Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Za rastúce ceny masla môže aj Brusel, počasie či nákupy do mrazničky, vraví manažér Tatranskej mliekarne

Ján Husák. Foto – TAMI

Ján Husák šéfuje obchodu Tatranskej mliekarne (TAMI). Vie, prečo je v Únii zrazu menej mlieka aj prečo to najviac vidno na cenách masla. V rozhovore vysvetľuje aj:

 • prečo zákazníci začínajú preferovať tučnejšie mliečne produkty, 
 • koľko bude stáť maslo pred Vianocami,
 • čo s tým má Brusel, zahraniční dovozcovia masla alebo počasie,
 • či je pravda, že u nás maslo zdraželo viac než v susedných krajinách,
 • a aj či už dopyt po masle klesá.

Maslo dlhšie zdražuje. Aký ďalší vývoj ceny očakávate?

Obchodníci už intervenujú, vidia, že nemôžu robiť s prehnanou maržou. Ale myslím si, že pokojne sa môžeme baviť o cene, ktorá bude na úrovni okolo 12 eur za kilo masla tesne pred Vianocami. To vychádza približne na 3 eurá za 250-gramovú kocku masla. O všetkom však nakoniec rozhodne zákazník a povestná „neviditeľná ruka trhu“. Ten povie: buď si ho kúpim, alebo si ho vyčiarknem z jedálneho lístka.

Ešte sa po ňom neznižuje dopyt?

Keď sa niekoľkokrát do týždňa objaví v médiách informácia o zdražujúcom masle, tak ľudia začínajú mať paniku a robia si zásoby do mrazničky. Nevedia, čo bude, preto dopyt neklesá. Navyše o chvíľu pôjdeme do obdobia sviatkov, keď ľudia spotrebovávajú viac tohto produktu. Dokonca nás kontaktuje stále viac odberateľov, s ktorými sme neobchodovali a žiadajú od nás tento produkt, a nie v malých objemoch. Aj maslo má svoje kulminačné obdobia.

Spotrebiteľovi napadne, že spracovateľom, ako je aj vaša firma, či prvovýrobcom takáto panika vyhovuje. Čo odpoviete?

Myslím si, že takáto situácia nevyhovuje asi nikomu. My by sme boli radi, keby aj táto komodita bola v ekvilibriu ponuky a dopytu. Naša spoločnosť z tejto situácie určite neťaží a aj príkupom smotany sa snažíme do určitej miery sanovať trh a hlavne nedodávky spôsobené zahraničnými dodávateľmi, ktorí nechali časť obchodníkov v „štichu“.

Čo odštartovalo zdražovanie masla?

Už to trvá dlhšie obdobie. Má na to vplyv hlavne zníženie produkcie surového kravského mlieka. To po intervenciách Európskej únie už pretrváva nejaký čas.

Aké intervencie?

Pri prebytkoch mlieka sa družstvám dávali dotácie, aby mlieko nevyrábali. Znížila sa tým produkcia surového kravského mlieka ako taká. Je to ochranný prvok, aby sa nehromadilo mlieko a nedegradovala jeho cena. Ak sa raz mlieko nadojí, musí sa spracovať. V situáciách, keď je ho nadbytok, a nie je možné ho doma predať, sa potom stáva, že sa predá aj do zahraničia za nižšiu cenu. Je to lepšie ako mať 100-percentnú škodu z mlieka, ktoré sa vyrobí, ale nespracuje.

Takže sa neoplatí voziť mlieko v rámci Únie.

Hranica, pokiaľ sa mlieko ešte oplatí voziť, je okolo 200 – 300 kilometrov.

Maslo zdraželo oveľa výraznejšie ako mlieko. Prečo?

Maslo je v podstate prebytočný produkt bežnej mliekarenskej produkcie. To znamená, že sa vyrába z tuku, ktorý zostane po výrobe ostatných mliečnych produktov. Vzhľadom na to, že sa vyrába stále viac výrobkov s vyšším obsahom mliečneho tuku, je jeho produkcia do určitej miery limitovaná.

Ján Husák

 • V spoločnosti Tatranská mliekareň pôsobí už 18 rokov.
 • Prepracoval sa z pozície obchodného zástupcu cez regionálneho manažéra a ďalšie funkcie na post obchodného riaditeľa a člena predstavenstva.
 • V minulosti pôsobil a aj súkromne podnikal v oblasti gastronómie a služieb na Slovensku a v Nemecku.   

O koľko medziročne vzrástla cena mlieka na spracovanie a o koľko finálneho masla?

Nákupná cena surového kravského mlieka medziročne vzrástla možno o nejakých 20 percent, ale výraznejšie vzrástli ceny takzvanej spotovej smotany.

To je aká?

Keď niekto potrebuje tuk, nemá mlieko samotné a snaží sa vyrobiť maslo, znamená to, že si nakúpi na trhu čisto iba smotanu. Začiatkom tohto roka stál kilogram 40-percentnej spotovej smotany 1,6 eura, teraz je to viac ako 3 eurá za kilogram. Maslo obsahuje 82 percent tuku. To znamená, že potrebujete viac než 2 kilogramy smotany na výrobu jedného kilogramu masla. Samozrejme, ak sa zvyšuje dopyt, tak sa zvyšuje spotreba a ceny idú hore.

Existujú aj maslá, ktoré majú nižší obsah tuku než predpísaných 82 percent. V ponuke je napríklad maslo s názvom trojštvrťové, s obsahom tuku najmenej 60 percent. Prečo alternatívy nekorigujú ceny masla?

Aj produkty ako trojštvrťové maslo postupne v posledných rokoch zmizli z trhu. Bolo aj maslo s polovičným obsahom tuku a iné alternatívy, ktoré boli zmesou emulgovaných tukov a masla. Postupne pre preferencie zákazníkov zmizli z trhu, aj keď teraz sa tieto produkty v istej miere vracajú.

Ľudia začali vo väčšom konzumovať tučnejšie mlieko a mliečne výrobky?

Napríklad nízkotučné mlieko už vyrábame len ako doplnok do sortimentu. Naopak, konzumácia plnotučného mlieka rapídne stúpa. Ešte pred 15 rokmi bolo najpredávanejším trhovým druhom 0,5-percentné mlieko, potom ho postupne niekoľko rokov nahradzovalo 1,5-percentné mlieko. Teraz ho v predaji dobehlo plnotučné 3,5-percentné mlieko. To všetko berie z mliečnej produkcie tie tuky, ktoré sa niekedy umiestňovali do toho masla. Okrem toho sa však stalo to, že aj maslo ako komodita je oveľa viac žiadané.

Prečo?

Znížila sa konzumácia emulgovaných rastlinných tukov, ukázalo sa, že v rámci racionálnej výživy nie sú asi dobrou voľbou. Ďalšia vec je, že v dôsledku toho sa niektoré svetové pečivárske giganty vyjadrili, že do svojich produktov, ako sú keksy alebo sušienky, budú dávať namiesto rastlinných tukov maslo. Taktiež kauzy okolo palmových olejov (debaty o tom, či je škodlivý, a aj etický problém v súvislosti s úbytkom dažďových pralesov pre palmové plantáže a pod., pozn. red.) spôsobili, že ľudia sa vracajú k tradičným tukom, a tým je maslo. Kedysi boli trendom nízkotučné mlieka, ale ľudia prišli na to, že tuk v produktoch nie je až taký škodlivý a navyše je nosičom chuti, takže je chutnejší. Preto ľudia začínajú konzumovať tučnejšie produkty.

Návrat od margarínov k maslu však nie je nový trend.

Nie je, ale postupne tento trend graduje. Dokonca som počul informácie, že v Spojených štátoch zvažujú niektoré spoločnosti dávať na obaly aj varovanie, že rastlinné tuky spôsobujú niektoré ochorenia. V dôsledku toho všetkého sú intervenčné zásoby (núdzové zásoby strategických surovín v EÚ) na nule, rovnako aj skladové zásoby všetkých výrobcov.

Niektorí odborníci tučné mliečne produkty neodporúčajú. Vy ste predajca a logicky môžete uprednostňovať názor o tom, že tuk je zdravší. Z čoho presne vychádzate?

Ja osobne zastávam názor – všetko s mierou. Mliečny tuk je jeden z mála tukov, na ktoré sa viažu pre organizmus veľmi prospešné vitamíny radu A, D, E, K, a jeho rozložením si organizmus vyrába kyselinu linolovú a omega-3 mastné kyseliny, ktoré si telo nevie produkovať samo. Samozrejme, sú medzi nami aj ľudia, ktorí majú intoleranciu na laktózu, tak tí môžu siahnuť aj po produktoch, ktoré sú bezlaktózové. Tento segment na trhu rastie a mliekarenské spoločnosti sa snažia túto sortimentnú kategóriu stále rozširovať.

Databáza Slovstat nášho štatistického úradu vykazuje, že maslo zdraželo výrazne rýchlejšie nielen oproti mlieku, ale aj jogurtom.

To je opäť o tom, ako zareaguje trh a koľko percent tuku konkrétny jogurt obsahuje. Ak by bolo tých jogurtov nedostatok, tak by cena išla hore oveľa rapídnejšie. Ja si skôr myslím, že toto nás ešte len čaká pri smotanách – na šľahanie či na varenie. Smotana je produkt, ktorý je výrazne náročný na tuky, smotana na šľahanie má 30 percent. Keď si zoberiete, niektorý jogurt je smotanový, ale má 10 percent tuku.

Stalo sa ešte niečo netradičné, čo vysvetľuje pohyby cien mlieka a mliečnych výrobkov?

K tomu, čo sme spomínali, sa pridali výkyvy počasia, v dôsledku čoho kravské mlieko neobsahovalo požadované hodnoty. Prirodzená tučnosť surového kravského mlieka spadla a tuk je hlavný vstup do masla. Kým tu bude panika okolo cien a s tým súvisiace predzásobenie v kontexte s Vianocami, jeho cena nebude klesať. Ak si všimnete, keď niektorý reťazec spustí akciu na maslo, je okamžite vypredané. To má za následok, že maslo mizne z pultov. Treba dodať, že na Slovensku je situácia ešte o trochu horšia, pretože sme boli vždy odkázaní na dodávky masla aj zo zahraničia.

Dovoz tvoril vždy vysoké percento.

Áno, ale keďže sa v aktuálnej situácii každý snaží uchovať maslo v krajine pôvodu, tak sú obmedzované dodávky masla zo zahraničia. Väčšina výrobcov má veľké problémy suplovať nedostatok zo zahraničia, ktorý nastal.

České portály píšu, že na Slovensku rástli ceny výraznejšie než v Česku alebo v Poľsku. To pre tie dovozy?

Ťažko povedať. Podľa mojich informácií sú tie ceny približne rovnaké. Pri porovnaniach treba brať do úvahy, že nie je kocka masla ako kocka masla. V Poľsku sa prevažne predáva kocka, ktorá má 200 gramov, u nás 125 alebo 250 gramov. Potom môže dôjsť k dezinformácii pri porovnávaní.

Prečo je bryndza miestami lacnejšia ako maslo?

Bryndza nie je strategická komodita, a hlavne nie je komoditou, s ktorou sa obchoduje v rámci celého sveta, zatiaľ čo maslo je univerzálny produkt. Pri masle sa nerozprávame o slovenskom probléme, pretože mizne z pultov na celom svete.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Richard Sulík: Máme v programe rovnú daň a budeme sa zasadzovať za to, aby sme sa opäť k nej vrátili

Predseda SaS si myslí, že tento a budúci rok Slovensko určite nebude mať vyrovnaný rozpočet a minister financií Kamenický s tým nemôže nič urobiť.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Richardom Sulíkom:

 • Zavedenie výdavkových limitov nie je dogma
 • Súhlasí so zvýšením platov vo verejnej správe, ale žiada personálny audit
 • Rovná daň je stále priorita SaS, na jej sadzbu nemá Sulík vyhranený názor
 • Minimálnu mzdu by nerušil a zaviedol by pravidlo, že bude mať výšku 50 percent priemernej
 • Súhlasí aj s myšlienkou minimálneho dôchodku, len by ho konštruoval inak, ako navrhuje SNS
 • Miesto obedov zadarmo by Sulík dal daňové bonusy rodičom
 • Miesto vlakov zadarmo by SaS navrhla veľké zľavy a rovnaké pravidlá pre autobusy
 • Čítajte celý rozhovor s Richardom Sulíkom.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Zaradenie ďalších potravín do nižšej sadzby DPH by malo mať dosah na rozpočet asi 65 miliónov eur, povedal predseda parlamentu Andrej Danko. Priznal, že by mal byť výpadok v rozpočte nižší, podľa dohody mohol byť až 90 miliónov eur. Zoznam potravín, ktorých sa bude nižšia DPH týkať, podľa Danka ešte nie je uzavretý.

Zdieľať

OĽaNO a SaS podporia stratifikáciu nemocníc, ale len v prípade, že ministerstvo zdravotníctva definuje maximálne čakacie lehoty na liečbu ochorení a operácií.

Poslanci Marek Krajčí a Eduard Heger (obaja OĽaNO) v stredu na pôde Národnej rady uviedli, že im to ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru) už prisľúbila. Rovnakú podmienku mala aj SaS.

Podpredseda zdravotníckeho parlamentného výboru Krajčí zdôraznil, že reforma je nevyhnutná, má k nej však výhrady. „V návrhu zákona chýba okrem definovanej geografickej dostupnosti aj časový nárok pacienta na jeho liečbu. Vnímali sme, že reforme nemocníc chýba, takpovediac, jedna noha. Pacientom by sa mohlo stať, že by im hrozili zvýšené čakacie lehoty na operácie.“

Dodal, že s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou (nominantka Smeru) sa na doplnení čakacích lehôt zhodli. „Dohodli sme sa, že v spolupráci s ministerstvom vypracujeme pozmeňovací návrh, ktorým pacientom definujeme ich zákonný návrh na maximálne čakacie lehoty, ktoré určia odborníci na jednotlivé medicínske odbory,“ dodal Krajčí s tým, že tento návrh predloží v druhom čítaní zákona v parlamente.

Ak tento termín nebude podľa neho vedieť zdravotná poisťovňa splniť, bude musieť pacientovi uhradiť liečbu či operáciu buď u nezmluvného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, alebo v inom členskom štáte Európskej únie.

Opoziční poslanci zároveň vyzvali poslancov Smeru, aby návrh „vlastnej ministerky podporili“.

„Po stretnutí s ministerkou zdravotníctva konštatujem, že strana SaS podporí reformu slovenských nemocníc, ak sa dostane na rokovanie Národnej rady,“ povedala členka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Cigániková (SaS). Ako však dodala, má pochybnosti, či sa návrh do parlamentu dostane. Doplnila, že pozmeňovací návrh predloží OĽaNO. Stratifikovať podľa jej slov treba aj ambulantný sektor.

Ministerka zdravotníctva priebežne rokuje o stratifikácii so zástupcami všetkých parlamentných strán, vrátane zástupcov nezaradených poslancov. Ministerstvo zdravotníctva sa k záverom vyjadrí následne po skončení rokovaní. (tasr)

Zdieľať

Rodičovský príspevok od budúceho roka vzrastie. Na vyššiu dávku majú nárok tí rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali. Im sa rodičovský príspevok zvýši na 370 eur. Ostatným rodičom, ktorí pracovali len krátkodobo alebo dočasne a nepoberali materské, stúpne na 270 eur. (tasr)

Zdieľať

Zamestnanci budú môcť požiadať zamestnávateľa o príspevok na športovú činnosť dieťaťa. Výška príspevku má byť limitovaná na 55 % oprávnených výdavkov zamestnanca, najviac však v sume 275 eur za rok.

Návrh na doplnenie Zákonníka práce z dielne SNS schválili poslanci.

Za oprávnené výdavky sa budú považovať výlučne výdavky na športovanie dieťaťa zamestnanca v športovej organizácii zapísanej v registri právnických osôb v športe.

Podľa novely môže byť príspevok poskytnutý zamestnancovi, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov.

Zamestnancovi, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas, by sa mala najvyššia suma príspevku na športovú činnosť dieťaťa za kalendárny rok znížiť v pomere zodpovedajúcom kratšiemu pracovnému času. Príspevok by podľa poslancov mal byť poskytnutý aj zamestnancom pri výkone práce vo verejnom záujme.

„Motiváciou zamestnávateľa na poskytnutie tohto príspevku zamestnancovi je jeho oslobodenie od platenia daní a odvodov zamestnancom aj zamestnávateľom,“ uvádzajú predkladatelia. Tento nástroj tak má byť finančne efektívnejším spôsobom odmeny ako priama finančná odmena, ktorá podlieha plateniu daní a odvodov.

Počíta sa s tým, že príspevok má patriť v plnej výške medzi daňové náklady zamestnávateľa.

Príspevok sa má vzťahovať na dieťa zamestnanca, ktoré dovŕšilo najviac 18 rokov v kalendárnom roku, za ktorý zamestnanec žiada o príspevok a je osobou s príslušnosťou k športovej organizácii najmenej počas šiestich mesiacov. (tasr)

Foto - TASR
Foto – TASR
Zdieľať

Od budúceho roka klesne daň z príjmu malých firiem z 21 % na 15 %. Týka sa to všetkých podnikateľských subjektov, ktoré majú obrat do 100-tisíc eur. Parlament schválil novelu zákona o dani z príjmov, za návrh hlasovalo 131 zo 143 prítomných poslancov.

Cieľom novely zákona je zavedenie zníženia sadzby dane z príjmov právnických osôb, ktoré je v súlade s programovým vyhlásením vlády.

Nižšia daň sa má podľa jedného z predkladateľov, poslanca SNS Radovana Baláža, týkať obratu do 100 000 eur preto, aby bol systém transparentný.

Daň z príjmu právnických osôb sa zníži z 21 % na 15 % s účinnosťou od 1. januára 2020. „Takéto zníženie sadzby dane je umožnené výrazne efektívnejším výberom daní a zrýchľovaním rastu slovenskej ekonomiky. Zároveň zníženie sadzby dane umožní nielen stimulovanie prílevu nových investícií, rovnako je možné očakávať aj generovanie domáceho inovačného potenciálu,“ zdôvodnili národniari.

Parlament súčasne schválil pozmeňujúci návrh poslanca SNS Radovana Baláža. Reaguje na zmenu sadzby dane z príjmov právnickej osoby, ktorej výška za dané zdaňovacie obdobie závisí od výšky dosiahnutých príjmov. Preto počas zdaňovacieho obdobia, na ktoré sú platené preddavky, ešte nebude známa sadzba dane.

„Preto sa navrhuje zmeniť výpočet poslednej známej daňovej povinnosti na účely platenia preddavkov do lehoty na podanie daňového priznania a po lehote na podanie daňového priznania,“ skonštatoval Baláž.

Zo zmeneného spôsobu výpočtu tak vyplýva, že pri platení preddavkov na zdaňovacie obdobie začínajúce najskôr 1. januára 2020 sa použije sadzba dane vo výške 21 %. (tasr)

Zdieľať

Medziročná miera inflácie v eurozóne zostala v auguste 2019 na júlovej úrovni 1 % a klesla z 2,1 % v rovnakom mesiaci minulého roka. Ukázali to spresnené údaje Eurostatu, ktoré sa zhodujú s rýchlym odhadom. (tasr)

Zdieľať

Nový minimálny vymeriavací základ v roku 2020 bude 506,50 eura. Výška poistného pre povinne poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu bude mesačne 167,89 eura.

Nový maximálny vymeriavací základ na rok 2020 bude 7091 eur. Poistné vypočítané z tohto vymeriavacieho základu pre povinne poistenú SZČO bude 2350,66 eura.

Podľa hovorcu poisťovne Petra Višvádera nový minimálny aj maximálny vymeriavací základ sa vzťahuje na obdobie od januára 2020. Sociálna poisťovňa tieto zmeny oznámi živnostníkom a ostatným SZČO listom alebo do e-schránky, ak ju majú aktivovanú.

SZČO, ktorých sa to týka, dostanú oznámenia v januári 2020 a poistné v novej výške prvý raz zaplatia vo februári 2020.

Vypočítané poistné je úhradou za predošlý mesiac a zahŕňa platbu na všetky fondy sociálneho poistenia. (tasr)

Zdieľať

Rozpočtová rada dôchodkovému automatu: Odpočívaj v pokoji

Najvýznamnejšie opatrenie na zlepšenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií po dvoch rokoch fungovania definitívne zaniká, hodnotí na svojom facebookovom profile Rada pre rozpočtovú zodpovednosť novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá pred dvomi rokmi zaviedla tzv. automat na dôchodkový vek. 

Rozpočtová rada pripomína, že parlament schválil novelu, ktorou sa do zákona o sociálnom poistení mali zaviesť ústavné stropy dôchodkového veku. Poslanci však upravili oveľa viac:

 • úplne sa ruší previazanie dôchodkového veku na vývoj strednej dĺžky života, zaniká tak možnosť jeho poklesu v prípade skrátenia dĺžky života
 • dôchodkové veky jednotlivých ročníkov budú pevne stanovené zákonom podľa počtu detí, po prechodnej dobe dosiahnu úroveň stropov
 • mení sa aj „základný“ mužský dôchodkový vek ročníkov 1960-1965
 • z predošlého vyplýva, že de facto zaniká zmysel stropu dôchodkového veku
 • novelou sa zvýši počet dôchodcov, ktorí budú poberať dlhší čas nižší dôchodok

Druhé najvýznamnejšie opatrenie podľa RRZ, valorizácia dôchodkov podľa dôchodcovskej inflácie, sa v prechodnom období do roku 2021 tiež neuplatňuje v pôvodnom nastavení a nebolo uplatnené ani jeden rok. Rozpočtová rada svoj status nazvala: RIP AUTOMAT DÔCHODKOVÉHO VEKU (*2017 – †2018)