Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Kiska: Veril som, že sa účtovalo správne, ale súdiť sa s daňovým úradom nemá význam

Prezident sa pýta, či aj ostatní prezidentskí kandidáti boli preverení tak ako on.

Prezident Andrej Kiska reagoval na informáciu, že jeho firma KTAG mala nedoplatok na dani 27-tisíc eur, ktorý súvisel s hradením nákladov na jeho prezidentskú kampaň.

Potvrdil, že daňová kontrola prebehla a že jeho firme vyrubila zvýšenú daň z príjmu. Dodal, že daňový úrad ešte predtým kontroloval aj vratky DPH súvisiace s tými istými nákladmi, neuznal ich, a preto ich firme nevyplatil.

Prezident Kiska tvrdí, že mal s bratom Jaroslavom, s ktorým firmu KTAG vlastnia, dohodu, že táto firma bude hradiť všetky náklady pred záverečnou oficiálnou časti jeho kampane.

„Spoločnosť KTAG účtovala na základe zmlúv s právnickými a fyzickými osobami, medzi týmito osobami som bol aj ja. Pokladal som pred samotnou kampaňou za dobré, aby ma zastupovala spoločnosť, ktorá má právne a účtovné oddelenie. S bratom sme mali dohodu, že akýkoľvek náklad spoločnosť uhradí,“ povedal Kiska.

Podľa daňového úradu si však firma náklady na Kiskovu kampaň nemala dať do oficiálnych nákladov a znížiť si tak základ dane. Prezident po výsledkoch daňových kontrol daň aj s pokutami uhradil.

Nie je to nezvyčajné, tvrdí prezident

Prezident vyhlásil, že nepovažuje za nič neštandardné, keď podnikateľ a daňový úrad majú rozdielny názor na to, čo si smie podnikateľ zahrnúť do nákladov.

„Nie som daňový úradník, audítor ani právnik – vychádzal som z toho, že ekonomické oddelenie KTAG potvrdilo, že účtuje správne,“ povedal prezident.

Denník N si od prezidenta vyžiadal zmluvu medzi ním a jeho spoločnosťou.

Najprv kontrola na DPH

Kiska povedal, že firma funguje na trhu 24 rokov a vždy každú faktúru a DPH načas uhradila. Povedal, že kontrola v jeho firme sa začala v apríli 2014, keď firme vznikol nárok na odpočet DPH.

„Daňový úrad sa nestotožnil s postupmi účtovania spoločnosti a s odpočtom DPH nesúhlasil, na základe toho KTAG okamžite uhradila DPH 9-tisíc 227 eur a penále 15-tisíc 543 eur,“ povedal Kiska.

„Po ukončení roka prebehla kontrola na daň z príjmu, kde na základe tých istých faktúr KTAG doplatila daň z príjmu 27-tisíc 114 eur a penále 2-tisíc 711 eur.“

V januári 2016 sa začalo policajné vyšetrovanie. Vyšetrovateľ podľa Kisku vypočul konateľa, pracovníkov spoločnosti, jeho brata, vyžiadal si všetky zmluvy, faktúry a pýtal sa aj dodávateľov.

V auguste 2016 polícia firme vrátila všetky dokumenty a konštatovala, že došlo ku kráteniu dane, ale keďže bola uhradená a bola prejavená účinná ľútosť, zastavuje vyšetrovanie.

„Ako podnikateľ som sa s tým stretol vo viacerých spoločnostiach, že daňový úrad nesúhlasí s nákladovými položkami,“ povedal prezident. Podľa neho neexistuje daňová kontrola, ktorá z nákladov nevyhodí nejakú položku. V jednej jeho spoločnosti podľa neho kontrola v minulosti trvala dva a pol roka.

Prečo sa teraz neobrátil na súd, ak sa domnieval, že náklady na kampaň smeli byť zahrnuté do nákladov spoločnosti?

„Uvažovali sme o tom, ale na základe vlastnej skúsenosti z minulosti, keď sme podobné spory s daňovým úradom mali, som si povedal, že to nemá zmysel, že to uhradíme a necháme to tak,“ povedal prezident.

Spoločnosť KTAG zastupovala Kisku pred samotnou kampaňou; v čase kampane hradil všetko zo svojho osobného účtu. „Pýtam sa, či rovnaká kontrola prebehla aj u ostatných kandidátov.“

Prezident hovorí, že žiada „kohokoľvek, ktorúkoľvek organizáciu, pokiaľ má výhrady k mojej práci, aby mi to povedali, aby sme otvorene a jasne aj pred médiami diskutovali, aby sa tu neposielali anonymy“.

Transparency: Prezident sklamal

Prezidenta za vysvetlenie krátko po jeho vystúpení skritizovala organizácia Transparency International Slovensko, hovorí o podvode. „V prípade dokázaného podvodu na daniach nás jeho vysvetlenie sklamalo. Namiesto výhovoriek typu ‚iný právny názor‘ by sme čakali prijatie morálnej zodpovednosti a ospravedlnenie občanom za prešľap jeho firmy.“

Prezidenta vyzvali, aby zverejnil faktúry a objednávky, ktoré mu na kampaň hradila jeho firma KTAG. „Je stále otázne, či okrem podvodu na daniach vtedy kandidát Kiska neporušil aj zákon o financovaní volieb a či vykázal všetky výdavky (resp. neporušil zákonný limit),“ píše Transparency na Facebooku.

„Anonymné a selektívne zverejňovanie záverov daňových kontrol je naozaj problém, a útok na prezidenta je sotva náhodný,“ píše tiež Transparency. „Tiež je veľmi otázne, či daňové kontroly idú po všetkých verejných funkcionároch rovnako. Ale ak už niečo nájdu, je potrebné nájsť systém, aby sa o pozitívnych výsledkoch kontroly dozvedela celá verejnosť hneď po jej právoplatnom ukončení, nie ako teraz, rok po náleze daniarov.“

Podľa SaS Kiska situáciu dostatočne vysvetlil. „Súhlasíme s pánom prezidentom, že v podnikateľskej praxi sa často stáva, že pohľad podnikateľov, resp. ich účtovníkov, je na nákladové položky odlišný ako pohľad daňového úradu. Z toho zároveň vyplýva, že nie je žiadny dôvod na vyvodenie zodpovednosti. Podľa nášho názoru na dnešnej tlačovej konferencii situáciu vysvetlil uspokojivo,“ uviedla hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Nemocnice budú aj naďalej chránené pred exekúciami. Pravidlá ochrany sa však zmenia, po novom sa budú týkať všetkých, ktoré sú označené ako subjekty hospodárskej mobilizácie, vyplýva to z novely zákona, ktorú podpísala Zuzana Čaputová.

Ochrana nemocníc pred exekúciami sa mala pôvodne skončiť na konci roka.

Hlava štátu vyzvala vládu a poslancov parlamentu k čo najskoršiemu systémovému a ústavne nespochybniteľnému vyriešeniu zadlženia štátnych nemocníc.

„Pretože v demokratickom a právnom štáte sa dlhy musia platiť, a nie sa tejto povinnosti zbavovať zákonnými výnimkami ochraňujúcimi pôvodcov dlhu,“ uviedla prezidentka.

Zadlžovanie nemocníc a zdravotníckych zariadení považuje za štrukturálny problém, ktorý sa nepodarilo vyriešiť viacerým politickým garnitúram. Poukazuje, že aj podpísaná právna norma je ústavne na hrane, ale podpísala ju preto, že prevážil verejný záujem a záujem na ochrane zdravia a životov obyvateľstva. Bez novely by totiž podľa hlavy štátu v krátkom čase hrozilo sparalyzovanie činnosti mnohých štátnych a samosprávnych zdravotníckych zariadení. (tasr)

Nálada v slovenskej ekonomike v novembri mierne klesla, aj keď nie v každom sektore. Najvýraznejšie klesla v službách, naopak, v priemysle dosiahla najvyššiu úroveň od jari 2018, uviedol Inštitút finančnej politiky.

„Solídny výkon priemyslu by mal tak aspoň do novembra podporiť slovenský export,“ uviedli ekonómovia inštitútu.

 • Spotreba elektriny, ktorá v poslednom týždni medziročne ešte viac stúpla.
 • Domáce údaje o najazdených kilometroch nákladnou prepravou boli v posledných týždňoch síce vlažnejšie (skôr pre opatrenia obmedzujúce služby), avšak svetová kontajnerová preprava bola v októbri medziročne vyššia o takmer 7 %. Objem svetového obchodu by tak mohol ešte stúpnuť.
 • Internetové vyhľadávanie automobilových značiek vyrábaných na Slovensku sa síce v posledných týždňoch zvoľňuje, rovnako to bolo aj minulý rok, čo môže byť len dočasný sezónny faktor.

Cena bitcoinu stúpla na historické maximum 19 808 dolárov, tento rok sa posilnil o viac než 170 %. Spevňovanie bitcoinu poháňa dopyt po rizikových aktívach v období bezprecedentných fiškálnych a menových stimulov.

Okolo 16.40 h si bitcoin pripisoval 7,9 % na 19 325 dolárov. K jeho posilňovaniu všeobecne prispieva záujem o aktíva, ktoré sa považujú za odolné voči inflácii.

Investori prepokladajú aj to, že sa kybernetické meny začnú plošne používať. (čtk, reuters)

General Motors nakoniec neprevezme 11-percentný podiel vo výrobcovi elektromobilov Nikola, v pláne už nie je ani produkcia áut Badger. Firmy upravili dohodu o strategickom partnerstve, čo viedlo k pádu akcií firmy Nikola o vyše 20 %.

Firmy sa dohodli na strategickom partnerstve v septembri. GM mala vstúpiť do spoločnosti Nikola a pomáhať jej pri výrobe pick-upu Badger s elektrickým a vodíkovým pohonom.

Nová dohoda predpokladá, že GM bude dodávať Nikole palivové články pre jej nákladné autá Class 7/8. (čtk, reuters)

Reálne zľavy českých e-shopov počas akcie Black Friday dosahovali priemerne 10 – 20 % a boli výrazne nižšie ako priemerne uvádzaných 30 a niekedy než 80 %, tvrdí portál Hlidacshopu.cz. Zľavy sa v najväčších e-shopoch týkali len 1 – 2 % výrobkov. Veľkí predajcovia kvôli optickému zvýšeniu zliav s cenami väčšinou nemanipulovali. (čtk)

Zvolený americký prezident Joe Biden nominoval na post ministerky financií Janet Yellenovú. Bývalá šéfka americkej centrálnej banky bude prvou ženou zastávajúcou tento post v americkej histórii.

Nominácia Yellenovej sa všeobecne očakávala. Už predtým o nej ako o budúcej ministerke financií písali americké médiá.

Yellenova bola prvou ženou na čele Fedu v rokoch 2014 až 2018, teda za prezidenta Baracka Obamu, keď bol viceprezidentom Biden. Vo funkcii podporovala umiernený prístup k menovej politike charakterizovaný pozvoľným zvyšovaním úrokových sadzieb.

O prezidentovi Donaldovi Trumpovi Yellenová vo februári povedala, že nerozumie hospodárskej politike a nechápe poslaniu Fedu. (reuters, čtk)

Janet Yellenová Foto - TASR/AP
Janet Yellenová Foto – TASR/AP

Minulý týždeň, ktorý bol najlepší v novembri, dosiahli tržby v reštauráciách len 50 % úrovne z februára a tržby v ubytovaní len 20 %. „Odhadujeme, že v medziročnom porovnaní tržby v reštauráciách mohli v novembri klesnúť o 16 % a v ubytovaní až o 70 %,“ uviedol Inštitút finančnej politiky vo svojom monitore.

Ceny za diaľničné známky sa na budúci rok nebudú zvyšovať, povedal minister dopravy Andrej Doležal v Rádiu Expres. Nezvyšovali sa už desať rokov, ale minister „si nevie predstaviť v tomto ťažkom období zvyšovať náklady pre občanov“.

Britské banky v októbri schválili viac ako 97 500 hypoték, čo je najvyšší počet za vyše 13 rokov. Údaje centrálnej banky naznačujú, že napriek ďalším pandemickým reštrikciám sa zotavovanie realitného trhu nespomaľuje.

Októbrový počet nových hypoték je najvyšší od septembra 2007 a o tretinu vyšší než vo februári pred vypuknutím pandémie. Analytici čakali menej úverov oproti septembru, keď ich pribudlo zhruba 92-tisíc.

Britský trh s bývaním sa po jarnej vlne pandémie v lete prudko zotavil. Výrazne ho podporili opatrenia vlády na zníženie nákladov pre záujemcov o bývanie a zvýšený dopyt ľudí pracujúcich z domova po väčších nehnuteľnostiach. (tasr, ft)

Štúdia ŽSR na elektrifikáciu trate medzi Zvolenom a Fiľakovom za viac než 200 miliónov eur nezískala pozitívne hodnotenie od Útvaru hodnoty za peniaze. Trať je súčasťou južného ťahu Bratislava – Zvolen – Košice, analytici odporúčajú materiál doplniť a opraviť.

Štátne ŽSR, ktoré spravujú železničné trate a stanice, posudzovali v štúdii dve možnosti:

 • Elektrifikovať a rekonštruovať trať zo Zvolena cez Lučenec do Fiľakova za 235 miliónov eur. Okrem trate by sa prerobili nástupištia a modernizovali zabezpečovacie zariadenia. Na časti úsekov by sa zvýšila traťová rýchlosť zo 100 na 120 kilometrov za hodinu.
 • Náročnejší variant za 253 miliónov eur počítal aj so zdvojkoľajnením dvoch úsekov. Ten variant vyšiel ako neefektívny aj ŽSR.

Lacnejšiu rekonštrukciu videli železnice ešte ako nízko efektívnu, ÚHP však nesúhlasí a tvrdí, že štúdia zle odhadla náklady na zabezpečovacie zariadenia v staniciach.

Ani jeden z variantov by neznamenal, že rýchliky južnou trasou by mohli jazdiť výlučne s elektrickými rušňami, z Fiľakova by trať totiž bola naďalej bez elektrického vedenia takmer až po Košice. Dnes sa rušne vymieňajú vo Zvolene.

Čo hovorí ÚHP

 • Analytikom sa nepozdávalo, že štúdia pre ŽSR rátala aj s posilnením dopravy, to by však malo byť podľa ÚHP vyhodnotené nezávisle.
 • Odporúčajú zanalyzovať aj možné prínosy elektrifikácie kratšieho úseku Zvolen – Lučenec alebo dlhšieho Zvolen – Výhybňa Urbánka, ktorá sa nachádza medzi Fiľakovom a Jesenským.
 • Navrhujú hľadať ďalšie úspory nákladov, vďaka ktorým by sa projekt mohol oplatiť.
 • Naznačujú tiež, že rýchliky by nemuseli zastavovať vo Fiľakove na stanici, ale len na zastávke bližšie k centru mesta, čím by ušetrili niekoľko kilometrov.

Podľa firmy Ericsson bude koncom roka na 5G siete napojených viac ako jedna miliarda ľudí, do piatich rokov to bude 60 % ľudí na svete. V roku 2026 budú 5G siete najviac využívať obyvatelia Severnej Ameriky.

„Pandémia rozhodujúcim spôsobom prispela k zrýchľovaniu digitalizácie ekonomiky i spoločnosti. Z toho bude mať prospech aj expanzia 5G,“ uviedol manažér Ericssonu Fredrik Jejdling.

Ericsson prognózuje, že ceny smartfónov s pripojením na 5G sa na budúci rok znížia. Záujemcovia o surfovanie v superrýchlej sieti potrebujú okrem upraveného telefónu uzavrieť zmluvu, ktorá ich využitie umožňuje.

Podľa štúdie Ericssonu budú 5G siete prenášať za 5 rokov viac ako polovicu globálnych mobilných dát. V ich výstavbe vedú Švajčiarsko a Spojené štáty.

Čo dokáže 5G:

 • Nová generácia mobilných sietí ponúka skokové zvýšenie prenosovej rýchlosti.
 • V spojení s cloudovými službami umožní používať v telefóne virtuálnu alebo rozšírenú realitu.
 • Rozširuje možnosti na vývoj mobilných aplikácií. (čtk, reuters)

Nový štátny strategický priemyselný park by mal vzniknúť pri Rimavskej Sobote na ploche približne 65 hektárov. Návrh predložilo ministerstvo hospodárstva do medzirezortného pripomienkového konania. V parku by mohlo vzniknúť minimálne 500 pracovných miest. (tasr)

Pokles spotrebiteľských cien v Nemecku sa v novembri prehĺbil, medziročná deflácia podľa metodiky EÚ stúpla na 0,7 % z 0,5 % v októbri. Jedným z dôvodov zlacňovania je dočasné zníženie DPH, ktoré platí od júla.

Predbežné údaje o vývoji cien v novembri zverejnil spolkový štatistický úrad Destatis na internetovej stránke. V medzimesačnom porovnaní ceny klesli o 0,8 %, podľa výpočtu harmonizovaného s metodikou EÚ sa znížili o 1 %.

Inflácia v Nemecku sa ešte viac vzdialila cieľu ECB, ktorý je nastavený na rast cien v blízkosti 2 %. Konečnú správu o novembrovej inflácii vydajú štatistici 11. decembra. (čtk)

Projekt Slovenské Vianoce pripravila na podporu domácich výrobcov Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Chce zdôrazňovať, aké podstatné je teraz podporovať domácu produkciu potravín, a vysvetľovať, že spotrebiteľ pri nich platí za zdravý a veterinármi kontrolovaný výrobok. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať