. Svetové vlády na nej vlani zaplatili dve percentá v porovnaní so 7,6 % v roku 1995.

Ďalšie podrobnosti z analýzy:

  • Náklady na pôžičky pomohli zraziť centrálne banky masívnymi nákupmi dlhopisov. Na konci vlaňajška vlastnili 24 % globálneho vládneho dlhu a viac ako polovica nových vládnych pôžičiek bola minulý rok splatená novovytlačenou hotovosťou od centrálnych bánk.
  • Kľúčovým poskytovateľom úverov na rozvíjajúcich sa trhoch je Čína. V roku 1995 na rozvíjajúcich sa trhoch požičala jednu z každých 30 miliárd dolárov, vlani to bola jedna z každých troch miliárd.
  • Janus Henderson odhaduje, že náklady na úroky sa tento rok zvýšia len málo a na budúci rok klesnú. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať