Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Šéf agentúry, ktorá vyhlásila súťaž na sporné eurofondy, skončil. Nahradí ho človek, ktorý rozdelenie obhajoval

Bývalý minister školstva Peter Plavčan a na ľavej strane nový šéf Výskumnej agentúry Stanislav Sipko. Foto – TASR
Bývalý minister školstva Peter Plavčan a na ľavej strane nový šéf Výskumnej agentúry Stanislav Sipko. Foto – TASR

Bývalý minister Peter Plavčan ešte pred svojím odchodom odvolal šéfa Výskumnej agentúry.

Rastislav Beliansky už nie je riaditeľom Výskumnej agentúry, ktorá vyhlasovala problematické výzvy na eurofondy na výskum a inovácie za 600 miliónov eur. „Bol odvolaný tento týždeň ešte ministrom Petrom Plavčanom,“ odpovedala na otázky Denníka N hovorkyňa ministerstva školstva Ivana Skokanová.

Belianskeho ešte v máji minulého roku do čela agentúry vybral Plavčan (nominant SNS). Predtým pracoval na ministerstve zdravotníctva, kde mal na starosti napríklad elektronizáciu zdravotníctva. Tá sa tiež platí z eurofondov, ale dodnes nie je hotová a už viacerí ministri odsúvali jej zavedenie.

Aj keď problematické výzvy mala priamo na starosti Výskumná agentúra, ku kauze sa za takmer dva mesiace jej trvania nikdy nevyjadrila. Beliansky ani raz nevystúpil verejne s vysvetlením a agentúra odkazovala otázky na ministerstvo školstva.

Pomáhal mu na tlačovke

Plavčan z ministerstva odišiel práve pre kauzu s eurofondmi. Ešte pred odchodom však vybral aj nástupcu Belianskeho. Nahradiť ho má Stanislav Sipko. „Bude poverený riadením najdlhšie pol roka do výberového konania,“ povedala hovorkyňa Skokanová.

Sipko pomáhal Plavčanovi na jednej z tlačoviek, kde chcel pochybné rozdelenie eurofondov minister vysvetliť. Na tlačovej konferencii bol vtedy aj podnikateľ zo Železiarní Podbrezová Vladimír Soták.

Pochybné rozdelenie eurofondov, ktoré teraz preveruje ministerská komisia a Najvyšší kontrolný úrad, Sipko na tlačovej konferencii obhajoval. Na pochybenia pri eurofondoch v školstve upozorňovala aj polícia a Slovenská informačná služba.

Európska komisia si pri rozdelení peňazí na výskum a inovácie žiada vysvetlenia, a kým ich nedostane, nepreplatí žiadnu žiadosť.

Sipko nevidel problém

Brusel sa pýtal, ako sa tieto peniaze rozdeľovali, kto ich vyhodnocoval a k akým firmám sa dostali. Na Slovensko poslala Komisia aj varovný list, kde vyčíta najmä medializované problémy pri rozdeľovaní – neodborných hodnotiteľov a to, že uspeli firmy, ktoré nemali skúsenosti s vedou.

Sipko ako koordinátor aktivít pre otvorenú vedu na tlačovej konferencii napríklad povedal, že zasielanie varovných listov Európskou komisiou je bežné. Hodnotitelia podľa neho neboli v konflikte záujmov. Zastával sa aj firiem, ktoré v jednej z výziev peniaze dostali. Niektoré nemali s výskumom žiadne skúsenosti, iné mali len pár zamestnancov a z eurofondov dostali milióny eur.

„To, že firma sídli v nejakej polorozpadnutej budove, no tak dobre, dostala peniaze, aby si v tej budove zriadila moderné výskumné laboratórium a spolupracovala s univerzitným partnerom a zrealizovala výskum,“ povedal Sipko pred pár týždňami.

Sipko bol v minulosti aj splnomocnenec pre vedomostnú ekonomiku. Do tejto funkcie ho v roku 2012 dosadil prvý minister školstva v predchádzajúcej vláde, Dušan Čaplovič (Smer).

Študoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Pôsobil na rôznych postoch v štátnej správe, najmä v oblasti vednej a technickej politiky, záležitostí EÚ a Lisabonskej stratégie.

Plavčan pre eurofondy odišiel

Po mesiaci kauzy s prerozdelením eurofondov, počas ktorej sa objavovali stále nové problematické firmy, ktoré dostali peniaze na výskum a inovácie, minister Plavčan odišiel. Vyzval ho na to premiér Robert Fico a tým aj odštartovala koaličná kríza.

Plavčan nevedel vysvetliť, prečo rozdelili eurofondy za 600 miliónov pochybným firmám a prečo z výzvy za 300 miliónov na dlhodobý a strategický výskum nedostali veľké výskumné univerzity žiadne peniaze.

Práve výzvu na dlhodobý a strategický výskum mal minister zrušiť, vyzval ho na to predseda SNS Andrej Danko, ktorý ho do funkcie nominoval, a minister to aj verejne na tlačovej konferencii sľúbil.

Dodnes však výzvu nezrušili. Problém bude musieť zrejme riešiť ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, ktorú prezident poveril, aby dočasne riadila aj školstvo, lebo SNS za dva týždne nenašla kandidáta na nového ministra.

Dnes na DennikE.sk

 • Prognóza: Slovenská ekonomika by sa mala ku koncu tohto roka prepadnúť v stálych cenách o 6,1 %, odhadli bankoví analytici
 • Ropa:  Jej ceny pokračujú v prepade, klesla na 18-ročné minimum
 • Ekonomický newsfilter: Matovičova koalícia prekvapila, ohlásila trikrát väčšiu pomoc, ako sa čakalo
 • Obchod: Oddnes môžu otvoriť stavebniny, záhradkárstva aj optiky, musia zabezpečiť dezinfekciu a rozostupy
 • Automobilky: Toyota dočasne zastaví všetky svoje fabriky v Európe
 • Napíšte nám: Čo si myslíte o vládom balíku na pomoc ekonomike?

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomická nálada v eurozóne sa v marci pre koronavírus rekordne prepadla. Výrazne klesla dôvera medzi spotrebiteľmi aj vo všetkých hospodárskych odvetviach. V mnohých prípadoch sa tak stalo ešte pred zavedením koronavírusových obmedzení.

Index dôvery v eurozóne sa oproti februáru znížil o 8,9 bodu na 94,5 bodu. Ide o najvýraznejší medzimesačný pokles od roku 1985, keď sa začala táto štatistika sledovať, píše Reuters.

Hodnota ukazovateľa je najnižšia od roku 2013, ale mierne prekonala odhady analytikov.

Väčšina respondentov odpovedala na otázky pred zavedením opatrení proti šíreniu nákazy v jednotlivých štátoch. V prípade Nemecka a Talianska sa to týka 71 až 85 % odpovedí, vo Francúzsku vyše 95 %.

Zdieľať

Ceny ropy pokračujú v prepade, európska zmes Brent odpisuje zhruba 8 % a dostala sa pod 23 dolárov za barel, čo je najmenej od novembra 2002. Za výrazným zlacnením sú dosahy pandémie koronavírusu.

Pre koronavírus klesá dopyt nielen po rope, ale tiež po niektorých ďalších komoditách. Ťažba však zostáva vysoká, preto je na trhu čoraz viac ropy, ktorú teraz nikto nepotrebuje.

 • cena ropy Brent dopoludnia klesala o 8,2 % na 22,89 dolára za barel,
 • americká ľahká ropa WTI strácala 5,3 % na 20,38 dolára za barel. Ráno sa prepadla pod 20 dolárov a drží sa blízko 18-ročného minima.

Ceny ropy za uplynulý mesiac klesli o viac ako polovicu. Padať začali, keď sa Saudskej Arábii nepodarilo presvedčiť Rusko, aby podporilo spoločnú dohodu s kartelom OPEC o koordinovanom znížení ťažby. Obe krajiny potom oznámili, že ju zvýšia.

Deje sa tak v čase, keď rafinérie po celom svete spracovávajú menej ropy a klesá dopyt po pohonných látkach, pretože letecké spoločnosti odstavili veľkú časť flotily. Na cestách je tiež menej áut, keďže mnohé krajiny pre koronavírus obmedzili cestovanie.

Podľa analytikov je kolaps dopytu pre koronavírusové opatrenia hlavným dôvodom prepadu cien ropy. (čtk, bbc)

Zdieľať

Reťazec Tesco prijal viac ako 850 nových dočasných kolegov, vytvoril pre nich flexibilné pracovné miesta na dobu určitú. Chce tak uspokojiť zvýšený dopyt zákazníkov po potravinách v obchodoch a pri online nakupovaní.

Tesco spustilo intenzívnu náborovú kampaň na Slovensku a vo všetkých ďalších krajinách strednej Európy, kde pôsobí. Tvrdí, že promptnou reakciou na aktuálnu mimoriadnu situáciu sa podarilo pomôcť mnohým rodinám, ktoré teraz čelia dočasnej strate zamestnania.

O dočasné pracovné miesta prejavilo záujem približne 1100 uchádzačov. Tesco prijalo nových kolegov najmä do tímov v pokladniciach, doplňovania tovaru a Tesco Online nákupov. Priemerný vek uchádzačov bol 35 rokov. Väčšina z nich pôvodne pracovala v gastronómii a hotelierstve, taxi službách či vo výrobnom sektore.

Zdieľať

Maloobchodníci nepovažujú opatrenia vlády za dostatočné

Limit príspevkov 200-tisíc eur na jednu firmu považujú maloobchodníci za diskriminačný a potrebujú pomôcť najmä s nájomným. Iniciatíva slovenských maloobchodníkov, do ktorej sa zapojilo takmer 50 obchodov, napriek tomu opatrenia vlády na riešenie dôsledkov epidémie víta a chce jej pri tvorbe ďalších opatrení pomôcť.

„Vítame rozhodnutie vlády Slovenskej republiky prijať viacero opatrení na ochranu podnikateľov a živnostníkov pred dopadmi pandémie Covid-19. Rozumieme, že ide len o prvý návrh opatrení novej vlády, avšak ako iniciatíva združujúca slovenských maloobchodníkov ich v tejto chvíli nepovažujeme za dostatočné, keďže neriešia viacero problémov, ktorým maloobchodníci čelia,“ píše sa vo vyjadrení iniciatívy, ktoré podpísali zástupcovia spoločnosti NAY, Martinusu, FAnn-Parfumérie, Cinemaxu a ďalších maloobchodných firiem z rôznych segmentov maloobchodu.

Na čo upozorňujú obchodníci: 

 • Viaceré opatrenia sú nedostatočne zadefinované a z pohľadu maloobchodníkov zatiaľ nejednoznačné.
 • Nastavený maximálny limit príspevkov 200-tisíc eur na jednu spoločnosť považujú za diskriminačný voči väčším zamestnávateľom a môže mať za následok ohrozenie veľkého množstva pracovných miest.
 • Žiadne z opatrení nepomáha riešiť problém s platením nájomného. Väčšina prenajímateľov naďalej vyžaduje platby aj za prenájom priestorov prevádzok, ktoré obchodníci v súčasnosti nemôžu využívať.
 • Maloobchodníci patria medzi najviac zasiahnutú časť slovenskej ekonomiky, preto vyzývajú vládu, aby pripravila aj adresné opatrenia pre tento segment.
 • Okrem kompenzácie miezd zamestnancov považujú za nutné pripraviť aj legislatívnu úpravu vzťahov s prenajímateľmi tak, aby boli vzájomné vzťahy oboch strán rovnocenné.

Iniciatíva maloobchodníkov zároveň deklaruje, že sú pripravení na takýchto opatreniach spolupracovať a kedykoľvek ich konzultovať.

Zdieľať

Slovenská ekonomika by sa mala ku koncu tohto roka prepadnúť v stálych cenách o 6,1 %. Vyplýva to z marcovej makroekonomickej predikcie vybraných bánk, ktorú zverejnila Národná banka Slovenska.

Analytici medzimesačne výrazne zmenili odhad rastu HDP na tento rok. Zatiaľ čo ešte vo februári očakávali 2,2 % rast ekonomiky, ku koncu tohto roka podľa marcového prieskumu má klesnúť o 6,1 %.

Ku koncu tohto roka by sa mala výraznejšie zvýšiť aj nezamestnanosť. Podľa odhadov by mala dosiahnuť 7,8 %, ešte vo februári analytici očakávali, že bude na úrovni 5,9 %.

Spomaliť by sa mal aj rast nominálnych miezd. Tie by v tomto roku mali dosiahnuť tempo rastu na úrovni 3 %, vo februári analytici očakávali rast na úrovni 7,6 %.

Miera zamestnanosti by ku koncu tohto roka podľa analytikov mala klesnúť o 1,7 %, vo februári očakávali jej rast na úrovni 1,2 %.

Budúci rok však bankoví analytici mierne zlepšili odhad rastu o 2,6 percentuálneho bodu a ekonomika má rásť 4,7 % tempom v stálych cenách.

Ku koncu budúceho roka by mala zamestnanosť dosiahnuť rast 1,3 %, miera nezamestnanosti by mala zostať na vyššej úrovni, a to 7,3 %, a nominálne mzdy by mali rásť 3,7 % tempom. (tasr)

Zdieľať

Prišiel už aj prvý posun v cene hypoték, v UniCredit pod jedným percentom nebudú

UniCredit Bank na Slovensku zdražuje hypotéky minimálne o pol percentuálneho bodu, so sadzbou pod jedno percento ich klient nezoženie. Ani nie pred tromi týždňami banka začala ponúkať hypotéky za 0,59 %, no nevystihla správny čas, pandémia koronavírusu zastavila ekonomiku.

UniCredit Bank, hoci patrí v úverovaní obyvateľstva k menším hráčom, ukazuje, že hypotéky môžu byť aj drahšie. Hoci ešte pred tromi týždňami rozhodnutie posunúť sadzby o desatinu percentuálneho bodu naznačovalo jej apetít zabojovať o hypotekárneho klienta – a to aj cenou, teraz je všetko inak.

Namiesto toho, aby sa vrátila k pôvodnej cene, posunula minimum, za ktoré hypotéky ponúka, až nad jedno percento. Podľa Finančného kompasu pri fixácii na tri roky sa cena začína od 1,09 percenta, fixácia na štyri a päť rokov je postupne o desatinu bodu vyššia. Pri fixe na sedem rokov je sadzba už 1,49 percenta a na desať rokov 1,69 percenta (doteraz bola 0,79 percenta).

Zmena sadzieb „od“ je v prípade UniCredit prvá jasná reakcia na krízu aj v cene. Ostatné banky zatiaľ ofiicálne úrokové sadzby nemenia.

Výrazne však obmedzujú klientelu, ktorá môže na hypotéky siahnuť. Podnikatelia nepodnikajúci v takých segmentoch, ktoré majú teraz rušno (napríklad zdravotníci, lekári), môžu mať stopku. Najmä ak sú z oblastí, kde majú podniky teraz zakázané byť otvorené.

Hoci ostatné banky oficiálne úrokové sadzby nemenia, neznamená to, že tí klienti, ktorí úver dostanú, ho nedostanú za vyššiu cenu, než by mali pred nástupom pandémie. Začala sa kríza, otázka nebude za koľko, ale či banky vôbec budú peniaze požičiavať.

Skutočné sadzby sa môžu dostať vyššie nielen pre vyššie riziko, ktoré teraz banky podstupujú pri úverovaní. No aj preto, že v hypotékach si posledné roky dovolili ísť do takej nízkej úrovne, že ich to teraz trápi, môžu tak chcieť sadzby opraviť.

Zdieľať

Obchody môžu od pondelka vpúšťať dnu len obmedzený počet zákazníkov – jedného na 25 metrov štvorcových. Pred niektorými prevádzkami sa začínajú tvoriť rady aj v čase, keď je predaj obmedzený len pre seniorov.

Foto N - Kaufland v Petržalke
Foto N – Kaufland v Petržalke
Zdieľať

Burza v Šanghaji sa v 1. štvrťroku dostala na čelo rebríčka svetových búrz s najväčším počtom primárnych ponúk. Vrátila sa naň po takmer troch rokoch aj napriek tomu, že trhmi otriasala epidémia koronavírusu šíriaceho sa z Číny.

Celkom 33 firiem na hlavnej burze a na trhu STAR zameranom na začínajúce firmy získalo 7,3 miliardy dolárov, píše Reuters. Najväčšiu primárnu ponuku akcií mala Beijing-Shanghai Speed Railway, získala 4,4 miliardy dolárov.

Na druhej v poradí, americkej burze Nasdaq, vyťažilo 17 podnikov z IPO spolu 5,1 miliardy dolárov.

Podľa analytikov Šanghaj triumfoval vďaka obrovskému počtu čínskych startupov a rastúcou tendenciou čínskych firiem ponúknuť akcie na domácom trhu, kde získajú väčšie ohodnotenie.

Čínskym burzám sa v úvode roka darilo lepšie než západným. Hlavný akciový index búrz v Šanghaji a Šen-čene CSI 300 klesol od začiatku roka o 9,4 %, zatiaľ čo americký S&P 500 o 21 % a paneurópsky STOXX 600 o 25 %.

Zdieľať

Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nehovorí, kto bude viesť Všeobecné zdravotnú poisťovňu. Po tom, čo minister odvolal doterajšiu šéfku poisťovne Ľubicu Hlinkovú, má poveriť riadením jedného z členov predstavenstva. Zatiaľ nie je jasné, ktorého. „Uvedené ešte prechádza posudzovaním,“ tvrdí ministerstvo.

Zdieľať

Združenie automobilového priemyslu je znepokojené opatreniami, ktoré na podporu ekonomiky predstavila vláda. Podľa zástupcov automobiliek je podpora priemyslu oproti iným krajinám nedostatočná a mala by zahŕňať aj veľké podniky.

Automobilkám chýbajú aj opatrenia na podporu dočasného skrátenia pracovného času (kurzarbeit/short time work), ktoré by im umožnili zachovať pracovné miesta.

„Prijaté opatrenia hodnotíme ako nedostatočné pre záchranu slovenskej ekonomiky a udržateľnej životnej úrovne zamestnancov a ich rodín v porovnaní s inými európskymi krajinami, ako sú napríklad Nemecko, Rakúsko, Veľká Británia či krajiny s porovnateľným typom ekonomík,“ uviedlo združenie v reakcii na zverejnené opatrenia.

Tieto krajiny podľa združenia razantne pristúpili k plošnej záchrane ekonomiky aj pracovných miest tým, že vo svojich právnych systémoch buď už majú, alebo momentálne urýchlene prijímajú princípy „kurzarbeit/short time work“.

„Princíp, keď štát a zamestnávateľ združia prostriedky, a tak sa postarajú spoločne o udržanie pracovného miesta, je vnímaný ako jeden zo základných a účinných princípov na udržanie ekonomiky v chode, elimináciu hrozby prudkého nárastu nezamestnanosti a zániku firiem bez náhrady v budúcnosti, a to bez ohľadu na to, aká je firma veľká,“ zdôraznilo združenie.

Pokiaľ štát tento nástroj nepodporí, môže to mať podľa združenia pre priemysel a pre príjmy Slovenska devastačné následky, ktoré môžu spôsobiť „nezvrátiteľné škody“.

Združenie očakáva od vlády v čo najkratšom čase zvolanie opätovného rokovania so zástupcami zamestnávateľov o vytvorení balíka opatrení aj na podporu veľkých podnikov a zamestnávateľov. (tasr)

Zdieľať

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku bola na začiatku marca oproti stavu spred mesiaca optimistickejšia. Sezónne upravený indikátor spotrebiteľskej dôvery medzimesačne vzrástol o 3,3 bodu na hodnotu -7,8.

„Respondenti boli optimistickejší pri všetkých štyroch zložkách indikátora, najmä v očakávaniach celkovej hospodárskej situácie a úspor domácností, menej v očakávaniach finančnej situácie domácností a vývoja nezamestnanosti. V porovnaní so situáciou pred rokom boli respondenti pesimistickejší o 0,8 bodu a aktuálny výsledok aj naďalej prevyšuje dlhodobý priemer,“ informuje Štatistický úrad.

Prieskum bol vykonávaný v prvej polovici marca, preto následky rozšírenia nákazy koronavírusom a zavedenia preventívnych opatrení sú v prieskumoch zachytené len čiastočne.

Zdieľať

Toyota dočasne zastaví všetky svoje fabriky v Európe. V ruskom závode bude výroba stáť do piatka, v ostatných šiestich európskych krajinách najmenej do 19. apríla.

Z desiatich vozidiel značky Toyota predaných v Európe sa osem vyrobí v európskych fabrikách.

Automobilka má po jednom závode vo Francúzsku, v Portugalsku, Turecku a Poľsku. Dva sú v Británii. V Rusku Toyota vyrába v závodoch v Petrohrade. V Českej republike má spoločný podnik so skupinou PSA v Kolíne.

Do 17. apríla už Toyota zastavila prevádzku v USA, Mexiku a v Kanade, od piatka pre pokles dopytu obmedzí výrobu aj v Japonsku. V štyroch čínskych závodoch Toyoty sa medzitým prevádzka vrátil k normálu.

Toyota je po nemeckom koncerne Volkswagen druhým najväčším výrobcom áut na svete z hľadiska odbytu. (čtk, kjódó)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať