Denník N

Kaliňák pochopil problém, štát sám vypína elektronický podpis

Súdy, kataster, obchodný register, živnostenský register alebo ministerstvá nebudú akceptovať dokumenty, ktoré budú podpísané elektronickým občianskym. 

Štát pozastaví všetky elektronické služby, na ktoré je potrebný zaručený elektronický podpis. Dôvodom je bezpečnostná chyba, ktorú majú čipy v elektronických občianskych a na ktorú už pred pár mesiacmi upozornili ministerstvo vnútra odborníci z Masarykovej univerzity v Brne.

Ministerstvo ešte minulý týždeň tvrdilo, že ak si občan dôsledne stráži bezpečnostný osobný kód (BOK), nemá dôvod panikáriť. Minister vnútra Robert Kaliňák IT komunitu, ktorej sa nezdalo, že štát situáciu zľahčuje, vyzval, nech teda skúsi hacknúť jeho občiansky preukaz.

Nakoniec ministerstvo časť elektronických služieb predsa len vypne. „Ministerstvo vnútra doposiaľ všetky vydané zaručené elektronické podpisy necháva v platnosti, to znamená nerušíme ich, ale deaktivujeme všetky služby, na ktoré je zaručený elektronický podpis v rámci e-governmentu potrebný,“ povedala dnes štátna tajomníčka ministerstva vnútra Denisa Saková.

Ministerstvo zároveň prestane vydávať nové certifikáty zaručeného elektronického podpisu.

Ktoré služby sa vypnú

Po novom súdy a úrady odmietnu všetky podania, ktoré prídu cez elektronickú podateľňu a budú podpísané elektronickým občianskym. Ide napríklad o obchodný register, takže založiť firmu online nebude možné, alebo o prevod nehnuteľnosti pri jej kúpe alebo predaji. Kto chce predať nehnuteľnosť, musí ísť na kataster osobne.

Podľa štátnej tajomníčky Sakovej sa to týka zhruba 30 percent elektronických služieb. Elektronické služby, na ktoré stačí zadať bezpečnostný osobný kód, budú platiť aj naďalej. Takže napríklad úrady budú zasielať dokumenty do e-schránok aj naďalej.

Elektronickým občianskym však nebude možné podpisovať ani daňové priznanie. Saková tvrdí, že podpis na občianskom preukaze sa tu využíva minimálne, až 95 percent podaní cez portál finančnej správy nie je podpísaných občianskym preukazom.

Kto má komerčný certifikát, daňové priznanie môže elektronicky podpisovať naďalej. Takýto podpis stojí do sto eur.

Prečo štát pozastavil služby

Saková tvrdí, že oproti minulému týždňu sa zmenilo to, že certifikačná autorita NBÚ zrušila platnosť bezpečnostného certifikátu. S vypnutím elektronických služieb súhlasil aj úrad podpredsedu vlády Petra Pellegriniho, ktorý zastrešuje informatizáciu.

Ministerstvo však zároveň čelilo kritike zo strany IT komunity, že dostatočne nekoná.

Saková zopakovala, že v najbližších týždňoch certifikáty na občianskych upgradnú na vyššiu bezpečnostnú úroveň a že chyby nemeckého dodávateľa, firmy Infineon, spôsobili vážny problém aj v Rakúsku a Estónsku.

„Budeme žiadať finančné a sankčné kompenzácie,“ povedala Saková.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie