Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Výkupy pozemkov pod diaľnice v Bratislave, Prešove a Košiciach koalícia utají aj po Žitňanskej novele

Sľuby o tom, že občania uvidia detaily biznisu, na ktorom zarobil aj Bugár, sa zrejme nenaplnia. Utajený môže zostať navyše aj výkup pôdy pod diaľnice pri Prešove a Košiciach.

Ak sa už nič nezmení, zostane najväčší realitný biznis, aký kedy slovenský štát robil, navždy utajený. Detaily nákupu pôdy za približne 400 miliónov eur pod bratislavský obchvat nebude musieť Národná diaľničná zverejniť v centrálnom registri zmlúv ani po novele infozákona, na ktorú čakal minister dopravy Árpád Érsek.

„Po zmene zákona zverejním všetky zmluvy, ani deň nebudú stáť u mňa,“ sľúbil Érsek v rozhovore pre Denník N.

Novela je už na stole. Píše sa v nej, že diaľničiari budú musieť výkupné zmluvy povinne zverejňovať. Dnes majú výnimku, podobne ako zmluvy SIS či strategické zmluvy ministerstva obrany.

Zmena zákona bude však platiť len do budúcnosti – pre zmluvy, ktoré diaľničiari podpíšu po 1. septembri 2018. Vtedy má novela ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej začať platiť. Teraz je na verejnom pripomienkovaní, odtiaľ pôjde do vlády a potom do Národnej rady.

„Právna úprava spravidla platí do budúcnosti,“ vysvetlila Žitňanská.

Právnik radí, ako na retroaktivitu

Dokumentácia k obchvatu by bola čítavá: Žitňanskej stranícky šéf Béla Bugár sám poslal novinárom zmluvu o výkupe Národnej diaľničnej, cez ktorú zarobil pol milióna eur. Pôdu od príbuzného v roku 2005 za 25-tisíc eur, predával ju Národnej diaľničnej za 528-tisíc eur. Teraz sa na nej začína stavať PPP autostráda.

Podobne zarobili exnominanti Slovenského pozemkového fondu, medzi nimi Bugárov sused, aj partia predvídavých podnikateľov z kauzy s pôdou pod Jaguar, medzi nimi aj poradca europoslankyne za Smer Moniky Beňovej.

Analytik a právnik Transparency International Matej Šimalčík si myslí, že Žitňanská by si mohla s retroaktivitou poradiť. Spätná platnosť legislatívy je podľa jeho slov problém vtedy, ak by spôsobila, že všetky zmluvy o výkupe pôdy by povinným zverejnením prestali platiť. To je podľa Šimalčíka tento prípad.

„Dalo by sa to vyriešiť prechodným ustanovením, ktoré by stanovilo povinným osobám povinnosť zmluvy spätne zverejniť v nejakom prechodnom období, prípadne zverejniť o nich aspoň metadáta (napríklad vo forme tabuľky o predávajúcich, cenách a predmete zmluvy, pozn. red.), a to za predpokladu, že by toto spätné zverejňovanie nemalo vplyv na ich účinnosť a platnosť. V takomto prípade by nešlo pravú o retroaktivitu, lebo povinnosť zmluvy zverejniť by nemala vplyv na už nadobudnuté práva. Išlo by v podstate len o nepravú retroaktivitu, ktorá je prípustná,“ povedal Šimalčík.

Zmluvy majú byť verejné už dnes

Politická vôľa ukázať detaily realitného biznisu bola doteraz nulová. Šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič sa niekoľkokrát pokúsil v Národnej rade zaviazať uznesením ministra Érseka, aby zmluvy ukázal. Neúspešne. Spomedzi koaličných poslancov hlasoval za iba Igor Janckulík z Bugárovho klubu. Bugár sám zvykol hlasovať za, pri poslednom pokuse Obyčajných ľudí hlasoval proti.

Zverejňovanie bude riešiť ešte súd, Transparency na ňom zažalovalo ministerstvo dopravy.

Žitňanská opakuje, že podľa jej názoru by aj dnes mala NDS-ka na požiadanie zmluvy sprístupniť.

„Opakujem, že aj podľa dnešného právneho stavu je NDS povinná sprístupňovať zmluvy aj v tomto režime,“ povedala ministerka.

Zverejniť majú už teraz, ale nerobia to

Národná diaľničná doteraz po infožiadostiach Denníka N ani Transparency International zmluvy nezverejnila. Na web neprehľadne zavesila zmluvy, v ktorých nie sú mená predávajúcich ani informácie o pozemkoch. Kompetentní tajnosti doteraz zdôvodňujú ochranou osobných údajov.

Argument s osobnými údajmi by vôbec nebol na debatu, keby boli zmluvy NDS-ky v kategórii povinne zverejňovaných.

„Sprístupňovanie informácií na žiadosť a povinné zverejňovanie sú dva odlišné právne režimy. V prípade povinne zverejňovaných zmlúv už dnes platí explicitná výnimka, že pri zverejňovaní sa neanonymizujú osobné údaje účastníka zmluvy, ani označenie nehnuteľnosti,“ vysvetľuje Šimalčík.

Analytik a právnik Transparency však upozorňuje, že napriek tomu nemá NDS-ka právny dôvod na utajovanie detailov ani dnes.

„Keďže tieto údaje už boli zverejnené v katastri, tak ide o už zverejnené údaje, ktoré podľa zákona o ochrane osobných údajov môžu byť ďalej spracúvané, teda aj poskytnuté pri vybavovaní infožiadosti, aj bez súhlasu osoby,“ vysvetľuje Šimalčík.

Tajný zostane aj biznis v Prešove a Košiciach

Inak povedané, ak sa nezmení politická vôľa ukazovať zmluvy alebo Žitňanskej novela, zostane najväčší biznis tajomstvom.

Minister dopravy Árpád Érsek v stredu povedal, že uvažuje aj nad možnosťou, že požiada ministerstvo spravodlivosti, prokuratúru alebo súd o ich názor, či by porušil zákon, ak zmluvy predsa len zverejní.

„Pokiaľ niekto mi potvrdí, že neporuším zákon, tak v tom prípade (zmluvy) vydám,“ povedal Érsek a zopakoval, že on so zverejnením týchto dokumentov súhlasí, musí však dať pozor na to, aby neporušil legislatívu o ochrane osobných údajov.

Taký veľký biznis ako pri Bratislave sa už opakovať nebude. Štát vykupuje ornú pôdu pod diaľnicu za ceny stavebných parciel, tie sú logicky najdrahšie v hlavnom meste.

O vysoké sumy tak pôjde pri pôde pri Košiciach a Prešove. Všetky kľúčové diaľničné stavby v druhom a treťom najväčšom meste v krajine plánuje Národná diaľničná spustiť do súťaže najneskôr v druhej polovici budúceho roka. Kým štát začne stavať, mal by mať pôdu na svojich listoch vlastníctva.

Pôjde o dve etapy severného obchvatu Prešova (zmluvu na juhozápadný obchvat už podpísali) a spodný obchvat Košíc. Sú tri z deviatich najväčších priorít ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd):

 

Dnes na DennikE.sk

Ján Budaj: Matovičove komunikačné chyby neškodia štátu a aj prezidentka polarizuje

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Predsedovia koaličných strán podľa Jána Budaja súhlasili so zákazom spaľovania zahraničného jadrového odpadu na Slovensku „Najradšej by som to ukončil ústavným zákonom,“ dodáva s tým, že môže byť pripravený do niekoľkých týždňov.

Chcem hypotéku: Dostanem v banke 90 % hypotéku? Môžu mi ponúknuť na ten istý byt či dom výrazne inú hypotéku?

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Banky stále poskytujú 90-percentné hypotéky, no nezíska ich každý a môžu si účtovať prirážky, hovoria odborníci pre Denník E. Šesť expertov odpovedá aj na otázku, ako rozdielne môžu banky posudzovať rovnakú nehnuteľnosť.

Minúta po minúte

Prímestské autobusy v Košickom kraji budú od pondelka jazdiť v obmedzenom režime. Zmeny sa dotknú spolu 833 spojov na 130 linkách.

Prímestské autobusy tak už nebudú premávať v doterajšom prázdninovom režime, ale podľa upraveného cestovného poriadku, informoval Úrad Košického samosprávneho kraja (KSK). Zmeny v cestovných poriadkoch sú zverejňované na stránkach dopravcov a na www.cp.sk.

Dopravný výkon sa zníži zo súčasného rozsahu približne 460 000 kilometrov týždenne o zhruba 62 000 kilometrov. Zmeny boli spracované na základe aktuálneho počtu prepravených osôb v jednotlivých autobusových spojoch. Obmedzené budú nevyužívané a veľmi málo využívané spoje.

Na výraznom znížení počtu cestujúcich sa prejavili sprísnené opatrenia na obmedzenie mobility obyvateľov, ktoré vzhľadom na pandemickú situáciu prijal ústredný krízový štáb. Kraj ako objednávateľ v spolupráci so zmluvnými dopravcami eurobus a Arriva Michalovce preto upravuje rozsah dopravných služieb.

„V maximálnej možnej miere sa snažíme zabezpečovať dopravnú obslužnosť aj v časoch pandémie a lockdownu, keď mobilitu obyvateľov obmedzujú hygienicko-epidemiologické opatrenia. Treba však povedať, že počet cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave v Košickom kraji vlani klesol o 40 percent, čo pre dopravcov znamená výpadok v tržbách takmer 4,2 milióna eur. Situáciu priebežne vyhodnocujeme a prispôsobujeme aktuálnemu počtu prepravených obyvateľov,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Kraj nevylučuje ďalšie menšie úpravy rozsahu dopravných služieb tak, aby bola prioritne zabezpečená doprava pre zamestnancov kritickej infraštruktúry, najmä zdravotníkov. Autobusy dopravcov eurobus a Arriva Michalovce pritom premávajú nielen na území Košického, ale i Prešovského kraja.

V Michalovciach od pondelka otvoria pre cestujúcich novú autobusovú stanicu. Autobusy tak už nebudú premávať z nástupíšť mestskej hromadnej dopravy, ale budú presmerované na nástupištia nového terminálu. (tasr)

Finančným riaditeľom Dopravného podniku Bratislava by sa mal stať Andrej Zigmund. Na online výberovom konaní uspel spomedzi štyroch uchádzačov.

Informovala o tom hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. „Na základe všetkých zhromaždených materiálov, vystúpení uchádzačov, hodnotenia a následného hlasovania komisia odporúča primátorovi na pozíciu chief financial officer (CFO) DPB, za člena predstavenstva zodpovedného za finančnú oblasť Dopravného podniku Bratislava, Andreja Zigmunda,“ skonštatovala Rajčanová. (tasr)

Spolupracovníci vlády či ministrov nebudú môcť brať dotácie, ako sa to stalo v prípade premiérovho poradcu Kalinského; zmení sa preto zákon. Ľudia z vedenia OĽaNO sa na tom dohodli dnes, povedal minister obrany Jaroslav Naď. (markíza)

Ďalšie obchody by sa mohli otvoriť od 8. februára, ak prejdeme na covid automat a počet pozitívnych testov bude menej ako 5000, zopakoval Marek Krajčí. Tvrdí, že ďalšie uvoľňovanie je možné, ak by sme sa dostali do kontinuálneho pretestovávania, najmä obyvateľov, ktorí sa budú viac pohybovať a prichádzať do kontaktu s ďalšími ľuďmi. (ta3)

V trnavskej automobilke Stellantis Slovakia absolvovalo testovanie do soboty večera 2604 zamestnancov závodu a dodávateľských firiem v jeho areáli. Pozitívnych bolo 22 ľudí, miera pozitivity počas dvoch dní testovania dosiahla 0,84 %.

Reklamné stavby by sa mohli povoľovať len na dobu určitú, najviac na tri roky. Obce by mohli po novom iniciovať odstránenie nelegálnych reklamných stavieb, ktoré nie sú na jej pozemkoch, ale sú v území obce. Vyplýva to z návrhu novely stavebného zákona, ktorý do parlamentu predložili poslanci zo Za ľudí a SaS.

Zvýšiť by sa mohli aj pokuty za nedodržiavanie zákona. Poslanci tak chcú dosiahnuť znižovanie vizuálneho smogu.

V súčasnosti sa môžu reklamné stavby povoľovať aj na dobu neurčitú. Povolenie na dobu určitú podľa poslancov zabezpečí, že mestá a obce budú môcť periodicky prehodnocovať umiestňovanie reklamných stavieb na ich územiach.

„V prípade, že zdôvodnia, že ich množstvo je neúnosné, môžu na túto skutočnosť poukázať pri predlžovaní doby trvania reklamnej stavby,“ skonštatovali v dôvodovej správe návrhu.

Ak vlastník nepožiada o predĺženie trvania reklamnej stavby alebo sa stavebný úrad rozhodne ju nepredĺžiť, po novom by ju musel vlastník odstrániť do 30 dní. Ak by tak neurobil, mal by zaplatiť pokutu 1350 eur. Poslanci tiež navrhujú sprísniť pokuty za stavbu bez ohlásenia. Zo súčasných 150 až 450 eur by sa mohla zvýšiť na 450 až 1350 eur.

Podľa súčasnej legislatívy môžu iniciovať odstránenie nelegálnej reklamnej stavby len vlastníci alebo prenajímalitelia pozemkov, na ktorých tieto stavby stoja. Po novom by mohla iniciovať odstránenie aj obec, na ktorej území sa stavby nachádzajú.

V prípade nahlásenia nelegálnej reklamnej stavby, čiže postavenej bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním alebo bez ohlásenia by stavebný úrad mal získať povinnosť do 30 dní vydať súhlas s odstránením stavby.

Vlastník pozemku či obec by tak mohla odstrániť reklamnú stavbu na náklady vlastníka stavby. Povolenia pre reklamné stavby vydané na dobu neurčitú by sa mohli po novom obmedziť na tri roky, trvali by teda len do 30. apríla 2024. Nová legislatíva by v prípade schválenia mohla byť účinná od 1. mája tohto roka. (tasr)

V Česku otvorili stovky reštaurácií a barov na protest proti opatreniam. Podniky sú súčasťou iniciatívy Chcípl PES (protiepidemický systém ČR). Podľa organizátorov nie je cieľom protestu na pandémii zarábať, ale prežiť. Tiež chcú založiť politické hnutie Otvoríme Česko.

Účasť na akcii ohlásili reštaurácie z Prahy, Teplíc, Ústí nad Labem, Brna, Kladna či okresu Jihlava, pričom sa k protestu pripojili stovky podnikov. Hromadné akcie, pri ktorých by sa zišli tisíce ľudí ako 10. januára na pražskom Staromestskom námestí, však iniciatíva nechystá.

Hovorca pražského magistrátu Vít Hofman povedal, že otvoreným reštauráciám a podnikom hrozí za porušenie pravidiel pokuta do výšky 20 000 českých korún (765 eur).

Iniciatíva Chcípl PES odmieta podmienku, v súlade s ktorou musia žiadatelia o dotáciu z programu vlády s názvom „Covid Gastro – Uzavreté prevádzky“ uviesť, že nikdy neporušili vládne nariadenie.

Zástupcovia iniciatívy oznámili, že chcú založiť politické hnutie Otevřeme Česko – Chcípl PES. Reštaurácie by sa podľa nich mali stať politickými bunkami a zostať tak otvorené, keďže podľa iniciatívy majú politické rokovania v rámci epidemiologických reštrikcií výnimku. (tasr, novinky)

V trnavskej automobilke Stellantis Slovakia absolvovalo do piatka večera testovanie na covid-19 2177 zamestnancov závodu a dodávateľských firiem. Pozitívnych testov bolo 17, miera pozitivity počas dvoch dní testovania dosiahla 0,78 %.

Testovanie v priestoroch automobilky pokračuje aj v sobotu a v nasledujúcich dňoch. V prípade potreby potrvá do utorka 26. januára.

Nová spoločnosť Stellantis vznikla spojením skupiny Fiat Chrysler Automobiles FCA a skupiny Groupe PSA, ktorej súčasťou je aj trnavská automobilka.

Koaličná rada odsúhlasila vznik agentúry Slovakia Travel, vzniknúť by mohla do 1. apríla 2021. Podmienkou na vznik agentúry na podporu a propagáciu cestovného ruchu je ešte súhlas rezortu financií.

Potvrdil to hovorca ministerstva dopravy a výstavby Ivan Rudolf. „Môžeme potvrdiť, že koaličná rada odsúhlasila vznik agentúry na podporu a propagáciu cestovného ruchu Slovakia Travel, jej vznik je však v zmysle zákona podmienený súhlasom Ministerstva financií (MF) SR. Tento finálny akt ešte nenastal a je nutnou podmienkou vzniku spoločnosti,“ priblížil Rudolf.

Od agentúry si rezort dopravy sľubuje oživenie cestovného ruchu po pandémii ochorenia covid-19, konkurencieschopnosť na zdrojových trhoch, ktorými sú pre SR susedné krajiny, ale aj zvýšenie podielu na HDP národného hospodárstva, podporu regiónov a odstraňovanie regionálnych disparít či podporu rozvoja turistickej infraštruktúry.

Projekt a návrh na vznik organizácie počíta so zriadením samostatnej príspevkovej organizácie podľa vzoru väčšiny funkčných organizácií tohto typu na porovnateľných trhoch, napríklad v Českej republike.

Jej pôsobnosť bude priamo naviazaná na už existujúce regionálne štruktúry, ktorými sú OOCR a KOCR (oblastné a krajské organizácie cestovného ruchu).

Cieľom je pracovať s exaktnými analytickými dátami z regiónov, analyzovať ich a prinášať konkrétne riešenia na skvalitnenie cestovného ruchu na Slovensku, a to aj s prínosmi pre národné hospodárstvo.

„Sme jediná krajina, ktorá má regionálne štruktúry, ale nemáme nad nimi strešnú organizáciu. Založením Slovakia Travel vytvoríme uzatvorený celok,“ podotkol prednedávnom hovorca ministerstva dopravy.

Podľa ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina) je dôležité, aby agentúra vznikla práve v tomto roku, keď sa očakáva oživenie. „Keď nevznikne Slovakia Travel a nepomôžeme cestovnému ruchu v roku 2021, tak už nemusíme pomáhať vôbec,“ upozornil pred časom na sociálnej sieti. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať