Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Čítanie pre vodičov do zápchy: Objednali sme 8 diaľnic za 4 miliardy. Na troch práce stoja, dve meškajú

Zápchy sa opakujú na Kysuciach, v Bratislave či pri Ružomberku. Diaľnice tu už štát na veľa miestach stavia, ale tradične sa vyskytne nejaký problém. Pozrite si zoznam diaľnic, ktoré sme objednali, a čo sa aj naozaj naplno stavia.

 • D1 Bratislava – Košice

Za posledné štyri roky objednali štátni manažéri u stavbárov 63,5 kilometra budúcej D1. Majú pomôcť s pravidelnými predvíkendovými kolónami cestou zo západu na východ republiky a naopak. Na väčšine z nich sa však po podpise zmlúv ukázali problémy. 

Juho-západný obchvat Prešova (7,9 km)

Zmluvu za 356 miliónov eur bez DPH na stavbu podpisovali štátni manažéri v roku 2017. Na úseku sa stále nepracuje plnohodnotne, čaká sa na posudky pre vplyv diaľnice na životné prostredie (EIA). Tie doterajšie neboli postačujúce podľa pravidiel Európskej komisie.

„Na výstavbe obchvatu prebiehajú práce v rozsahu, ktorý proces EIA neobmedzuje. Po ukončení procesu EIA sa bude môcť stanoviť presný harmonogram ďalších prác,“ píše ministerstvo dopravy.

Podľa zmluvy má byť diaľnica hotová v júni 2021 (Opravené 22.11.).

„Stavba je na začiatku, zmluvný termín stavby je 6/2021,“ píše tím NDS na sociálnej sieti.

Zdroj: NDS

Budimír – Bidovce (15,5 km)

Výstavba severo-východného obchvatu Košíc prebieha bez významných hlásených problémov. Cesta dlhá 15 kilometrov má byť podľa zmluvy hotová v decembri 2019. Cena: 197,4 milióna eur.

Hubová – Ivachnová (15,3 km)

Známa 15-kilometrová diaľnica je rozkopaná už štyri roky. Zazmluvnili ju v novembri 2013, začiatkom roku 2015 sa na nej zosunul svah. Ukázalo sa, že plánovaný tunel Čebrať treba kompletne pretrasovať.

Nový termín na dokončenie diaľnice je december 2021. Všetko závisí od toho, kedy sa posúdi vplyv novej trasy na životné prostredie, a od dohody so stavbármi o cene. Návrh dodatku k diaľnici za zmluvnú cenu 227,3 milióna eur poslali z Národnej diaľničnej zhotoviteľovi začiatkom novembra. V hre môže byť navýšenie ceny o vyše 100 miliónov eur.

Ani Hubová – Ivachnová nerieši problém, ktorý je hneď vedľa. Úsek Turany – Hubová stále nemá pokope papiere ani na to, aby oň prebehla súťaž.

Zdroj: ndsas.sk

Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka (11,3 km)

Diaľnica za 427 miliónov eur má byť podľa webu NDS-ky hotová v októbri 2018, pôvodný termín bol začiatok budúceho roka. Meškanie odôvodňujú nepredvídanými geologickými udalosťami počas razenia tunelov. Je však možné, že meškanie je umelé. Chýba diaľničný privádzač, bez ktorého sa na diaľnicu šoféri môžu iba pozerať.

Privádzač zdržalo rozhodovanie o tom, či naň vypísať súťaž alebo zadať práce priamo. Nakoniec vyhlásili súťaž, okrem iného aj preto, aby stavbu mohli financovať z eurofondov.

Tender skončili v septembri, dali ho iniciatívne prekontrolovať na Úrade pre verejné obstarávanie. Žiadosť o kontrolu teraz stiahli, pretože privádzač nebude financovaný z eurofondov.

Lietavská Lúčka – Dubná Skala (13,5 km)

Úsek s najdlhším tunelom na Slovensku (Višňové – 7,5 km) majú stavbári dokončiť v decembri 2019. Zmluvný  termín nestihnú, celkové meškanie zatiaľ nie je jasné. Diaľničiari odhadujú časové meškanie diaľnice za 410 miliónov eur v horizonte do pol roka.

Na stavbe došlo aj k niekoľkým tragickým nehodám. Naposledy zahynul 31. októbra 33-ročný robotník, keď ho privalil oceľový nosník.

 • Obchvat Bratislavy (59 km)

Dopravné zápchy na ceste do Bratislavy sú o to väčšie, ak sa niekde vyskytne dopravná nehoda. Šoférov od Dunajskej Lužnej má od kolón odbremeniť aspoň po Bratislavu budúca rýchlostná cesta R7. So stavbou veľkého obchvatu Bratislavy to vyzerá problematicky.

Projekt s 59 kilometrami diaľnice pri Bratislave aj s jej napojením rýchlostnou cestou na Dunajskú Stredu zdržuje niekoľko komplikácií. Najprv stavbu brzdili špekulanti s pozemkami, potom chýbajúce stavebné povolenia. Teraz sa ešte nevedia stavbári pod vedením španielskej firmy Cintra dohodnúť so subdodávateľmi.

Najviac rozbehnuté môžu byť práce na rýchlostnej ceste do Dunajskej Stredy. Táto časť je menej náročná na stavbu a pozemky pod ňu boli vykúpené prvé. Cena za celé dielo je 1,7 miliardy eur.

 • D3 Žilina – Poľsko

Na Kysuciach pravidelne blokujú dopravu aktivisti. Žiadajú dokončiť D3 do Poľska. To, čo sa na Kysuciach stavia, nemešká. Chýbajú najmä projekty, ktoré sú zatiaľ v príprave. Problém je taký naliehavý, že zrejme pomohol k strate županského kresla Juraja Blanára zo Smeru.

Zdroj: NDS

Obchvat Čadce (5,67 km)

Úsek Čadca, Bukov – Svrčinovec za 239 miliónov eur stavajú približne rok, zásadné problémy zo stavby nehlásia. Autá naň plánujú pustiť v decembri 2020.

Obchvat Žiliny (4,25 km)

Úsek Žilina, Strážov – Brodno je úspechom Národnej diaľničnej. Ako jediný projekt z 300-kilometrového diaľničného balíčka druhej vlády Roberta Fica ide načas. Plánujú ho odovzdať šoférom 2. decembra.

Je to však rekordér aj v nákladoch na kilometer výstavby, celý stojí 254,9 milióna eur bez dane.

Pozrite si interaktívnu mapu postavených a pripravovaných diaľnic (cesty.ineko.sk)

Dnes na DennikE.sk

Bratislava o čokoládovne nepríde. Nadnárodný vlastník ich perspektívu potvrdzuje veľkou investíciou

Bratislavská továreň na výrobu čokolády Mondelez International. Foto – Mondelez International
Bratislavská továreň na výrobu čokolády Mondelez International. Foto – Mondelez International

Bývalé bratislavské čokoládovne Figaro potvrdzujú svoju perspektívu v koncerne Mondelez novou investíciou do modernizácie a rozšírenia svojej výroby základných čokoládových hmôt. Ich produkcia v hlavnom meste vzrastie o pätinu na takmer 27-tisíc ton ročne.

Minúta po minúte

Letecká doprava sa bude podľa združenia IATA oživovať z pandémie pomalšie, než sa čakalo. Otváranie trhu brzdí pomalšie očkovanie a nechuť vlád vytvoriť plány na uvoľnenie cestovania a otváranie hraníc, hovorí asociácia aeroliniek.

Čo očakáva IATA

 • Koncom vlaňajška predpokladala, že letecká doprava bude na základe počtu cestujúcich a preletenej vzdialenosti na 51 % predkrízovej úrovne. Teraz očakáva len 43 %.
 • IATA ďalej predpokladá, že straty odvetvia za tento rok dosiahnu 47,7 miliardy dolárov. Oproti vlaňajšej strate 126,4 miliardy dolárov by to bolo zlepšenie, no aerolínie budú podľa IATA ďalej potrebovať podporu štátov na vyplácanie miezd.
 • Oživenie je nerovnomerné, rastú najmä domáce trhy v USA a v Číne, kým Európa bude tento rok len na tretine prevádzky z roku 2019.
 • Tržby tento rok pravdepodobne stúpnu o 23 % na 231 miliárd dolárov. Ďalej však budú hlboko pod tržbami z roku 2019, keď predstavovali 607 miliárd dolárov.
 • Zvýšenie sa očakáva pri nákladnej doprave, tento rok by mohla rásť o 13,1 % a prekonať úroveň z roku 2019.

„Táto kríza je dlhšia a hlbšia, než ktokoľvek mohol očakávať,“ povedal generálny riaditeľ IATA Willie Walsh. (čtk, reuters)

Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona, ktorá by umožnila vytvoriť úrad pre vicepremiéra Štefana Holého. Zdôvodnila to použitím takzvaného „prílepku“, teda zmeny nesúvisiacej s pôvodným zákonom.

Poslanci novelizovali zákon o ochrane hospodárskej súťaže, odhlasovali však aj pozmeňovací návrh od Miloša Svrčeka zo Sme rodina, ktorý vznik úradu podpredsedu vlády predpokladal.

Holý je vo vláde zástupcom strany Sme rodina, má na starosti legislatívu, no nevedie žiadne ministerstvo.

Prezidentka argumentovala rizikom, že by sa kompetenčný zákon menil bez riadneho legislatívneho procesu, novele vyčítala aj ďalšie nedostatky.

Prílepky sú spolu so skrátenými konaniami častým terčom kritiky práce slovenských poslancov. Zuzana Čaputová tento rok už vetovala zákon aj pre neoprávnené skrátené konanie. Týkalo sa to opravy lehôt na pokutovanie za chýbajúce diaľničné známky a poslanci už novelu nanovo neschválili.

Poslanci môže prezidentkino veto prelomiť väčšinou aspoň 76 hlasov.

Odborníci sa podľa Jána Mikasa zhodli, že pri súčasnom uvoľňovaní treba s rušením seniorských hodín počkať. Do úvahy prichádza aj skrátenie času na jednu hodinu. „Diskutujeme o tom, nevylučujeme, že dôjde k zmene,“ povedal hlavný hygienik.

Testovacia stratégia by sa mala zjednodušiť a zefektívniť, povedal hlavný hygienik Ján Mikas. Stále sa rokuje o zmenách. Testovanie by sa malo zamerať na ľudí v najväčšom riziku – v práci či školách.

Daimler pre globálny nedostatok polovodičov dočasne zastaví prevádzku v dvoch nemeckých závodoch. Výrobca mercedesov skráti pracovný čas 18 500 zamestnancom, ktorí sa budú venovať mimoriadnym projektom.

V továrňach v Brémach a Rastatte sa zastaví prevádzka od 23. apríla predbežne na týždeň. Automobilka upozornila, že situácia sa neustále mení.

Globálny nedostatok čipov si v poslednom čase vynútil obmedzenie produkcie v General Motors, Ford Motor či Volkswagene (čo sa zrejme dotkne aj Slovenska).

Skupina Stellantis oznámila, že pre nedostatok čipov bude do vozidiel Peugeot 308 namiesto digitálnych tachometrov montovať analógové. (čtk, e)

V piatok hygiena vydá vyhlášku k otvoreniu terás a fitnes centier. V prípade zastrešenia terás budú musieť byť dve steny voľné, stoly musia byť dva metre od seba. Počet osôb zrejme nebude limitovaný. „Prax ukázala, že veľmi ťažko nejako limitovať členov domácnosti,“ povedal Ján Mikas. Vo štvrtok ešte zasadne konzílium odborníkov a preberie túto tému.

Úvery môžu do dvoch rokov zdražieť aj o percento, nebude to však skokom, hovorí šéfka rizika v Poštovej banke

Foto: Poštová banka
Foto: Poštová banka

Úvery môžu do dvoch rokov zdražieť aj o percento, hovorí šéfka rizika v Poštovej banke. „Banka je povinná rizikovosť prenášať do ceny. To je v zákone. Do situácie, že rizikové prirážky zvýšia ceny úverov, sa dostaneme o rok, o dva,“ hovorí Zuzana Žemlová.

Slovenskí piloti tento týždeň na Sliači skúšali cvičné lietadlo L-39NG od Aero Vodochody, česká firma ich ponúka osem kusov. Prezentácia súvisí so snahou ministerstva obrany a armády obmeniť cvičné lietadlá, záujem mali aj britskí a talianski výrobcovia.

Aero Vodochody informovalo o ukážke v tlačovej správe. Hovorí, že ponúka aj „strategickú spoluprácu pri výcviku vojenských pilotov“ a priemyselnú spoluprácu na výrobe lietadla.

Českého výrobcu v minulosti vlastnila skupina Penta, vlani český protimonopolný úrad schválil jej predaj spoločnosti Aero. Tú zas vlastní maďarský podnikateľ András Tombor a skupina Omnipol.

Podľa Vladimira Putina by emisie skleníkových plynov v Rusku mali byť v nasledujúcich 30 rokoch nižšie než v EÚ. Rusko je významným producentom skleníkových plynov, v krajine pravidelne dochádza k ekologickým katastrofám.

„V dvanástich najväčších industriálnych centrách musia byť emisie v ovzduší znížené o 20 % do roku 2024 prostredníctvom komplexnej modernizácie priemyslu, bývania, komunálnych služieb, dopravy a energetiky,“ uviedol ruský prezident v prejave k federálnemu zhromaždeniu.

Ruská ekonomika je do veľkej miery závislá od vývozu ropy, plynu a nerastných surovín. Tlak na boj s klimatickými zmenami je pre Kremeľ vážnou výzvou.

Rusko sa pred dvoma rokmi pridalo k parížskej klimatickej dohode a Putin vlani nariadil vláde, aby našla spôsob, ako znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 o 30 % oproti stavu z roku 1990. (čtk, reuters)

Úrady vlani zaznamenali najmenej nelegálne zamestnaných za štyri roky, oproti roku 2019 ich počet klesol o 8,4 % na 1641 ľudí. Klesli aj uložené pokuty. Ministerstvo práce hovorí, že na kontroly mala vplyv pandémia.

Údaje sú zo správy, ktorú dnes vzala na vedomie vláda.

 • Kontroly vlani zistili 567 zamestnávateľov, ktorí porušili zákaz nelegálneho zamestnávania tým, že takto zamestnávali 1641 osôb. Z toho 30 bolo mladistvých.
 • Zhruba tretina (557) nelegálne zamestnaných bola z iných krajín, najmä z Ukrajiny.
 • Najviac sa nelegálne zamestnávanie týkalo stavebníctva (28,9 %).
 • Vlani orgány inšpekcie práce, ústredia práce a úradov práce uložili 737 pokút za necelých 3,4 milióna eur. Oproti roku 2019 je to 7,7-percentný pokles v sume pokút a 9,8-percentný pokles v ich počte. (tasr, e)

Minister Ján Mičovský prevzal petíciu Za živú krajinu, ktorú podpísalo 20-tisíc ľudí, a podporil návrhy ochranárov. Tí žiadajú ozelenenie poľnohospodárstva a zásadné zmeny v podpore farmárov v prospech udržateľnejšieho využívania polí, lúk i lesov, napríklad rozčlenenie lánov biopásmi na menšie s maximálnou rozlohou 20 hektárov.

Apelujú aj na podporu farmárov, ktorí chcú obnoviť lúky a vrátiť zvieratá do krajiny. Rovnako žiadajú zvýšenú podporu ekologickým formám poľnohospodárstva a zníženie používania agrochemikálií.

„Nezmeníme minulosť, no dokážeme ovplyvniť budúcnosť a na tej by malo záležať v tejto krajine každému jednému z nás. Ja môžem z tohto miesta sľúbiť, že s mojimi kolegami urobím všetko preto, aby sa vrátila do našej krajiny pestrosť,“ uviedol Mičovský. Zároveň ho teší, že v prípade zlepšovania vidieka sa ozýva čoraz viac hlasov.

Ministerstvo pôdohospodárstva poukazuje, že do nového strategického plánu na roky 2023 – 2027 budú preto v rámci ekoschém priamych platieb navrhované viaceré typy intervencií podporujúce biodiverzitu, prírodné zdroje a klímu. Pôjde napríklad o diverzifikáciu plodín a tvorbu ochranného pásu s povinnosťou zabezpečiť maximálnu súvislú výmeru jednej plodiny.

Navrhované sú aj ochranné plochy pre opeľovače vysiatím zmesí plodín. Agrorezort plánuje v rámci rozvoja vidieka ochranu biotopov sústavy Natura 2000 aj mimo nej.

„Napĺňanie týchto ambicióznych myšlienok pre lepšiu budúcnosť poľnohospodárskej krajiny spočíva aj v oblasti komplexných pozemkových úprav a budovaní spoločných zariadení i opatrení,“ uviedlo ministerstvo. Na ich realizáciu využije financie z programu rozvoja vidieka. Deklaruje, že uprednostní investície do budovania zelených krajinných prvkov pred samotným sceľovaním pozemkov.

V prechodnom období bude z programu vyčlenených na komplexné pozemkové úpravy na roky 2021 – 2022 celkovo 55 miliónov eur. V budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike je na pozemkové úpravy vyčlenených 30 miliónov ročne, teda na roky 2023 – 2027 celkovo 150 miliónov eur.

Agrorezort kladie podľa vlastných slov dôraz aj na používanie chemikálií a vzdelávanie poľnohospodárov, ktorí tieto prípravky používajú. K zlepšeniu a napĺňaniu cieľov by mali prispieť aj aktivity poľovníkov.

„Zvyšovanie úživnosti poľovného revíru napríklad vysádzaním remízok či ohryzových drevín prispeje k zníženiu poškodzovania rozsiahlych poľnohospodárskych monokultúr zverou,“ tvrdí ministerstvo.

Iniciátormi petície sú združenia Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Bratislavské regionálne ochranárske združenie, Ochrana dravcov na Slovensku a iniciatíva My sme les. (tasr)

Mikulec cúva od myšlienky vidieť ľuďom a firmám na účty, koaliční partneri ho nepodporia

Minister vnútra Roman Mikulec. Foto N – Tomáš Benedikovič
Minister vnútra Roman Mikulec. Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister vnútra Roman Mikulec cúva od myšlienky, aby štát plošne videl firmám a ľuďom na bankové účty. Po rokovaní vlády uviedol, že zostatky nebudú „záležitosťou“ pripravovaného centrálneho registra. Debaty podľa neho ešte pokračujú, viac bude jasné na budúci týždeň.

Chcem hypotéku: Dá mi ju banka aj na kúpu chalupy? Kedy získam hypotéku na murovaný dom a kedy na drevodom?

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Päť odborníkov na hypotéky vysvetľuje, akú máte šancu získať hypotéku, keď si chcete kúpiť chalupu alebo postaviť dom. Hovoria tiež, kedy nedostanete hypotéku, hoci máte dostatočný príjem. „Problémom sú najmä v Bratislave rôzne nebytové priestory prerobené na byty, negatívny zápis v úverovom registri a nevhodný zamestnávateľ,“ vraví Slavomír Molnár.

Automobilka Stellantis plánuje do vozidiel Peugeot 308 dočasne montovať analógové tachometre namiesto digitálnych. Rozhodnutie je dôsledkom globálneho nedostatku čipov, ktorý komplikuje výrobu áut po celom svete.

Analógové tachometre by sa mali začať objavovať v autách Peugeot 308 do konca mája. Podľa francúzskeho spravodajského kanála LCI výrobca zvažuje, že na tieto vozidlá poskytne zľavu 400 eur.

Produkcia súčasnej verzie modelu Peugeot 308 by sa mala na jeseň postupne skončiť. Nová generácia vozidla, ktorá sa bude vyrábať v inom závode, by sa mala vrátiť k digitálnym tachometrom.

Firma Stellantis vznikla na začiatku roka spojením taliansko-americkej skupiny Fiat Chrysler Automobiles s francúzskym konkurentom PSA. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať