Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Daňový systém, ktorý zatiaľ hapruje, dodávajú cez IBM Brhelove firmy

Nový informačný systém finančnej správy, ktorý robí v súčasnosti daniarom problémy, má stáť oveľa viac ako 93,6 milióna eur. S takou sumou rátala hlavná zmluva s IBM z roku 2010. Tvrdí to europoslanec a šéf opozičnej SaS Richard Sulík.

„Ale táto zmluva neobsahuje licencie na SAP ani iné licencie, neobsahuje hardvér ani webové portály,“ hovorí Sulík. Keď sa všetky sumy zrátajú, je to podľa Sulíka najmenej 140 miliónov eur, čo je podľa neho päťkrát viac, ako mal stáť pôvodný systém KONS.

Sulík hovorí, že informačný systém KONS, ktorý sa zavádzal v roku 2012, mal stáť 26 miliónov s DPH na základe dodatku číslo dva k zmluve s IBM.

Kým zmluvu s IBM podpísal ešte v roku 2010 vtedajší minister financií Ján Počiatek (Smer), dodatok číslo dva k rovnakej zmluve podpisoval už za Radičovej vlády vtedajší šéf Daňového riaditeľstva Miroslav Mikulčík.

Sulík hovorí, že aj KONS mal problémy, no chyby boli odstrániteľné. Pomáha si závermi riadiaceho výboru spred troch rokov, ktorého sa zúčastnili aj akademici.

Sulík sa teraz pýta, komu vyhovuje, že nový informačný systém bude stáť výrazne viac ako KONS. Hlavným dodávateľom informačného systému je spoločnosť IBM, no tá má niekoľkých subdodávateľov.

Prepojenie na Brhela

Kto sú subdodávatelia IBM pre informačný systém daniarov? „Sú to tri spoločnosti: DWC Slovakia, Sevitech a Anext. Tieto spoločnosti majú spolu základné imanie neprevyšujúce 100-tisíc eur, ale sú subdodávateľmi informačného systému za 100 miliónov eur,“ tvrdí opozičný poslanec Daniel Lipšic (Nova).

Otázka teraz znie, kto za nimi stojí. Aj v tom majú Sulík a Lipšic jasno. Tvrdia, že sú to oligarchovia vládneho Smeru. „Je verejným tajomstvom, že za spoločnosťou Anext stojí aj minister dopravy Ján Počiatek,“ hovorí Lipšic. Odvoláva sa na týždenník Trend, ktorý sa tejto téme venoval v minulom roku.

Lipšic ďalej hovorí, že za DWC Slovakia a Sevitech sú zase pán Miškovský – známy podnikateľ so štátnou firmou Corinex, resp. jeho manželka, a Jozef Brhel a jeho syn. Známy podnikateľ Jozef Brhel sa zvykne spomínať ako jeden z mecenášov vládneho Smeru.

„Pri DWC Slovakia vlastnia pán Brhel a pani Miškovská spolu 75 percent akcií a pri spoločnosti Sevitech vlastní pani Miškovská, pán Jozef Brhel a pán Michal Brhel 80 percent akcií,“ doplnil Lipšic.

Na firmy Sevitech a DWC Slovakia sme sa opýtali aj Brhelovho hovorcu Juraja Puchého. Tvrdí, že v týchto firmách pôsobia synovia Jozefa Brhela ako minoritní akcionári. „Samotná podnikateľská skupina okolo Jozefa Brhela nemá v uvedených spoločnostiach žiadny akcionársky podiel ani manažérsky vplyv,“ tvrdí Puchý.

Podľa týždenníka Týždeň majú v skutočnosti v spoločnosti Sevitech rozdelené akcie v pomere 40 ku 40 rodiny Brhelovcov a Miškovských. „Zvyšných 20 percent vlastnia na polovicu Milan Klučar a Maroš Hedera. Hedera bol pritom v orgánoch firmy Andex, ktorá patrí do podnikateľskej skupiny Jozefa Brhela,“ napísal nedávno Týždeň.

Pokiaľ ide o spoločnosť DWC, rodiny Miškovských a Brhelovcov v nej majú mať rozdelené akcie presne na polovicu v pomere 37,5 ku 37,5 percenta, o ktorých hovoril aj Lipšic.

Ako je to so zákazkou

IBM tvrdí, že interné pravidlá jej neumožňujú zverejňovať obchodných partnerov. „Na projekte daňového informačného systému sa podieľa viacero slovenských aj zahraničných IT a konzultačných firiem, tak ako je bežné aj pri iných veľkých projektoch,“ píše vo svojom stanovisku IBM.

Kto sú subdodávatelia IBM, neprezradil ani šéf finančnej správy František Imrecze.

Oslovili sme aj IT firmy Sevitech, DWC Slovakia a Anext s otázkou, či sa podieľali na dodávke nového informačného systému pre finančnú správu na základe zmluvy s IBM.

„Naša spoločnosť nie je subdodávateľom spoločnosti IBM v zákazke, ktorú spomínate,“ povedal člen predstavenstva DWC Slovakia Peter Axamít. Otázku sme teda spresnili, či je DWC dodávateľom v rámci iného kontraktu, ktorý sa týka informačného systému daniarov: „Aj keby sme boli dodávateľom v nejakom kontrakte pre informačné systémy finančnej správy, referencia a jej forma by musela byť upravená v zmluve. O zverejnení obsahu zmlúv rozhodujú všetky zúčastnené strany v rámci zmluvného vzťahu,“ povedal Axamít.

Spoločnosť Sevitech na otázku, či sú na základe zmluvy s IBM subdodávateľom informačného systému daniarov, uviedla: „Vzhľadom na to, že nie sme dodávateľom Informačného systému finančnej správy podľa Centrálneho registra zmlúv, neprislúcha nám vyjadrovať sa k tejto téme.“

„K týmto otázkam sa vám nebudeme vyjadrovať,“ reagovala zase firma Anext.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kiskov tieňový minister financií: Ak dôjde k zmene, čo dúfam, je dôležité, aby strany mali aj programové prieniky

Tomáš Meravý vraví, že nikdy v živote by v Kiskovej strane Za ľudí nezvyšovali daňovo-odvodové zaťaženie práce. Na druhej strane, sú otvorení vyšším majetkovým daniam.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Tomášom Meravým:

  • V programe strany budú mať aj výdavkové limity
  • Priestor na šetrenie je v znižovaní prezamestnanosti v štátnej správe, máme napríklad veľa policajtov na jedného obyvateľa
  • Obedy zadarmo by úplne nerušil, ale treba sa vrátiť k nejakej forme adresnejšej pomoci
  • Ideálne by bolo, keby sa znížili sadzby sociálneho poistenia
  • Navrhuje debatu o progresívnom nastavení daňového bonusu, ktorého suma by rástla s počtom detí
  • Čítajte celý rozhovor s Tomášom Meravým.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Pellegrini vyhlásil, že U. S. Steel Košice bol pre americký manažment „dojnou kravou“.  Podľa premiéra podnik trpí investičným dlhom, čo prispelo k jeho súčasnej ťažkej situácii na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov.

 „Treba aj vytknúť americkému manažmentu, že tá fabrika im slúžila ako dojná krava a miesto toho, aby do nej primerane investovali, tak to nerobili,“ povedal Pellegrini po výjazdovom rokovaní v okrese Košice-okolie, na ktorom prijal odborárov z košických oceliarní.

Odborári mu odovzdali petíciu za podporu európskeho oceliarskeho priemyslu a vytvorenie férového prostredia na podnikanie. Z košickej továrne a jej dcérskych spoločností ju podpísalo viac ako 8800 zamestnancov.

Petícia nasledovala po tom, ako vedenie U. S. Steel Košice oznámilo, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500.

K znižovaniu stavov zamestnancov pristúpila firma vzhľadom na zlú situáciu na trhu s oceľou, pričom poukázala na dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami.

„Treba si veľmi otvorene povedať, a na tom sme sa aj zhodli s predstaviteľmi odborov, že tá fabrika vyprodukovala za posledné roky viac ako miliardu zisku a tento zisk bol skoro komplet odvedený akcionárom, majiteľom, do Spojených štátov. Tá fabrika veľmi málo v minulosti investovala, preto je tam aj značný investičný a morálny dlh, ktorý potom spôsobuje, že tá fabrika nie je taká efektívna, ako možno nejaké iné fabriky podobného typu v Európe alebo vo svete, a teraz žneme neblahé následky tohto celého. Takže, treba trochu vytknúť aj majiteľom, ako sa k fabrike správali,“ uviedol premiér.

Vláda si pritom podľa neho uvedomuje, že spolu s automobilkou Volkswagen ide o najväčšieho zamestnávateľa v krajine.

„Musíme dbať na to, čo sa bude diať na východe Slovenska a s veľkým znepokojením sledujem túto situáciu a privítal som aktivity odborárov, ktoré nesmerujú len k nejakému vyjednávaniu alebo zákazu prepúšťania, ale zaoberali sme sa globálne tou situáciou, ktorej čelíme v rámci Európy,“ povedal Pellegrini.

Odborárom prisľúbil, že ministri aj on sám budú v diskusiách na európskych fórach hovoriť o možných spôsoboch, ako brániť Európu voči dovozom lacnej ocele z krajín, kde sa pri výrobe neberie ohľad na environmentálne dôsledky. (tasr)

Zdieľať

SaS predložila do parlamentu balík opatrení pre motoristov. Ministerstvo dopravy má k návrhom výhrady.

Jana Kiššová z SaS uviedla, že motoristi tvoria veľkú časť štátneho rozpočtu, pričom nedostávajú adekvátnu protihodnotu. Balík opatrení opozičnej strany tvorí šesť návrhov zákonov.

SaS navrhuje úpravu pri ročnej diaľničnej známke, ktorá by podľa strany mala platiť celých 365 dní. Tento návrh je podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej odborne nepripravený. Rezort dopravy podľa jej slov vyhodnocuje správanie ľudí pri kúpe diaľničnej známky a pripravuje vlastné riešenie tejto problematiky. Avizovala, že ministerstvo ho predstaví v krátkom čase.

Ďalším navrhovaným opatrením je napríklad zrušenie nálepiek o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, či zavedenie možnosti „prenositeľnosti“ tabuľky s evidenčným číslom vozidla zo starého motorového vozidla toho istého majiteľa na jeho nové motorové vozidlo. „Chceme, aby evidenčné čísla vozidla, plechové tabuľky, ktoré máme na autách, boli na majiteľa,“ priblížil poslanec SaS Miroslav Ivan.

Zrušiť by SaS chcela povinnosť nakrúcať videozáznam o priebehu výkonu technickej a emisnej kontroly na staniciach technickej kontroly (STK) a na pracoviskách emisnej kontroly. Ivan upozornil, že po zavedení tohto opatrenia je o prácu technika oveľa menší záujem.

Ducká reagovala s tým, že kamery boli na STK zavedené novelou zákona, ktorá bola vypracovaná v čase, keď bola SaS koaličnou stranou. Hovorkyňa zároveň podotkla, že všetci poslanci SaS za zavedenie kamier na STK hlasovali. „Aktuálna zmena iba rozšírila ich počet, pričom zákon jasne upravuje, na aké účely sa môžu tieto záznamy použiť,“ spresnila Ducká s tým, že toto ustanovenie liberáli pri jeho prijímaní v parlamente nepripomienkovali.

Jedným z návrhov SaS je aj novela zákona o správnych poplatkoch. Podľa Ivana by mal poplatok za registráciu auta odzrkadľovať administratívne náklady na prácu úradníka, ktorý úkon vykonáva.

Navrhuje tiež zníženie daní z motorových vozidiel pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony. Rezort dopravy uviedol, že návrhy SaS v oblasti daní nie sú v jeho kompetencii. (tasr)

Zdieľať

Most-Híd by v prvom čítaní podporil návrh reformy zdravotníctva, podľa predsedu klubu Tibora Bastrnáka však má pripomienky. SNS si počká na rokovanie Koaličnej rady. ĽSNS sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou Andreou Kalavskou.

„Od začiatku hovoríme, že budeme podporovať všetky také návrhy, ktoré sú o bezpečnosti pacientov. Stratifikácia je taký návrh. Chceli by sme to podporiť. Máme nejaké výhrady a veci, ktoré si myslíme, že ešte ministerstvo zdravotníctva musí zlepšiť. Takže keď príde tento návrh do parlamentu, tak ho v prvom čítaní podporíme. Keď ministerstvo odstráni maličkosti, ktoré nie sú úplne definované, tak by sme to mali podporiť aj v druhom čítaní,“ komentoval Bastrnák z Mosta-Híd.

Podľa neho by išlo napríklad o zvýšenie dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v tých regiónoch, v ktorých by to bolo možné.

Predseda SNS Andrej Danko sa k téme vyjadrí neskôr. „Ja sa vyjadrím vtedy, keď Smer povie na Koaličnej rade, že stojí za Kalavskou. Dovtedy je jej návrh irelevantný, nemôžeme ísť proti záujmom koaličného partnera,“ povedal.

Kotlebova ĽSNS uviedla, že sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský uviedol, že sa s ministerkou potrebujú stretnúť ešte raz, aby strane odpovedala na niektoré otázky. Jedna sa týka personálneho zabezpečenia, druhá „malej nezrovnalosti“ v zákone. „Máme taký názor v odbornom tíme, ktorý hovorí, že to možno nie je úplne dokonalý návrh, ktorý má určité riziká, no možno je to stále lepšie, ako neurobiť nič.“ (tasr)

Zdieľať

SaS uviedla, že je za nižšie dane pre firmy, ale „nie šťastná“ je ich výška podľa obratu. Strana tak reagovala na schválenie 15-percentnej dane pre podnikateľov s ročným obratom do 100-tisíc eur v parlamente.

„My dlhodobo hovoríme, že je potrebné znižovať dane, aby bola väčšia ochota priznať a platiť dane. Má to určite pozitívne dynamické efekty,“ priblížila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Ako trochu nešťastné vnímame to, že bude progresívna daň, teda že firmy s obratom do 100-tisíc eur budú platiť zásadne inú výšku dane na rozdiel od tých firiem, ktoré majú vyšší obrat. Vytvára to medzi týmito firmami istú konkurenčnú výhodu, respektíve nevýhodu. Toto si myslíme, že nie je celkom šťastné, ale v každom prípade podporujeme znižovanie daní,“ dodala. (tasr)

Viac k téme: Nižšia, 15-percentná daň je pre všetky firmy a živnostníkov s obratom do 100-tisíc eur ročne

Zdieľať

Poslanci SNS predložili do parlamentu návrh novely, ktorá by mala dosah na štátny rozpočet 150 miliónov eur a ani sa neunúvali vyčísliť dosah, hoci na to ministerstvo financií upozornilo. Povedal to opozičný poslanec Ondrej Dostál k novele znižujúcej DPH na potraviny.

Zdieľať

Nová kryptomena Facebooku je „budíčkom „pre centrálne banky, aby pokročili v spolupráci a samy vytvorili novú digitálnu menu, povedal člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Benoit Coeure. Úvah o takom kroku bolo viac, no nedotiahli sa.

Zdieľať

Nie je pravda, že Európska komisia zastavila osobitný odvod pre reťazce na Slovensku, povedala poslankyňa SNS Eva Antošová. Tvrdí, že odvod zastavil predseda SNS Andrej Danko, pričom Slovensku nikto nehovoril, že by odvod nemohlo zaviesť.