Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

V sviatočný deň Alza opäť otvorila, odvoláva sa na reklamácie a recykláciu

Internetový predajca tvrdí, že otvorením prevádzok počas sviatkov zákon neporušuje. Ministerstvo práce sa vyjadrilo, že počas dní voľna by nemal tovar vydávať ani prijímať na reklamáciu.

Všetky obchody, v ktorých nepredáva ich majiteľ a ani sa nenachádzajú na staniciach či letiskách, by dnes mali byť na Slovensku zatvorené. No internetový predajca Alza svoje prevádzky – s výnimkou Popradu – otvorí aj na Výročie SNP i Deň Ústavy.

Urobil to už aj na Sviatok sv. Cyrila a Metoda. Prevádzku počas cyrilometodského sviatku pritom preveroval inšpektorát práce.

Rovnako vtedy, ako aj teraz Alza tvrdí, že týmto krokom zákon neporuší.

Na webe má oznam, že jej prevádzky počas sviatkov poskytnú služby len pre zmluvných partnerov.

Odvolávajú sa na právny posudok

Podľa toho, čo firma Denníku N povedala, počas sviatkov umožní zákazníkom len vyzdvihnutie tovaru objednaného cez internet. Nemala by teda umožniť, aby si výrobok, ktorý sa spotrebiteľovi pri návšteve zapáči, na mieste aj kúpil.

Alza tvrdí, že v ich prípade nejde o klasický maloobchodný predaj, na ktorý sa vzťahuje zákaz predaja počas sviatkov, pretože zmluvy so zákazníkmi sa uzatvárajú diaľkovým spôsobom cez internet. „Nejde teda o klasický maloobchod,“ vraví hovorkyňa Alzy Patricie Šedivá.

Na to, že umožní zákazníkom prísť do jej priestorov aj počas sviatkov, má pritom spoločnosť svoje vysvetlenie. Tvrdí, že svoje prevádzky bude mať počas dní, na ktoré platí zákaz predaja, otvorené preto, aby mohla vydávať tovar objednaný cez internet, ale aj aby mohla riešiť reklamácie a prezentovať výrobky zmluvných partnerov.

„Rozširovaním otváracej doby vychádzame v ústrety požiadavkám zákazníkov, ktorí chcú využívať všetky výhody internetového nakupovania a mať kúpený tovar čo najskôr k dispozícii,“ povedala Šedivá.

Zopakovala, že podľa vypracovaného odborného právneho posudku otvorením prevádzok počas sviatku neporušujú platné predpisy. „V prípade neotvorenia prevádzok by zákazníci nemohli vracať výrobky v zákonom stanovenej 14-dňovej lehote od prevzatia tovaru, reklamovať produkty ani odovzdať v prevádzkach Alzy na recykláciu tie elektrozariadenia, ktoré už doslúžili,“ vraví hovorkyňa Alzy.

Aj práce súvisiace s predajom

S takýmto vysvetlením však ministerstvo práce, ktoré predložilo zmeny v Zákonníku práce (vrátane rozšírenia zákazu predaja na väčší počet sviatkov), nesúhlasí. Zastáva názor, že prevádzky Alzy by počas sviatkov mali ostať zatvorené.

Hovorca ministerstva práce Michal Stuška pre Denník N povedal, že Zákonník práce upravuje počas štátnych sviatkov aj zákaz prác, ktoré súvisia s maloobchodným predajom. Tým je vystavenie faktúr, manipulácia s tovarom pred jeho výdajom i samotný výdaj, ale aj prevzatie tovaru na reklamáciu a recykláciu. „Zákaz sa na takúto situáciu vzťahuje,“ povedal.

Ministerstvo pritom naznačuje, že takýto jeho výklad zákazu maloobchodného predaja nie je nový – platí už roky. Novelou Zákonníka práce sa len rozšíril počet dní, ktorých sa zákaz maloobchodného predaja týka.

Rozšírením zákazu predaja počas ďalších sviatkov chcelo ministerstvo práce umožniť viac odpočinku ľuďom, ktorí v obchodoch pracujú a doteraz v nich často robili aj počas sviatočných dní. Za tieto dni však dostávali príplatky.

Alza tvrdí, že počas tohtotýždňových sviatočných dní bude mať vo svojich prevádzkach značne nižšie počty zamestnancov ako počas bežných pracovných dní. „Za sviatočnú prevádzku je príplatok, ktorý mnohí zamestnanci ocenia,“ dodala hovorkyňa Alzy.

Niektorí predávať smú

Novelou Zákonníka práce sa síce rozšíril zákaz maloobchodného predaja na väčší počet sviatočných dní, aj počas nich sa však zakazuje nariadiť prácu len zamestnancom. Zákaz sa teda netýka práce samostatne podnikajúcich fyzických osôb (napríklad SZČO) ani samotných majiteľov podnikov.

Predávať aj počas dní voľna smú aj veľkoobchody, ktoré zásobujú tovarom napríklad gastronomické zariadenia. Aj preto sú pre registrovaných zákazníkov otvorené prevádzky Metra. Zákaz predaja počas sviatkov sa nevzťahuje ani na letiská; reťazec Delia už napríklad láka na nákup vo svojej predajni na bratislavskom letisku.

Predaj počas sviatkov predpisy nezakázali ani čerpacím staniciam, lekárňam, nemocniciam či predajcom suvenírov a cestovných lístkov. Za maloobchodný predaj sa nepovažuje ani poskytovanie stravovania, takže reštaurácie a prevádzky s občerstvením smú byť otvorené aj vo sviatok.

Dnes na DennikE.sk

Do finále výberu šéfa dotačnej agentúry sa prebojoval aj manažér najväčšieho vlastníka viníc v krajine

Ilustračné foto TASR
Ilustračné foto TASR

Do finále výberu šéfa dotačnej agentúry sa prebojoval manažér najväčšieho vlastníka viníc v krajine aj lobistka agropodnikateľov, ktorá sa v Česku stala známa vďaka tomu, že ju vláda Andreja Babiša pretláčala do európskych poradných orgánov cez posty určené neziskovému sektoru.

Ako to bude vyzerať v pondelok v obchodoch? Návaly by obchodníkov prekvapili, o e-shopy sa neboja

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

Internetoví predajcovia zatiaľ nepociťujú nižší záujem o nákupy pred pondelkovým otvorením kamenných obchodov. „Ľudia si už zvykli nakupovať online, a čím dlhšie opatrenia trvajú, tým viac si zákazníci e-shopov na ne zvykajú,“ hovorí riaditeľ Heureky Tomáš Braverman.

Minúta po minúte

Existuje riziko, že Taliansko zmešká termín na predloženie finálneho plánu obnovy Európskej komisii. Brusel totiž nie je spokojný s niektorými aspektmi prezentovaných návrhov, uviedla agentúra Reuters.

Odvolala sa na dva zdroje oboznámené so záležitosťou. „Komisia je nespokojná s plánom obnovy v jeho aktuálnej podobe,“ uviedol jeden zo zdrojov agentúry Reuters, ktorý vzhľadom na citlivosť záležitosti chcel zostať v anonymite. Podľa zdroja by premiér Mario Draghi mal predložiť konečný plán v polovici mája, ale zrejme bude potrebný dlhší čas na vyriešenie námietok EK.

Najväčšou obavou Bruselu je nedostatočná konkretizácia, ako bude plán manažovaný po jeho schválení Európskou úniou, rovnako ako nejasnosti týkajúce sa podstaty niektorých načrtnutých reforiem vrátane reformy súdneho systému. Druhý zdroj uviedol, že Brusel požaduje zmeny v pláne, ktoré vyžadujú čas, a že by po ich zapracovaní mohol byť predložený v polovici mája.

Hovorca premiéra Draghiho razantne odmietol nedodržanie termínu. „Plán predložíme 30. apríla,“ uviedol. Podľa hovorcu ministerstva financií „cieľom zostáva predloženie návrhu 30. apríla“. Meškanie by bolo ranou pre Draghiho, ktorý sa na čelo vlády dostal pred dvomi mesiacmi s úlohou doladiť plán obnovy pripravený predchádzajúcou vládou.

Všetkých 27 členských štátov EÚ pracuje na svojich národných plánoch, v ktorých majú formulovať, ako chcú minúť svoj podiel z fondu obnovy EÚ, ktorého celkový objem predstavuje 750 miliárd eur.

Taliansko môže dostať z fondu vyše 200 miliárd eur vo forme dotácií a lacných úverov, najviac z krajín Únie. Peniaze sa budú uvoľňovať postupne v priebehu šiestich rokov.

EK nekomentovala taliansky plán. Podľa hovorkyne EK chápe, že formulácia plánu obnovy je náročná pre všetky vlády, ktoré sa aktuálne sústreďujú na boj s pandémiou ochorenia covid-19. Plány by mali byť predložené 30. apríla, ale niektoré krajiny zrejme budú potrebovať o niekoľko týždňov viac.

Podpredseda EK Valdis Dombrovskis v piatok uviedol, že niektoré krajiny zmeškajú termín na predloženie národných plánov obnovy, nešpecifikoval však, ktoré krajiny. (tasr)

Cena bitcoinu v noci na dnešok prudko klesla – z viac než 60 000 dolárov až do blízkosti 52 000 dolárov. Neskôr časť strát zmazala a krátko pred 8.00 h sa pohybovala okolo 55 900 dolárov, vyplýva z údajov špecializovaného webu CoinDesk.

Za posledných 24 hodín tak strácala viac ako desať percent.

Presný dôvod náhleho prepadu nie je jasný. CoinDesk však dodal, že k nemu mohli prispieť špekulácie, podľa ktorých sa americké ministerstvo financií chystá obviniť niekoľko finančných inštitúcií z prania špinavých peňazí prostredníctvom kryptomien.

Tento týždeň sa cena bitcoinu vyšplhala na rekordných takmer 65 000 dolárov. Záujem o bitcoin podľa analytikov podporil vstup najväčšej americkej kryptomenovej burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq. V piatok však cenu bitcoinu zasiahla správa, že sa turecká centrálna banka rozhodla zakázať platby v kryptomenách. (čtk)

V pondelok otvárame, ale rady pred výkladmi nečakám, hovorí manažér obchodu s obuvou

Marek Čachan, foto N - Tomáš Grečko
Marek Čachan, foto N – Tomáš Grečko

V pondelok sa otvárajú obchody, ale centrá budú prázdnejšie, hluchejšie, mŕtvejšie než pred pandémiou, odhaduje Marek Čachan, manažér značky Office Shoes pre slovenský, český a poľský trh. „Nemyslím, že budeme mať rady pred výkladmi a nebudeme vedieť, čo skôr robiť.“

Japonská spoločnosť Renesas Electronics dnes obnovila produkciu vo svojej továrni na polovodiče. Jej marcový požiar prehĺbil celosvetový nedostatok čipov používaných v automobiloch či spotrebnej elektronike.

Závod na severovýchode Japonska zasiahol požiar 19. marca. Firme sa výrobu v továrni podarilo obnoviť o dva dni skôr, než sa predpokladalo. Dve tretiny výroby závodu tvoria čipy pre automobilový priemysel.

Šéf firmy Renesas Hidetoši Šibata po požiari uviedol, že výroba v továrni by sa mala obnoviť počas jedného mesiaca. Upozornil však, že návrat výroby na úrovne z obdobia pred požiarom môže trvať až 120 dní. (čtk, reuters)

Sulík súhlasí s vyplatením jednorazového príspevku na nezaopatrené dieťa, no podľa neho by to malo byť cielené opatrenie. „Vznikne pracovná skupina, ktorá pripraví návrh,“ povedal v RTVS. Hovorí sa o príspevku 300 eur. Podľa Pellegriniho by sa mal vyplatiť na každé nezaopatrené dieťa.

Počet cestujúcich na viedenskom letisku v marci opäť klesol, oproti minulému roku bol nižší o 73,3 percenta. Tento marec letisko Schwechat využilo 215-tisíc cestujúcich, vlani ich v rovnakom čase bolo približne 800-tisíc a v roku 2019 až 2,4 milióna.

S prvou vlnou infekcie v Európe v marci 2020 letisko prvýkrát pocítilo ekonomické dôsledky pandémie. Odvtedy sa počty cestujúcich pohybujú výrazne pod predkrízovou úrovňou. Letecká doprava je jednou z najpostihnutejších branží a mnohí zamestnanci pracujú vyše roka v režime kurzarbeit.

Rovnaká situácia je aj na letiskách Malta a Košice, ktoré patria spoločnosti Flughafen Wien AG. Na Malte v marci medziročne klesol počet cestujúcich o 81,1 % a v Košiciach o 77,3 %. (tasr)

Domácnosti v eurozóne počas pandémie ušetrili, ale veľké nákupy neplánujú. Problémom však je, že najviac peňazí naakumulovali tí spotrebitelia, ktorí majú tendencie peniaze skôr hromadiť, ako utrácať.

Podľa analytikov banky Barclays sa tzv. pandemické úspory koncentrujú predovšetkým v domácnostiach bohatších starších Európanov, ktorí uviazli doma bez možnosti zájsť si do reštaurácie alebo na dovolenku. V ich prípade je menšia pravdepodobnosť, že začnú viac míňať aj na veľké položky na rozdiel od mladších ľudí.

Pri posudzovaní tempa zotavovania najvyspelejších ekonomík je pritom rozhodujúce, či práve táto skupina spotrebiteľov využije svoju slobodu a začne viac míňať. Európa má totiž najväčšiu skupinu obyvateľov stredného veku spomedzi všetkých regiónov sveta.

Hromada peňazí, ktorá by sa mohla uvoľniť spolu s blokádami, je obrovská. Barclays odhaduje naakumulované úspory na 600 miliárd eur, koncentrujú sa však najmä v rukách konzervatívnych obyvateľov, čo vrhá tieň na ich odblokovanie.

Podľa nemeckej Deutsche Bank by uvoľnenie úspor mohlo pridať zhruba 1 percentuálny bod k hospodárskemu rastu regiónu v roku 2021, ktorý Medzinárodný menový fond predpovedá na úrovni 4,4 %.

Ekonóm spoločnosti UBS Dean Turner sa domnieva, že výdavky domácností sa budú „významnou mierou“ podieľať na tzv. postpandemickom oživení, pričom očakáva ich rast v tomto roku o 2,9 %.

Eurozóna potrebuje nové stimuly, pretože zotavovanie jej ekonomiky zaostáva za USA a Čínou v dôsledku doposiaľ pomalého očkovania. (tasr)

Rado Baťo: Matovičovi neustúpim ani o krok, miesto posielania kytíc manželke by sa ho mali koaliční politici zbaviť

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Rado Baťo hovorí, že Igorovi Matovičovi neústupi ani o krok a ani sa mu neospravedlní za vyjadrenia na jeho adresu. Koaličným politikom odkazuje, že namiesto posielania kytíc jeho manželke by sa mali Matoviča okamžite zbaviť.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať