Denník N

Zástupcu štátu z nástenkového tendra preložili od Matečnej k Jahnátkovi

Ľubomír Jahnátek bol minister hospodárstva aj pôdohospodárstva. Teraz šéfuje Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Foto – TASR
Ľubomír Jahnátek bol minister hospodárstva aj pôdohospodárstva. Teraz šéfuje Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Foto – TASR

Keď Vasil Demjan zastupoval štát ako poškodeného v nástenkovom tendri, štát si zrejme riadne a včas neuplatnil náhradu 3,6 milióna eur.

Exminister hospodárstva a pôdohospodárstva za Smer Ľubomír Jahnátek sedí od leta v novej funkcii. Na čele kľúčového Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) si práve buduje nový tím. V polovici októbra doň prijal aj Vasila Demjana.

Ten sa stal známy tým, že na právnom odbore ministerstva pôdohospodárstva zastupoval štát ako poškodeného v kauze nástenkového tendra. Štát si vtedy s veľkou pravdepodobnosťou riadne neuplatnil náhradu škody 3,6 milióna eur v termíne do skončenia vyšetrovania.

Demjan sa z ministerstva pôdohospodárstva dostal k Jahnátkovi preložením.

„K trvalému preloženiu Vasila Demjana došlo v zmysle platnej legislatívy na základe dohody generálnych tajomníkov ministerstva pôdohospodárstva a ÚRSO,“ povedal hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.

Igaz hovorí, že zmena pôsobenia právnika nesúvisí s jeho praxou v nástenkovom tendri, ale udiala sa preto, že sa od neho očakáva „plnenie úloh vyplývajúcich z jeho agendy na ÚRSO“.

U Matečnej odchod nekomentujú

Ministerstvo pôdohospodárstva, na ktorom predtým Demjan pôsobil, zdedilo nástenkový tender po zaniknutom ministerstve výstavby. Demjan sa vyjadroval ako zástupca štátu na ministerstve pôdohospodárstva aj v roku 2013, v čase, keď ministerstvu šéfoval Jahnátek.

Po zmene vlády ministerstvo pôdohospodárstva prevzala Gabriela Matečná (SNS).

Riaditeľ právneho odboru Vasil Demjan s Mariánom Janušekom a s obhajcom. Foto N – Monika Tódová

Prečo Demjana preradili a kto o to žiadal, sme sa nedozvedeli ani na ministerstve pôdohospodárstva.

„Vzhľadom na to, že pán Demjan odchádzal z neriadiacej funkcie, nie je v tejto veci možné poskytnúť bližšie informácie,“ povedal hovorca ministerstva Vladimír Machalík.

Keď na súde počas pojednávania v kauze nástenkového tendra vyplynulo, že uplatnenie nároku štátu môže byť problematické, ministerstvo chybu nevidelo.

„Ide o úplne nesprávne informácie. Ministerstvo si riadne uplatnilo a uplatňuje náhradu škody. S tvrdením predsedníčky senátu sa ministerstvo nemôže stotožniť,“ povedal Machalík.

Trestní právnici vtedy upozornili, že ministerstvo konaniu buď nerozumie, alebo účelovo zavádza, a podľa nich platí to, čo odznelo na súdnom pojednávaní. 

Z vyjadrení predsedníčky senátu Ruženy Sabovej vtedy vyplynulo, že ministerstvo pôdohospodárstva sa ako poškodený orgán nedostavilo ani na oboznámenie sa so závermi vyšetrovania, keď si nárok na odškodné stále mohlo v prebiehajúcom konaní uplatniť.

Sudkyňa vyhlásila, že štát si ešte môže uplatniť škodu v civilnom konaní.

„Poškodený si musí uplatniť nárok na náhradu škody do konca vyšetrovania, práva poškodeného mu zostávajú, aj keď si ho neuplatní,“ povedala rektorka policajnej akadémie Lucia Kurilovská.

Demjan je v organizačnej štruktúre regulačného úradu na odbore legislatívy a právnej agendy.

Jahnátek buduje tím

Jahnátek sa v úrade obklopil viacerými ľuďmi, ktorí sú mu známi z minulosti. Zamestnal napríklad Slávku Jánošíkovú (v minulosti ju dosadil aj do Transpetrolu), Veroniku Galikovú či Moniku Pôbišovú. Všetky tri pracovali s Jahnátkom už na ministerstve pôdohospodárstva. Teraz prevažne organizujú čas v Jahnátkovej kancelárii.

Od nástupu do novej funkcie pribudli na úrade aj ďalší ľudia.

Regulačný úrad by mal do konca novembra rozhodnúť o tom, koľko bude stáť na budúci rok plyn, elektrina či teplo. Jahnátek na poste nahradil nominanta Smeru Jozefa Holjenčíka po škandále s cenami energií. Podľa zákona má byť regulačný úrad nezávislý od politickej či ekonomickej moci.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

ÚRSO

Ekonomika

Teraz najčítanejšie