Denník N

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu (+ fotogaléria)

Foto - tasr
Foto – tasr

Novú autobusovú stanicu, Terminal Shopping Center, otvorili v Banskej Bystrici. Primátor Ján Nosko tvrdí, že je to najmodernejšie hybridné centrum svojho druhu na Slovensku a nič podobné nie je údajne ani v Česku.

Autobusová stanica je prispôsobená zdravotne postihnutým. Je bezbariérová, s vodiacou dlažbou pre zrakovo postihnutých a jej súčasťou je aj defibrilátor.

Cestujúci môžu využiť wifi zónu s lavičkami so zásuvkami a s USB vstupmi. Všetko dnes už normálne vybavenie, ale inde by ste ho hľadali márne.

Testovanie sa skončí v piatok

Stovky Banskobystričanov sa prišli pozrieť v piatok ráno, ako vyzerá nová autobusová stanica. Vyše tridsať rokov trvalo dopravné provizórium. Fungovali prakticky len otvorené nástupištia, ktoré postavili za socializmu. Skelet výpravnej budovy, ktorú nikdy nedostavali, ľudia vyhlásili za „strašiaka“ mesta.

V Banskej Bystrici začali vo štvrtok s testovacou prevádzkou dopravnej časti autobusovej stanice. Na linke Banská Bystrica – Zvolen bude jazdiť približne osemdesiat spojov. O polnoci z piatka na sobotu presmerujú do novej autobusovej stanice prímestskú aj diaľkovú dopravu a od 1. októbra tam bude jazdiť aj mestská hromadná doprava.

„Myslím si, že dopravná časť patrí k najmodernejším na Slovensku, ak nie v strednej Európe,“ povedal primátor Ján Nosko.

Bezbariérová stanica

Autobusová stanica je úplne bezbariérová – od nástupíšť až po sociálne zariadenia. Slabozrakým je k dispozícii vodiaca dlažba a súčasťou stanice je aj SOS centrum vybavené defibrilátorom. Priestory sú monitorované kamerami napojenými na operačné stredisko mestskej polície. Parkovisko má kapacitu 300 miest.

V spodnej dopravnej časti je 19 farebne odlíšených nástupíšť, dvadsať smart lavičiek s elektrickými zásuvkami a dvomi USB vstupmi. Súčasťou autobusovej stanice je vysokorýchlostná verejná wifi zóna SmartBanská Bystrica. V obchodnej časti je na 11 tisícoch metrov štvorcových 40 obchodov a občerstvenie.

Investícia za vyše 22 miliónov

Investor, spoločnosť Primum, člen medzinárodnej developerskej skupiny InterCora, začal s prípravami v roku 2014 a po troch rokoch otvorili autobusovú stanicu.

Celková investícia je v hodnote vyše 22 miliónov eur. Zbúranie starej stanice stálo približne 800-tisíc eur. Len pozemok má hodnotu tri a pol milióna.

Mesto Banská Bystrica si zobralo tridsaťročný úver 3,2 milióna eur na odkúpenie dopravnej časti s úrokom 0,6 percenta a ročnou splátkou 150-tisíc eur.

Radnica chce nájsť prevádzkovateľa vo verejnej súťaži a predpokladá, že nájom prevýši alebo bude kopírovať ročné splátky úveru.

Fotogaléria novej stanice

foto – Daniel Vražda

foto – Daniel Vražda

foto – Daniel Vražda

Nové nástupištia. foto – tasr

foto – tasr

foto – tasr

foto – tasr

foto – tasr

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie