Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Mimovládky spochybňujú výber šéfa ÚVO, ministrom na rozhodnutie stačila hodina

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Mimovládky vyzvali ministrov, nech povedia, v čom bol podľa nich Miroslav Hlivák lepší ako ďalší ôsmi kandidáti na šéfa ÚVO.

Mimovládne organizácie sú presvedčené, že vláde nešlo pri výbere nového šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) v skutočnosti o hľadanie toho najlepšieho kandidáta.

Ministrom stačila len hodina na to, aby si po verejnom vypočutí deviatich kandidátov za šéfa úradu, ktorý kontroluje tendre za miliardy eur ročne, vybrali advokáta Miroslava Hliváka. Vláda ho schválila jednomyseľne, hlasovať o ňom bude ešte parlament.

„Prečo má mať taký dôležitý úrad za šéfa človeka, o ktorom ste pri diskusiách o kvalite a problémoch slovenských tendrov za posledných 10 rokov nepočuli ani slovo?“ pýta sa Transparency International.

Podľa premiéra Roberta Fica (Smer) si ministri vybrali Hliváka aj preto, že prichádza zo súkromnej sféry mimo úradu a na úrad tak príde „nový vietor“. Mimovládkam však také vysvetlenie nestačí.

Na stredajšom verejnom vypočutí bolo na každého kandidáta vyčlenených 30 minút. Zhruba polovicu tohto času mali kandidáti na to, aby sa predstavili, na otázky ministrov ostalo asi 15 minút. Kandidáti nedostali rovnaké otázky.

„Verejné vypočutie deviatich kandidátov trvalo pol dňa. Každý dostal dve, najviac tri otázky. Pohovory s uchádzačmi o prácu v nadácii rozložené na niekoľko dní nám zabrali týždeň,“ hovorí Pavel Sibyla, šéf Nadácie Zastavme korupciu.

Verejnosť má podľa neho právo vedieť, na základe čoho sa ministri dokázali tak rýchlo rozhodnúť. „Oprávnená požiadavka verejnosti teraz je, aby ministri dostatočne podrobne a zrozumiteľne vysvetlili, v čom Miroslav Hlivák prekonal iných kandidátov,“ povedal Sibyla.

Mimovládky na verejné vypočutie neprišli, čo avizovali vopred. Vláde vyčítajú, že si neosvojila žiaden ich návrh na zlepšenie tohto procesu, vďaka ktorým by bol férovejší, objektívnejší a dôveryhodnejší.

„Umožnil proces výberu spoznať jeho odborné aj ľudské kvality natoľko, aby sme novému predsedovi bez obáv zverili úrad, ktorý dozerá na tendre za miliardy eur? Nie. Aj preto sme sa verejného vypočutia nezúčastnili,“ dodal Sibyla.

Aj Hliváka spájajú s Mostom

Hlivák sa ako favorit verejného vypočutia spomínal v médiách už skôr. Plus 7 dní s odvolaním sa na zákulisné informácie spája Hliváka so stranou Most-Híd Bélu Bugára. Ten sa od neho dištancoval.

„So žiadnymi politikmi som sa o kandidatúre, ani o svojom projekte nerozprával,“ odpovedal Hlivák na otázky novinárov.

Hlivák je advokátom a partnerom advokátskej kancelárie Soukeník – Štrpka. Ako jeden z argumentov, ktoré svedčia o jeho profesijnej spôsobilosti šéfovať ÚVO, uviedol gabčíkovskú referenciu.

Advokátska kancelária, pre ktorú pracuje, pomáhala štátnej Vodohospodárskej výstavbe so súdnym sporom o prevzatie vodnej elektrárne Gabčíkovo pod úplnú kontrolu štátu. Elektráreň v zmysle privatizačných zmlúv prevádzkoval taliansky Enel.

O vplyvný post sa uchádzali aj kandidáti z predošlého kola voľby šéfa ÚVO – súčasná šéfka úradu Zita Táborská či právnik úradu Peter Kubovič. Do druhého kola sa už neprihlásil kandidát Juraj Méry, o ktorom sa tiež hovorilo, že je kandidátom Mosta-Híd. Méry sa v prvom kole priznal, že sa stretol s Bugárom, aj straníckou šéfkou ministerstva spravodlivosti Luciou Žitňanskou.

Kritizujú aj výber členov rady

Transparency kritizuje aj výber dvoch ľudí do rady úradu. Hovorí o neochote vyberať podľa odbornosti a nie podľa lojality.

Novým členom rady má byť Marek Vladár, ktorý šéfuje sekcii ekonomiky na ministerstve vnútra, a Nina Nerušilová, šéfka odboru pre verejné obstarávanie na ministerstve školstva.

„Obaja schválení ľudia sú blízki súčasnej vláde. Naopak, kandidát Jaroslav Lexa, ktorý má v odbornej komunite oveľa lepšie meno (a s ktorým sme v minulosti aj my úspešne pracovali), vybratý nebol,“ uviedla Transparency.

Rada ÚVO je dôležitá preto, že rozhoduje o odvolaniach úradu. Má deväť členov, dvom z nich sa práve končí funkčné obdobie. Členom rady je aj predseda a dvaja podpredsedovia ÚVO.

Dnes na DennikE.sk

Verejnosť si môže prvýkrát detailne pozrieť plán obnovy a dať k nemu pripomienky

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerstvo financií zverejnilo upravený plán obnovy, na základe ktorého má krajina dostať v najbližších šiestich rokoch od Únie 6 miliárd eur. Dokument obsahuje aj termíny reforiem a investícií, ku ktorým sa za tieto peniaze zaviažeme.

Minúta po minúte

Predaj osobných áut v Číne vo feburári stúpol medziročne o 368 % na 1,19 milióna, vyplýva z údajov zväzu CPCA. Pred rokom dopyt tvrdo zasiahlo šírenie koronavírusu, ktoré viedlo k obmedzeniu pohybu ľudí a uzavretiu predajní áut.

Odbyt elektromobilov vzrástol medziročne viac ako sedemnásobne na 97-tisíc. Čína je od roku 2009 najväčším automobilovým trhom na svete, jednotkou je aj v predaji elektrických vozidiel.

Vo februári 2020 sa odbyt osobných áut v dôsledku pandémie zrútil o 79 %.

Peking vlani zaviedol viaceré opatrenia na podporu predaja áut a zmiernenie dôsledkov pandémie. V posledných mesiacoch regulátori ohlásili uvoľnenie reštrikcií na nákup automobilov a výstavbu ďalších dobíjacích staníc pre elektromobily. (čtk, reuters, wsj)

Japonská ekonomika rástla koncom vlaňajška pomalšie, než sa predpokladalo. HDP sa vo 4. štvrťroku v celoročnom prepočte zvýšil o 11,7 %, pôvodný odhad bol 12,7 %. Japonsko je treťou najväčšou ekonomikou po Spojených štátoch a Číne.

Ekonómovia predpokladali, že vláda údaj o raste HDP mierne zlepší na 12,8 %. Za revíziou je najmä výraznejšie znižovanie zásob a investícií, ktorým podniky reagujú na negatívny vplyv pandémie na dopyt.

„Hoci v Japonsku sa začalo očkovanie, bude určitý čas trvať, kým sa jeho vplyv prejaví. Takže sa očakáva, že ekonomika bude prechádzať určitými výkyvmi,“ uviedol Jošiki Šinke z Dai-ich Life Research Institute. Predpokladá, že ekonomika sa bude od 2. štvrťroka zotavovať, bude však náročné nahradiť straty z 1. kvartálu. (čtk, reuters)

Finančníkovi Martinovi Kvietikovi obvinenému v rámci akcie Dobytkár pribudlo obvinenie za ďalší korupčný delikt. Potvrdila to hovorkyňa generálnej prokuratúry Tökölyová aj obhajca Dušan Ivan.

„Môžeme potvrdiť, že osobe M. K. bolo vznesené obvinenie pre ďalší korupčný delikt, a ďalšie informácie vzhľadom na prebiehajúce prípravné konanie v súčasnosti nebudeme poskytovať,“ povedala hovorkyňa.

Obhajca Ivan povedal, že o najnovšom obvinení sa dozvedel v pondelok.

Voči uzneseniu o vznesení obvinenia podal bianco sťažnosť. Sťažnosť písomne zdôvodní do konca týždňa. Počas dňa poskytne k obvineniu stanovisko. (tasr)

Ceny krmív podľa zväzu ich výrobcov od októbra rastú, do konca júna by mohli byť vyššie o pätinu. Zväz to odôvodňuje nárastom cien kŕmnej pšenice, kukurice, jačmeňa či sóje.

Čo tvrdí Zväz výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností

  • Od októbra do januára ceny kŕmnych zmesí pre ošípané, brojlery a nosnice vzrástli o 6 až 8 %.
  • Od januára do marca stúpli o ďalších 7,5 až 10 %, pretože sa dopredali aj lacnejšie zásoby.
  • Do júna by od októbra mohli byť vyššie o 18 až 21 %.
  • Kŕmne zmesi sa pri týchto zvieratách podieľajú podľa zväzu na nákladoch 55 až 58 %.

Lufthansa spustí so štátnymi dráhami Deutsche Bahn expresné železničné spojenia, ktoré by mali nahradiť lety na krátke vzdialenosti. Expresy budú od júla spájať Berlín, Hamburg, Brémy, Münster a Mníchov so základňou Lufthansy vo Frankfurte.

Ďalšie mestá pribudnú v decembri.

Lufthansa je zvyčajne na vnútroštátnych letoch po Nemecku bez zisku, čo môže byť dôvodom na zmenu.

Ako hlavný dôvod uvádza Lufthansa snahu znížiť svoju uhlíkovú stopu. (čtk)

Ekonomický newsfilter: Prečo u Hegera prepisovali plán obnovy aj po slávnostnej tlačovke +

  • Konkrétne čísla o budúcich dôchodkoch môžu prebudiť nedbalých sporiteľov
  • Rezerva v rozpočte na pandémiu nebude stačiť, hovorí rozpočtová rada
  • Aj exmanželka šéfa Amazonu verí v nový typ filantropie

V trnavskej automobilke Stellantis testovali v piatok a v sobotu už siedmy raz, pozitivita bola 0,39 percenta, otestovali 1788 osôb. Sedem pozitívnych okamžite nastúpilo do karantény. (tasr)

Česká vláda predĺžila nulovú DPH na respirátory FFP2 a vyššie, bude platiť ďalšie dva mesiace až do 3. júna. V ČR ju schválili s platnosťou od začiatku februára, nosenie respirátorov je povinné v obchodoch, verejných budovách a vo verejnej doprave. (čtk)

Marcel Slávik roky brzdil aj investičné akcie v Banskej Bystrici, napísal primátor mesta Ján Nosko ministrovi Richardovi Sulíkovi o aktivitách Združenia domových samospráv. „Takmer pri každom investičnom zámere sa musíme najprv vyrovnať s nezmyselnými požiadavkami a účelovými žalobami,“  uviedol Nosko.

„Pri projektoch financovaných z mimorozpočtových zdrojov sme limitovaní aj časovým faktorom. Hrozí tak, že v dôsledku zdržania nestihneme prostriedky vyčerpať, čím nám môžu vzniknúť finančné a materiálne škody. Preto som zareagoval na výzvu ministra a požiadal ho, aby zasiahol a vyvinul maximálne úsilie na úpravu potrebnej legislatívy a aby vyzval Združenie domových samospráv, nech zastaví svoje šikanovanie,“ konštatoval Nosko.

Primátor tvrdí, že obsahom účelových podaní s cieľom projekt zabrzdiť a zdržať sú vždy totožné dôvody, ako aj kopírované rovnaké texty vo veciach, ktoré spolu vzájomne nesúvisia a majú len všeobecný charakter.

Marcel Slávik medzičasom ministrovi Sulíkovi prisľúbil, že aktivity tohto druhu ukončí. (tasr, e)

Česká vláda o mesiac predĺžila termín na podanie daňových priznaní. V papierovej podobe ich bude možné podať do 3. mája, v elektronickej až do 1. júna. (čtk)

Audi nie je automaticky zodpovedné za naftový škandál materského Volkswagenu. Rozhodol o tom spolkový súdny dvor. Podľa neho na taký záver nestačí skutočnosť, že problematický motor vyvinutý VW použilo Audi v niektorých svojich modeloch.

Súd uviedol, že by boli potrebné konkrétne dôkazy, podľa ktorých zodpovedné osoby v Audi aspoň vedeli o nelegálnej technológii alebo podporovali strategické rozhodnutie o jej použití.

Podrobnosti prípadu

Najvyšší nemecký súd sa venoval prípadu majiteľa modelu Audi A6, ktorý si auto s problematickým motorom kúpil krátko pred vypuknutím škandálu.

Súd nižšej inštancie mu pôvodne priklepol odškodné 20-tisíc eur plus úroky, to sa však teraz zmenilo v neprospech vlastníka. Rozhodnutie súdu znamená, že o odškodnenie treba žiadať koncern Volkswagen.

Vo veci emisného škandálu podalo žalobu priamo na Audi niekoľko tisíc majiteľov vozidiel. Väčšina z dotknutých vlastníkov žalovala o náhradu škody priamo materský koncern VW.

Kontext

Aféra VW vypukla v septembri 2015, keď automobilka priznala, že do miliónov naftových áut po celom svete nainštalovala softvér umožňujú manipuláciu s testami emisií. Autá vďaka tomu pri kontrolách produkovali výrazne menej škodlivín než pri bežnej jazde. (čtk, dpa)

Tesla potichu buduje obrovské batériové úložisko v Texase. Projekt batérie s veľkosťou 100 megawattov by počas horúceho letného dňa mohol dodávať elektrinu 20-tisíc domácnostiam.

Projekt rozbehla dcéra Tesly, firma Gambit Energy Storage. Jej batéria má byť schopná pripojiť sa do texaskej elektrickej siete, ktorá vo februári počas veľkých mrazov takmer skolabovala.

Tesla je známa ako výrobca elektromobilov, niekoľko rokov však expanduje aj do sektora technológií pre rezidenčné energie vrátane zahraničia.

Napríklad v Austrálii má batériový projekt na uskladnenie nadbytočnej energie vyrobenej počas veternej noci na susednej veternej farme. Tiež má veľkosť 100 MW a v čase spustenia v roku 2017 bol najväčší svojho druhu na svete.

Prečo je to dôležité

Biznis Tesly v oblasti uskladnenia energie rastie v percentuálnom vyjadrení rýchlejšie než jej automobilové aktivity. Analytik firmy Piper Sandler Alexander Potter odhaduje, že podiel Tesla Energy na celkových tržbách firmy by do 30-tich rokov mohol stúpnuť na 30 % zo súčasných zhruba 6 %.

Texas sa môže stať epicentrom impéria Elona Muska, ktorý sa tam nedávno presťahoval z Kalifornie a jeho firmy v tomto štáte rozširujú aktivity.

Novú raketu tam testuje spoločnosť na prieskum vesmíru SpaceX, ktorá hľadá v Austine inžinierov pre sieť Starlink. Svoju druhú továreň v USA stavia v Texase Tesla. (patria, bloomberg)

Počet osobných bankrotov vo februári vzrástol oproti januáru o 125 %, súdy ich povolili 669 obyvateľom Slovenska. V medziročnom porovnaní s januárom 2020 s 1326 osobnými bankrotmi ide o pokles takmer o 50 %.

„Cieľom legislatívnej úpravy oddlženia občanov bolo okrem iného umožniť ľudom v produktívnom veku vrátiť sa do pracovného života, mať zázemie, platiť dane a odvody.

Len vo februári sme evidovali takmer 14 % z celkového počtu dlžníkov, ktorým bolo povolené oddlženie, s bydliskom na miestnom, mestskom, obecnom úrade alebo na virtuálnej adrese,“ uviedla hlavná analytička CRIF – Slovak Credit Bureau Jana Marková.

Z dlhodobých štatistík vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca februára 2021 zbankrotovalo už 50 387 obyvateľov SR.

Zároveň vo februári 2021 súdy zrušili 798 konkurzov, ktoré boli vyhlásené v predchádzajúcich obdobiach. Z nich bolo 706 zrušených pre nedostatok majetku dlžníka, čo znamená, že dlžníci nezaplatili veriteľom ani euro.

Len 92 konkurzov bolo zrušených po splnení konečného rozvrhu výťažku.

Informácie z analýzy správcu úverových registrov CRIF SK uverejnila TASR.

DuPont kúpi za 2,3 mld. dolárov firmu Laird Performance Materials od investičného fondu Advent. Akvizíciou rozšíri svoju ponuku materiálov, ktoré sa používajú v inteligentných a autonómnych vozidlách a piatej generácii telekomunikácií.

Rýchlo rastúci dopyt po materiáloch, ktoré potrebujú aj výkonné počítače, umelá inteligencia a internet vecí, spôsobil, že elektronika sa pre DuPont stala kľúčovou rastovou oblasťou.

DuPont sa zameriava na špeciálne produkty, hlavne technologické materiály a riešenia pre priemysel aj každodenný život.

Laird Performance Materials je svetovým lídrom v oblasti vysokovýkonného elektromagnetického tienenia a tepelného manažmentu. Zamestnáva vyše 4300 ľudí, výnosy firmy vlani dosiahli 465 mil. dolárov. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať