Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ak štát ustúpi J&T pri Novom Lide, developer môže ľahšie vyvlastňovať starú Petržalku

Projekt Nové Lido ráta so zabratím záhradok za hrádzou. Na fotke bufet v okolí ktorého stojí niekoľko domov a záhrady. Foto N – Tomáš Benedikovič
Projekt Nové Lido ráta so zabratím záhradok za hrádzou. Na fotke bufet v okolí ktorého stojí niekoľko domov a záhrady. Foto N – Tomáš Benedikovič

Developer J&T Real Estate chce stavať Nové Lido aj na pozemkoch, ktoré zatiaľ nezískal. Ak by dostal štatút významnej investície, mohlo by mu to podľa advokáta zjednodušiť prípadné vyvlastňovanie.

Záhradkárska oblasť na petržalskom brehu Dunaja oproti Eurovei je jedna z mála pôvodných častí Petržalky, ktorú nezmenila sídlisková výstavba. Bratislavčania tu stále majú svoje záhrady s chatkami, zopár ich býva v rodinných domoch ešte z polovice minulého storočia.

Územie, ktoré na pravom brehu Dunaja zo západu ohraničuje Starý most, z východu Prístavný most a z juhu rušná cesta na Einsteinovej, je iba kúsok od centra mesta a hustej zástavby v Petržalke, no je to tam skôr ako na vidieku.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Na samote v Bratislave

Nejazdí tam verejná doprava, najbližšie obchody sú niekoľko sto metrov ďaleko, ľudia čerpajú vodu zo studní, v zime sa nemôžu spoľahnúť na mestské odhŕňače. Sú tam rodinné domy a nie paneláky. A aj keď ide o súkromné pozemky, možno budú musieť ustúpiť veľkému projektu Nového Lida.

Jedna z vlastníčok domu so záhradou v starej časti Petržalky tam vyrastala od roku 1955 do svojich osemnástich rokov. Pre deti to bolo ideálne miesto, blízko bol les a iba kúsok aj obľúbené kúpalisko Lido na Dunaji.

„Mám rada prírodu, mali sme sa kde hrať. Od spolužiakov sme bývali ďaleko, bola to trochu samota v meste. Dookola boli celú sezónu záhradkári, na druhej strane lodenice, nebolo tam pusto. Iba v zime trochu.“

S pozemkami počítajú, majiteľom nepovedali

Späť do prírody a do domu z detstva sa Bratislavčanka začala vracať z bytu v Ružinove pred 25 rokmi, keď pozemok zdedila po rodičoch. Kúsok od nej býva v starom dome po rodičoch v tichej lokalite manželský pár, potom sú tu už najmä záhrady s malými chatkami. Čoskoro možno všetky zmiznú, mesto chce mať plochu od cyklistickej hrádze po Einsteinovu zastavanú a developeri sa k tomu hlásia.

J&T Real Estate a HB Reavis plánujú vybudovať celú štvrť, ide o veľký projekt Nové Lido. Pri Einsteinovej má ísť o administratívnu časť, zóna smerom k Dunaju ďalej pokračuje obytnými domami a rekreačnou časťou s novým kúpaliskom v rieke. Názov projektu Nové Lido je odkazom na dnes neexistujúcu legendárnu pláž Lido, ktorú možno v nejakej forme obnovia.

Problém je, že developeri už do projektu zahrnuli aj pozemky, ktoré im nepatria, a zatiaľ sa ani neskúšali so súkromnými vlastníkmi dohodnúť. Tí nevedia, čo s nimi bude, kde budú bývať, či bude prípadná ponuka pre nich prijateľná. Navyše majiteľov domov blokuje stavebný úrad, ktorý im nedovolí žiadne práce okrem nevyhnutných opráv.

„Nás aj susedov držia 40 rokov v šachu, nesmieme nič robiť, lebo sa tu má stavať. Veľa ľudí by tu však chcelo záhradku, keďže sa nič nedeje. Za 40 rokov sme už mohli postaviť nový dom,“ hovorí majiteľka.

Pohľad na Nové Lido od Eurovey. Foto N – Tomáš Benedikovič
August 1962 na kúpalisku Lido na pravom brehu Dunaja. Foto – TASR

J&T so skupovaním čaká

Obyvatelia bez ponuky nevedia povedať, ako sa zachovajú, keďže žiadnu ponuku ešte nedostali. HB Reavis tvrdí, že pozemky od súkromníkov už skupovať nebude. J&T Real Estate odkázalo, že majetkové vyrovnanie bude riešiť až neskôr v investičnej príprave.

Ak by sa s vlastníkmi nedohodli, mohli by žiadať o vyvlastnenie pozemkov. Na súde by ťažko dokazovali, prečo musia vyvlastňovať, keďže ide o komerčný projekt a nie napríklad o výstavbu diaľníc vo verejnom záujme.

J&T Real Estate však začiatkom augusta požiadali vládu o udelenie štatútu významnej investície na projekt pokračovania Eurovey a Nového Lida. V žiadosti sľubujú vybudovanie dvoch nových trás električiek za 60 miliónov eur na vlastné náklady. Teoreticky by tak mohol vlastníkov, ktorí projekt blokujú, vyvlastniť.

Územie, ktoré sa nachádza v novom architektonickom pláne Nové Lido. Foto – Ateliér Compass

Developer tvrdí, že električkové trate budú aj bez štatútu, no výrazne by im urýchlili povoľovanie projektu.

J&T Real Estate nehovorí jasne, ako by so štatútom naložili, no na tlačovke jeho predstavitelia tvrdili, že iní vlastníci pozemkov v projekte sú prevažne mesto či samosprávy a štatút by zjednodušil napríklad práce na mestských pozemkoch pod plánovanou traťou. „Ak by mal niekto predstavu, že štatút dáva takú silu, že pošleme niekomu list, že vám vyvlastníme nejaký majetok, tak to v žiadnom prípade neplatí.“

Verejný záujem je pri štatúte formalita

Advokát Juraj Bizoň, ktorý zastupoval občanov v spore s priekupníkmi pôdy pod fabrikou pre Jaguar Land Rover pri Nitre, hovorí, že aj pri štatúte významnej investície musí Okresný úrad skúmať existenciu verejného záujmu pri vyvlastnení.

V praxi sa podľa advokáta spravidla v štatúte deklaruje verejný záujem a Okresný úrad v nasledovnom konaní už verejný záujem pri vyvlastňovaní riadne neskúma a odvodí ho od vydaného osvedčenia.

„Zároveň, nakoľko sa osvedčenie o významnej investícii spravidla vydáva ako jeden celok, sme toho názoru, že prípadné vyvlastňovanie by s ohľadom na verejný záujem nemalo byť vyslovene problematické ani v komerčnej časti pripravovaného projektu,“ hovorí Bizoň.

Vlastníci sa podľa neho môžu proti vyvlastneniu brániť odvolaním na zákon o vyvlastňovaní. Ak nebudú na okresnom úrade úspešní, môžu ešte nechať vyvlastnenie preskúmať súdom. Bizoň hovorí, že vyvlastnení majú nárok na náhradu podľa znaleckého posudku a ak by žiadali viac, môžu sa tiež obrátiť na súd.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Projekt Nového Lida je iba v začiatkoch, aby sa rozbehol, mesto musí ešte zmeniť územný plán. S tým by nemali byť väčšie komplikácie. Mesto chce starú časť Petržalky nad štvrťou Ovsište zastavať a už v minulosti v pripomienkovaní odbíjali námietky vlastníkov voči výstavbe ako neopodstatnené.

Magistrát tvrdí, že bude projekt posudzovať tak, aby zapadol do koncepcie rozvoja mesta, aby bol obohatením nosného dopravného systému mesta a aby prinášal prospech Bratislavčanom. Mesto ešte čaká viac informácií o financovaní, príprave a pláne výstavby projektu.

„Nami navrhovaná aktualizácia územného plánu bola overovaná prerokovanou urbanistickou štúdiou, v ktorej spracovatelia návrh podložili argumentmi. Tento návrh odráža vývoj mesta a nových častí jeho centra v pomerne dynamickom desaťročnom období,“ tvrdí J&T Real Estate.

Nové Lido Bratislava.

Štatút chce aj HB Reavis

O štatút významnej investície už požiadal aj developer HB Reavis, no pre projekt výstavby novej autobusovej stanice na Mlynských nivách a pre niekoľko ďalších stavieb. Developer v žiadosti sľuboval vybudovanie lanovky, ktorá by spojila cez Dunaj Petržalku a stanicu.

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini udelenie štatútu podmienil súhlasom magistrátu, Petržalky a Ružinova. Poslanci Petržalky udelenie štatútu odmietli, mestská časť by podľa nich prišla o desiatky miliónov eur z poplatku za rozvoj.

O štatúte pre HB Reavis a J&T RE chcú rozhodovať aj mestskí poslanci. Na najbližšom zastupiteľstve komunálna poslankyňa Lucia Štasselová a ďalší budú žiadať, aby primátor Ivo Nesrovnal nevydal súhlas pre ich projekty, ku ktorým sa poslanci chcú vyjadriť.

Developer si už zónu pri hrádzi označkoval. Foto N – Tomáš Benedikovič

Anketa: Súhlasíte s udelením štatútu významnej investície pre J&T?

Ivo Nesrovnal, primátor Bratislavy

Hlavné mesto víta každú iniciatívu zameranú na rozvoj Bratislavy. Oceňujem záujem investorov podieľať sa na tomto rozvoji. S investorom hlavné mesto komunikuje, uskutočnilo sa niekoľko informatívnych stretnutí, na ktorých mesto oboznámil so svojimi zámermi.

Radoslav Števčík, starosta Starého Mesta

Mestská časť Staré Mesto podporuje každú snahu o riešenie dopravnej situácie vrátane diverzifikácie MHD.

Vladimír Bajan, starosta Petržalky

Rokovanie medzi Petržalkou a J&T Real Estate o tomto koncepte neprebieha. O udelení významnej investície nerozhoduje mestská časť, ale vláda.

Dušan Pekár, starosta Ružinova

Dané dopravné riešenie, teda nové električkové trate, by odľahčili situáciu na ťahu Šafárikovo námestie, Pribinova, Košická, Záhradnícka a Ružinovská.

Ján Kovalčík, analytik INEKO

Podnikatelia, ktorí chcú byť pre Bratislavu i pre Slovensko ozajstným prínosom, by sa nemali dožadovať mimoriadnych štatútov pre svoje zámery, ale vytvárať legitímny tlak na prijatie jednoduchších pravidiel pre všetkých. Slovensko konečne potrebuje nový, lepší stavebný zákon. Nie mimoriadne štatúty pre vybraných.

Dnes na DennikE.sk

Mičovský chce trh s pôdou rozbíjať ešte viac ako vlády Smeru, hovorí poradca ústavného sudcu  

Advokát Pavol Vargaeštok. Foto – archív P. V.
Advokát Pavol Vargaeštok. Foto – archív P. V.

Plány ministra pôdohospodárstva na obmedzenie obchodov s pôdou sú protiústavné a nevykonateľné, tvrdí advokát Pavol Vargaeštok. „Obávam sa, či niekto domyslel, akú obrovskú administratívu si tieto zámery vyžiadajú,“ hovorí advokát, ktorý je poradcom ústavného sudcu Petra Straku.

Minúta po minúte

Košický samosprávny kraj v tomto roku opravil viac než 80 kilometrov ciest II. a III. triedy. Opravil alebo dokončuje opravu 12 mostov, do ktorých investoval viac ako päť miliónov eur.

„Aj napriek tomu, že sa tento rok nesie v znamení pandémie, som rád, že táto situácia neovplyvnila rekonštrukcie ciest a mostov v kraji,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Vo väčšine prípadov ciest išlo podľa neho o cesty III. triedy, ktoré boli v minulosti na okraji záujmu, keďže v porovnaní s rýchlostnými cestami alebo cestami I. triedy ide o menej vyťažené komunikácie. „V aktuálnom volebnom období sa snažíme rozhýbať aj rekonštrukcie týchto zanedbaných komunikácií, ktoré využívajú obyvatelia nášho kraja na cestu do práce či do školy,“ dodal Trnka.

V okrese Košice-okolie má nový asfaltový koberec napríklad cesta v obciach Boliarov, Bačkovík, vo Veľkej Ide – časť Gomboš, v Čani, cesta vedúca do Zlatej Idky či cesta medzi Rozhanovcami a Čižaticami.

Na Zemplíne sa dočkali opravy cesty medzi Vojanmi a Veľkými Kapušanmi, Svätušou a Veľkým Horešom aj medzi Brezinou a Kazimírom.

Na Gemeri sa vynovila cesta medzi Roštárom a Štítnikom, v Lipovníku, Jablonove nad Turňou či cesta medzi Slavošovcami a Čiernou Lehotou.

Na Spiši je opravená cesta medzi Nálepkovom a Hnilčíkom, taktiež v intraviláne obce Slovinky, ale aj cesta v obci Hrabušice, na ktorú si kraj vzal úver z Európskej investičnej banky.

„Aktuálne sú krajskí cestári na ceste medzi Slancom a Novým Salašom a do konca roka chceme opraviť ešte cestu v intraviláne obce Olšovany,“ konštatoval Trnka.

V tomto roku sa kraj zameral na obnovu oporných múrov či priepustov. Okrem iného ukončil rozsiahlu rekonštrukciu oporného múra v lokalite Gregorov prameň, nový oporný múr pribudol aj v obci Hrabušice na Spiši. Podľa kraja sa zvýšilo tempo rekonštrukcie mostov.

„Finančne najnákladnejšou bola oprava mosta medzi Strážskym a jeho časťou Krivošťany, ktorého časť sa v októbri minulého roka zrútila. Žiaľ, po tom, čo sme v Strážskom postavili nový most, sa zrútil ďalší, a to medzi Kysakom a Veľkou Lodinou. Peniaze, ktoré sme mali vyčlenené na iné projekty, sme tak museli opäť presunúť na riešenie tejto havarijnej situácie,“ informoval Trnka. (tasr)

Slovenská ekonomika podľa OECD v roku 2020 klesne o 6,3 %. Organizácia tak Slovensku prognózuje miernejší prepad než ďalšie domáce a zahraničné inštitúcie. Na budúci rok očakáva OECD rast o 2,7 %, v roku 2022 o 4,3 %.

V júni OECD predpovedala Slovensku pokles o 9,3 až 11,1 % podľa závažnosti dôsledkov pandémie.

Čo očakáva OECD

 • Nezamestnanosť bude po náraste postupne klesať, ale aj na konci roku 2022 sa bude stále držať nad predkrízovou úrovňou. OECD predpovedá Slovensku v tomto roku nezamestnanosť na úrovni 6,8 %, v roku 2021 jej zvýšenie na 7,4 % a v roku 2022 pokles späť na 6,8 %.
 • Rozpočtový deficit Slovenska sa v tomto roku prehĺbi na 8,2 % hrubého domáceho produktu (HDP) z vlaňajších 1,3 % HDP, v roku 2021 klesne na 7,5 % HDP a v nasledujúcom roku 2022 na 5,5 % HDP.
 • Vládny dlh sa podľa maastrichtskej definície zvýši tento rok na 58,4 % HDP zo 48,53 % HDP v minulom roku. V roku 2021 stúpne na 63,8 % a v nasledujúcom roku na 66 % HDP. (tasr, e)

Nový šéf finančnej správy Jiří Žežulka nastupuje do úradu s cieľom zlepšiť efektivitu výberu daní, a to nielen DPH a spotrebných daní, ale aj dane z príjmov, najmä právnických osôb. „Môj druhý cieľ je zlepšiť povesť finančnej správy, lebo nie je najlepšia.“

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) od Žežulku žiada najmä znížiť daňovú medzeru, zlepšiť riadenia rizík, pokiaľ ide o finančnú disciplínu, a zlepšiť aj kontroly, najmä aby boli vyvážené.

Žežulka avizuje aj personálne zmeny, ktoré zatiaľ nespresnil. „Nie každému z vedenia finančnej správy verím a personálne zmeny určite prídu, niektoré skoro.“

Problém vidí aj v tom, že hoci kontroly odhalia daňové úniky, rozpočet z toho nič nemá a to treba zmeniť. „Vieme nájsť problém, postihnúť ho, ale nevidíme z toho ani euro.“

Podľa OECD svetová ekonomika tento rok klesne v dôsledku pandémie o 4,2 %, na budúci rok v rovnakej miere stúpne. Organizácia upravila septembrovú prognózu, v ktorej počítala s prepadom HDP o 4,5 % a na rok 2021 s rastom o 5 %.

OECD predpokladá, že výkon globálnej ekonomiky sa vráti na úrovne spred koronakrízy do konca budúceho roka, a to najmä vďaka silnému hospodárskemu oživeniu v Číne.

„Nie sme vonku z ťažkostí. Stále sme uprostred pandemickej krízy, čo znamená, že politici ešte majú pred sebou mnoho práce,“ povedala hlavná ekonómka OECD Laurence Booneová.

Z prognóz OECD:

 • Rast čínskej ekonomiky sa na budúci rok zrýchli na 8 % z tohtoročných 1,8 %.
 • Spojené štáty vykážu tento rok pokles HDP o 3,7 %, na budúci rok vzrastie o 3,2 %.
 • HDP eurozóny sa v tomto roku prepadne o 7,5 %, v roku 2021 sa zvýši o 3,6 %. (čtk, reuters)

V septembri schválený zákon o ekologickej poľnohospodárskej výrobe bude účinný až od roka 2022, nie od roka 2021. Zmenu v skrátenom konaní schválili poslanci. Novelu si podľa ministerstva pôdohospodárstva vyžiadala zmena nariadenia EÚ. (tasr)

Nemecká vláda plánuje daňové úľavy pre ľudí pracujúcich počas pandémie z domu do výšky 600 eur za rok. Podľa inštitútu Ifo môže touto formou potenciálne dočasne pracovať približne 56 % nemeckých zamestnancov.

Návrh, na ktorom sa dohodla koalícia kancelárky Angely Merkelovej, počíta s tým, že zamestnanec pracujúci z domu si zníži svoju daň v rámci vyúčtovania o 5 eur za každý pracovný deň, najviac však do 600 eur ročne.

Podľa ministra financií Olafa Scholza navrhovaná legislatíva, ktorú by mal v decembri schváliť parlament, nepredstavuje veľkú fiškálnu záťaž pre štát. Už v súčasnosti si totiž môžu znížiť dane ľudia, ktorí mali jednu miestnosť vyhradenú výlučne ako kanceláriu.

Čo zostalo otázne

Zatiaľ nie je jasné, či bude nový návrh daňovej úľavy súčasťou odpočtu vo výške 1000 eur z daňového základu, ktorý si každý zamestnanec uplatňuje v súvislosti s výdavkami spojenými s prácou, ako je doprava či pracovné oblečenie, alebo sa k nemu pripočíta. (tasr)

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností žiada celospoločenskú diskusiu o ústavnom dôchodkovom zákone, ktorý pripravil minister práce Krajniak. „Ak sa prijme bez celospoločenského konsenzu, nepomôže to stabilite dôchodkového systému.“

Asociácia DSS nesúhlasí s tým, aby štát centrálne určoval investičné stratégie alebo založil vlastnú inštitúciu, ktorá bude spravovať úspory. Vidí za tým riziko, že by sa zoštátnili súkromné dôchodkové úspory, aj riziko neférovej súťaže. Obáva sa toho, že by podmienky pre štátnu inštitúciu mohli byť iné ako pre súkromné DSS.

Asociácia upozorňuje aj na to, že minimálna sadzba odvodov do druhého piliera má byť na nižšej úrovni ako 6 %, čo je sadzba, ktorá sa má dosiahnuť podľa aktuálneho zákona v roku 2024.

Vraví tiež, že navrhované pravidlá na čerpanie dôchodkov príliš obmedzia možnosti pre ľudí odchádzajúcich do dôchodku v najbližších rokoch. „V súčasnosti, keď je krátenie dôchodkov z prvého piliera stále pomerne nízke pre dvojpilierových sporiteľov a doživotné dôchodky by vychádzali nízke, je potrebné ponechať
väčšiu variabilitu výberu.“

Podmienky poskytovania štátnych investičných stimulov sa pre koronakrízu zmiernia. Lehoty na ukončenie projektu budú dlhšie a projekt bude možné ľahšie zmeniť. Zmeny v zákone schválil parlament, podporili ich všetci prítomní poslanci.

Čo sa mení

 • Predĺži sa termín na ukončenie investičného projektu a o tri roky by sa malo predĺžiť aj obdobie na uplatnenie dohodnutej úľavy na dani.
 • Povinnosť začatia obstarávania dlhodobého majetku na 24 mesiacov a ukončenie prác na investičnom zámere sa predĺži na päť rokov, pri veľkých investíciách až na sedem rokov.
 • Voľnejšie podmienky majú mať podnikatelia pri dodatočných zmenách investičného zámeru. Zatiaľ čo v súčasnosti musí firma vynaložiť minimálne 85 % z oprávnených nákladov schválených v rozhodnutí o investičnej pomoci, po novom bude prípustné tieto náklady reálne znížiť až na 70 %.
 • Upraví sa aj povinnosť dosiahnuť viac ako 90 % dohodnutého čistého nárastu pracovných miest, a to na 80 %.
 • V prípade nižších nákladov alebo pracovných miest sa zníži aj samotný stimul.
 • V nasledujúcich dvoch rokoch sa bude považovať za splnenú podmienka vyplácania mzdy uvedenej v investičnom zámere.
 • Účinnosť je od budúceho roka.
 • Zmeny sa týkajú rozhodnutia o investičných stimuloch a investičnej pomoci, ktoré budú schválené od 1. januára budúceho roka, ale v niektorých ustanoveniach aj rozhodnutí vydaných do 31. decembra 2020 a konaní o schválení investičnej pomoci začatých a neukončených do 31. decembra 2020. (tasr, e)

Moderna, Pfizer a BioNTech v pondelok požiadali o podmienečnú registráciu vakcíny proti covidu-19 v EÚ. Ako dlho bude trvať skúmanie žiadostí, nie je jasné. Firmy tvrdia, že s distribúciou môžu začať okamžite po registrácii.

Ak budú predložené údaje o kvalite, účinnosti a bezpečnosti spĺňať požiadavky na registráciu vakcíny, registračné rozhodnutia môžu byť vydané o niekoľko týždňov, uviedol k správe slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Registrácia vakcín proti covidu-19 prebieha v zrýchlenom konaní. „Obe vakcíny boli zahrnuté v procese priebežného hodnotenia (rolling review), ktoré umožňuje hodnotenie údajov postupne podľa toho, aké sú dostupné. Keď má žiadateľ k dispozícii kompletné údaje, môže požiadať o registráciu,“ uvádza slovenský ústav.

Ak BioNTech a Pfizer predložili o vakcíne dostatočné údaje, Európska lieková agentúra (EMA) vydá stanovisko 29. decembra tohto roku. U Moderny by to mohlo byť 12. januára 2021.

„Tieto termíny na vydanie stanoviska sú určené na základe predchádzajúcich registračných procesov zahrnutých do priebežného hodnotenia a môžu sa zmeniť. Na dátum vydania stanoviska vplýva najmä to, či budú predložené údaje dostatočné alebo bude potrebné výrobcov požiadať o dodanie dodatočných údajov,“ tvrdí ústav.  (bloomberg, šúkl)

Poslanci schválili novelu zákona o energetickej efektívnosti, ktorá preberá pravidlá z takzvaného zimného energetického balíčka EÚ. V časti budov sa zavedú povinnosti týkajúce sa kontrol vykurovania a klimatizácie alebo inštalácie systému automatizácie. (tasr)

Parlament v zrýchlenom konaní predĺžil štátnu pomoc s nájmami, za hlasovali všetci prítomní poslanci. Maximálna výška dotácie bude naďalej 50 % z nájomného, ak rovnakú zľavu poskytne aj prenajímateľ.

Medziročná inflácia v eurozóne v novembri zostala tretí mesiac po sebe na mínus 0,3 %, čo je najnižšia hodnota za posledné štyri roky. K poklesu cien prispeli najmä energie, ktoré zlacneli o 8,4 %.

Rýchly odhad inflácie v eurozóne za november zverejnil Eurostat na internetovej stránke. Údaje za celú EÚ zatiaľ neuvoľnil. Vlani v novembri ceny v eurozóne vzrástli medziročne o 1 %.

Podrobnejšie údaje:

 • Medziročne najviac stúpli v novembri ceny potravín, alkoholu a tabakových výrobkov (+ 1,9 %). Ceny služieb sa zvýšili o 0,6 %.
 • Z dostupných údajov za eurozónu rástli najrýchlejšie ceny na Slovensku, medziročne o 1,5 %. Najvýraznejšie klesli v Grécku (– 2 %), v Nemecku sa znížili o 0,7 %.
 • Spotrebiteľské ceny v eurozóne medziročne klesli štvrtý mesiac po sebe.

Inflácia zostáva veľmi vzdialená od cieľa ECB nastaveného tesne pod 2 %. Centrálna banka tento rok podnikla sériu mimoriadnych opatrení na podporu inflácie a ekonomiky, ktorú kvári koronakríza. V októbri podľa očakávaní nemenila nastavenie menovej politiky. (čtk, e)

Nezamestnanosť v Nemecku v novembri klesla na 5,9 % z októbrových šesť percent. Podiel ľudí bez práce sa znížil napriek vyhlásenej karanténe. Podľa spolkového úradu práce vzrástol počet zamestnancov v ochrannom režime kurzarbeitu.

V novembri bolo evidovaných 2,699 milióna nezamestnaných, čo je o 61-tisíc menej než v októbri. V medziročnom porovnaní ich počet stúpol o vyše pol milióna, uvádza úrad práce na internetovej stránke.

O kurzarbeit požiadalo od 1. do 25. novembra 537-tisíc ľudí, čo je výrazne viac ako za rovnaké obdobie v októbri. V režime ochrany pracovných miest so štátnym príspevkom na mzdy zamestnancov na skrátený úväzok bolo v septembri 2,22 milióna ľudí. (čtk)

Bratislavské Nové Mesto spúšťa regulované parkovanie v zóne Tehelné pole. Pilotný projekt má priniesť pravidlá a poriadok v parkovaní do jednej z najvyťaženejších lokalít v blízkosti štadiónov a ich širšom okolí. Rezidentská karta stojí 39 eur.

Zóna je ohraničená Trnavskou cestou, Bajkalskou ulicou a ulicami Krížna, Legionárska, Račianska a Kukučínova, informoval hovorca novomestskej samosprávy Marek Tettinger.

Registrácia rezidentov s trvalým pobytom, ktorých nové pravidlá pri parkovaní zvýhodnia, sa začína v utorok. Registrácia bude počas decembra a v tomto období sa pokuty za porušenie pravidiel regulovaného parkovania udeľovať nebudú.

„Rezidentská parkovacia karta bude spoplatnená sumou 39 eur, po jej získaní však budú obyvatelia zóny parkovať počas roka bez obmedzení a ďalších poplatkov. Rezidenti majú nárok na tri karty na jeden byt – za prvú zaplatia ročne 39 eur, za druhú 150 eur a za tretiu 500 eur,“ spresnil Tettinger.

Zadarmo budú môcť rezidenti navyše získať aj návštevnícku kartu, vďaka ktorej budú môcť ich návštevy parkovať v zóne bez poplatkov 100 hodín ročne. V prípade, že rezidenti nemajú auto, a teda ani rezidentskú kartu, budú mať nárok na 150-hodinovú bezplatnú návštevnícku kartu.

Obyvatelia Nového Mesta, ktorí nemajú v zóne trvalý pobyt, majú nárok na bonusovú kartu za desať eur ročne, s ktorou budú môcť v pilotnej zóne parkovať bez ďalšej úhrady dve hodiny denne.

„Návštevníci nerezidenti, ktorí do Nového Mesta prichádzajú za prácou či na športové alebo kultúrne podujatia, budú môcť v zóne Tehelné pole od decembra parkovať len od 8.00 do 18.00 h. Za hodinu zaplatia 1,50 eura,“ poznamenal hovorca.

Parkovací lístok si môžu ľudia kúpiť prostredníctvom mobilnej aplikácie či SMS správy. Podnikatelia, ktorí majú v pilotnej zóne sídlo firmy, si budú môcť za 1500 eur zakúpiť ročnú abonentskú kartu. (tasr)

Rast aktivity spracovateľského priemyslu eurozóny sa v novembri spomalil, dopyt zasiahli obnovené opatrenia proti covidu-19. Údaje naznačujú, že dosahy pandémie na ekonomiku eurozóny budú vo 4. štvrťroku miernejšie, než boli v 2. kvartáli.

Index aktivity spracovateľského priemyslu podľa výsledkov prieskumu IHS Markit klesol na 53,8 z októbrového 32-mesačného maxima 54,8 bodu. Zostal však nad 50-bodovou hranicou oddeľujúcou rast od poklesu aktivity.

„Pokračujúci rast (spracovateľského sektora) by mal pomôcť zmierniť ekonomické dosahy covidových reštrikcií, ktoré ťažko zasiahli sektor služieb,“ uviedol Chris Williamson zo spoločnosti IHS Markit.

HDP eurozóny sa v 2. štvrťroku prepadol o rekordných 11,8 % a v 3. kvartáli sa zvýšil o 12,6 %. Ďalšie oživenie ekonomiky však podkopáva vzostup počtu prípadov nákazy koronavírusom a súvisiace reštrikcie. (čtk, reuters)

Pandémia vytvorila podľa NKÚ v rozpočte na budúci rok riziká v podobe vysokého schodku (7,44 % HDP) a otázneho financovania rozvojových priorít. Rozhodnutie neprijímať na budúci rok úsporné opatrenia považuje úrad za správne.

O rozpočte budú poslanci diskutovať v stredu, môžu ho už aj odhlasovať.

Čo hovorí NKÚ

 • V kapitole ministerstva financií Všeobecná pokladničná správa sú navrhované prostriedky 1,7 miliardy eur, ktoré súvisia s rozpočtami iných ministerstiev. Podľa zákona o rozpočtových pravidlách by to tak nemalo byť a môže to spôsobiť problémy pri modernizácii nemocníc či stavbe a modernizácii ciest.
 • Rozpočtové krytie chýba napríklad na výstavbu nemocnice Rázsochy a modernizáciu fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici, okrem toho hrozí pokračujúce zadlžovanie fakultných a univerzitných nemocníc.
 • Upozorňuje aj na zvýšenie transferov určených na vykrývanie deficitu v dôchodkovom systéme.
 • Kritizuje navrhované škrtanie pracovných miest na regionálnych úradoch práce.
 • Úradu sa nepozdáva navrhované 7-percentné medziročné zníženie výdavkov na zabezpečenie prevádzky vysokých škôl.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať