Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Z Dunajskej Lužnej do Auparku za 28 minút aj v špičke, vlaky v Bratislave podľa Sygicu zrýchlia dopravu

Vlaky by mohli odľahčiť dopravu v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič
Vlaky by mohli odľahčiť dopravu v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič

Obyvatelia z Dunajskej Lužnej by podľa výpočtov IT firmy dokázali na ceste mestskými vlakmi na existujúcich tratiach ušetriť v priemere štvrťhodinu oproti doprave autom.

Obyvatelia Dunajskej Lužnej bývajú iba kúsok od Bratislavy, no na to, aby stihli ráno prísť včas do práce v hlavnom meste, si musia privstať aj o hodinu. Do kolóny sa dostanú prakticky hneď po odbočení z vedľajšej cesty na hlavnú a ani ďalej sa cesta veľmi neuvoľní.

Cesta domov do Lužnej je v poobednej špičke rovnaká. Takmer všetci, ktorí cestujú týmto smerom z Bratislavy, sa zlievajú do chaotickej masy áut pod Prístavným mostom. Kolóna sa hýbe krokom, prichádzajú ďalšie autá, ktoré sa už nemajú kam zmestiť a dvojprúdovku rozšíria o ďalšie dva pruhy po krajniciach.

Dunajská Lužná je typický bratislavský satelit, ktorý sa nafúkol nad možnosti obce a okolitej infraštruktúry. Tisíce migrujúcich ľudí v autách tak každý deň nutne znehybnia dopravu v okolí.

Obyvatelia nemajú veľmi na výber, prímestské autobusy stoja v kolónach spolu s autami a znamenajú ďalšie zdržania na zastávkach a prestupy, vlaková stanica je od centra obce ďaleko, vlaky sú preplnené a rovnako znamená ďalšie prestupy v Bratislave.

Sieť mestských vlakov podľa Sygicu.

Mestské vlaky ušetria cestujúcim čas

Slovenská IT firma Sygic chce na príklade kolabujúcej dopravy v Dunajskej Lužnej ukázať, ako by cestujúci vo verejnej doprave mohol výrazne ušetriť čas v porovnaní s jazdou v aute. Pre analýzu využíva simulačný model, ktorý porovnáva reálne časy dojazdu autom a MHD s využitím veľmi presných dát o dopravných zdržaniach.

Riešením je podľa Sygicu vytvorenie siete mestských a prímestských vlakov, ktoré by boli výhodnejšou alternatívou k autu. Sygic na ich modeli so sieťou mestských a prímestských vlakových tratí vypočítal, že pri ceste z Lužnej do šiestich najväčších biznis centier by cestujúci v priemere ušetril približne štvrť hodinu.

So železničnou stanicou Filiálka, o ktorej často hovoria aj župní kandidáti, Sygic pri výpočtoch nerátal. „Zvažovali sme, či tú tému otvoriť, ale povedali sme si, že použijeme koľajovú dopravu, ktorá už existuje a vyžadovala by si minimálne náklady,“ vraví Radim Cmar zo Sygicu.

Jedna z kľúčových tratí je Kvetoslavov-Dunajská Lužná-Hlavná stanica, kde už RegioJet ohlásil vstup do integrovanej dopravy a vytvorenie dvoch nových zastávok priamo v mestskej časti Ružinov. Druhá trasa vedie zo Senca cez Hlavnú stanicu až do Devínskej Novej Vsi.

Zo severu z Pezinka by mala ísť cez Nové Mesto linka až po Rusovce, menší záber by mala štvrtá trasa, ktorá by obslúžila Hlavnú stanicu, Astronomickú a Euroveu.

Do šiestich najväčších biznis centier by sa podľa Sygicu dostali cestujúci z Lužnej výrazne rýchlejšie vlakmi.

Vlaky by mali v rannej špičke výhodu

Sygic meral čas dochádzania do šiestich veľkých biznis centier, kde je v špičke najväčšia mobilita. „Tento systém chce pokryť reálnu mobilitu a tá je v rannej špičke definovaná biznis centrami,“ hovorí Cmar.

Už zapojenie RegioJetu podľa prepočtov Sygicu zrýchli prepravu z Lužnej oproti autu, no maximálne do desať minút. Pri sprevádzkovaní štyroch navrhovaných koľajových trás by bola úspora času dva- až trikrát väčšia.

Napríklad cesta z Lužnej na Nivy trvá autom v rannej špičke asi 45 minút, autobusovou dopravou ešte dlhšie. Pri ceste RegioJetom a MHD by trasa trvala o 5 minút kratšie.

Najvýraznejší rozdiel by sa prejavil až po sprevádzkovaní lokálnych vlakov, ktoré by spolu s MHD rovnakú vzdialenosť zvládli o 16 minút rýchlejšie.

V porovnaní s autom by sa mestskými vlakmi a MHD dostali najrýchlejšie obyvatelia Lužnej, ktorí pracujú v biznis centre na Patrónke. Pri ideálnej premávke tento 24-kilometrový úsek zvládne auto za 28 minút, v špičke trvá cesta dvakrát toľko. Sygic tvrdí, že mestskými vlakmi by na Patrónku prišli cestujúci už za 34 minút.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Je to iba prvé riešenie

Sygic na podobné výpočty využíva superpočítač v Ostrave s výkonom asi 50-tisíc notebookov. V modeli rátali s najideálnejším prípadom, keď by počas špičky jazdili vlaky s veľmi hustými, asi minútovými intervalmi. Ak by boli napríklad desaťminutové, cesta by sa mohla natiahnuť o ďalších päť minút, no podľa Sygicu sa grafikony dajú zosúladiť tak, aby bolo zdržanie čo najmenšie.

„Nevieme ešte povedať, že toto je najlepšie riešenie, ale to, čo sa ponúkalo, sme nahodili a vidíme, že už teraz je to veľké zlepšenie,“ hovorí Cmar.

Problém podľa Cmara je, že síce týmto modelom zrýchlia dopravu pre asi 40-tisíc obyvateľov na Žitnom ostrove, no tí sa ešte musia k vlakovej stanici nejako dostať.

„Autobusy by mali pôsobiť ako privádzače ku koľajovej doprave. Potom treba riešiť záchytné parkoviská, ktoré by v Lužnej museli mať niekoľko tisíc miest,“ hovorí Cmar.

Sygic hovorí, že vie na dátach overiť akúkoľvek alternatívu, ktorú mesto naplánuje ešte skôr, ako na projekt minie peniaze. IT firma tvrdí, že dokáže vypočítať možnosti, ako zrýchliť cestovanie pre každého obyvateľa, a v budúcnosti by chceli mestám pomáhať s navrhovaním najoptimálnejšej infraštruktúry, s novými linkami alebo zmenami grafikonov.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Mesto aj železnice niečo podobné plánovali

Mestské vlaky a Filiálka sú dlhodobá agenda primátora Iva Nesrovnala. Mesto už v roku 2015 hovorilo o siedmich nových zastávkach, ktoré by mohli cestujúci využívať na existujúcich tratiach, ktoré by slúžili ako nový druh MHD.

Železnice začali pripravovať projekty pre každú novú zastávku, no doteraz sa rozšírenie siete prestupových bodov nikam neposunulo. Nové zastávky boli naplánované jednoducho, išlo by najmä o čiastočne zastrešené peróny s bezbariérovým prístupom či cyklostojanmi.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) tento rok v apríli robila pokusné jazdy na nevyužívaných tratiach, jedna z nich bola aj od Nového Mesta cez Prístavný most až do Petržalky, kam osobné vlaky už niekoľko rokov nejazdia.

Zatiaľ však stále nie je jasné, ako sa železnice k mestským vlakom postavia. Pre ich budúcnosť bude kľúčová štúdia dopravného uzla Bratislava. Pôvodne mala byť hotová tento rok, no termín sa posunul až na máj budúceho roka.

Železnice tvrdia, že o projekte Sygicu nevedia, no rady sa s ním zoznámia a preštudujú ho ako každý iný podnet cestujúcich. Sprevádzkovanie vlakov na štyroch trasách je podľa železníc v obmedzenej miere možné.

„Každoročne to navrhujeme ministerstvu dopravy, ktoré si u nás tieto výkony objednáva. Treba však objektívne povedať, že takáto verejná doprava je vždy spolufinancovaná z peňazí zo štátneho rozpočtu, ktorý má svoje limity a obmedzenia,“ vraví hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Aby mestské vlaky mohli fungovať, musela by sa podľa neho rozšíriť kapacita železničnej siete. To by umožnilo zvýšiť počet vlakov, ktoré traťou prejdú za určitý čas.

Treba tiež vybudovať nové zastávky a prestupné terminály. Úpravu infraštruktúry by museli podľa Kováča zastrešiť Železnice Slovenskej republiky a posilnenie liniek zasa závisí od objednávateľov, teda ministerstva dopravy alebo župy.

„Sme presvedčení, že takýto krok by prispel k dostupnosti železničnej dopravy pre cestujúcich a taktiež zatraktívnil Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji,“ hovorí Kováč.

Mesto tvrdí, že ani ono o návrhu od Sygicu zatiaľ nevie, no koľajová doprava je podľa primátora kľúčové riešenie pre stabilné zlepšenie dopravy. „Preto hlavné mesto rekonštruuje električkové radiály, buduje nové trate a modernizuje MHD. Na druhej strane tlačí na vládu a príslušné štátne inštitúcie, aby rovnako posilňovali a rozvíjali koľajovú dopravu v Bratislave,“ vraví Marek Papajčík z tlačového oddelenia magistrátu.

Dnes na DennikE.sk

  • Parlament: Schôdzu o sociálnych novelách z dielne Smeru a SNS opäť prerušili do štvrtka 9.00 h
  • Vláda: VW dostane na závod v Martine daňovú úľavu vyše 5 miliónov eur
  • Podcast z diskusie: Ako pomôcť slovenskej ekonomike
  • Firmy: Boeing má nový problém, v palivových nádržiach niekoľkých nových lietadiel 737 MAX našiel zbytky cudzích predmetov
  • Firmy: Airbus prepustí takmer 2400 ľudí v európskej zbrojárskej a kozmickej divízii
Zdieľať

Štadióny v okolí Slovenska sa stavajú takmer o polovicu lacnejšie ako Kmotríkov

Robert Fico s majiteľom Slovana Ivanom Kmotríkom v októbri 2017. Foto N – Vladimír Šimíček
Robert Fico s majiteľom Slovana Ivanom Kmotríkom v októbri 2017. Foto N – Vladimír Šimíček

Kmotríkov štadión je výrazne predražený aj podľa štúdie, ktorú si od KPMG objednal štát. Analytici odporučili štátu, aby za štadión s kapacitou 22-tisíc divákov zaplatil najviac 70 miliónov eur. Aktuálne štát sľubuje Kmotríkovi zaplatiť takmer sto miliónov.

Minúta po minúte

Zdieľať

Airbus plánuje vo svojej zbrojárskej a kozmickej divízii zrušiť 2400 pracovných miest. Európsky výrobca leteckej techniky tak reaguje okrem iného na odklady zbrojných kontraktov. Divízia v súčasnosti zamestnáva 34-tisíc ľudí.

Firma dodala, že divízia už o plánovanom znížení počtu zamestnancov začala rokovať s európskou podnikovou radou.

Divízia vznikla pri reštrukturalizácii podniku v roku 2014 a na celkových tržbách firmy sa podieľa zhruba pätinou.

Plán predpokladá, že do konca budúceho roka bude zrušených 829 pracovných miest v Nemecku, 630 miest v Španielsku, 404 miest vo Francúzsku, 357 miest v Británii a 142 miest v ďalších krajinách.

Airbus zápasí s problémami okolo vojenského dopravného lietadla A400M. Nemecká armáda na jeseň odmietla prevziať dva tieto stroje pre opakujúce sa technické nedostatky. (čtk)

Airbus A400M. Foto - TASR/AP
Airbus A400M. Foto – TASR/AP
Zdieľať

Týždeň v európskej ekonomike: Európe uteká vlak dátovej ekonomiky

Týždeň v európskej ekonomike:

  • Európska únia je dátový trpaslík, Komisia to chce zmeniť vytvorením jednotného dátového priestoru a investíciami.
  • Vo štvrtok budú lídri EÚ hovoriť o spoločnom rozpočte, dohodu asi ešte nenájdu.
  • Rast cien nehnuteľností neohrozuje finančnú stabilitu eurozóny, Slovensko si však má dať pozor.
Zdieľať

Približne dve tretiny centrálnych bánk a regulačných úradov z 33 oslovených vo svete považujú klimatickú zmenu za „významnú hrozbu“ pre finančnú stabilitu. Vyplýva to zo zverejnenej správy poradenskej spoločnosti Mazars a think tanku OMFIF.

Len niečo vyše polovice centrálnych bánk uvádza, že monitoruje klimatické riziká.

Pokiaľ ide o prevzatie zodpovednosti, 12 % uvádza, že hoci klimatické zmeny považuje za významné riziko, konkrétne kroky by mali prichádzať z iných inštitúcií, napríklad vládnych orgánov.

Do prieskumu sa zapojilo 33 centrálnych bánk zo šiestich regiónov predstavujúcich 77 % celosvetového HDP. Prieskum uskutočnil OMFIF od augusta do decembra 2019.

Centrálne banky a regulačné orgány čoraz viac zahŕňajú klimatické riziká do svojich aktivít. Do budúcnosti sa očakáva, že najčastejšími opatreniami budú:

1. Vyhodnotenie klimatického rizika ako súčasť finančného rizika v záťažových testoch.

2. Podpora alebo zabezpečenie finančných informácií súvisiacich s klímou.

3. Nastavenie noriem kritérií udržateľnosti pre zelené financovanie/pôžičky zo strany regulovaných bánk.

Hoci iniciatívy na „korekciu trhových odchýlok“, ktoré zahŕňajú nápravu trhových chýb na finančných trhoch, naberajú na sile, centrálne banky sú opatrné pri používaní intervenčných prudenciálnych a menových nástrojov na „formovanie trhu“ na klimatické účely.

Takmer všetci respondenti ako hlavné problémy zdôraznili nedostatok vhodných analytických nástrojov, metodík a údajov. Dostupnosť a kvalita údajov sú významnými obavami až pre 84 % respondentov.

Za kľúčovú výzvu považujú aj fragmentáciu klimatických rámcov, pričom 31 % respondentov má obavy o porovnateľnosť a konzistentnosť rámcov pre dohľad.

Začlenenie klimatických aspektov do záťažových testov je stále v ranom štádiu a len málo (15 %) respondentov ich aktuálne začleňuje do pravidelných záťažových testov finančných inštitúcií. No toto číslo bude zrejme narastať, pretože takmer štyri pätiny (79 %) uviedli, že to plánujú v budúcnosti zmeniť.

Zdieľať

Volkswagen dostane na rozšírenie prevádzky v Martine 5 miliónov eur ako úľavu na dani. Plán schválila vláda. Firma chce rozšíriť kapacitu existujúcej prevádzkarne na výrobu diferenciálov na podporu výroby nových modelov elektromobilov.

Volkswagen tento mesiac oznámil, že na rozšírenie produkcie v závode v Martine, kde zamestnáva vo výrobe komponentov na prevodovky a podvozky vyše 800 ľudí, vynaloží zhruba 35 miliónov eur.

Vládou schválené stimuly pre Volkswagen Slovakia, ktorá sa zaraďuje k najziskovejším firmám na Slovensku, sa týkajú úľav na dani z príjmu.

Automobilka podľa ministerstva hospodárstva presunie do továrne v Martine do novej výroby 162 súčasných pracovníkov a vytvorí ďalších 18 nových pracovných miest. Miera nezamestnanosti v regióne sa pohybuje pod celoštátnym priemerom.

Vo svojej ďalšej továrni v Bratislave Volkswagen vyrába športovo-úžitkové vozidlá (SUV) a taktiež malé mestské autá vrátane elektrického vozidla Škoda Citigo iV. Ešte tento rok začne montovať SUV model Karoq.

Automobilový priemysel je jedným z hlavných ťahúňov ekonomiky Slovenska, ktoré je v prepočte na obyvateľa najväčším výrobcom áut na svete. (tasr, čtk)

Zdieľať

Únia autodopravcov Slovenska hrozí blokádami ciest, ak parlament schváli zrušenie diaľničných známok. Zároveň naďalej trvá na svojich požiadavkách a na zverejnení všetkých dodatkov zmluvy s firmou SkyToll.

Uviedol to v stredu Stanislav Skala z únie.

„V prípade zrušenia diaľničných známok parlamentom UNAS ihneď vyzve svojich členov na blokovanie ciest a diaľnic na miestach, v ktorých sa aktuálne nachádzajú,“ zdôraznil Skala. (tasr)

Zdieľať

Banskobystrický kraj pripravuje trestné oznámenie na SAD Zvolen pre januárové pozastavenie dopravy a podozrenie z vyhrážania sa a zneužívania monopolného postavenia. Župan Ján Lunter vyzýva spoločnosť, aby začala rokovať.

SAD Zvolen sa podľa neho vyhýba stretnutiu s vedením kraja a pokračuje v neštandardných praktikách a poslal list s ultimátom.

„Dopravca v ňom žiada uvoľnenie finančných prostriedkov z notárskej úschovy vo výške takmer 1,6 milióna eur, napriek tomu, že na ich vyplatenie v tejto chvíli neexistuje žiadny právny dôvod. V liste z 13. februára nás žiada, aby sme peniaze uvoľnili do siedmich dní, čo citujem, ‚vytvorí vhodnejší predpoklad pre nekonfliktnú spoluprácu‘. Také formulácie opäť silno evokujú situáciu z konca januára a obávam sa, že ide znovu o akýsi druh nátlaku, ak nie vydierania,“ vysvetlil šéf kraja. Ultimátum vyprší vo štvrtok.

Ide o peniaze, ktoré SAD Zvolen žiada doplatiť za rok 2018. Tie však podľa kraja majú byť dopravcovi uvoľnené z notárskej úschovy až po predložení právoplatného rozsudku, ktorý potvrdzuje jeho nárok na uvedenú sumu. Zatiaľ však právoplatný rozsudok nie je.

Ako poznamenal podpredseda župy Ondrej Lunter, na to, aby predišli ďalšiemu svojvoľnému pozastaveniu prímestskej dopravy, aktivovali všetky existujúce zákonné nástroje.

„Do právoplatnosti rozsudku o platnosti dodatku je účinné neodkladné opatrenie súdu, ktoré dopravcovi prikazuje jazdiť. Rovnako je tu nariadenie kraja ako dopravného správneho orgánu, ktoré dopravcovi prikazuje vykonávať dopravu vo verejnom záujme v súlade s platnými licenciami a schválenými cestovnými poriadkami,“ zdôraznil.

Neskrýva však obavy z toho, ako situácia dopadne, keďže reakcia SAD Zvolen je nevyspytateľná.

Zároveň dodal, že sankcie, ktoré hrozia druhej strane za porušenie neodkladného opatrenia súdu, sa pohybujú vo výške okolo 30.000 eur, čo je pre spoločnosť, ktorá má zhruba 20-miliónový ročný obrat nič.

Ondrej Lunter tiež informoval, že kraj pripravuje trestné oznámenie v súvislosti s januárovým pozastavením dopravy a podozrením z vyhrážania a zneužívania monopolného postavenia SAD-kou Zvolen. Podľa neho by súd mal vyslať jasný signál do budúcnosti aj pre iných prepravcov, čo možné je a čo nie. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať