Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dankov človek Machala žiada priamy vplyv na eurofondy, ministerka sa svojej kompetencie odmietla vzdať

Ministerka Martina Lubyová a jej vysoký úradník Lukáš Machala. Foto – Denník N, TASR
Ministerka Martina Lubyová a jej vysoký úradník Lukáš Machala. Foto – Denník N, TASR

Ministerka školstva odmietla podpísať návrh, aby bývalý poradca šéfa SNS riadil eurofondy, pre ktoré museli vymeniť ministra.

Je tomu mesiac, odkedy vláda schválila, že generálnym tajomníkom služobného úradu na ministerstve školstva sa stane Lukáš Machala – poradca predsedu SNS Andreja Danka a šíriteľ konšpiračných teórií. Ministerka Martina Lubyová, ktorú SNS nominovala, Machalu obhajovala, že v jeho funkcii má na starosti len personálne otázky a administratívu.

Teraz to však vyzerá tak, že SNS naplánovala pre Machalu kompetencií omnoho viac. Ministerstvo momentálne mení organizačnú štruktúru a po novom sa teda rozhoduje, za čo budú zodpovedať jednotliví členovia najvyššieho vedenia. Nové rozdelenie úloh sa má týkať aj ministerky Lubyovej a najvyššie postaveného úradníka Machalu.

Machala chce eurofondy, Lubyová mu ich nechce dať

Jeden z návrhov, ktorý k zmene organizácie prišiel ministerke na stôl, je to, aby eurofondy a rozpočet mal na starosti práve Machala. Denníku N tento návrh potvrdili dva od seba nezávislé zdroje priamo z ministerstva školstva. Návrh mal pripraviť priamo Machala. Sekcia financovania a rozpočtu a sekcia štrukturálnych fondov EÚ dnes patria priamo pod ministerku Lubyovú. Podľa informácií Denníka N ministerka chce, aby to tak aj zostalo.

Musela by teda Machalov návrh odmietnuť.

Ministerstvo školstva v oficiálnej odpovedi priamo neodpovedalo, či takýto návrh ministerka dostala. Nepotvrdili to, ale ani nevyvrátili. „Tvorí sa nová organizačná štruktúra, ktorá súvisí s optimalizáciou nastavení funkčných procesov na ministerstve školstva,“ napísal Lubyovej tlačový odbor.

Na otázky, kto navrhol zmenu, podľa ktorej by eurofondy a rozpočet mali prejsť pod Machalu, ministerstvo napísalo, že „k ďalším konkrétnym otázkam sa budeme vedieť vyjadriť až po ukončení procesu tvorby a nastavenia novej organizačnej štruktúry“.

Na otázky o tom, prečo chce riadiť eurofondy a financie ministerstva, neodpovedal ani Machala. Na telefonát aj SMS odpovedal, že sa máme obrátiť na tlačové oddelenie.

Obhajovala ho nízkymi kompetenciami

Keď sa Machala stal vysokým úradníkom na ministerstve, Lubyová to obhajovala tým, že má na starosti len personalistiku a administratívu. Na post ho dosadila podľa nej SNS. „Myslím, že na tieto posty sa bežne používa takáto prax,“ povedala ministerka pred mesiacom po rokovaní vlády, ktorá rozhodla o Machalovej funkcii.

V rozhovore pre Aktuality.sk povedala, že dostala návrh spolupracovať s Machalom a akceptovala ho, ale Danko sa s ňou o tom rozprával. „To nie je, že som si vybrala alebo priniesla kamarátku zo strednej školy,“ povedala Lubyová. Otázka však podľa nej nestála tak, že keď zamestná Machalu, nechá ju SNS robiť reformy. „Takýto obchod som neuzatvorila,“ povedala v Aktualitách.

Po rokovaní vlády pred mesiacom povedala, že si nemyslí, že ju Danko chce cez Machalu ovládať. Machala v minulosti šíril klamlivé správy, napríklad že ilumináti pripravujú 3. svetovú vojnu a jediný, kto môže zachrániť svet, je Vladimir Putin. Ministerka pred mesiacom povedala, že si nemyslí, že by ilumináti chceli ovládnuť svet.

Hovorila, že Machala nie je jej poradca, ale bude mať na starosti administratívu. „Ak by to bol poradca, tak by som to riešila,“ povedala. O tom, že šíril klamlivé správy, nevedela. Nemá to podľa nej súvis s tým, aké má kompetencie.

Ak by ho neprijala na základe osobných názorov, ktoré prezentuje na facebooku, „zabŕdala“ by do diskriminácie. „Keď vás prijímajú do zamestnania a niekto vám niečo nájde na facebooku a povie, že kvôli tomuto vás nevezmem, môže vás úspešne žalovať,“ povedala Lubyová pre Aktuality.sk.

Danko v rádiu Expres označil svojho poradcu za kompetentného a vzdelaného človeka. „To, že niekto niečo lajkne na facebooku, ak by som podľa toho mal hodnotiť niektorých opozičných lídrov, tak by nemohli byť ani v parlamente,“ komentoval predseda SNS Machalovo správanie na sociálnej sieti.

Mení ľudí

Zmena štruktúry nie je jediná, ktorú ministerka od svojho nástupu urobila. Vymenila aj niekoľko dôležitých ľudí. Jedným z nich bol Vladimír Kováčik. Ten bol pravou rukou dnes už bývalého ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS). Plavčan musel odísť práve pre kauzu prerozdeľovania eurofondov.

Špecialista na eurofondy Kováčik viedol Plavčanovu kanceláriu, verejnosti bol neznámy, v kuloároch sa však o ňom hovorilo ako o človeku, ktorý ministerstvo z pozadia riadi.

Ministerstvo tvrdí, že Kováčik skončil na vlastnú žiadosť dohodou.

Na školstve skončil aj šéf eurofondov Juraj Gmiterko. Ten má podľa ministerstva tiež odísť dohodou na vlastnú žiadosť a výpovedná lehota mu plynie do konca roka.

Gmiterko viedol sekciu štrukturálnych fondov na ministerstve aj v čase, keď prepukol škandál s prerozdeľovaním 600 miliónov na vedu a výskum. Prerozdelenie týchto peňazí kontroluje komisia ministerstva. Tá podľa tlačového odboru stále nemá výsledky, lebo kontrola nie je ukončená.

Ministerstvo jednu výzvu za 300 miliónov eur na dlhodobý a strategický výskum zrušilo, druhá pre podniky je stále platná. Európska komisia nám pozastavila čerpanie týchto peňazí a preto, že nestihneme peniaze vyčerpať, nám prepadne vyše 30 miliónov eur.

Dnes na DennikE.sk

  • Výberové konanie: Finančná správa bude mať do septembra nového šéfa
  • Ropa: OPEC+ sa dohodol na nižšej ťažbe do konca júla
  • Program obnovy:  Nemecko bude počas predsedníctva v EÚ tlačiť na dodržiavanie práva EÚ
  • Automobilový priemysel: Trump opäť Európe hrozí clami
  • Energie pre firmy: Vláda sa bude zaoberať vysokými cenami, sľúbil premiér Matovič počas návštevy trnavskej automobilky
  • Správa o stave republiky: prezidentka Čaputová v parlamente aj o chorej ekonomike
  • Štatistika: Slovenská ekonomika klesla v 1. štvrťroku medziročne o 3,7 %, menej než odhad z mája
  • Dotácie: Vláda schválila pomoc štátu s nájmami, parlament ho prerokuje v skrátenom konaní

Minúta po minúte

Zdieľať

Richard Sulík hovorí aj o možnosti zmraziť minimálnu mzdu. „Prezentoval som aj iný návrh – aby sme mali minimálnu mzdu podľa okresov,“ povedal v TA3. Očakáva totiž, že priemerná mzda môže vplyvom prepúšťania ľudí s nižšími príjmami rásť.

Zdieľať

Boris Kollár tvrdí, že sa rokuje o všetkých sociálnych opatreniach, ktoré má Sme rodina v programe. Nájomné byty, prenájom auta od štátu, zrušenie doplatkov za lieky pre niektoré skupiny či autobusy pre školákov sú podľa ministra Krajniaka v prvom balíčku pomoci, ktorý bude súvisieť s krízou po epidémii.

„Možno to ešte pôjde v skrátenom legislatívnom konaní, aby sme stihli zareagovať na to, že ľudia majú výpadok príjmov,“ dodal Krajniak s tým, že kľúčové body programu sú ďalej než pred dvoma mesiacmi. „Robí sa na nich. Nie je to tak, že sú len napísané v programovom vyhlásení vlády. Sme v predprípravnej fáze, musíme to prepočítať a dať všetko dokopy.“

Krajniak diskutuje s ministrom financií Hegerom o tom, „ako sociálne opatrenia urobiť a nie ako ich vyškrtnúť“.

Na margo nájomných bytov podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý uviedol, že momentálne sa rieši aj niekoľko problematických oblastí, ktoré bránia masívnejšej výstavbe. Jednou je reforma stavebného práva, ktorá zamedzuje vydávaniu stavebného povolenia v určitých počtoch. Druhou je finančný model, ktorý má v budúcnosti zdynamizovať systém výstavby nájomných bytov vo veľkých počtoch, vysvetlil Holý. (tasr)

Zdieľať

Richard Sulík je naďalej proti zákazu nedeľného predaja. „Neexistujú žiadne relevantné ekonomické argumenty,“ povedal v TA3. Podľa jeho slov ide skôr o ideologickú debatu.

Zdieľať

Minister práce Krajniak tvrdí, že nezamestnanosť za máj bude nižšia ako v apríli, presné čísla však ešte nemá. Argumentuje štátnou pomocou aj tvorbou nových pracovných miest.

„Ak by sa kríza týkala iba odvetví, ktoré sú na Slovensku a ktoré museli byť zavreté pre epidemiologickú situáciu, s istotou vám viem povedať, že toto by sme zvládli. Na to sme pripravení, máme na to zdroje,“ uviedol.

Iná je situácia na svetových trhoch. „Čo bude v ďalších mesiacoch, sa uvidí na situácii v Európe a podľa toho, ako sa podarí naštartovať ekonomiku v Nemecku, Francúzsku, Taliansku či Číne. Tam naše fabriky vyvážajú,“ povedal minister práce. (tasr)

Zdieľať

Richardovi Sulíkovi neprekáža, ak núdzový stav potrvá do 15. júna, keď sa má zo zákona skončiť. „Určite to nebude žiadna tragédia,“ povedal minister hospodárstva a vicepremiér v relácii TA3 V politike.

Dodal, že núdzový stav do 15. júna je v súlade s opatrnosťou. Potom sa podľa jeho slov treba pozerať na to, čo robiť, aby sa ekonomika opäť vrátila na predkrízovú úroveň.

Zdieľať

Nemecko chce podmieniť peniaze na obnovu po pandémii dodržiavaním práva EÚ. Nemecko 1. júla prevezme rotujúce predsedníctvo a jeho politické vyhlásenie jasne mieri na Poľsko a Maďarsko.

Berlín bude na čele EÚ práve v čase, keď členské štáty budú diskutovať o programe, ktorého cieľom je podpora ekonomík zasiahnutých koronavírusom. Jeho schválenie si však vyžaduje jednohlasnú zhodu.

„Plán obnovy sa musí zakladať na solidarite, kohézii a konvergencii pri plnom rešpektovaní našich hodnôt, práv a právneho poriadku,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísali aj Slovinsko a Portugalsko, teda krajiny, ktoré prevezmú predsedníctvo v roku 2021.

Lídri EÚ budú prvýkrát diskutovať o návrhu programu obnovy v hodnote 750 miliárd eur na samite 19. júna. Podľa návrhu môže Európska komisia odporučiť zastavenie alebo zrušenie finančnej podpory pre niektorú krajinu, ak porušuje európske právo, pričom blokovanie takéhoto trestu musí podporiť väčšina členských štátov EÚ.

Tento systém by poľskej, maďarskej alebo inej vláde sťažil vyhnutie sa trestu v porovnaní s pôvodným plánom, ktorý predpokladal, že väčšina členských štátov musí sankcie navrhované EÚ podporiť.

Nepôjde však o jediný sporný bod pri diskusiách o programe obnovy. Kriticky sa k návrhu stavajú fiškálne konzervatívne štáty – Dánsko, Holandsko, Rakúsko a Švédsko, ktorým prekáža, že plán počíta aj s dotáciami. Tieto krajiny podporujú poskytnutie pomoci či stimulov len vo forme lacných úverov. (tasr)

Zdieľať

Cestovný ruch na Slovensku sa do normálu nedostane skôr ako v roku 2022, tvrdí prezident Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák. „Reštart bude veľmi bolestivý a dlhý, bez pomoci štátu v nasledujúcich mesiacoch to mnohé podniky nezvládnu. Hrozí vlna krachov, druhá vlna prepúšťania, druhotná platobná neschopnosť mnohých dodávateľov.“

Ozdravenie podľa neho závisí od rušenia obmedzení aj núdzového stavu. „Keď sa na to pozrieme z toho ekonomického pohľadu, tak aj keď by som chcel byť optimista, skôr ako v roku 2022 to nebude,“ hovorí Harbuľák.

Zväz avizoval, že podnikatelia a zamestnávatelia v cestovnom ruchu budú potrebovať pomoc nielen počas leta, ale aj počas nasledujúcich mesiacov, pravdepodobne aj rokov. Navrhli niektoré opatrenia, ktoré by mohli pomôcť cestovnému ruchu. Zahŕňajú napríklad zníženie DPH na stravovacie služby, financovanie rekreačných poukazov štátom či flexibilné čerpanie dotácií pre oblastné organizácie cestovného ruchu. Cestovnému ruchu, ktorý tvoria tisíce mikro- a malých podnikov, podľa Harbuľáka nepomôžu všeobecné opatrenia.

Ministerstvo dopravy tvrdí, že aktívne rokuje s viacerými profesiovými organizáciami či už v oblasti hotelierstva, gastronómie, ale aj s poskytovateľmi iných voľnočasových aktivít.

„Máme záujem, aby sme aj s prichádzajúcou letnou sezónou pomohli oživiť najmä domáci cestovný ruch, a s postupným otváraním hraníc chceme vytvoriť také podmienky, aby aj občania iných krajín mohli navštíviť Slovensko. Už teraz pracujeme na letnej dovolenkovej kampani a pripravujeme systém opatrení na podporu domáceho cestovného ruchu,“ uviedol rezort dopravy s tým, že v tomto smere úzko spolupracuje aj s ďalšími ministerstvami, aby konkrétne riešenia na pomoc turizmu nastavili efektívne a adresne.

Ministerstvo financií tiež uviedlo, že sa intenzívne zaoberá situáciou v jednotlivých sektoroch, ktoré boli negatívne zasiahnuté pandémiou. „O možnej pomoci pre oblasť cestovného ruchu intenzívne komunikujeme s príslušnými ministerstvami.“ (tasr)

Zdieľať

Trnavská automobilka PSA dnes spustí produkciu aj na poslednej, štvrtej pracovnej zmene. Závod hlási dostatok objednávok do konca júla. (tasr)

Zdieľať

Prečo je bankový odvod v rozpore s európskym právom

Premiér Igor Matovič, minister financií Eduard Heger a generálny riaditeľ SLSP Peter Krutil po rokovaní vlády a bánk začiatkom apríla. Foto - TASR
Premiér Igor Matovič, minister financií Eduard Heger a generálny riaditeľ SLSP Peter Krutil po rokovaní vlády a bánk začiatkom apríla. Foto – TASR

Ak sa potvrdí avizovaná dohoda medzi vládou a bankami o zrušení bankového odvodu, urobí vláda správny krok, píšu právnici Roman Hamala a Michal Davala. Súčasné nastavenie bankového odvodu podľa nich s najväčšou pravdepodobnosťou predstavuje nedovolenú štátnu pomoc.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať