Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Kmotrík už nakupuje televízory na štadión, z bytov pri ňom zatiaľ predal asi štvrtinu

Premiér Robert Fico s majiteľom Slovanu Ivanom Kmotríkom. Foto N – Vladimír Šimíček
Premiér Robert Fico s majiteľom Slovanu Ivanom Kmotríkom. Foto N – Vladimír Šimíček

Manažéri podnikateľa Ivana Kmotríka organizujú posledné nákupy pre štátom dotovaný Národný futbalový štadión (NFŠ).

„Vybavenie stavby – audio-, videotechnika, kabeláž a káblové rozvody,“ vymenúva Kmotríkova firma NFŠ vo verejnom vestníku, čo potrebuje. Zatiaľ je to predbežný oznam, ostrá súťaž má prísť ešte tento mesiac.

O málo peňazí pritom pri výbave nepôjde. „To je to najdrahšie na tom. Len IT sieť stojí nejakých 7-8 miliónov, security systém stojí 5-6 miliónov,“ komentoval Kmotrík začiatkom októbra budúcu výbavu štadióna.

Na kontrolu stavby vtedy prišiel aj premiér Robert Fico (Smer).

Ako keď staviate rodinný dom

Investícia do výbavy vyjde celkovo na 25 až 27 miliónov eur.

Hrubá stavba, ktorú má na starosti firma Strabag, bude stáť približne 50 miliónov eur, vravel podnikateľ.

„Tak ako hrubá stavba na dome, (…) postavíte dom za 120- až 130-tisíc eur, ale kým tam nahádžete všetko kúrenie, linky a záclony, (…) tak to je ďalších 100-tisíc,“ priblížil Kmotrík náklady na výbavu.

Foto N – Vladimír Šimíček

Celý štadión tak má stáť 75 miliónov eur, štát naň schválil dotáciu 27,2 milióna eur. Plánuje ho však kúpiť celý, má naň predkupné právo.

Ak toto právo využije, Kmotríkov Slovan bude na štadióne v podnájme.

Stavbu doteraz tendrovali Kmotríkovi manažéri, dizajn si objednal Kmotrík u svojho známeho – architekta Karola Kállaya. Mimo štátneho tendra sa chystá teraz aj nákup výbavy.

Výbavu môžu na rozdiel od stavebných prác montovať aj v zime. Celý štadión by mohol byť podľa Kmotríka hotový v júli, auguste, či v septembri 2018. Premiér Fico to odhadol na tento rok a jeho úrad spomenul ako možnosť aj rok 2019.

Hotel neplánuje, pri štadióne chce byty

Štát upokojuje, že peniaze pôjdu iba na štadión, komerčné aktivity okolo štadióna si má zaplatiť súkromník. Kmotrík v rámci objektu stavia bytovku.

Koľko bytov zatiaľ predal? „To rieši naše developerské oddelenie, myslím si, že predali niečo na úrovni 25 percent, plus-mínus,“ povedal majiteľ Slovana.

Pri vedľajšej hokejovej aréne si postavil hotel Juraj Široký, neskôr do projektu vstúpili ďalší investori.

Kmotrík sa mu v hotelierstve konkurovať nechystá. „Zatiaľ nerátame so žiadnym hotelom, pokúsime sa tam niekde dať pár izieb, aby sme mali pre našich futbalistov, keď prídu, aby mali kde prenocovať prvých pár týždňov, pokiaľ nemajú rodiny, ale o žiadnom hoteli zatiaľ nerozmýšľam,“ povedal Kmotrík. 

Maketa štadióna od ministerstva školstva: vľavo budú kancelárske priestory, vpravo bytovka. 

Byty sa budú predávať dobre

Ján Palenčár z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska si myslí, že investície do bytov v hlavnom meste sa dnes investorovi vracajú rýchlejšie než tie do hotela.

„Je o ne veľký záujem, vieme, čím je spôsobený – dobrou ekonomickou situáciou, tým, že máme dobré úverové podmienky. Z tohto pohľadu je určite rýchlejšia návratnosť pri výstavbe bytov ako v prípade výstavby a prevádzkovania hotela,“ povedal Pálenčár.

Bežne sa v lokalite Tehelného poľa staršie 2-izbové byty predávajú po 2000 eur na štvorcový meter, za novostavby zvyknú developeri pýtať o 15 až 20 percent viac.

V Kmotríkovom objekte sa napríklad 2-izbový byt s rozlohou 58 štvorcových metrov predáva za 140-tisíc eur. K tomu patrí ešte terasa s výmerou 18 štvorcových metrov, takže celkovo ide o takmer 77 štvorcových metrov.

Štadión predaju bytov nepomôže pre zvýšený pohyb či hluk z koncertov. Komerčná časť bude mať opačný efekt. „V rámci areálu sa budú využívať prevádzky, služby posilňovne, kaviarne,“ naznačil Pálenčár.

Na to sa spolieha aj majiteľ Slovana a teraz aj približne 300 bytov. „To je jedno, či to je banka, pošta, McDonald’s, dôležité je, aby to nejakým spôsobom žilo,“ dodal Kmotrík.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Čo robiť, aby sme nedopadli ako Taliani +

  • Rozpočet má problém a parlament schvaľuje nižšiu DPH
  • Pellegrini podnikateľom vysvetľoval, že on nemôže za parlament
  • Odkladá sa veľká investícia do ciest 1. triedy
  • Slovenské firmy zatiaľ platia načas, no časy veľkých náborov sa skončili
Zdieľať

Maroš Šefčovič vyhlásil, že Rusko a Ukrajina ukázali dobrú vôľu do ďalších rokovaní, ktoré by mohli viesť k uzavretiu novej zmluvy o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu. Podpredseda eurokomisie pre energetickú úniu to uviedol po ďalšom kole rokovaní so zástupcami oboch krajín. (čtk)

Zdieľať

Líder strany Za ľudí Andrej Kiska obvinil vládu zo zlyhania v súvislosti s prepúšťaním v košických oceliarňach U. S. Steel. Premiér Peter Pellegrini mu odkázal, že ako prezident mohol pomôcť riešiť situáciu vo fabrike, a vyčítal mu, že počas cesty do USA navštívil centrálu Facebooku namiesto U. S. Steelu.

Čo navrhuje Kiska: Podľa Kisku musí vláda v súvislosti s prepúšťaním v U. S. Steele, ako i v ďalších podnikoch na Slovensku, prijať konkrétne aj legislatívne opatrenia.

„Po prvé, už dnes je potrebné pripraviť legislatívny rámec na prácu v skrátenom pracovnom čase – ‚kurzarbeit‘, ako je to v Nemecku a iných krajinách, aby podniky nemuseli prepúšťať ľudí, ale mohli ich nechať pracovať, a aby štát vykryl prípadné finančné straty,“ uviedol bývalý prezident. V prípade straty práce vzniká podľa neho pre ľudí obrovský problém.

Zároveň je podľa neho potrebné pripraviť prepusteným ľuďom reálnu rekvalifikáciu. Uviedol, že podľa portálu ponúkajúceho voľné miesta bolo v Košiciach tento rok 12-tisíc voľných pracovných miest. Neobsadené miesta zahŕňajú oblasť informačnej techniky, programátorov do výroby či montérov.

„My potrebujeme automaticky, keď človek príde o miesto, pripraviť preňho skutočnú rekvalifikáciu. Nie administratívnu budovu, kde ľudia budú sedieť a niekto im bude hovoriť, ako sa majú motivovať v živote, ale skutočnú fabriku na reálne preškoľovanie podľa požiadaviek praxe,“ konštatoval.

V čom vidí zlyhanie: Kiska uviedol, že v košickom U. S. Steel už prišlo o prácu tento rok 1400 ľudí, pričom plánované zníženie stavu zamestnancov do roku 2021 je o 2500.

„Kríza postihuje nielen U. S. Steel, ale valí sa na celú našu krajinu, no tu už prepukla naplno,“ povedal.

Vládu obvinil, že zlyháva. Konštatoval, že sú aj objektívne dôvody problémov, ako je prepad ceny ocele, americko-čínska obchodná vojna i celkové znižovanie objednávok.

„Na druhej strane treba povedať, že vláda dala tomuto podniku opakovane finančnú podporu. Ak mu dala podporu, tak má právo klásť aj nepríjemné otázky: čo sa stalo, že sa vyviezla viac ako miliarda eur zisku zo Slovenska preč, prečo sa neinvestovalo strategicky do rozvoja fabriky, a prečo fabrika nie je pripravená na takéto obdobie?“ vyhlásil.

Premiérova odpoveď: Pellegrini reagoval, že Kiska mohol vo funkcii prezidenta priložiť ruku k spoločnému dielu a prispieť konkrétnymi činmi k riešeniu situácie v továrni.

„To by však počas svojej návštevy USA musel navštíviť centrálu tejto spoločnosti v Pittsburghu alebo nastoliť tento problém na stretnutiach na najvyššej úrovni, ktoré sa nikdy neuskutočnili. Pán Kiska totiž pred týmito štátnickými povinnosťami uprednostnil návštevu Facebooku a iné osobné priority, ktorým podriadil aj program cesty v USA,“ vyhlásil premiér. (tasr)

Zdieľať

Premiér Pellegrini sa stretol s predstaviteľmi zamestnávateľských zväzov, debatovali o spomalení ekonomického rastu. „Už zajtra zverejní ministerstvo hospodárstva akčný plán na podporu slovenskej ekonomiky a slovenského priemyslu,“ rečnil Pellegrini.

Za jeden z najvážnejších problémov označili na stretnutí slabú predvídateľnosť podnikateľského prostredia.

„Slovenský legislatívny proces je koncipovaný tak, že nielen vláda, ale aj parlament má svoju legislatívnu právomoc a rokovací poriadok umožňuje prijať zásadné zmeny v zásadných zákonoch tejto krajiny v priebehu dvoch mesiacov,“ povedal Pellegrini.

Aktuálne sa debatuje napríklad aj o minimálnej mzde.

„Veľkou témou bola síce minimálna mzda, ale ani jeden z predstaviteľov slovenských zamestnávateľov nemal problém s minimálnou mzdou ako takou,“ povedal Pellegrini, podľa ktorého je problém skôr v desiatkach iných zákonov, ktoré sú s minimálnou mzdou previazané.

Zdieľať

Ceny ropy dnes obnovili rast. Obchodníci vyhodnocujú riziká, ktoré prináša výpadok dodávok zo Saudskej Arábie po víkendovom útoku dronmi na jej ropnú infraštruktúru. Brent pridával pred 17:00 1,5 percenta na 64,14 dolára. (reuters)

Zdieľať

Tender na opravy za 200 miliónov bol nefér, rozhodol ÚVO. Cesty zostanú deravé

Sľubované opravy ciest za 200 miliónov za tejto vlády nebudú, lebo štátni cestári vyberali stavbárov cez diskriminačnú súťaž, ktorú musia zrušiť, informoval Trend.

Širší kontext: 

  • Stav ciest prvej triedy sa dlhodobo zhoršuje, čo prispieva k nehodám.
  • V roku 2004 bola v nevyhovujúcom alebo havarijnom stave pätina ciest, v roku 2011 vyše polovica.
  • Po roku 2012 sa to trochu zlepšilo vďaka eurofondom, ale cesty sú stále v horšom stave než napríklad v roku 2005.
  • Je to preto, lebo štát v posledných rokoch preferoval nákladnú výstavbu diaľnic a cesty prvej triedy zanedbával.
  • Pritom investície do opráv ciest prvej triedy môžu byť efektívnejšie, čo zvykne odporúčať aj Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií.

Čo sa stalo:

Minister dopravy Árpád Érsek zabezpečil na opravy ciest peniaze zo štátneho rozpočtu. Súťaž vyhlásila Slovenská správa ciest v máji.

Hodnota zákazky 200 miliónov eur bez DPH je na slovenské pomery prelomová. Veľkoplošné opravy ciest sa v minulosti financovali len z eurofondov, aj to v menších objemoch.

Počas štyroch rokov po podpise zmluvy štát plánoval opraviť každoročne 130 kilometrov ciest prvej triedy vo všetkých ôsmich krajoch.

Ministerstvo a Slovenská správa ciest sa chceli pri výbere stavebných firiem vyhnúť nekonečným výberovým konaniam, ktoré stále niekto napáda a brzdí.

Preto plánovali vybrať v jednom veľkom tendri tri firmy a s nimi podpísať rámcové zmluvy na štyri roky.

Potom by im zadávali čiastkové zákazky na konkrétne cestné úseky, o ktoré mali tri firmy medzi sebou súťažiť v elektronickej aukcii.

Argumenty proti:

Takéto podmienky nevyhovovali menším stavebným firmám. Jeden z nich namietal na Úrade pre verejné obstarávanie, že pravidlá súťaže vytvárajú riziko „ťažkého kartelu“ a neodôvodnene diskriminujú väčšinu súťažiteľov.

Nespokojná firma podľa rozhodnutia úradu namietala, že súťaž „fakticky umožňuje splnenie podmienok výlučne rádovo pár hospodárskym subjektom s vysokou ekonomickou silou a vylučuje z hospodárskej súťaže malé a stredné podniky, čo je v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní“.

Rozhodnutie o zrušení súťaže je už právoplatné. „Podľa navrhovateľa rozdelenie zákazky na menšie časti by, naopak, vylúčilo diskrimináciu a viedlo k súťaži viacerých súťažiteľov a vo finále by pre kontrolovaného prinieslo výhodnejšiu cenu,“ uvádza sa v rozhodnutí.

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR
Zdieľať

Tržbu v systéme eKasa aktuálne eviduje vyše 124 000 pokladníc z celkového počtu približne 220 000 evidovaných v systéme eKasa. Najviac nepripojených pokladníc je v sektore maloobchodu, tvrdí finančná správa.

Zo štatistík finančnej správy vyplýva, že 28,58 % z nepripojených pokladníc je v sektore maloobchod (potraviny, nápoje, textil, domáce potreby), nasleduje veľkoobchod s 12,89 % a ubytovacie a stravovacie zariadenia s 12 %.

Finančná správa upozorňuje podnikateľov, ktorí evidujú tržby v pokladnici a ešte neprešli na systéme eKasa, aby to urobili čo najskôr. Čas majú len do konca roka.

Počet pokladníc zapojených do systému eKasa stúpa. Aktuálne je v systéme eKasa evidovaných 218 154 pokladníc, z toho 124 204 už aj v systéme eKasa eviduje tržbu, teda vydáva pokladničné doklady.