Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Prečo veriť tomu, že bitcoin je životaschopný konkurent peňazí

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Ak odhrnieme záves ošiaľu z rastu ceny, kryptomeny nám ukážu fascinujúci moment v dejinách peňazí.

Autor je analytik INESS

Cena bitcoinu je pomaly sledovanejšia ako finále Ligy majstrov. Je to tulipánová bublina? Neviem, možno. Ani ja som nepredal dom, auto a zlatý krížik z prijímania, aby som všetko vrazil do bitcoinu. Ale kryptomeny ponúkajú niečo, čo tulipány, akcie na NASDAQ ani španielske letné vily nemali.

Kde sa peniaze narodili a kto sú rodičia

Peniaze sú „výrobok“. Taký istý ako topánky či ostrihanie. Topánky slúžia na ochranu nôh pred zraneniami a nečasom, zostrih vlasov na prilákanie potenciálnych partnerov a peniaze na uľahčenie výmeny. Už v neolite si ľudia vymieňali predmety po obchodných trasách dlhých stovky kilometrov. Pazúrik za leopardiu kožu sa mení ľahko. No s príchodom poľnohospodárstva a metalurgie prudko narástlo spektrum výrobkov a problémy pri výmene.

Ľudia zistili, že niektoré veci sa im menia ľahšie a niektoré ťažšie. Začali dopytovať niečo, čo by im obchod uľahčilo. Niektoré veci získavali monetárnu hodnotu – železné prúty, látky, mušle, kakaové bôby či balíky obilia. Unifikované tovary (napríklad balíky obilia) sa začali označovať pečaťami a odtiaľ bol už len krok ku kovovým minciam.

K tomuto výsledku však neprišli všetci.  Napríklad na tichomorskom ostrovčeku Yap vznikli peniaze rai, ktoré mali podobu až niekoľkotonových kamenných kruhov. Izolovanou komunitou môže byť aj osadenstvo zajateckého tábora. V legendárnom texte ekonóm R. A. Radford opisuje svoje skúsenosti s „cigaretovou ekonomikou“ zajateckého tábora v Nemecku. Za pár týždňov sa v tábore vytvorila ekonomika s cigaretami ako obeživom, burzami, úvermi, úrokmi aj monetárnymi šokmi v podobe príchodu balíčkov Červeného kríža, či nekvalitného fajkového tabaku. Je mnoho iných príkladov: medzi americkými drogovými dílermi zase koluje ako náhradná mena aviváž, či kupóny na nákup v Amazone, medzi väzňami zase balíčky rezancov ramen.

Hodnota kamenných peňazí bola postavená na dôvere, že kmeň ich bude vo výmene akceptovať aj zajtra. Pri komoditných peniazoch sa k tejto dôvere pridáva aj hodnota alternatívneho využitia – tabak sa dá vyfajčiť, zlato zavesiť na krk.

Bez súpera

Rezance či cigarety majú funkciu peňazí len vo veľmi úzko definovanej komunite. Nezaplatíte nimi splátku hypotéky, kebab na stanici, ani daň z nehnuteľností. Dnes sú skutočnými peniazmi tie, ktoré vznikali v posledných troch storočiach a (zatiaľ) definitívnu podobu nabrali v roku 1971 pádom bretton-woodskeho systému. Teda peniaze s núteným obehom (fiat) a centrálnou bankou ako regulátorom. V tomto sa podobajú kameňom rai – nemajú alternatívne použitie, možno s výnimkou podkurovania v kozube či záložiek do kníh. Ich hodnota je postavená na dôvere v solventnosť ich vydavateľa, teda štátu. Oproti kameňom, cigaretám a rezancom je tu ešte jeden zásadný rozdiel – fiat peniaze nefungujú na trhu. Sú centrálne plánované, ako výroba toaletného papiera za socializmu.

V spomínanom zajateckom tábore sa mohol ktorýkoľvek zajatec snažiť presadzovať ako platidlo konzervy fazule, či zablšené deky. Vyhrali však cigarety. Vo svete fiat peňazí je niečo také možné len vtedy, keď je štát v značnom úpadku a prichádza napríklad k spontánnej dolarizácii. To však ide veľmi pomaly. Veď aj v hyperinflujúcej Venezele je bolívar ešte stále široko akceptovaný. Výnimočne vláda kapituluje a vzdá sa monetárnej politiky, napríklad pevným zafixovaním kurzu k doláru, či priamo akceptovaním cudzej meny ako zákonného platidla (napríklad v Čiernej Hore). Aj tu však monetárnu politiku len preberie iná centrálna banka s inými fiat peniazmi.

Fiat peniaze dlhodobo strácajú hodnotu. Niekedy sa nedajú legálne previezť cez hranice a inokedy ich za tými hranicami aj tak nikto nechce. Najhoršie je, že pred prípadnou zlovôľou (menová reforma) je veľmi ťažké a drahé utiecť. Prečo teda fiat peniazom nevznikla nejaká konkurencia?

Snaha konkurovať štátnemu monopolu na peniaze naráža na dve prekážky. Po prvé, je náročná. Konkurenčné peniaze musia byť praktické. Šance kamenných kruhov alebo slepačích nožičiek sú minimálne. Nevojdú sa do peňaženky a smrdia. Čo je dôležitejšie, peniaze si musia vybudovať dôveru. Pred tým, než akceptujem „N-kovky“ výmenou za môj tovar alebo služby, musím veriť, že zajtra ich vymením s niekým iným za jeho tovar. Obzvlášť, ak nemajú alternatívne použitie. Po druhé, je (minimálne od určitého momentu) nelegálna a skôr či neskôr sa stane cieľom represívnych zložiek.

Ak politici nespravili nejakú fatálnu chybu (ako vo Weimare, v Zimbabwe či vo Venezuele), fiat peniaze mohli pokojne spávať. Zrazu sa zjavili kryptomeny a tvária sa, že majú na to, aby prekonali obe spomínané prekážky.

Kto z koho

Kryptomeny sú praktické. Možno ste sa pokúšali bitcoin vysvetliť svojim rodičom a nesúhlasíte. Jednoduchosť papierikov a mincí to zatiaľ skutočne nie je. Ale prívetivosť aplikácií sa zlepšuje rýchlym tempom a kto vie použiť internetové bankovníctvo, alebo PayPal, dokáže použiť aj bitcoin. Môže ho mať v telefóne, na počítači, ale pokojne aj na papieri. Náklady na prevod na opačný koniec sveta sú nízke.

Pohľad na hodnotu 1 bitcoinu napovie, že s dôverou sa tiež podarilo pohnúť. Môžete namietať, že – podobne ako pri tulipánoch – aj tu ide o špekuláciu. No pribúda stále viac pionierov, ktorí sa snažia zakomponovať kryptomeny do svojho bežného života. Prípadný pád ich ceny, paradoxne, môže rozviazať ruky tým, čo sa kryptomien boja kvôli bubline.

Ale prvú prekážku dokázalo prekonať už veľa elektronických peňazí, kupónov, či fiktívne zlato z hry World of Warcraft. Preliezanie druhej prekážky je to, čo robí kryptomeny z pohľadu budúcnosti zaujímavé. Regulátori už po kryptomenách škaredo poškuľujú. Ale je tu problém! Regulátor môže dostať pod kontrolu body vstupu a výstupu, teda zmenu fiat peňazí za kryptomeny, a nazad prostredníctvom kryptobúrz a iných oficiálnych inštitúcií. Ale voči samotnému fungovaniu kryptomien je prakticky bezbranný.

Kryptomeny sú ako hydra na druhú. Bitcoin nemá žiadnu jednu hlavu, ktorú stačilo odseknúť. Každý počítač, na ktorom beží „full node“ (akási „plná verzia“ bitcoinu), má kompletnú kópiu celého blockchainu, z ktorého sa dá bitcoin prevádzkovať. Ak by sa aj bitcoin podarilo s ohromnými nákladmi (napríklad zapojením superpočítačov) zoseknúť, na jeho miesto sa tlačia ďalšie hlavy – ethereum, litecoin, monero, ako aj iné.

Kryptomeny zatiaľ nie sú skutočné peniaze, len žetóny, a na svoj rast potrebujú spojenie s fiat peniazmi. Ale táto pupočná šnúra sa bude stenčovať. Jednou z možných budúcností je, že toto spojenie sa jedného dňa nenásilne pretrhne. Do dejín by vstúpil trh súkromných peňazí, ktorý by mal nedozerný dosah na fungovanie finančného systému, monetárnej a hospodárskej politiky.

Block.chain bude aj témou konferencie Fin.TechSummit


TechSummit Events. 
TechSummit vytvára inovatívny eventový ekosystém so zameraním na špecifické témy. V stredoeurópskom regióne ide o unikátnu platformu inovatívnych konferencií, o ktorých sa môžete dozvedieť viac tu.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Hospodárstvo je na tom oveľa lepšie, ako sme sa báli (nepokazme si to)
  • Posty: Vláda odvolala Zuzanu Šubovú z postu podpredsedníčky Správy štátnych hmotných rezerv
  • Polícia: NAKA zasahuje na viacerých miestach Slovenska vrátane firmy Bonul, akcia podľa TV Joj súvisí s výstavbou cestnej infraštruktúry
  • Dane: Posledný termín na podanie daňového priznania a zaplatenie dane bude 2. november
  • Prieskum: Spotrebiteľská dôvera v Nemecku rastie pomalšie, než sa predpokladalo, vyplýva z údajov GfK
  • Biznis: Rast podnikateľskej aktivity v eurozóne sa v septembri takmer zastavil, vyplýva z prieskumu IHS Markit
  • Aerolinky: Združenie IATA vyzvalo, aby všetci pasažieri pred medzinárodnými letmi prechádzali testovaním na COVID-19

V októbri by sa mal rozbehnúť projekt pre nezamestnaných, ktorí chcú podnikať

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Ministerstvo práce chce začiatkom októbra spustiť nový projekt na podporu nezamestnaných, ktorí sa rozhodnú založiť si samostatnú zárobkovú činnosť. Na rozbeh im dá jednorazový príspevok, po vypuknutí pandémie rezort poskytovanie príspevkov zastavil.

Prečo sú Saudskoarabi aj Rusi z trhov s ropou a plynom nervózni

Zo supertankerov sa stávajú supersklady nepredanej produkcie. Ilustračné foto - TASR/AP
Zo supertankerov sa stávajú supersklady nepredanej produkcie. Ilustračné foto – TASR/AP

Saudskoarabský princ Abdulaziz bin Salman sa vyhráža burzovým špekulantom, aby prestali „hrať“ na zníženie cien ropy. Producenti ropy a plynu sú nervózni, nespotrebovanej suroviny sú plné zásobníky a tankery a svetový dopyt zrejme opäť klesne pre druhú vlnu pandémie.

Minúta po minúte

Nemecká vláda schválila rozpočet na budúci rok so schodkom 96,2 miliardy eur, v tomto roku má dosiahnuť 217,8 miliardy eur. Tradičné hospodárenie Nemecka bez deficitu prerušila pandémia, do roku 2024 plánuje postupné znižovanie schodku.

Nemecko malo vyrovnané či prebytkové rozpočty od roku 2014, keď neskončilo v mínuse prvý raz od roku 1969. Vyrovnané hospodárenie pôvodne plánovalo aj na tento rok a výhľadovo pre ďalšie roky.

V tomto roku sa však najväčšia európska ekonomika prepadne do schodku. Uvrhnú ju do neho masívne podporné programy na zmiernenie dôsledkov pandémie.

Finančný plán Nemecka na roky 2022 až 2024 predpokladá rýchle znižovanie schodku. Najskôr na 10,5 miliardy eur, v roku 2023 na 6,7 miliardy eur a o rok neskôr na 5,2 miliardy eur. (čtk, reuters)

Za odchodom Zuzany Šubovej z postu podpredsedníčky štátnych hmotných rezerv sú osobné spory s predsedom Jánom Rudolfom, hovorí Richard Sulík. „Občas skrátka sa nájdu dvaja ľudia na tomto svete, ktorí narazia na seba ako kosa na kameň. To sa stalo v tomto prípade.“

Minister hospodárstva tvrdil, že sa s podpredsedníčkou a predsedom snažil spor urovnať na osobných stretnutiach, ale nepodarilo sa mu to. Podľa jeho slov ho mrzí, že Šubová komunikovala osobné veci verejne.

Šubová ohlásila odchod v pondelok, Rudolfovo vedenie označila za nekompetentné a netransparentné.

V minulosti pôsobila na ministerstve pôdohospodárstva, kde otvorene upozornila na služby poradenskej spoločnosti Deloitte za pôsobenia SNS. V parlamentných voľbách kandidovala za SaS.

Traton bude spolupracovať s firmou TuSimple na vývoji samojazdiacich nákladných áut. Traton patrí do skupiny Volkswagen, v rámci dohody o partnerstve získa menšinový podiel v TuSimple.

Cieľom Tratonu je testovať nákladné vozidlá bez vodičov na cestách v Nemecku, Švédsku a v ďalších krajinách. Tieto autá by mohli pomôcť riešiť rastúci nedostatok šoférov. Odborníci podľa firmy odhadujú, že len v Nemecku bude chýbať okolo 60-tisíc vodičov.

Traton zahŕňa značky nákladných áut VW, Man a Scania. Materský Volkswagen pôsobí najmä vo výrobe osobných automobilov. (čtk, reuters)

Tesco zvýšilo zisk, štartuje s potravinami Žabka

Tesco na Slovensku vo finančnom roku do februára 2020 zvýšilo čistý zisk o takmer polovicu na 73,2 milióna eur. K zlepšeniu hospodárenia výrazne prispeli účtovné operácie, tržby reťazca prakticky zotrvali na 1,43 miliardy eur.

Britské Tesco je najväčším obchodným reťazcom na slovenskom trhu podľa objemu tržieb. Pozíciu si zatiaľ udržiava, aj keď najväčší konkurenti Lidl a Kaufland sa naň postupne doťahujú.

Čo je za rastom zisku

„Rozhodujúcim spôsobom k zlepšeniu zisku prispelo zníženie opravných položiek k majetku o viac ako 30 miliónov eur, keďže reťazec očakáva pozitívny vývoj na slovenskom maloobchodnom trhu,“ komentuje výsledky Tesca hlavný analytik Finstat.sk Pavol Suďa.

V predchádzajúcom účtovnom roku 2018 Tesco videlo situáciu opačne, preto opravné položky vytváralo. Predvlani firme k lepšej ziskovosti pomohli zárobky z predaja dcérskych firiem, s ktorými minulý rok už nemohla počítať.

Ďalšie výsledky Tesca v SR:

  • Celkové tržby sa takmer nezmenili, zostali na 1,43 miliardy eur.
  • Priemerné osobné náklady na zamestnanca vzrástli o 15 % na 18-tisíc eur. Dôvodom bol najmä pokles priemerného počtu pracovníkov o necelú tisícku na zhruba 7600 (zrejme aj pre rozširovanie automatických pokladníc).
  • Čistý zisk na zamestnanca stúpol o dve tretiny na 9 616 eur.

Tesco vlani vyplatilo britskému akcionárovi dividendy za 150 miliónov eur, za uplynulé tri roky suma dividend podľa Suďu dosiahla takmer 370 miliónov eur.

Plány Tesca

Reťazec tento rok oznámil odchod zo stratového Poľska. Pri tejto príležitosti zdôraznil, že chce ďalej rozvíjať biznis vo zvyšku strednej Európy vrátane Slovenska. Po období zoštíhľovania a redukcie plôch má v úmysle expandovať.

Na slovenský trh Tesco vstúpi so svojím franšízingovým konceptom malých potravín Žabka, ktorý rozvíja v Česku. Prvú predajňu otvára v Bratislave tento týždeň.

V pláne má tiež posilňovanie online predaja, s ktorým sa vlani po siedmich rokoch od spustenia služby na Slovensku dostal do zisku. Predaju cez internet nahráva tiež pandémia.

Ako sa darí konkurencii

Z najväčších konkurentov Tesca zverejnil výsledky za uplynulý rok zatiaľ iba Kaufland, ktorý zvýšil čistý zisk o 9 % na 53,1 mil. eur. Tržby mu stúpli o 8 % na 1,19 miliardy eur.

Billa ani Lidl ešte čísla nezverejnili. Najväčším prenasledovateľom Tesca je diskont z nemeckej skupiny Schwarz, ktorý za rok do februára 2019 vytiahol tržby nad 1,23 miliardy eur pri zisku 112 miliónov eur.

Prvá pomoc na udržanie zamestnanosti by mala pokračovať po celý budúci rok, povedal minister práce Milan Krajniak. Dnes vláda schválila jej predĺženie do konca tohto roku. Od roku 2022 by už podľa Krajniaka mal platiť trvalý kurzarbeit.

Naživo: Minister práce Milan Krajniak po rokovaní vlády

Vláda odvolala Zuzanu Šubovú z postu podpredsedníčky Správy štátnych hmotných rezerv SR. V pondelok informovala, že sa vzdá funkcie, a to zo závažných dôvodov, ktoré súvisia „s nekompetentným a netransparentným riadením“ hmotných rezerv pod vedením Jána Rudolfa.

V ten istý deň priniesla do podateľne úradu vlády list, v ktorom informovala premiéra Igora Matoviča o dôvodoch, prečo sa vzdáva funkcie.

Šubová je známa tým, že otvorene hovorila o pochybných poradenských službách Deloittu na ministerstve pôdohospodárstva a o tom, kto naozaj riadil úrady za predchádzajúcich vlád zverených SNS.

Republiková únia zamestnávateľov podporuje možnosť voľby medzi gastrolístkami a príspevkom na stravu. Gastrolístky podľa nej ochudobňujú zamestnancov, zamestnávateľov a poskytovateľov stravovania o poplatky emitentom poukážok a znižujú hodnotu stravnej jednotky.

Zástupcovia viac než 1300 slovenských firiem žiadajú dať právo zamestnancom rozhodnúť sa medzi gastrolístkami a príspevkom na stravu. Gastrolístky podľa RÚZ predstavujú pre zamestnanca len fiktívnu pridanú hodnotu a dlhodobo ochudobňujú všetky subjekty v reťazci, s výnimkou emitentov.

„Gastrolístky dnes predstavujú zákonom garantovaný biznis pre niekoľko málo emitentov, ktorí každoročne na úkor desiatok tisíc firiem a ich zamestnancov zarábajú desiatky miliónov eur. Významne na to doplácajú reštaurácie a iní poskytovatelia stravovacích služieb, ktorí musia platiť emitentom provízie často vyššie ako 5 %. A práve v období poznačenom koronakrízou sú to prostriedky, ktoré im tak veľmi chýbajú,“ tvrdí RÚZ. Navrhuje, aby provízie emitentov boli zákonom obmedzené do výšky maximálne 2 %.

„Súčasný zákon núti zamestnancov a zamestnávateľov využívať gastrolístky. Preto presadzujeme zavedenie princípu dobrovoľnosti a možnosti výberu medzi gastrolístkami a príspevkom na stravu zamestnancov. Možnosť výberu by zostala na zamestnancoch, a to buď prostredníctvom rozhodnutia ich zástupcov, ako sú odbory a zamestnanecká rada, alebo sa na forme dohodne väčšina zamestnancov,“ uviedol Jozef Špirko, viceprezident RÚZ.

Koronavírus potvrdili u zamestnanca košických oceliarní U. S. Steel. Len čo pocítil ťažkosti, nešiel do práce, oznámil hovorca podniku s tým, že pracovisko divízneho závodu Vysoké pece vydezinfikovali a ostatní zamestnanci pokračujú v práci. (tasr)

Hlavná železničná stanica v Bratislave zostane vždy hlavnou, vyhlásil minister dopravy Andrej Doležal. Témou však podľa neho naďalej ostáva aj plánovaná železničná stanica Filiálka pri bratislavskom Trnavskom mýte.

V prípade Filiálky sa podľa ministra hľadajú momentálne správne riešenia i zdroj financovania. „Jedným z nich môže byť teoreticky aj plán obnovy,“ skonštatoval.

Ak sa bude rekonštruovať Hlavná stanica, Doležal deklaruje, že to bude v súčinnosti s mestom Bratislava. „Nie je to len o budove, ale aj o priestore pred stanicou. Rozprávali sme sa už o tom s primátorom Matúšom Vallom,“ povedal minister s tým, že aj tu je potrebné najprv nájsť zdroje financovania.

Bratislavský magistrát opakovane tvrdí, že hlavnú stanicu a priestor okolo nej treba riešiť jednou veľkou architektonickou súťažou. (tasr)

Rast podnikateľskej aktivity v eurozóne sa v septembri takmer zastavil, vyplýva z prieskumu IHS Markit medzi nákupnými manažérmi. Vzostup pandémie núti vlády k obnovovaniu reštrikcií a spotrebiteľov k obmedzovaniu aktivít mimo domova.

Súhrnný index aktivity klesol na 50,1 bodu z augustových 51,9 bodu a nachádzal sa tesne nad 50-bodovou hranicou oddeľujúcou rast a pokles. Zaostal aj za očakávaniami analytikov.

Obnovený pokles v sektore služieb prevážil nad rastom v spracovateľskom priemysle, ktorý dosiahol najvyššie tempo za dva roky.

„Oživenie ekonomiky eurozóny sa v septembri zastavilo, pretože rastúci počet prípadov nákazy COVID-19 viedol k obnoveniu útlmu aktivity v sektore služieb po celom regióne,“ uvádza ekonóm IHS Markit Chris Williamson. (čtk, reuters)

Smer chce iniciovať mimoriadnu schôdzu v parlamente, ktorá by sa mala venovať predaju akcií Východoslovenskej energetiky spoločnosti E.ON od RWE. V tejto súvislosti uvažuje aj nad odvolávaním ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS).

Minister hospodárstva Richard Sulík dnes v parlamente povedal, že E.ON za tieto akcie zaplatil sumu 700 až 800 miliónov eur, pričom počas Dzurindovej vlády tieto akcie kúpil RWE za omnoho nižšiu sumu.

Smer chce však pred odvolaním Sulíka najprv odvolať ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka (Sme rodina) a ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO).

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať