Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Európska komisia sa obáva korupcie v eurofondoch, Pellegrini zastavil ďalší balík pre školy

Peter Plavčan. Foto – TASR
Peter Plavčan. Foto – TASR

Na ministerstve školstva sú zastavené ďalšie eurofondy. Podpredseda vlády Peter Pellegrini zastavil eurofondy v operačnom programe Ľudské zdroje. Ide o peniaze, ktoré má na starosti ministerstvo práce, ale čerpať ich mohli aj na školstve.

Upozornila na to opozičná SaS. „Podľa schváleného plánu malo ministerstvo školstva ešte tento rok rozdeliť 90 miliónov eur pre zriaďovateľov škôl a ďalších 30 miliónov eur priamo školám. Na základe rozhodnutia úradu Petra Pellegriniho však už dnes, žiaľ, vieme, že školy a ich zriaďovatelia v tomto školskom roku o tieto peniaze prídu,“ povedal poslanec SaS Branislav Gröhling.

Zastavenie eurofodov potvrdilo aj ministerstvo školstva.

Komisia chce ochranu pred korupciou

Eurofondy z tejto výzvy ešte nerozdelili. Pellegrini ich zastavil ešte predtým, ako výzvu spustili.

Podpredseda vlády to urobil na žiadosť Európskej komisie. „Komisia totiž požaduje vykonanie opatrení, ktoré budú smerovať k posilneniu ochrany proti podvodom,“ vysvetľuje ministerstvo školstva.

Podľa Pellegriniho úradu nešlo o konkrétne výčitky, ale o preventívny list –  „reakciu  na medializované informácie o výbere projektov v rámci programu Výskum a Inovácie v júli 2017 na Slovensku“.

„Riaditeľstvo Európskej komisie pre zamestnanosť, sociálne veci a inklúziu (ďalej lej EK) chce vyvrátiť pochybnosti, aby nedošlo k rovnakým problémom s nastavením výzvy, výberom hodnotiteľov a posudzovaním a podobne aj  v  Operačného programu Ľudské zdroje,“ tvrdí úrad podpredsedu vlády.

Preto zaslala riadiacemu orgánu a sprostredkovateľskému orgánu Operačného programu Ľudské zdroje list, ktorým žiada,  aby prišli osobne odprezentovať vykonané  preventívne opatrenia, nastavenia akčného plánu v rámci tohto operačného programu.

Ministerstvo upozorňuje, že nejde o pozastavenie už vyhlásených výziev. „Táto žiadosť sa týka výziev, ktoré ešte len budú vyhlasované, či mali byť vyhlásené v najbližšom čase,“ tvrdí ministerstvo.

Peniaze z tohto operačného programu mali ísť napríklad na zvýšenie kvality odborného vzdelávania alebo na podporu rovnakých šancí žiakov. Peniaze z nich sa mali použiť aj na väčšie previazanie vysokých škôl s praxou a aj na zvýšenie kvality vzdelávania na základných školách.

Výziev malo byť päť a podľa harmonogramu, ktorý z ministerstva školstva poslali, už mali byť vyhlásené. Štyri v júni, jedna v auguste. Takýto harmonogram podpísal ešte začiatkom júna Peter Plavčan. Ministerstvo upozorňuje, že ide o orientačné termíny.

Video: Danko o odvolávaní Richtera: Buď sa dohodneme, alebo bude vláda úradníkov
autorka: Martina Koník

 

Problémové eurofondy

Ide o ďalší problém na ministerstve školstva s eurofondmi. Pre rozdeľovanie 600 miliónov v dvoch výzvach – na strategický a dlhodobý výskum a pre podporu inovácií a výskumu v podnikoch – musel Peter Plavčan odísť z pozície ministra.

Aj pri týchto výzvach mala pochybnosti Európska komisia. Brusel sa pýtal, ako sa tieto peniaze rozdeľovali, kto ich vyhodnocoval a k akým firmám sa dostali. Na Slovensko Komisia poslala aj varovný list, kde vyčíta najmä medializované problémy pri rozdeľovaní – neodborných hodnotiteľov a to, že uspeli firmy, ktoré nemali skúsenosti s vedou.

Plavčan mal zrušiť výzvu na dlhodobý a strategický výskum, ale zatiaľ zastavená nie je. Od štvrtka je riadením školstva poverená ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Na ministerstve by mala Komisia prešetrovať rozdelenie peňazí a čaká na to, ako jej ministerstvo kauzu vysvetlí. Matečná zatiaľ nehovorí, ako sa k riešeniu postaví, musí si problém najskôr preštudovať.

Aj ministerstvo pôdohospodárstva prerozdeľuje eurofondy a majú s tým skúsenosti, dodala.

Kým kontrolu na ministerstve neskončia, Komisia nebude preplácať žiadne zmluvy. Zatiaľ o to ani nik nepožiadal. V jednej z dvoch výziev už boli podpísané zmluvy s firmami. Tie teraz majú verejne predstaviť projekty, na ktoré dostali milióny eur. Ministerstvo školstva však zatiaľ nepovedalo, čo má byť výsledkom, alebo čo sa stane, ak sa na verejnom uvedení ukáže, že projekt nie je dosť kvalitný.

Pri problémových výzvach na 600 miliónov Pellegriniho úrad zasiahnuť nemohol. Ministerstvo školstva ešte pod Plavčanovým vedením ho totiž obišlo a výzvy vyhlásilo deň pred vzniknutím úradu.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Saudská Arábia má v rope podobnú pozíciu ako USA na finančnom trhu. Bez nich to jednoducho nepôjde

Finančný riaditeľ Slovnaftu o útoku v Saudskej Arábii: Nie je to jadrová vojna, ale šok, ktorý opadne.  Hovoriť o zdražovaní palív na čerpacích staniciach je podľa Mareka Senkoviča priskoro.

Finančný riaditeľ Slovnaftu Marek Senkovič Foto TASR
Finančný riaditeľ Slovnaftu Marek Senkovič Foto TASR
Zdieľať

65 je nových 50. Zuckerberg sa mýlil, investovať do starších zamestnancov sa oplatí

Videli ste už tohtoročný rebríček 60 najlepších podnikateľov nad 60 rokov? A čo vravíte na víťaza ceny pre najlepšieho starého vedca? Nič, takéto ocenenia predsa neexistujú, píše Finacial Times v článku 65 je nových 50. Zuckerberg sa mýlil.

Americká astronautka Peggy Whitsonová odišla do penzie vo veku 58 rokov. Foto - TASR/AP
Americká astronautka Peggy Whitsonová odišla do penzie vo veku 58 rokov. Foto – TASR/AP
Zdieľať

Americké strategické rezervy sú pripravené, no možno úplne postačí, že sú v zálohe

Predpovede vývoja ropného trhu po útoku na Saudi Aramco:

  • Len veľmi výrazná odstávka v rozsahu až dvoch mesiacov by si vyžiadala rozsiahlejšie siahnutie na strategické ropné rezervy Spojených štátov amerických.
  • V takom prípade by sa cena ropy mohla vyšplhať na hranicu 80 USD za barel, predpovedajú ekonómovia spoločnosti Goldman Sachs.
Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Minúta po minúte

Zdieľať

Grécko chce predčasne splatiť 2,9 miliardy eur z 9-miliardovej pôžičky od MMF. Táto časť pôžičky má splatnosť do roku 2021, Grécko dúfa, že vďaka predčasnému splateniu ušetrí na úrokoch ročne 70 miliónov eur. (čtk)

Zdieľať

Kollárov tieňový minister financií: Štátne podniky majú robiť biznis, ale sú spravované ako úrady

Ekonomický expert Sme rodina Štefan Hollý si myslí, že hlavný problém Slovenska je investične poddimenzovaný štát. “ Naše HDP má sto miliárd a rakúske 400 miliárd eur,“ hovorí.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček
Zdieľať

Spoločnosť Brose vytvorí v Prievidzi ďalších 400 pracovných miest. Investícia do tretej výrobnej haly sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur. Spoločnosť aktuálne zamestnáva okolo 850 ľudí. (tasr)

Zdieľať

Matador investuje do projektu InoBat, zaoberajúceho sa výskumom, vývojom a výrobou batérií. Tento krok pomôže posunúť vpred celý európsky sektor elektromobility. Zámerom je vybudovanie výskumného a vývojového centra vrátane výrobnej linky na Slovensku.

Spoločnosť vstúpila do strategického partnerstva v súvislosti s výstavbou výrobnej linky na batérie s výkonom 100 megawatthodín (MWh). Tá sa má začať už v prvej polovici roka 2020. Do konca roka 2021 má poskytnúť vlastné licencované riešenie pre autobatérie.

Celková investícia do vývoja spolu s nákladmi na výstavbu výrobnej linky by mala dosiahnuť 100 miliónov eur.

Matador bude pomáhať spoločnosti InoBat Auto počas obdobia výstavby, a to prostredníctvom zapojenia svojich inžinierskych a riadiacich tímov. Tie navrhujú najmodernejšie automatizované linky pre významných hráčov automobilového priemyslu. Aby projekt zohrával ešte silnejšiu strategickú úlohu, počíta sa s následným rozšírením výrobnej kapacity na 10 GWh, ktorá umožní hromadnú sériovú výrobu batérií.

„Desiatky rokov skúseností Matadora v automobilovom priemysle poskytnú spoločnosti InoBat Auto patentovaný prístup k vývojovému know-how pre našu plánovanú výrobnú linku, ako aj prístup k popredným výrobcom automobilov. Spolu s Matadorom a so spoločnosťou Wildcat, ktorá je naším technologickým partnerom v USA, InoBat Auto dopomôže európskemu trhu k nezávislosti na batériách z krajín mimo EÚ. Rovnako tak prispeje aj k transformácii slovenskej ekonomiky z čisto výrobnej na znalostnú,“ uviedol Marián Boček, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti InoBat.

Projekt InoBat Auto bol prvýkrát predstavený v júli tohto roka ako spoločné úsilie spoločností InoBat a Wildcat Discovery Technologies.

Súčasťou projektu je výrobná linka. Počíta sa s nepretržitým vývojom vlastných batérií v úzkej kooperácii s výrobcami elektrických vozidiel. (tasr)

Zdieľať

Volkswagen zaplatí 127 miliónov austrálskych dolárov (78,75 milióna eur) za urovnanie súdnych sporov s tisíckami tamojších klientov v súvislosti s emisným škandálom jeho dieselových modelov.

Nemecká automobilka zaplatí každému z majiteľov dotknutých dieselových vozidiel značky Volkswagen, Audi a Škoda zhruba 1400 dolárov.

„Je to významný krok k úplnému vyriešeniu súdnych sporov v Austrálii,“ uviedol hovorca spoločnosti.

VW v rámci urovnania sporu zaplatí aj právne trovy žalobcov. (tasr)

Zdieľať

Nemecko chce zaviesť limit pre budúci rozpočet európskeho bloku na roky 2021 – 2027 na úrovni 1 % jeho HDP. Tento limit je nižší ako 1,11 % HDP celej EÚ, ktorý navrhuje Európska komisia.

Štáty EÚ sa pripravujú na boj o rozpočet, ktorý sa bude schvaľovať na budúci rok. V pondelok sa v Bruseli zídu ministri financií EÚ, aby prediskutovali túto otázku.

Diplomatické zdroje uviedli, že Nemecko, najväčší čistý prispievateľ do spoločných pokladníc bloku, v pondelok predloží ministrom svoj návrh.

Ministri budú diskutovať aj o tom, či bude financovanie bloku podmienené zachovaním jeho hodnôt vrátane právneho štátu. Tento plán súvisí najmä s Poľskom a Maďarskom. (tasr)

Zdieľať

Šéf Úradu pre verejné obstarávanie Hlivák informoval, že úrad už ukončil kontroly 101 tendrov, ktoré po nástupe nového vedenia našli v skriniach a ktoré už mali byť dávno ukončené. V prípadoch, v ktorých sa to ešte dalo, úrad udelil pokuty, no boli často nižšie, ako mali byť, keby sa rozhodlo načas.

Úrad udelil pokuty v celkovej výške 813-tisíc eur. Ak by sa konali načas, bola by táto suma o 1,8 milióna eur vyššia. Všetkými prípadmi sa zaoberá generálna prokuratúra.

Miroslav Hlivák nechcel špekulovať o dôvodoch, prečo neboli konania ukončené, či išlo o organizovaný systém a či mohlo ísť o korupciu.

Zoznam prešetrovaných projektov a udelené pokuty

Zdieľať

Slovenská komora zubných lekárov aj Zväz ambulantných poskytovateľov sa pridali k spoločnému memorandu ambulancií, nemocníc a poisťovní, v ktorom žiadajú o dofinancovanie zdravotníctva od štátu 150 miliónov eur. Súčasný rozpočet pre zdravotníctvo podľa nich nepostačuje. (tasr)

Zdieľať

Francúzsko v budúcom roku zoškrtá dane pre domácnosti približne o 9,3 miliardy eur. Podľa denníka Les Echos bude približne 5 miliárd predstavovať zníženie dane z príjmu, ktoré sľúbil Emmanuel Macron, aby upokojil protesty žltých viest.

Ďalších 3,7 miliardy ušetria Francúzi v záverečnej fáze zrušenia dane z pobytu pre 80 % domácností.

Po zavedení všetkých plánovaných škrtov bude daňová záťaž francúzskych domácností od volieb v roku 2017, v ktorých zvíťazil Macron, nižšia o 20,6 miliardy eur.

Avšak Francúzsko v dôsledku toho v roku 2020 stlačí deficit svojho verejného sektora menej, ako plánovalo, aj napriek nečakaným úsporám rádovo v miliardách eur vďaka rekordne nízkym nákladom na pôžičky, uviedli zdroje z ministerstva financií. (tasr)

Zdieľať

Na trati Bratislava – Komárno začali v špičke jazdiť poschodové vozne. „Som veľmi rád, že sa nám zasa podarilo zvýšiť kapacitu na tejto trati. Vlaky na juh využíva veľa ľudí a hlavne v rannej špičke je ich kapacita nedostatočná,“ povedal minister dopravy Árpád Érsek.

Trať je mimoriadne vyťažená a možnosti jej skapacitnenia sú obmedzené.

Poschodové vozne budú nasadené na ranný vlak 4308 s odchodom z Dunajskej Stredy do Bratislavy vo všedné dni o 6:15.

Podľa ministra novinka zvýši možnosti vlakov na sedenie predovšetkým v ranných hodinách o stovky miest.

Súpravy zostavené z poschodových vozňov budú ťahať dieselové lokomotívy Siemens Eurorunner.