Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

K miliónom z eurofondov sa u Matečnej môže dostať aj firma, ktorú odporúčal Richter

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na ministerstve pôdohospodárstva do užšieho výberu prešla firma Star EU, ktorú Ján Richter odporúčal starostom Smeru.

Bola to prvá veľká škvrna na politickej kariére Jána Richtera, dnešného ministra práce, pre ktorého môže padnúť táto vládna koalícia.

V roku 2008 ešte ako generálny manažér Smeru Richter odporúčal starostom na východe Slovenska, aby na eurofondové projekty využili poradenskú firmu Star EU. Táto firma navyše za prvej vlády Smeru vyhrala všetkých 70 súťaží, na ktorých sa zúčastnila.

Dnes sa firma Star EU do boja o eurofondy vracia – cez ministerstvo pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nominantka SNS), ktorá je od piatku dočasne poverená aj vedením ministerstva školstva. SNS môže mať ďalší eurofondový škandál po tom, ako Európska komisia spochybnila balík 600 miliónov eur na vedu a výskum.

Vyšetrovaných nezastavíte

Ministerstvo pôdohospodárstva na jar 2017 vypísalo výberové konanie na poradenstvo v jedenástich rôznych oblastiach. Chce za ne zaplatiť viac ako 48 miliónov z eurofondov.

Hľadajú poradenské firmy napríklad pre laboratóriá, stavby, ale aj pre softvér či poistenie, teda pre úplne rozdielne oblasti. Tie majú dodávať napríklad analýzy, hodnotenia či iné podklady.

Zatiaľ ukončili prvé kolo a v každej z jedenástich kategórií postúpilo do druhého kola vždy osem firiem. Firma Star EU postúpila v piatich prípadoch a ukážkovo sa darilo jej partnerskej spoločnosti Star Asia – postúpila v každej oblasti. To sa nepodarilo žiadnej inej firme.

„Dozvedeli sme sa, že agentúra Star EU je pripravená metodicky nám pomáhať v oblasti projektov, technickej dokumentácie a s prípravou ďalších podkladov,“ povedal v roku 2008 pre SME vtedajší starosta obce Vápeník Mikuláš Krajkovič, ktorý je dnes poslancom Smeru. Zrejme neuvážene tak odkryl, že generálny manažér Smeru Richter svojim straníkom z regiónov takto odporučil konkrétnu firmu, aby boli úspešní s eurofondmi.

Firmu Star EU v minulosti vyšetroval Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), ten však neposúva prípady súdom, ale štátnym orgánom. Slovenská polícia napokon rozhodla, že firma trestný čin nespáchala.

Odborník na eurofondy Ján Rudolf hovorí, že prešetrovaným firmám nemôžu ministerstvá zabrániť prihlasovať sa do verejných obstarávaní. „Jediné riešenie je, že bude medializovaná a prešetrovaná,“ hovorí Rudolf.

Star EU a Star Asia

Riaditeľom spoločnosti Star Asia je Alexandr Bedrna, ktorý je od roku 2013 členom dozornej rady slovenskej poradenskej firmy Star EU. Ondřej Miffek zo Star Asia potvrdil, že firmy majú spoločné kontakty.

Miffka sme sa pýtali, či je možné, že obe firmy budú ministerstvu ponúkať rovnakých expertov. „Samozrejme, teoreticky je to možné,“ povedal Miffek.

Star Asia bola jasne najúspešnejšia aj napriek tomu, že podľa českej zbierky listín mala v roku 2014 štyroch zamestnancov, z toho traja boli členovia priamo v riadiacom orgáne.

Ondřej Miffek zo Star Asia nám potvrdil, že počet zamestnancov sa výrazne nezmenil. Aj napriek tomu vraj dokážu zaistiť špecializované poradenstvo vo všetkých jedenástich oblastiach. „Ak viete, ako funguje poradenský biznis, tak viete, že to nie je založené na tom, koľko má firma zamestnancov, ale s koľkými ľuďmi spolupracuje,“ povedal Miffek.

Na otázku, či majú skúsenosť so slovenským trhom, alebo im u nás niekto pomáha,  Miffek odpovedal, že ak pôsobia na Slovensku, spolupracujú aj s niektorými partnermi, ale „táto problematika poradenstva je taká všeobecná, že pre ňu žiadne know-how pre danú krajinu nepotrebujete“.

Veľké renomované firmy vypadli

V prvom kole bola jediným kritériom na výber poradenských firiem cena. Ministerstvo tvrdí, že sa tak chce vyhnúť predraženým ponukám.

V druhej časti obstarávania budú firmy súťažiť medzi sebou o jednotlivé zákazky a ministerstvo už bude skúmať aj to, či skutočne vedia ponúknuť aj expertov, a budú žiadať „preukázanie odbornej spôsobilosti uchádzača“, vraví hovorca ministerstva pôdohospodárstva Michal Feik.

Ministerstvo tvrdí, že na základe súťažných podkladov zákazku nemôže získať schránková firma alebo spoločnosť bez expertov. Kvalita poradcov však v druhom kole tvorí len 30 percent hodnotenia. Zvyšok je cena.

Pri vypisovaní verejného obstarávania na poradenské služby medzi sebou súťažili veľké medzinárodné firmy s malými súkromnými firmami. Ich ponuky a ceny sa však nedajú porovnávať.

„Ak vedľa seba dovolia súťažiť renomovanej veľkej medzinárodnej kancelárii a lokálnemu malému advokátovi, zrejme si verejný obstarávateľ dobre nenadefinoval, čo potrebuje. Každý z nich ponúka iný typ a kvalitu poradenstva. Nemôžeme ich predsa proti sebe nechať súťažiť cenou, keď sa ich produkt diametrálne odlišuje,“ vysvetľuje partner medzinárodnej advokátskej kancelárie Taylor Wessing Andrej Leontiev.

Známe veľké firmy ako EY alebo Deloitte, ktoré tiež predložili niekoľko ponúk, sa do užšieho výberu nedostali. Podľa Leontieva sa „hodinová odmena v medzinárodných kanceláriách na pozícii junior alebo senior experta zriedkakedy pohybuje pod sto až stopäťdesiat eur“.

Za hodinu práce senior experta ponúkala Star Asia 28 eur, ceny Star EU sa v tejto kategórii pohybovali okolo 50 eur.

„Ak je hlavným kritériom cena, tak hrozí, že kvalitná medzinárodná advokátska kancelária vypadne už v prvom kole, lebo je logicky drahšia než samostatne praktizujúci lokálny advokát,“ hovorí Leontiev. „Štát v prvom rade musí vedieť, čo chce. Či chce malú, strednú, alebo veľkú kanceláriu, domácu alebo zahraničnú, so špecialistami alebo s generalistami.“

Spoločnosti medzi sebou súťažili cenou za hodinovú mzdu. Leontiev upozorňuje aj na to, že pri podobných zákazkách je veľmi ťažké ustrážiť, aký počet hodín advokáti reálne odpracovali. „Preto sa dnes v biznise právnych služieb často obstarávajú tieto projekty ako paušál alebo takzvaný ,strop‘ na kauzu, teda za koľko vie advokát zrealizovať konkrétnu zákazku,“ objasnil Leontiev.

Priemerní experti

Podľa Leontieva pri takejto zákazke hrozí, že pre vyššiu cenu sa zo súťaže hneď na začiatku vyradia najlepší experti a ministerstvo tak v druhom kole medzi sebou nechá súťažiť tých priemerných.

Odborník na eurofondy Ján Rudolf sa dokonca domnieva, že ministerstvá nepotrebujú miliónové poradenstvá a konzultácie. „Majú už viac ako 10-ročné skúsenosti s eurofondmi, majú dosť kvalifikovaných odborníkov a milióny na právne poradenstvo a rôzne konzultácie sú len vyhodené eurá, respektíve pranie peňazí,“ hovorí Rudolf.

Hodinová mzda externých poradcov sa pri tom nedá porovnávať so zamestnancami ministerstva. Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová upozornila na začiatku roka na expertov z firmy Deloitte, ktorí brali na ministerstvách aj 130 eur na hodinu, kým zamestnanci ministerstva robia podobnú prácu asi za 6 eur na hodinu.

Ministerstvo sa obhajuje, že práve preto je v aktuálnej súťaži hlavným kritériom cena. „Chceme sa zbaviť doterajšej praxe predražených poradenských služieb,“ tvrdí hovorca ministerstva pôdohospodárstva Michal Feik.

Ministerstvo sa na nízke ceny pýta

„Ministerstvo v snahe predísť spochybňovaniu tendra z vlastnej iniciatívy pred vyhlásením súťaže konzultovalo súťažné podmienky s Úradom pre verejné obstarávanie. Ten súťažné podmienky odobril,“ hovorí Feik.

ÚVO dostal k súťaži námietku, no zamietol ju. Teraz prebieha odvolacie konanie.

Aj pre námietku súťaž zatiaľ nevyhodnotili. Zverejnili len predložené cenové ponuky, z ktorých sa na základe zverejnených kritérií dá odvodiť zoznam firiem, ktoré sa dostali do užšieho výberu pre jednotlivé poradenské oblasti.

Ministerstvo pôdohospodárstva si tiež v súťaži všimlo neobvykle nízke sumy niektorých uchádzačov a už ich požiadalo o vysvetlenie. Ministerstvo sa ešte chystá preverovať, či všetci uchádzači, ktorí predložili cenové ponuky, zároveň splnili podmienky súťaže.

Dnes na DennikE.sk

 • Banky: Vláda a banky sa dohodli na posune splátok úverov
 • Parlament: Poslanci schválili odloženie odvodov pre podnikateľov s poklesom tržieb
 • Rozpočtová rada: Deficit by mohol vzrásť na takmer 9 %
 • Penzie: Prezidentka napadla na ústavnom súde schválenie 13. dôchodku
 • Ropa: Ceny rastú druhý deň, očakáva sa dohoda na znížení ťažby
 • Ekonomický newsfilter: Korona-nekorona, Sme rodina si svoje stráži a s nikým sa deliť nemieni
 • Napíšte nám: Pomôže vám vládny balík na pomoc ekonomike?
Zdieľať

Ako to bude s odkladmi splátok bankových úverov (aktualizované otázky a odpovede po dohode vlády s bankami)

Dohoda medzi bankami a vládou bola uzavretá, ale detaily sa ešte budú dolaďovať. Foto N - Tomáš Benedikovič
Dohoda medzi bankami a vládou bola uzavretá, ale detaily sa ešte budú dolaďovať. Foto N – Tomáš Benedikovič

Môžu si banky dávať nejaké podmienky, aby mi umožnili odklad splátok? Týkajú sa odklady aj samospráv? Čo sa stane s poistením k úverom? Prinášame aktualizované odpovede na najčastejšie otázky po dohode vlády s bankami o odklade splátok.

Zdieľať

Banky budú odkladať splátky úverov, čo spraví štát s bankovým odvodom, ešte jasné nie je

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vláda urobila kľúčovú dohodu s bankami o posune splátok úverov, ohlásil premiér Igor Matovič. Ľudia zasiahnutí krízou dostanú možnosť odkladu splátok hypoték a spotrebných úverov až do deväť mesiacov. Bude to jednoduchý elektronický proces.

Zdieľať

Toto celé je ako basa pre ľudí, ktorí chcú robiť (ľudia píšu o svojej práci)

Ilustračné foto -Tomáš Hrivňák
Ilustračné foto -Tomáš Hrivňák

Ľudia píšu, ako sa im teraz darí v podnikaní (7): „Čo sa týka hrania v baroch a na svadbách, tak tam sa platby riešia na ruku. Takže z hľadiska pomoci od štátu sme na tom asi tak ako čašníci. Tým tiež nikto nezaplatí prepitné.“

Zdieľať

Odklad odvodov pre SZČO a zamestnávateľov je schválený. Podmienkou je pokles tržieb o 40 percent

Milan Krajniak. Foto - TASR
Milan Krajniak. Foto – TASR

SZČO a aj zamestnávatelia si budú môcť odložiť marcové odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne do konca júla. Odklad sa však netýka všetkých, ale len podnikateľov, ktorým klesli tržby o 40 %. Zmenu schválili 118 hlasmi v skrátenom legislatívnom konaní poslanci v novele zákona o sociálnom poistení.

Zdieľať

Flexikonto je veľmi žiadané, keď je zle, ale nenávidené v dobrých časoch, vraví odborár z Jaguaru

Foto - archív
Foto – archív

Konto pracovného času je nenávidené v dobrých časoch, ale veľmi žiadané, keď je zle, vraví šéf Moderných odborov v automobilke Jaguar Land Rover Peter Mrázik. Dodáva, že pre zamestnávateľa je dnes ťažké odhadnúť, či a do akej miery sa mu predplatené hodiny cez konto pracovného času vrátia.

Minúta po minúte

Zdieľať

Ceny ropy rastú druhý deň v nádeji, že sa na začiatku budúceho týždňa podarí uzavrieť globálnu dohodu o znížení ťažby. Za celý týždeň by ropa mohla vykázať prvý zisk po piatich týždňoch prepadu.

Ako rastie ropa

 • Severomorská ropa Brent si okolo 18:30 SELČ pridávala 8,9 percenta na 32,61 dolára za barel. Za celý týždeň by mohla stúpnuť o 34 percent.
 • Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase zdražovala o 4,7 percenta na 26,52 dolára za barel. Za celý týždeň by sa jej cena mohla zvýšiť o 25 percent.
Zdroj – Oilprice.com

Čo sa deje

 • Americký prezident Donald Trump vo štvrtok uviedol, že sprostredkoval dohodu, ktorej výsledkom bude, že Rusko a Saudská Arábia znížia ťažbu o desať až 15 miliónov barelov denne. To predstavuje desať až 15 percent globálnych dodávok.
 • Trump dodal, že zníženie ťažby v USA neponúkol.
 • Ropa, ktorej cena sa minulý mesiac pre dôsledky pandémie spôsobenej šírením koronavírusu prepadla o vyše polovicu, v reakcii vo štvrtok vykázala najväčší jednodenný nárast v histórii.
 • Podľa zdrojov agentúry Reuters rokujú o dosiaľ najvýraznejšom znížení ťažby v histórii členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ich spojenci vrátane Ruska. Stretnúť by sa podľa azerbajdžanského ministerstva energetiky mali v pondelok 6. apríla. (čtk)
Zdieľať

Schodok verejných financií by sa tento rok mohol zvýšiť na takmer 9 % HDP v dôsledku prepadu ekonomiky a vládnych záchranných opatrení. Vyplýva to z odhadu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Rada hovorí, že deficit by tento rok mohol dosiahnuť 8,67 %  (8,019 miliardy eur). Oproti februáru ide o zhoršenie o vyše šesť percentných bodov.

Z čoho rada vychádzala:

 • prognóza prepadu ekonomiky tento rok o 5 %,
 • vládne opatrenia na pomoc ekonomike zverejnené v nedeľu 29. marca.

Hrubý náčrt dôsledkov:

 • výpadok zhruba 2 miliardy eur na daniach a odvodoch,
 • náklady 3 miliardy eur na vládny balík prvej pomoci (za tri mesiace),
 • výpadok 0,5 miliardy eur v dôsledku zvýšeného čerpania OČR a nemocenského,
 • zvýšené náklady na zdravotnícky materiál o 0,3 miliardy eur,

„Ide o predbežný a zatiaľ zjednodušený pohľad na základe informácií známych ku koncu marca. Odhad budeme spresňovať na základe aktualizácie prognóz ekonomického vývoja, ako aj vzhľadom na aktuálne prijímané vládne opatrenia,“ napísala rada.

Rozpočtový semafor za marec 2020. Facebook Rady pre rozpočtovú zodpovednosť
Rozpočtový semafor za marec 2020. Facebook Rady pre rozpočtovú zodpovednosť
Zdieľať

Poisťovne nepristúpia na plošný odklad platieb poistného. Slovenská asociácia poisťovní to uviedla v čase, keď sa vláda a banky dohodli na odklade splátok úverov pre občanov a menšie podniky.

Ak zákazník prestane platiť poistné, dôsledkom býva zánik zmluvy a strata poistnej ochrany.

Asociácia tvrdí, že poisťovne vyplácajú poistky ešte vo väčšom rozsahu než obvykle, hoci pociťujú dôsledky pandémie a pracujú s obmedzeným počtom zamestnancov, ktorí musia pracovať z domu.

Dodáva, že bez príjmov z poistného by nemali plnenia poistiek z čoho kryť. Prerušenie poistného podľa asociácie navyše nemá oporu v zákone.

„V tejto situácii preto nie je možné očakávať, že by poisťovne mohli pristúpiť na paušálny (plošný) odklad platieb poistného. Ak by to urobili, v pomerne krátkom čase by sa dostali do problémov, čím by priviedli do problémov aj svojich klientov,“ uviedla asociácia v stanovisku.

(n, tasr)

Zdieľať

Finančné dôsledky pandémie koronavírusu pocítilo 47 percent Slovákov. Najciteľnejšie zaznamenali zhoršenie živnostníci, z ktorých ho spozorovalo 68 percent. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos.

Prieskum urobili na vzorke 1003 respondentov vo veku 18 a viac rokov 27. až 30. marca.

 • 34 % Slovákov tvrdilo, že sa finančná situácia ich domácností následkom epidémie zhoršila,
 • 13 % uviedlo, že sa zhoršila výrazne,
 • 49 % Slovákov považuje svoju finančnú situáciu za stabilizovanú, ďalšie 3 % nevedeli odpovedať.
 • zhoršenie výrazne pociťovali ľudia so stredoškolským vzdelaním bez maturity (57 %) a mladé rodiny či rodiny s dvoma deťmi v domácnosti,
 • najväčší negatívny vplyv hlásili živnostníci (68 % z nich).

Prieskum ukázal aj to, že ľudia počas pandémie viac využívajú e-shopy.

 • štyria z desiatich Slovákov využili počas posledných 14 dní predaj v e-shope s dovozom až domov,
 • pričom 20 % takúto službu využilo raz a ďalších 20 % dva- alebo viackrát.

Ľudia podľa sondy Ipsos taktiež zvažujú na internete nakupovať ešte viac, ak dostanú možnosť.

Zdieľať

Legendárny taliansky dizajnér obuvi Sergio Rossi zomrel vo veku 84 rokov. Pred niekoľkými dňami ho hospitalizovali v meste Cesena, podľa informácií viacerých médií zrejme podľahol následkom koronavírusu.

Rossi sa špecializoval na dizajn dámskej obuvi, topánky od neho nosili napríklad Rihanna či Paris Hilton.

Značku Sergio Rossi založil v 60. rokoch minulého storočia. V roku 1999 sa stala súčasťou luxusného konglomerátu Kering, od roku 2015 patrí talianskemu private equity fondu Investindustrial.

Rossi ležal v nemocnici v talianskom regióne Emilia-Romagna, ktorý patrí k najviac postihnutým pandémiou. V Taliansku doposiaľ podľahlo nákaze približne 14-tisíc ľudí, najviac na svete. (guardian, reuters)

Zdieľať

V Spojených štátoch zaniklo v marci vyše 700-tisíc pracovných miest, čo je výrazne viac, než sa čakalo. Pre dosah koronavírusu sa skončilo obdobie rekordného rastu ekonomiky i trhu práce, ktoré trvalo 113 mesiacov.

Miera nezamestnanosti v marci stúpla na 4,4 percenta, najvyššie od roku 2017. Vo februári bola na 50-ročnom minime 3,5 %.

Ide o najrýchlejší medzimesačný nárast od januára 1975. V najbližších mesiacoch sa očakáva zvýšenie nezamestnanosti nad 10 percent.

Štatistika počtu pracovných miest sa vykazuje k 12. dňu v mesiaci, marcové dáta tak odrážajú len zlomok skutočnej nezamestnanosti naprieč Spojenými štátmi.

Len v posledných dvoch marcových týždňoch požiadalo o podporu v nezamestnanosti zhruba 10 miliónov ľudí. (čtk, bloomberg, axios)

Zdieľať

Airbus zvažuje výrazné škrty vo výrobe najpredávanejšieho lietadla A320, mesačnú produkciu 60 kusov by mohol znížiť o polovicu. Tempo výroby chce prispôsobiť problémom, ktoré má letecká doprava i dodávateľské reťazce pre koronavírus.

Zníženie výroby by mohlo byť dočasné na jeden až dva štvrťroky, konečné rozhodnutie by malo padnúť do polovice apríla.

Lietadlá Airbus A320 majú jednu uličku, väčšinou sa využívajú na kratšie až stredné vzdialenosti.

Prečo chce Airbus redukovať výrobu:

 • aerolinky po celom svete odstavili lietadlá z prevádzky a pre nedostatok hotovosti a cestovné obmedzenia prestali odoberať väčšinu nových strojov,
 • zvoľnením tempa produkcie chce zabrániť hromadeniu nedodaných lietadiel,
 • čelí aj výpadkom v dodávateľskom reťazci.

Airbus aj Boeing údajne uvažujú aj o výraznom znížení výroby širokotrupých lietadiel, ako sú Airbus A350 a Boeing 777.

Ako sa zmenili plány:

Pred koronakrízou Airbus plánoval zvýšiť v budúcom roku výrobu lietadiel z rodiny A320 na 63 mesačne a v rokoch 2022 až 2023 o ďalší jeden až dva stroje.

Tieto plány boli zatiaľ odložené. Minulý mesiac firma prestala zverejňovať výhľad dodávok lietadiel na tento rok.

Airbus vlani dodal zákazníkom celkovo 863 lietadiel. Po ôsmich rokoch predstihol Boeing, ktorého dodávky klesli o polovicu – na 380 strojov. Dôvodom bola nútená odstávka dôležitého modelu 737 Max. (reuters, n)

Zdieľať

Pavol Jančovič 1. apríla skončil vo funkcii prezidenta najväčšieho združenia nákladných dopravcov Česmad Slovakia. V prezídiu združenia zostáva. Česmad uviedol, že Jančovič odstúpil na základe vlastného rozhodnutia.

 • Česmad reprezentuje vyše 1100 dopravných spoločností s 23-tisíc zamestnancami.
 • Jančoviča aktuálne zastupuje viceprezident Pavol Piešťanský z dopravnej spoločnosti Yellow Express.
 • Združenie sa chystá rokovať s ministerstvami o svojich návrhoch na zmiernenie dôsledkov pandémie koronavírusu.

Rozhovor s Jančovičom priniesol Denník N tento týždeň.

(n, tasr)

Zdieľať

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) chce dnes na krízovom štábe navrhnúť otvorenie predajní automobilov. Tvrdí, že majú veľmi nízku koncentráciu ľudí, sú veľké a je ľahké dodržať v nich vládou nastavené pravidlá predaja.

Sulík tak chce pokračovať v zmierňovaní zákazov prijatých vládou na ochranu pred pandémiou ochorenia COVID-19. V pondelok sa už otvorili predajne so záhradkárskymi potrebami, s farbami či so železiarskym tovarom.

„Som za to, aby sme v otváraní prevádzok pokračovali,“ povedal Sulík.

Pripomenul, že na jedného zákazníka obchodu musí pripadnúť minimálne 25 štvorcových metrov predajnej plochy, predajňa musí zabezpečiť pri vstupe dezinfekciu rúk alebo jednorazové rukavice a do predajne môže vstúpiť zákazník iba s rúškom na tvári. (tasr)

Zdieľať

Nezamestnanosť v Nórsku v marci stúpla šesťnásobne na rekordných 14,7 percenta. Prudký nárast je dôsledkom vládnych opatrení proti koronavírusu, ktoré spustili vo firmách vlnu státisícov výpovedí.

„Sme svedkami drastického zhoršenia situácie na trhu práce,“ cituje Reuters šéfa nórskeho úradu práce Sigruna Vaagenga.

Mnohé škrty pracovných miest sú klasifikované ako dočasné. Napríklad v prípade reštaurácií či aeroliniek sa očakáva, že po skončení reštrikcií vezmú zamestnancov naspäť.

Ekonómovia však varujú, že veľa firiem môže mať ťažkosti so zotavením sa z koronakrízy.

Zdieľať

Samosprávne kraje chcú s ministrom financií Eduardom Hegerom rokovať o výpadku príjmov, ktorý ich postihne pre pandémiu koronavírusu. Avizoval to šéf združenia SK8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič (OĽaNO).

„V krátkom čase chcú župy rokovať s ministrom financií o konkrétnych opatreniach, ktoré by riešili očakávaný masívny výpadok v ich príjmoch. Bude veľmi dôležité, aby aktuálna kríza nemala v konečnom dôsledku zásadný dosah na poskytovanie služieb pre verejnosť,“ povedal Viskupič podľa TASR.

O čo ide:

 • Kľúčovú časť príjmov samospráv tvoria výnosy z daní z príjmu od ľudí, ktoré vyzbiera štát (takzvané podielové dane).
 • Pandémia koronavírusu tieto výnosy zníži, Viskupič citoval prognózu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá počíta pre kraje s výpadkom 254 miliónov eur.
 • Kraje sa ešte pred pandémiou sťažovali, že prichádzajú o príjmy a zvyšujú sa im výdavky pre zmeny zákonov, ktoré presadila bývalá vládna koalícia (napríklad zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane pre ľudí alebo zdvihnutie platov učiteľom).
 • Parlament schválil finančné opatrenia, ktoré samosprávam uvoľnili ruky pri hospodárení, samotný výpadok však neriešia.
Zdieľať

Air France-KLM rokuje s bankami o miliardových úveroch s garanciami francúzskej a holandskej vlády. Ako najviac pravdepodobý scenár sa javí, že Paríž sa zaručí za pôžičku 4 miliardy eur pre Air France a Haag za 2 miliardy eur pre KLM.

Francúzsko aj Holandsko kontrolujú v Air France-KLM po 14 percent a dlhodobo sa sporia o to, kto bude mať v aerolinkách hlavné slovo.

Vlády po celom svete sa snažia podporovať veľké letecké spoločnosti, ktorým hrozí bankrot. Reštrikcie z dôvodu pandémie, vrátane obmedzenia cestovania, totiž ochromili činnosť aerolínií.

Americký senát už schválil podporné opatrenia za 58 miliárd dolárov na pomoc leteckému sektoru v USA, v Európe získali prísľub pomoci Norwegian Air či SAS. Lufthansa rokuje o finančnej injekcii za miliardy eur s nemeckou vládou. (reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať