Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

O daňových prázdninách nebudú rozhodovať ministri, Žiga ich dopraje aj firmám, kde neprijmú nových ľudí

Minister hospodárstva Peter Žiga. Foto – TASR
Minister hospodárstva Peter Žiga. Foto – TASR

Štát mení pravidlá pre vládne stimuly. Analytik odkazuje, že špeciálne dotácie pomáhajú vláde maskovať nedostatky podnikateľského prostredia.

V júni minister hospodárstva Peter Žiga (Smer) pomýšľal na to, že by sa o daňových prázdninách rozhodovalo mimo verejnej debaty – v ministerských kanceláriách. V pripravovanom zákone o investičnej pomoci tým chcel šetriť čas investorom.

V stredu hotový nový zákon o stimuloch schválila vláda. Píše sa v ňom, že materiály o dotáciách bude aj naďalej schvaľovať vláda. Jej rokovací program je verejný.

„Jediná vec bola, že sme uvažovali nad tým, že by daňová úľava nebola poskytovaná vládou, ale na základe rozhodnutia ministra financií a ministra hospodárstva. Vrátili sme to späť na úroveň vlády,“ povedal minister po rokovaní vlády.

Žiga rátal, že schvaľovanie dotácií bez vládneho kola by bolo rýchlejšie, no chýbala na to politická a spoločenská vôľa, vysvetľoval Žiga.

Nechce zahmlievať

„Vytváralo to zbytočné otázniky aj od vás, že tu chceme niečo zahmlievať. Ja som vôbec nemal tento pocit, my sme chceli zjednodušiť ten proces, chceli sme skrátiť ten proces. Takto to bude možno trvať dlhšie. (…) Ja s tým nemám žiadny problém,“ povedal Žiga.

Ak sa zákon v Národnej rade významne nezmení, z praxe zmizne aj posledná utajovacia výnimka pre najväčšie dotácie. V kancelárii ministrov zákon dnes umožňuje rozhodovať o dotáciách pre investičné zámery väčšie ako 200 miliónov eur. Následne sa rozhodnutia o nich majú zverejniť na štátnych weboch.

Ak sa už nič nezmení, výnimka prestane platiť preto, že Žigov zákon má kompletne nahradiť dnešný. Ten je z roku 2007 a štát ho stihol 11-krát novelizovať.

Dotácie budú aj bez novej práce

Nový zákon má všetko sprehľadniť a pritiahnuť firmy investovať viac do výskumu a vývoja, pýtať skôr daňové prázdniny než hotovostnú dotáciu a obzerať sa do lokalít na severe, východe a juhu Slovenska.

„Tam, kde je vyššia nezamestnanosť, ako je celoslovenský priemer,“ vysvetľoval Žiga s tým, že výrobné firmy budú môcť dostať dotáciu aj bez toho, aby niekoho zamestnali.

„Keď vytvárate novú investíciu, tak je pravdepodobné, že asi zamestnáte nových ľudí. Pokiaľ máte existujúcu výrobu na Slovensku, tak nie je podmienkou, aby ste prijali nových ľudí, ale nesmiete znížiť počet ľudí, ktorých máte,“ vysvetľoval Žiga novinku.

Analytik vidí mikrozmeny

„Pravidlá budú vždy kolidovať s politikou. Videli sme to v minulosti, keď sa, naopak, mali podporovať len investície vytvárajúce nové pracovné miesta, ale keď bol na stole iný projekt, toto pravidlo sa šmahom ruky porušilo,“ myslí si analytik Martin Vlachynský z inštitútu INESS.

Narážal zrejme aj na na dotácie pre ružomberské papierne Milana Fiľa či galantský Samsung, ktoré schválila druhá vláda Roberta Fica v roku 2012. Tým stačilo výmenou za dotáciu sľúbiť, že nebudú robiť masívne čistky v počtoch zamestnancov.

Peter Žiga bol v tom čase ministrom životného prostredia a nápad dotovať modernizáciu fabriky bez tvorby miest sa mu nepozdával.

„Nechcel som traumatizovať vládu. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský za to nesie aj politickú a aj akúkoľvek zodpovednosť, takže ja si môžem povedať svoje výhrady, ale to je tak všetko,“ vysvetlil podľa SME Žiga, prečo napokon stimuly odsúhlasil aj on.

Firmy z Podnikateľskej aliancie Slovenska s ministrovým novým videním súhlasia. Pripomínajú, že doba aj situácia na trhu sa zmenili.

„Súhlasíme s tým, že tvorba pracovných miest už nemusí byť prioritou, pretože na trhu práce je nedostatok pracovných síl a tento parameter skôr viedol k umelej zamestnanosti, ako k reálnej podpore vzniku nových pracovných miest,“ myslia si v Podnikateľskej aliancii Slovenska.

Žigov postoj k uvoľneniu pravidla o nových zamestnancoch kritizovali na ministerstve financií, ktoré vedie Peter Kažimír.

„Vypustenie tejto podmienky vytvorí priestor na vyššie požiadavky na poskytnutie investičnej pomoci a tým aj na požiadavky na výdavky rozpočtu verejnej správy,“ píše ministerstvo financií v pripomienkovom konaní. Žigovi v ňom pripomína, že politika podpory tvorby pracovných miest je „jedna zo štyroch kľúčových oblastí programového vyhlásenia vlády“.

Pre spor sa stretol Žigov štátny tajomník s Kažimírovým. Výsledkom má byť nastavenie, že investori sa musia zaviazať, že nebudú prepúšťať.

Pomohlo by lepšie prostredie na podnikanie

Spravodlivé riešenie, ktoré by pomohlo všetkým firmám, vidia v INESS-e v lepšom podnikateľskom prostredí pre všetkých.

„Investičné stimuly zároveň pomáhajú vláde maskovať nedostatky podnikateľského prostredia,“ myslí si Vlachynský. Žigov nový zákon aj preto nevidí ako revolučnú zmenu, skôr „je to snaha mikromanažovať vytváranie nových investícií na Slovensku“.

Analytik ministrovi odkázal, že neexistuje „správna“ investícia pre slovenskú ekonomiku. „Ekonomickú hodnotu môže generovať ako výskumné centrum, tak montovňa, ktorá dokáže zamestnať nízkokvalifikovaných ľudí,“ povedal Vlachynský.

Podnikatelia z PAS to vidia podobne. Pripomínajú, že aj v štátnej dotačnej politike chýbajú podstatnejšie zmeny. Stimuly nebudú po splnení podmienok automaticky nárokovateľné, a tak ich bude môcť vláda ďalej odsúhlasovať podľa sympatií.

„Podmienky by mali byť jasné a po ich splnení by mala byť investičná pomoc automatická a nárokovateľná pre každého,“ píše aliancia.

Dotačnú schému máme na Slovensku roky. Vláda z nej od roku 2020 vyčlenila špeciálnu pomoc približne 200-krát, viacerým firmám opakovane.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Arca pred veriteľmi ďalej uniká, súdy jej v tom pomáhajú
 • Telekomunikácie: Mobilní operátori si vysúťažili frekvencie na 5G siete za 100 mil. eur
 • Priemysel: Výroba elektriny je už vyššia ako pred rokom, spôsobili to zrejme veľké priemyselné firmy
 • Pandémia: Minister Sulík predstavil svoj protipandemický plán, rieši aj odškodnenie prevádzok, minister Krajčí svoj plán stiahol
 • Cesty: V štúdii uskutočniteľnosti pre cestu 1. triedy medzi Žilinou a Topoľčanmi sú viaceré chyby, tvrdí ÚHP
 • Prepúšťanie: Česká pošta plánuje k 1. marcu 2021 zrušiť vyše 2300 pracovných miest
 • Firmy: Danone redukuje 2-tisíc pracovných miest vrátane štvrtiny pozícií v centrálach, je to 2 % celkovej pracovnej sily
 • Biznis: Podnikateľská aktivita v eurozóne v novembri prudko klesla, dôvodom sú plošné uzávery v dôsledku pandémie
 • Kiná: Firma Cineworld sa dohodla na ďalšom odklade splátok dlhu do júna 2022, získa aj nové pôžičky za 450 miliónov dolárov
 • Prvá pomoc+ a odvodové prázdniny: Čo by malo platiť a neplatí
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám o tom

Minúta po minúte

Aerolínie Qantas plánujú od pasažierov medzinárodných letov žiadať očkovanie proti koronavírusu. Podľa šéfa spoločnosti bude vakcína „nevyhnutnosťou“ pre medzinárodné cestovanie. Ide o prvé veľké aerolínie, ktoré verejne predostreli možnosť odmietnuť cestujúcich, ktorí nebudú zaočkovaní proti covidu-19.

„Zvažujeme zmenu podmienok pre medzinárodných cestovateľov, budeme žiadať ľudí, aby mali očkovanie pred tým, než nastúpia do lietadla,“ povedal Alan Joyce v televízii. Podľa neho sa tak stane hneď, ako sa tieto vakcíny stanú bežne dostupné.

Či sa bude táto zmena týkať aj domácich liniek, zatiaľ povedať nechcel.

Šéf aerolínií si takisto myslí, že k podobnému kroku sa uchýlia aj viaceré letecké spoločnosti. (čtk, current affair)

Richard Sulík vysvetľuje, prečo SaS nie je za ďalšie kolá celoplošného testovania. Strana podľa neho súhlasila s testovaním len počas Dušičiek. „Následne však nedošlo k otvoreniu reštaurácií či fitnescentier,“ povedal s tým, že teraz by malo byť na rade otváranie prevádzok, a nie ďalšie vlny testovania.

Sulíka mrzí, že Matovič „stoj čo stoj“ otvorenie prevádzok blokuje. (ta3)

Európska komisia chce zjednodušiť prístup k lacným generickým liekom, teda ku kópiám originálnych prípravkov, ktoré môžu prísť na trh po vypršaní patentovej ochrany. To by mohlo znížiť príjmy veľkých farmaceutických firiem.

Návrh dokumentu odráža stratégiu Komisie pre farmaceutický sektor, ktorej cieľom je zvýšiť dostupnosť liekov a zabrániť opakovaniu problémov s ich nedostatkom, ktoré sa objavili na jar počas prvej vlny pandémie. (čtk, reuters)

Vysoká spotreba elektriny ukazuje, že priemyselné firmy vyrábajú na jeseň viac ako vlani

Zdroj: Jerguš Stručka na základe dát z portálu ENTSO-E
Zdroj: Jerguš Stručka na základe dát z portálu ENTSO-E

Spotreba elektriny je túto jeseň už vyššia ako pred rokom, spôsobili to zrejme veľké priemyselné firmy, najmä automobilky. Hutnícke fabriky sú na tom horšie a najviac trpia malé podniky, ktoré majú silné zastúpenie v gastrosektore.

Minister dopravy Doležal chce zabrániť, aby sa slovenskí lyžiari presunuli do Rakúska alebo Talianska. Detaily plánu zatiaľ nezverejnil, aby ich najskôr mohli posúdiť pandemická komisia a ústredný krízový štáb.

Bratislavská župa podala trestné oznámenie pre rekonštrukciu cesty medzi Sencom a Pezinkom. Reaguje tak na kontrolu hospodárenia z rokov 2016 – 2018 v spoločnosti Regionálne cesty Bratislava. Zákazka bola podľa nej predražená o vyše 664-tisíc eur.

Obstarávanie sa uskutočnilo v rokoch 2017 až 2018 a porušenie zákona o verejnom obstarávaní, princípu hospodárnosti a predraženie zákazky konštatoval podľa TASR hlavný kontrolór Úradu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Milan Slezák.

Poukázal na to, že stavebné práce boli realizované na základe dvoch zmlúv o dielo, ktoré boli výsledkom dvoch podlimitných zákaziek. Podľa kontrolóra sa však malo verejné obstarávanie uskutočniť v súlade s postupom pre nadlimitnú zákazku.

Kontrolór vyčítal aj to, že verejné obstarávania boli realizované a zmluvy podpísané ešte pred pridelením dotácie 7,2 milióna eur, pričom zmluvami z marca a septembra 2018 nebol jasne a presne definovaný predmet zákazky a taktiež bola prijatá ekonomicky nevýhodnejšia cenová ponuka.
Súčasné vedenie kraja sa bránilo tým, že v čase realizácie zákazky vlastnil kraj len 68 percent akcií spoločnosti RCB a mal obmedzený vplyv na manažment firmy spravujúcej cesty II. a III. triedy. Konateľa spoločnosti vymenoval minoritný akcionár a nie samosprávny kraj.
BSK sa po nástupe nového vedenia podarilo získať nad cestárskou spoločnosťou úplnú manažérsku a vlastnícku kontrolu. V septembri schválilo krajské zastupiteľstvo urovnanie záväzkov spoločnosti RCB a následne v októbri založenie novej cestárskej spoločnosti Regionálna správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja (RSC BSK), kde už bude kraj stopercentným vlastníkom.

Minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) má plán pre lyžiarske strediská pred otvorením zimnej sezóny so súborom opatrení podľa okresov a jasnými pravidlami, ich súčasťou má byť aj testovanie. Plán tento týždeň dostanú na schválenie pandemická komisia a ústredný krízový štáb.

Na severe Švédska sa ešte v sobotu zrútila 230-metrová veterná turbína. Pri nehode sa nikto nezranil. Presná príčina známa nie je.

V čase incidentu neboli na mieste prítomní žiadni robotníci. Podobný incident sa vo Švédsku ešte nestal. Turbína, jej čepele a veža, na ktorej stála, sa zrútili v sobotu večer počas silného vetra neďaleko odľahlého mesta Skelleftea.

Konštrukcia, ktorú postavila spoločnosť Vestas so sídlom v Dánsku, bola jednou zo 72 plánovaných turbín tzv. veternej farmy, ktorej časť majú uviesť do prevádzky v decembri.

Nebolo bezprostredne jasné, či bola zrútená turbína v čase incidentu v prevádzke alebo vo výstavbe. (tasr, bloomberg)

Sulík vysvetlil, že SaS predloží svoj protipandemický plán najprv pandemickej komisii, aby k nemu zaujala stanovisko. Následne ho predloží na ústredný krízový štáb. Kritike premiéra nerozumie. „Neviem, čo viac mám urobiť, aby bol pán premiér spokojný,“ povedal.

Premiérovu reakciu, že to je „cesta do pekla“, komentovať nechcel. Ale vecnej diskusii sa nebráni.

Nie je podľa neho pravda, že by sa v pláne nepozerali na obsadenosť lôžok.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať