Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Žiga a Maďarič vidia v Kiskovom vysvetlení nedostatky, prezident ďalšie dokumenty nezverejní

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Andrej Kiska vyhlásil, že ho mrzí, čo sa pri peniazoch na jeho kampaň stalo, tému však už považuje za uzavretú.

Prezident Andrej Kiska nebude zverejňovať ďalšie dokumenty, ktoré sa týkajú toho, ako jeho firma KTAG účtovala náklady na jeho prezidentskú kampaň.

Denník N od prezidenta žiadal zmluvu medzi ním a firmou, na základe ktorej firma hradila náklady na kampaň, vysvetlenie toho, ako za kampaň zaplatil, ako aj odpoveď na to, prečo o záveroch daňovej kontroly neinformoval sám odseba.

Kauzu Kiskovi vyčítali politici OĽaNO, Smeru, Mosta-Hídu, ale aj Transparency International.

„Prezident Andrej Kiska považuje túto tému, rovnako ako daňový úrad a policajný vyšetrovateľ, za uzavretú,“ napísal prezidentov hovorca Roman Krpelan.

„Prezidenta mrzí, že spoločnosť KTAG pri účtovaní spravila chybu, ale je rád, že okamžite po kontrole finančnej správy boli dane a penále vo výške 36-tisíc eur doplatené.“ Prezident podľa Krpelana považuje za neprijateľné, aby sa v politickom boji zneužívali dokumenty finančnej správy.

„Volebnú kampaň  v zákonom stanovenom čase, ale aj výdavky pred oficiálnou kampaňou si hradil Andrej Kiska z vlastných úspor a z financií, ktoré vložil do spoločnosti KTAG v roku 2005.“ Náklady na kampaň podľa Krpelana kontrolovalo ministerstvo financií aj nezávislý audítor.

„Prezident Andrej Kiska minul počas oficiálnej kampane, ktorá bola  zákonom časovo obmedzená, sumu 250 593 eur a v čase mimo oficiálnej kampane to bolo 1 milión 95-tisíc 482 eur. Práve vďaka Andrejovi Kiskovi sa verejnosť prvýkrát počas kampane priebežne dozvedala, koľko reálne stojí volebná kampaň,“ dodal Krpelan.

Žiga: Presvedčil ma na polovicu

Pri napätých vzťahoch prezidenta Kisku s vládnym Smerom sa očakávalo, ako ho bude komentovať strana Roberta Fica. Zrejme najostrejšie zaútočil minister hospodárstva a podpredseda strany Peter Žiga.

Ministra hospodárstva Petra Žigu presvedčil Kiska svojím vysvetlením krátenia dane v jeho firme z utorka „tak na 50 percent“.

Kiska tvrdí, že mal s bratom Jaroslavom, s ktorým firmu KTAG vlastnia, dohodu, že táto firma bude hradiť všetky náklady pred záverečnou oficiálnou časťou jeho kampane. Daniari tieto výdavky popradskej firmy vyhodnotili ako daňovo neuznateľné, zvýšili o ne preto daňový základ a Kiskova firma doplatila štátu daň zhruba 27-tisíc eur.

Daniari týmto svojím rozhodnutím nespochybnili výšku týchto výdavkov, ich výhrady sa týkali len ich daňovej uznateľnosti.

Žiga síce včera hovoril, že sa prípadu veľmi nevenoval, no potom hovoril, že si pozrel aj účtovné doklady firmy a hovorí, že Kiska firme za kampaň nič nezaplatil. „Keď som sa pozeral na účtovné doklady, tak v rámci kampane nezaplatil tej firme ani korunu, pretože nemala také vysoké tržby ako náklady. Zároveň v tržbách nemá príjem, o ktorom hovoril, že zaplatil za kampaň, a vykázala stratu 1 200 000 eur, o čom hovoril, že boli náklady kampane, a zároveň znižovala vlastné imanie,“ povedal minister.

Minister si mohol pozrieť verejne dostupné informácie o Kiskovej firme, ktoré hovoria, že v roku 2014 vykázala stratu 1,2 milióna eur.

Žiga hovorí, že je to iná situácia, ako keby to bol obyčajný podnikateľ. „Mal si to dať do poriadku. Keď vyhral voľby, ešte bol 2 mesiace konateľom, mohol veľa napraviť. Je to nedostatočné,“ povedal Žiga.

Kiska povedal, že zmluvu s firmou podpísal, ale priznal, že za kampaň jej neplatil teraz, ale peniazmi, ktoré dal firme ešte v roku 2005.

Kažimír: Som v konflikte záujmov

Minister financií Peter Kažimír nechcel Kiskov prípad komentovať. Hovorí, že by bol aj v konflikte záujmov, keďže Finančná správa spadá pod ministerstvo financií. „Nie som tu na to, aby som niečo porovnával, hodnotil. Nemám ani konkrétne informácie okrem mediálnych, ministerstvo financií operatívne neriadi Finančnú správu,“ reagoval minister.

„Vôbec nemám radosť z toho, že sa tu otvára politický škandál, ktorého súčasťou je aj téma platenia alebo neplatenia daní,“ komentoval Kažimír.

Kažimír však hovorí, že Finančná správa vtedy robila to, čo mala robiť aj z hľadiska záverov, aj z hľadiska toho, že na nich trvala. „Daňovník má vždy možnosť sa odvolať a brániť sa na súde,“ povedal Kažimír.

Kiskova firma sa proti záverom daňovej kontroly neodvolala, dlžnú daň hneď doplatila. „Uvažovali sme o tom, ale na základe vlastnej skúsenosti z minulosti, keď sme podobné spory s daňovým úradom mali, som si povedal, že to nemá zmysel, že to uhradíme a necháme to tak,“ povedal prezident.

Kažimír si nemyslí, že informácie o prípade Kiskovej firmy unikli od daniarov. „Ja to neviem dokázať, ale mám taký pocit. Možno že čítam veľa detektívok, ale keby to niekto chcel robiť tak, ako to robil, tak by to urobil presne tým istým spôsobom,“ povedal minister.

Minister financií avizuje reformu Finančnej správy, daniari sa majú zamerať viac na operatívny výkon, teda aj na viac kontrol dane z príjmu, majú byť viac „v poli“ a robiť menej administratívy.

„Táto vec sa komentuje sama, určite nepotrebujete môj komentár,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý má s prezidentom spor o využívanie vládneho špeciálu na cesty do Popradu. „Ja som sa tým ani veľmi nezaoberal, priznám sa, že som mal trošku inú prácu,“ povedal Kaliňák.

Obmedzia účinnú ľútosť?

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská nevidí podobnosť s prípadom Ladislava Bašternáka, okrem skutkovej podstaty definovanej v zákone a účinnej ľútosti. „Pochopiteľne, vnímam, že u pána Bašternáka ide o biznis model. Tu vidím zásadný rozdiel,“ povedala Žitňanská.

Žitňanská pripúšťa debatu o obmedzení alebo zrušení účinnej ľútosti pre daňové trestné činy. V krátkom čase totiž predloží trestnoprávny balík a v rámci toho by sa mohla otvoriť aj táto otázka. No vraví, že zmena by potrebovala širšiu politickú podporu. „Je to otázka, či je priorita trestať, alebo dostať peniaze do rozpočtu. Ale zatiaľ sme sa o tom nerozprávali,“ povedala ministerka.

Kažimír o účinnej ľútosti hovorí, že ak verejnosť nadobudne pocit, že to už prekročilo isté medze, je na to potrebné reagovať. Hovorí však, že to nie je jeho agenda a mali by sa na to detailnejšie pozrieť právnici.

„Pán Čižnár by účinnú ľútosť zrušil ako takú, bavili sme sa o tom veľakrát. My ako vyberači daní, pre nás je kľúčové vybrať potrebný objem prostriedkov, našou úlohou nie je plniť väznice,“ povedal Kažimír.

Ani minister vnútra Robert Kaliňák sa nevedel bližšie vyjadriť k tomu, či sa má zmeniť inštitút účinnej ľútosti. „Nie som trestnoprávny profesionál, ja si ani nepamätám, odkedy je tento inštitút súčasťou Trestného zákona,“ povedal Kaliňák.

Zmenu v Trestnom zákone, ktorá spôsobila beztrestnosť krátenia daní, navrhol pritom ešte na jeseň roku 2012 poslanec Smeru Anton Martvoň, ktorý bol Kaliňákov človek (spolu s Annou Vittekovou a Danielom Duchoňom).

Martvoň to vysvetľoval jednak tým, že sa môže každému stať, že si chybne vypočíta daň alebo poistné. Argumentoval aj tým, že jeho novela sa týkala iba krátenia daní a že už aj v tom čase platila účinná ľútosť v prípade neodvedenia alebo nezaplatenia dane alebo poistného.

Maďarič: Pýta si to viac

„Celkom sa stotožňujem so stanoviskom Transparency International, že by to chcelo ešte vysvetlenie, ale netrúfam si povedať, či sa pán prezident má, alebo nemá ospravedlňovať. Je to naozaj jeho vec a asi sa to nedá celkom zľahčiť, že také veci sa bežne dejú v podnikateľskej sfére. V kontexte rôznych morálnych apelov na iné prípady účinnej ľútosti by si to možno zaslúžilo niečo viac,“ povedal Maďarič.

Veľa daňových kontrol mal vo svojich firmách aj minister životného prostredia László Solymos (Most-Híd). „Bol som podnikateľ, áno, niekedy podnikatelia majú iný názor na to, čo má ísť do nákladov ako daňový úrad, ale v každom prípade ide o volebnú kampaň, čo sú citlivé záležitosti a vtedy treba byť viac opatrný,“ povedal Solymos.

V pondelok rozoslal anonym médiám časť z protokolu o daňovej kontrole Kisku, ako aj policajné uznesenie, že prípad nie je trestný čin.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: V Martine krízu využili, na export budú vyrábať stotisíc respirátorov denne
 • Štátne dlhopisy: Slovensko si v štyroch aukciách požičalo 478 miliónov eur
 • Energetika: Minister Sulík avizuje pokles ceny tepla v piatich zo šiestich štátnych teplární
 • Konkurz: Na ministerstve financií je výberové konanie na prezidenta Finančnej správy, prihlásilo sa 12 kandidátov
 • ÚVO: Úrad predstavil vlastný návrh, ako upraviť verejné obstarávanie
 • Pomoc: EÚ musí urýchlene rozdeliť 750 miliárd eur z fondu obnovy, vyhlásila šéfka ECB Christine Lagardeová
 • Vývoj: Rast čínskej ekonomiky sa v 3. štvrťroku zrýchlil na 4,9 % z 3,2 % v druhom kvartáli
 • Doprava: Japonsko dnes otestovalo nový rýchlovlak šinkansen, funguje na princípe magnetickej levitácie
 • Nová pomoc od štátu: Aké budú zmeny v pomoci v rámci druhej vlny pandémie
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám o tom

Posielate učiteľke hotovosť za pomôcky po deťoch? Pribudne nová možnosť, ako sa na ne poskladať

Payme prinesie možnosť poslať peniaze bez toho, aby človek musel vyťahovať peňaženku alebo kartu. Ilustračné foto - JumpStoryy
Payme prinesie možnosť poslať peniaze bez toho, aby človek musel vyťahovať peňaženku alebo kartu. Ilustračné foto – JumpStoryy

Od budúceho roka všetky veľké banky sprístupnia klientom službu Payme, ktorá umožní vypýtať si peniaze na účet jedným linkom napríklad cez čet alebo email. Odpadne tak nevyhnutnosť vypĺňať pri platobnom príkaze IBAN a sumu.

V Bratislave zlacnie teplo o desatinu, avizuje Sulík

Foto - TASR
Foto – TASR

Minister Sulík avizuje pokles ceny tepla pre Bratislavčanov o 10 %, pre Žilinčanov o 4 % a pre Košičanov o 1,7 %. Ceny majú klesnúť v piatich zo šiestich štátnych teplární. K nárastu o 3 % by malo prísť vo Zvolenskej teplárenskej.

Minúta po minúte

V Estónsku sa konal online samit iniciatívy Trojmorie, v ktorej je aj Slovensko. Členské krajiny sľúbili takmer miliardu eur do spoločného fondu, ktorý by mal investovať do ciest, železníc, plynovodov či digitálneho prepojenia štátov iniciatívy.

Iniciatíva združuje Bulharsko, Česko, Estónsko, Chorvátsko, Maďarsko, Litvu, Lotyšsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. (čtk, err)

Kým sa vráti ekonomika USA na úroveň spred krízy, môže to trvať ešte ďalší rok, tvrdí zástupca šéfa americkej centrálnej banky Richard Clarida s tým, že trh práce zrejme bude potrebovať na znormalizovanie ešte dlhšie.

„Aj keď je zotavovanie z jarného kolapsu ekonomickej aktivity robustné, nezabúdajme na to, že plné zotavenie ekonomiky z recesie spôsobené ochorením covid-19 má pred sebou ešte dlhú cestu,“ povedal Clarida počas virtuálnej diskusie zorganizovanej zväzom American Bankers Association.

Pandémia podľa neho spôsobila hlbokú recesiu a aj napriek aktuálnemu oživovaniu sú jej vyhliadky „mimoriadne neisté“.

Miera nezamestnanosti v USA sa výrazne znížila od svojho pandemického vrcholu – na 7,9 % zo 14,7 % počas jari, ale podľa prognóz Fedu do konca roka 2023 zrejme neklesne pod 4 %. (tasr)

Vicepremiér Štefan Holý sa nestretne so zástupcami piatich mimovládnych organizácií, ktoré ho o to požiadali, lebo sú znepokojení predstavenou „revolúciou vo verejnom obstarávaní“. Odpísal im, že budú mať možnosť vyjadriť sa k novele v pripomienkovom konaní. Aliancia Fair Play, INEKO, Transparency International Slovensko, Slovensko Digital a Nadácia Zastavme korupciu majú obavy, že novela zúži priestor na kontrolu štátnych nákupov.

ConocoPhillips kúpi amerického ťažiara ropy z bridlíc Concho Resources za 9,7 miliardy dolárov. Zlúčená firma bude najväčším nezávislým ťažiarom ropy a plynu v USA s dennou ťažbou viac ako 1,5 milióna barelov ropného ekvivalentu.

Akvizícia sa uskutoční formou výmeny akcií a posunie ConocoPhillips medzi najväčších ťažiarov v Permskej panve, jednej z najvýznamnejších oblastí ťažby ropy v USA. Transakcia by mala byť dokončená v 1. štvrťroku 2021.

Fakty o akvizícii:

 • Conco Resources je 5. najväčším ťažiarom v Permskej panve s ťažbou 319-tisíc barelov denne;
 • ConocoPhillips patrí k popredným producentom ropy z bridlíc v dvoch oblastiach USA, v Permskej panve ťaží len 50-tisíc barelov denne;
 • zlúčená firma bude mať hodnotu 60 miliárd dolárov a mala by vlastniť zásoby v objeme 23 miliárd barelov ropného ekvivalentu.

Firma Concho Resources mala na konci júna dlhodobý dlh 3,9 miliardy dolárov a od roku 2018 nevykázala ročný zisk. V 2. štvrťroku prehĺbila stratu na 435 miliónov dolárov z vlaňajších 97 miliónov dolárov.

Kontext

Akvizícia je ďalšou z radu konsolidácií v ropnom sektore, ktorý sa potýka so slabým dopytom a nízkymi cenami pohonných látok v súvislosti s pandémiou.

Mnohí americkí ťažiari z bridlíc sa prepadli do strát a na rozdiel od minulosti majú aj problémy so získaním nového kapitálu na reštrukturalizáciu vysokého dlhu. (čtk, reuters, ap)

Slovensko si v štyroch aukciách štátnych dlhopisov požičalo od investorov 478 miliónov eur. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity. Priemerné výnosy do splatnosti sa pohybovali od -0,5 % ročne pri dlhopisoch splatných v roku 2027 až po 0,0022 % pri splatnosti v roku 2037. (tasr)

Skrachované aerolínie Flybe by mohli začať na budúci rok opäť lietať. Informoval o tom insolvenčný správca EY, ktorý súhlasil s predajom zostávajúceho majetku dopravcu spoločnosti Thyme Opco.

Nový vlastník Flybe spadá pod firmu Cyrus Capital. Kúpi značku, duševné vlastníctvo, akcie a vybavenie aerolínií.

Podľa nového vlastníka začne britský regionálny dopravca lietať v menšom rozsahu než predtým. Hodnota transakcie nebola zverejnená, schváliť ju musia ešte regulačné úrady.

Ako došlo ku krachu

Aerolinky Flybe pôsobili na trhu vyše 40 rokov. V marci sa stali jednou z prvých leteckých spoločností, ktoré skončili najmä v dôsledku pandémie.

Pred bankrotom Flybe prepravili ročne 8 miliónov cestujúcich a prevádzkovali 40 % regionálnych letov v Británii.

Problémy mali už pred pandémiou, začiatkom roka ich zachraňovala vláda a akcionári. Vo februári dopravcu kúpilo konzorcium Connect Airways vytvorené podnikmi Virgin Atlantic, Stobart Group a Cyrus Capital. (čtk, reuters, bbc)

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Pakistan zruší blokovanie čínskej aplikácie TikTok, rozhodnutie prichádza po 10 dňoch platnosti jej zákazu. TikTok sľúbil, že bude moderovať obsah a odstráni nevhodné a neslušné videá, informuje Reuters.

Vedenie TikToku uviedlo, že žiadne oficiálne rozhodnutie od pakistanských úradov zatiaľ nedostalo. Aplikáciu na sťahovanie krátkych videí stopli preto, že nesplnila podmienky na filtrovanie nemorálneho obsahu.

Akú má pozíciu v Pakistane

TikTok mal pred zákazom v Pakistane 20 miliónov používateľov. Podľa spoločnosti SensorTower sa v poslednom roku stal treťou najviac sťahovanou aplikáciou v krajine po Facebooku a WhatsAppe.

Podľa ďalších údajov TikTok zaznamenal v Pakistane 43 miliónov stiahnutí. Krajina má 220 miliónov obyvateľov, TikTok vo svete používajú hlavne dospievajúci a mladí ľudia.

Ďalšie problémy TikToku

Majiteľ TikToku, čínska firma ByteDance, čelí problémom aj v ďalších krajinách. Niektoré štáty sieť podozrievajú, že dostatočne nechráni súkromie používateľov.

Už teraz je TikTok zakázaný napríklad v Indii. Podľa miestnej vlády by mohli čínske mobilné aplikácie predstavovať hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Americký prezident Donald Trump podmienil zachovanie aktivít TikToku v USA jeho presunom do amerických rúk. Aj Trump argumentuje ohrozením národnej bezpečnosti.

Čínsky vlastník preto rokuje s americkými firmami Oracle a Walmart o vytvorení spoločného podniku TikTok Global, pod ktorý by presunul aktivity TikToku v USA. (čtk, reuters)

Poľovačky sa môžu konať aj s vyšším počtom účastníkov ako 6, informuje ministerstvo pôdohospodárstva s odvolaním na hygienikov. Vymenúva viacero podmienok – poľovníci sa nebudú zhromažďovať, dezinfikujú si ruky a neprídu chorí.

O podrobnejších podmienkach informuje ministerstvo na svojom webe.

Informácia sa týka takzvaných spoločných poľovačiek. Podľa zákona o poľovníctve ich schvaľujú okresné úrady, zákon ich definuje ako lov s najmenej tromi strelcami. Ich cieľom môže byť radikálne zníženie počtu zveri.

Ministerstvo sa hygienikov na poľovačky pýtalo aj pre hromadné odstrely diviakov, ktoré sa robili s cieľom zabrániť šíreniu afrického moru ošípaných. Konať sa môžu aj spoločné poľovačky na hraniciach s Maďarskom, odkiaľ sa nákaza šírila.

Tesla začne tento mesiac dodávať elektromobily Model 3 zo Šanghaja na vyše 10 európskych trhov. Sú medzi nimi Nemecko, Taliansko, Francúzsko či Švajčiarsko. Autá Tesly sa doteraz dovážali do Európy z jej domácej americkej fabriky.

Tesla spustila dodávky svojho najlacnejšieho elektromobilu z čínskej továrne vlani v decembri. V Šanghaji má prvý montážny závod mimo USA, tento rok v ňom plánuje vyrobiť 150-tisíc áut.

Minulý mesiac Tesla predala na čínskom trhu viac ako 11-tisíc áut Model 3. Okrem neho pripravuje v Šanghaji aj výrobné kapacity pre SUV vozidlo Model Y.

zámere Tesly exportovať autá z Číny do Európy a na ďalšie ázijské trhy informovali médiá už v septembri. Elektromobily chce vyrábať aj priamo v Európe, výrobný závod plánuje postaviť neďaleko Berlína. (reuters)

Ryanair pre pandémiu dočasne pozastavuje lety z Košíc do Prahy. Nateraz posledný let do hlavného mesta Českej republiky bol naplánovaný na pondelok. Lety Ryanairu do Londýna a od 25. októbra aj do Liverpoolu pokračujú. (tasr)

Cetin postaví rýchlu mobilnú 5G sieť na technológiách firmy Ericsson. Švédsky dodávateľ uspel v tendri najväčšieho prevádzkovateľa mobilných a pevných telekomunikačných sietí v Česku, ktorý patrí do skupiny PPF miliardára Petra Kellnera.

Cetin je prvým prevádzkovateľom sietí v Česku, ktorý si vybral dodávateľa pre 5G. V súčasnosti skúšobne prevádzkuje 5G siete v časti Prahy a Kolína pre operátora O2, v ktorom drží kontrolný podiel tiež PPF.

Ericsson v prvej polovici roka spolupracoval s operátormi vo viac ako desiatich európskych krajinách. Má uzavretých vyše 90 zmlúv na zriadenie 5G sietí, z nich približne tretina je v komerčnej prevádzke. Prvá európska komerčná 5G sieť bola spusená firmou Swisscom v apríli 2019.

Technológie pre 5G siete ponúkajú aj firmy Nokia či Huawei, ktorý je považovaný za jedného z hlavných globálnych hráčov v oblasti 5G. USA proti nemu broja z dôvodu možného napojenia na čínsku vládu. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať