Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Financial Times a Google vybrali inovátorov východnej Európy, ôsmi sú zo Slovenska

Svet si všimol Slovákov, ktorí bojujú proti mrhaniu v štátnych IT zákazkách, proti manipuláciám na webe či skúmajú rakovinu.

Renomovaný britský denník Financial Times a Google vybrali sto najlepších inovátorov strednej a východnej Európy. Na zozname nazvanom New Europe 100 Challengers je aj osem úspešných inovátorov alebo inovátorských tímov zo Slovenska.

Ide o ľudí, ktorí vedia úspešne prepojiť svoje podnikanie, výskum alebo aktivity s verejným sektorom a modernými technológiami. Do aktuálnej stovky sa dostali aj Ján Hargaš zo Slovenska.Digital, špičkový vedec Pavol Čekan s kolegami, autor projektu Konšpirátori.sk Ján Urbančík či zakladateľ Martinusu Michal Meško.

Zoznam stovky inšpiratívnych inovátorov takmer z dvadsiatky krajín vychádza od roku 2014, teraz už po štvrtýkrát. Okrem Financial Times a Googla vzniká aj v spolupráci s poľským časopisom Res Publica Nowa a Medzinárodným vyšehradským fondom. Organizátori hodnotia mieru inovácií, odvahu, aj celkovú prospešnosť projektu.

Ján Hargaš. Foto N – Tomáš Benedikovič

Lepšie štátne IT, čo štát nevie robiť

V skupine top inovátorov je IT konzultant Ján Hargaš, jeden zo spoluzakladateľov a výkonný riaditeľ občianskeho združenia Slovensko.Digital.

Príbeh združenia sa začal pred dvoma rokmi, vtedy sa dala dokopy partia ľudí prevažne z IT sektora, ktorá sa už nevládala len tak prizerať, v akom stave sú verejné IT zákazky. „Bol to prirodzený krok. Štát zlyhával v hodnote za peniaze. Výstupy z jeho aktivít neznamenali také prínosy pre občanov, ktoré by si za tie peniaze zaslúžili,“ hovorí Hargaš.

Zlyhanie štátu vidí v tom, že sa ľudí nepýtal, čo skutočne potrebujú, a aj v tom, ako riadil projekty a dodávateľov. V tom štát podľa Hargaša ešte stále zlyháva, nemá dostatok odborníkov. „Prinášame nové témy, ktoré v zahraničí fungujú. Snažíme sa ukazovať, že informatizácia naozaj môže fungovať inak. Presadzujeme nejaké opatrenia a popritom sa snažíme ukazovať aj v praxi, že zmena sa dá dosiahnuť.“

Slovensko.Digital počas parlamentných volieb na jar 2016 sprístupnilo aplikáciu Voľby.Digital a pomohlo cez ňu jednoduchšie sa prihlásiť na voľby aj zo zahraničia. Teraz v lete predstavili Govbox, čo je služba na prístup k štátnym schránkam na štátnom portáli Slovensko.sk, ktoré samy veľmi nefungujú. IT-čkári tiež napríklad pomáhali Slovenskému národnému divadlu a mestu Trenčín s transparentným obstarávaním webových stránok.

Ján Gondol. Foto – Tomáš Kobza

Za otvorené vzdelávanie: aby aj knihy mohli putovať

IT konzultant Ján Gondol sa so svojou firmou Switzerlab už niekoľko rokov venuje téme otvoreného vládnutia aj vzdelávania. Spolupracuje pritom s neziskovými organizáciami aj s organizáciami verejnej správy z viacerých krajín sveta.

Čo to je otvorené vzdelávanie, vysvetľuje Gondol na príklade študenta gymnázia, ktorý má rád fyziku a chce si stiahnuť knihy, ktoré majú študenti na elektrotechnických školách. Keby si ich knihy, ktoré boli vytvorené za verejné zdroje, jednoducho skopíroval, porušil by tým autorský zákon.

„Namiesto toho, aby sme hovorili, že kto chce, môže sa z týchto materiálov vzdelávať a ďalej s nimi ľubovoľne pracovať, hovoríme, že to robiť nesmie, lebo tým porušuje autorské práva. Je to absurdná situácia. Deti potom idú na internet a čerpajú z konšpiračných webov a pofidérnych stránok. Overené vzdelávacie zdroje, ktoré boli vytvorené za verejné peniaze, treba odomknúť a sprístupniť pre všetkých.“

Gondol hovorí, že namiesto toho, aby štát ponúkol nakúpené knihy, dáva prekážky: bez registrácie či v niektorom prípade bez statusu učiteľa sa k niektorým elektronickým materiálom nedostanú ani žiaci, ani ich rodičia, hoci vytvorenie týchto kníh zaplatili zo svojich daní.

Slovensko je však zároveň podľa Gondola jednou z prvých krajín na svete, ktoré v rámci Iniciatívy pre otvorené vládnutie začali riešiť tému otvoreného vzdelávania.

Lucia Šicková. Foto N – Tomáš Benedikovič

Škola hrou a boj proti dezinformáciám

Medzi ocenenými je aj Lucia Šicková, spoluzakladateľka Pixel Federation. Vo firme sa venuje vzdelávaniu v ich EduFactory, aj projektom, v ktorých učia o tom, ako vznikajú hry, a vyučujú deti. Je tiež spoluzakladateľkou projektu Butterfly Effect, čo je platforma, ktorá má pomáhať študentom, aby rýchlejšie napredovali pri tvorbe digitálnych produktov. Pomáhajú im pri tom mentori a lektori.

„Študenti počas piatich mesiacov pracujú v multidisciplinárnych tímoch na konkrétnom produkte, cieľom je dostať tento produkt na trh, aby si zažili interakciu s trhovými podmienkami a zákazníkmi,“ hovorí Šicková.

Ján Mayer pôsobí v českej firme Datawep, ktorá ťaží rôzne dáta z internetu a tie ponúka zákazníkom. Pôvodne spolupracovala len s komerčnými firmami, ktoré chceli mať prehľad napríklad o tom, čo ponúka ich konkurencia, alebo o tom, čo o nej ľudia hovoria v internetových diskusiách. V poslednom čase začala skúmať aj informácie, ktoré sa šíria rôznymi dezinformačnými webmi. Tie vyhodnocujú a následne poskytujú napríklad mimovládnym organizáciám, ktoré sa tomuto fenoménu venujú.

Ján Urbančík je autorom projektu Konšpirátori.sk, ktorý zostavuje zoznam stránok s nedôveryhodným obsahom. Inzerentom to pomáha chrániť ich značky a neumiestňovať reklamu na stránky s takýmto obsahom.

Zakladatelia Nadácie Cvernovka – Viliam Csino, Boris Meluš, Šymon Kliman, Braňo Čavoj. Foto N – Tomáš Benedikovič

Keď si kreatívci pomáhajú

Keď starú Cvernovku na bratislavských Mlynských nivách kúpil developer a nestotožnil sa s ideou, aby v priestoroch Pradiarne vzniklo kreatívne centrum, partička štyroch kreatívcov, ktorí v nej pôsobili, založila Nadáciu Cvernovka. Šymon Kliman, Viliam Csino, Boris Meluš a Branislav Čavoj sa rozhodli, že ideu Cvernovky treba preniesť do inej budovy a vytvoriť v nej kreatívne centrum pre umelcov, inovátorov, kreatívcov zo starej Cvernovky, no nielen z nej, a pre širokú verejnosť.

Nadácia Cvernovka získala vlani od župy do prenájmu budovu bývalej chemickej priemyslovky na Račianskej ulici. Počas nasledujúcich pár mesiacov urobila z nefunkčnej budovy školy priestor na desiatky rôznych ateliérov.

Foto – archív Pavla Čekana

Robia výskum rakoviny

V najnovšom rebríčku inovátorov sú aj Pavol Čekan, Peter Kilian a Vladimír Wolf za svoj výskum rakoviny. Venujú sa vývoju molekulárnych diagnostík a prognostík nádorov.

Pavol Čekan je špičkový vedec, ktorý sa po 20 rokoch vrátil na Slovensko, aby tu robil najmodernejší výskum rakoviny. No keď žiadal na projekt Multiplex DX Inštitút eurofondy za 7 miliónov eur, nedostal ich. Zámerom projektu bolo vytvoriť diagnostiku pre onkologických pacientov, ktorá je ušitá na mieru pre každého pacienta. Ide o skupinu eurofondov na vedu, ktoré škandalózne rozdelili nominanti SNS.

Medzi osmičkou slovenských inovátorov je aj Michal Meško, šéf online kníhkupectva Martinus.sk, ktoré pred dvoma mesiacmi kúpilo svojich konkurentov Gorila.sk a Arara.cz. Meško je tiež členom Redakčnej rady Denníka N.

Šéf kníhkupectva Martinus.sk Michal Meško. Foto – N

V minulosti už Kiska, Trnka či Suchal

V predošlých ročníkoch boli medzi ocenenými zo Slovenska aj prezident Andrej Kiska, vicepremiér Peter Pellegrini, aj Ivan Štefunko či Michal Truban, teraz už z Progresívneho Slovenska.

Na zozname sa objavili aj vynálezca a konštruktér aeromobilu Štefan Klein, Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play, Michal Štencl zo Sygicu, spoluzakladateľ Esetu Miroslav Trnka (jeden z akcionárov Denníka N). V roku 2014 bol medzi ocenenými prezidentov poradca Rado Baťo, Adam Znášik s Petrom Hajdinom za inovatívne metódy v politickom marketingu, IT-čkár Ján Suchal, aj Tomáš Bella, teraz už z Denníka N, a ďalší.

Kúpte si knihu Denníka N Pravda a lož na Facebooku

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: AeroMobil nie je mŕtvy. Má však nového nečakaného súpera
 • Diskusia:  Ministri Richard Sulík a Milan Krajniak o riešení koronakrízy
 • Dôchodky: Krajniak zvažuje časť dôchodkovej reformy presadiť do ústavy netypickým „prílepkom“
 • Pomoc: V dotácii nájmov bude štát pokračovať, vláda poslala parlamentu novelu
 • Mýto: Štát spustí do konca mesiaca súťaž na časť mýtneho systému
 • Bývanie: Výška úverov poskytovaných zo Štátneho fondu rozvoja bývania sa zvýši, parlament schválil novelu
 • Zdravotníctvo: Ochrana nemocníc pred exekúciami bude pokračovať v zúženej forme
 • Gastro: Od piatka budú platiť nové prísnejšie pravidlá pre terasy podnikov a reštaurácií
 • Firmy: IBM zruší v Európe 10-tisíc pracovných miest, môže sa to týkať aj Slovenska
 • Británia: Najväčšej komerčnej tlačiarni bankoviek v 1. polroku výrazne stúpol prevádzkový zisk
 • Automobilky: Neziskovka T&E hovorí, že výrobcovia klamú v údajoch o spotrebe a emisiách plug-in hybridov
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám

Vicepremiérka Remišová má pre občanov nachystané elektronické rúška. Mali by uľahčiť cestovanie

Koláž N, foto TASR, vizualizácia Slovensko IT
Koláž N, foto TASR, vizualizácia Slovensko IT

Vicepremiérka Veronika Remišová ukázala aplikáciu eRúško, s pomocou ktorej by mali občania zistiť, že boli v kontakte s infikovaným. Je tesne pred dokončením, no o nasadení má rozhodnúť ministerstvo zdravotníctva. Vývoj robila štátna firma Slovensko IT.

Týždeň v európskej ekonomike: Obchodnú politiku EÚ možno čaká „zelený“ obrat

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. EÚ sa môže pri obchodných dohodách inšpirovať „zelenou obchodnou politikou“ Nového Zélandu. Foto - TASR/AP
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. EÚ sa môže pri obchodných dohodách inšpirovať „zelenou obchodnou politikou“ Nového Zélandu. Foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

 • EÚ sa môže v obchodných dohodách inšpirovať „zelenou obchodnou politikou“ Nového Zélandu.
 • Európska komisia spustila diskusiu o pravidlách, ktoré výrazne ovplyvnia súkromných investorov.
 • V obchodných rokovaniach s Britániou sa ticho rodí nádej, do konca je ešte ďaleko.

Minúta po minúte

Skupine Kofola klesli za tri štvrťroky tržby medziročne o 1,2 % na 4,83 miliardy Kč (180 miliónov eur). Prevádzkový zisk pred odpismi EBITDA jej však stúpol o 5,3 % na 905,8 milióna Kč (35 miliónov eur).

Kofola to dnes oznámila v tlačovej správe.

Za samotný 3. kvartál Kofole tržby stúpli o 219,5 milióna na 2,08 miliardy korún (o 8,39 milióna na 80 miliónov eur), čo predstavuje 11,8 %. Hodnota ukazovateľa EBITDA v 3. štvrťroku narástla o 121,1 milióna korún (27,8 %) na 556,7 milióna korún (o 4,6 milióna eur na 21,3 milióna eur).

„Kofola si tak vytvorila rezervu na ekonomické výkyvy súvisiace s druhou vlnou pandémie koronavírusu,“ uviedla firma.

Generálny riaditeľ Kofoly Jannis Samaras uviedol, že v Českej republike a na Slovensku skupina oproti vlaňajšiemu tretiemu štvrťroku utŕžila o 21,4 % viac. „V oblasti nášho podnikania o úspechu roka vždy rozhoduje letná sezóna. Som rád, že tento rok sme ňou prešli najlepšie v histórii,“ uviedol Samaras. (čtk)

Heger už nemusí zrušiť IT zákazku, ktorú začal Kažimír. Externí členovia Rady ÚVO prehlasovali vedenie úradu

Ilustračné foto - Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Ministerstvo financií môže uzavrieť zmluvu s víťazom obstarávania na ekonomický IT systém za 56 miliónov eur z čias Petra Kažimíra. ÚVO síce pri kontrole argumentoval, že podmienky tendra mohli zvýhodniť niektorých záujemcov, no predsedu úradu Hliváka prehlasovala odvolacia rada.

Nemocnice majú byť aj naďalej chránené pred exekúciami. Pravidlá ochrany sa však majú zmeniť a po novom sa majú týkať všetkých, ktoré sú označené ako subjekty hospodárskej mobilizácie. Novelu schválil parlament.

Parlament o nej rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Ochrana nemocníc pred exekúciami sa mala pôvodne skončiť na konci roka.

Návrh vylučuje z možných exekúcií majetok zdravotníckych zariadení v prípade, že by exekúcia mohla ohroziť poskytovanie ústavne garantovaného práva na zdravotnú starostlivosť.

Z exekúcií sa vylučuje majetok zdravotníckych zariadení, prípadne majetok obce či samosprávneho kraja, ktorý je v správe zdravotníckych zariadení, ale i majetok právnickej osoby, ktorá je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Rovnako sa z exekúcie majú vylúčiť i finančné prostriedky na účtoch na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. (tasr)

Radšej vyhorieť ako niečo vybavovať na registrových súdoch, hovorí podnikateľ

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Lepšie je vyhorieť, ako niečo ísť vybavovať na úrady, a nieto ešte na súdy, tvrdí bratislavský podnikateľ, ktorý na zápis firmy do obchodného registra márne čaká už dva mesiace namiesto zákonných dvoch dní. Denník E píše aj o ďalších skúsenostiach podnikateľov.

Česká spoločnosť Eldis Pardubice uspela na Slovensku v novom výbere ministerstva obrany na dodávku radarov za 23,74 milióna eur pre vojenské letiská. Eldis vyšiel s najlepším hodnotením aj v predchádzajúcom výbere, no vylúčili ho, pretože nedodal potrebné dokumenty.

ČTK zistila informáciu z verejného registra. Eldis patrí do skupiny Czechoslovak Group zbrojára Michala Strnada.

Ministerstvo obrany najnovší výber dodávateľa rádiolokátorov nezrušilo napriek tomu, že Eldis Pardubice bola jedinou firmou, ktorá prejavila záujem o účasť a následne podala ponuku. Ministerstvo uviedlo, že cena za radary je primeraná. Česká spoločnosť podala ponuku len s mierne nižšou cenou oproti odhadovanej hodnote zákazky.

„Úspech v tendri na Slovensku si veľmi vážime jednak preto, že ide o veľmi významnú zákazku, ktorá nám zaistí prácu na budúce obdobie, jednak preto, že pôjde o zaujímavý referenčný projekt v krajine začlenenej do štruktúr NATO. V neposlednom rade vnímame na Slovensku potenciál aj na ďalšiu spoluprácu,“ povedal ČTK riaditeľ Eldisu Pardubice Aleš Jedlička.

Slovensko plánuje kúpiť tri súpravy rádiolokátorov na zabezpečenie letovej prevádzky na vojenských letiskách. Nová technika nahradí súčasné systémy, ktoré sú v prevádzke od 80. rokov a sú na konci svojej technickej životnosti.

Zrušená zákazka v časoch SNS

Ministerstvo obrany hľadalo dodávateľov letiskových radarov už za predchádzajúcej vlády. V roku 2018 úrad označil za najvýhodnejšiu práve ponuku od Eldis Pardubice. Zadávacie konanie, v ktorom česká firma ponúkala radary za 23,88 milióna eur vrátane počiatočnej logistickej podpory, však ministerstvo vlani zrušilo.

Zdôvodnilo to tým, že Eldis Pardubice nepredložil požadované dokumenty na posúdenie splnenia podmienok účasti. Česká firma to vtedy odôvodnila chybou jednotlivca. Ministerstvo potom vyhlásilo nové výberové konanie.

Ako pokračujú nákupy pre armádu

Okrem letiskových radarov sa Slovensko chystá kúpiť pre armádu 17 kusov 3D radarov rôzneho dosahu, hodnotu zákazky ministerstvo odhadlo na zhruba 155 miliónov eur. Nové vedenie ministerstva po februárových parlamentných voľbách podmienky výberu dodávateľov upravilo. O dodávkach rokuje s vládami 10 krajín. Česko medzi nimi nie je.

Nákup radarov je súčasťou rozsiahlej modernizácie zastaranej techniky ozbrojených síl Slovenska. Štát už podpísal kontrakt na kúpu 14 kusov najmodernejšej verzie amerických stíhačiek F-16, kúpil aj viacúčelové vojenské vrtuľníky a dopravné lietadlá. (čtk, e)

Jedna stena musí ísť preč. Hygienici spresňujú pravidlá pre terasy a podniky riešia, či tam ešte bude dosť teplo

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Terasy reštaurácií, ktoré tam chcú podávať jedlo, budú musieť mať od piatka najmenej jednu stenu odkrytú. Upravuje to nová vyhláška hygienikov, ktorá tentoraz už jednoznačne deklaruje, že čiastočná ochrana pred poveternostnými podmienkami je povolená.

Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA opäť vzrástol. V minulom týždni sa zvýšil o 30-tisíc na 778-tisíc, analytici počítali s poklesom. Ešte začiatkom novembra bolo nových žiadostí za týždeň okolo 700-tisíc.

V týždni do 7. novembra poberalo podľa ministerstva práce nejakú formu podpory v nezamestnanosti 20,5 milióna ľudí. V rovnakom týždni vlani ich bolo podstatne menej, len 1,5 milióna.

Najväčšia svetová ekonomika naďalej bojuje s dosahmi koronakrízy. Počet pozitívne testovaných od začiatku novembra denne prekračuje 100-tisíc. Koronavírusom sa v USA doposiaľ nakazilo vyše 12,6 milióna osôb, zhruba 260-tisíc ľudí s ochorením covid-19 zomrelo.

Ďalšie čísla z ekonomiky USA:

 • Pred vypuknutím pandémie týždenne žiadalo o dávky v nezamestnanosti približne 200-tisíc ľudí, koncom marca štatistika vyskočila na rekordných takmer 6,9 milióna žiadostí za týždeň.
 • Nezamestnanosť v októbri klesla na 6,9 %, trh práce však naďalej zostáva hlboko pod predkrízovou úrovňou.
 • Americký HDP v 3. štvrťroku stúpol v prepočte na celý rok o rekordných 33,1 % po tom, ako v 2. kvartáli vykázal v dôsledku pandémie historický prepad o 31,4 %. (čtk, reuters)

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dotačnú schému pre cestovný ruch v koronakríze. Odobrila aj zníženie cestnej dane autodopravcom, kompenzácie pre letiskové spoločnosti a ďalšie ekonomické novely.

Schému pomoci pre cestovný ruch organizuje ministerstvo dopravy, parlament ju schvaľoval v zrýchlenom režime. Počíta s finančným príspevkom pri poklese tržieb o viac ako 40 %. Potrebuje ešte súhlas Európskej komisie.

Podpísané novely a zákony

(tasr, e)

ECB naznačila, že na budúci rok by mohla bankám zrušiť zákaz vyplácania dividend. Banky sa k nemu budú môcť vrátiť, len ak dokladujú, že ich bilancia zvládne výpadky v dôsledku pandémie.

O úvahách ECB v oblasti dividendovej politiky bánk píšu Financial Times s odkazom na podpredsedu jej dozornej rady Yvesa Merscha.

Keď sa na jar v Európe začala šíriť nákaza koronavírusom, ECB nariadila bankám v eurozóne, aby prerušili výplatu dividend a odkup svojich akcií, vďaka čomu im zostalo 30 miliárd eur. Bankový sektor odvtedy lobuje za to, aby aspoň silnejšie banky mohli začiatkom budúceho roka obnoviť dividendovú politiku.

Mersch sa obáva, že banky, ktoré ťažia z voľnejších požiadaviek na držanie kapitálu, budú chcieť vyplatiť jeho časť akcionárom. Predĺžiť zákaz výplaty dividend aj na budúci rok však podľa neho bude náročné.

ECB oficiálne neoznámi rozhodnutie o zrušení zákazu skôr než 10. decembra, keď má zverejniť nový ekonomický výhľad. (čtk)

Británia bude mať najvyšší rozpočtový deficit od 2. svetovej vojny. Vláda si požičia 394 miliárd libier, čo zodpovedá 19 % HDP. Kabinet zmiernil odhad prepadu ekonomiky v tomto roku, na budúci rok čaká miernejšie zotavenie.

V uplynulom fiškálnom roku do konca marca si vláda požičala 56 miliárd libier, čo bolo 2,5 % HDP. V auguste Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť (OBR) predpokladal, že vládne pôžičky tento rok dosiahnu 372,2 miliardy libier.

Podľa ministra financií Rishiho Sunaka britská ekonomika tento rok pravdepodobne klesne o rekordných 11,3 % a na budúci rok sa HDP zvýši o 5,5 %. V júli OBR očakával na tento rok prepad o 12,4 % a na rok 2021 rast o 8,7 %.

Sunak už skôr uviedol, že zatiaľ nie je čas začať s obmedzovaním pôžičiek, pretože ekonomika v 4. štvrťroku pravdepodobne opäť klesne kvôli koronavírusovým obmedzeniam.

Minister preto nedávno predĺžil plán ochrany pracovných miest do konca marca, rozšíril núdzové výdavky a zníženie daní. V súčasnosti odhaduje, že náklady na boj s koronavírusom dosiahnu v tomto roku 280 miliárd libier. (čtk, reuters)

Škoda Auto začala v Mladej Boleslavi so sériovou produkciou elektrického SUV Enyaq iV. Investícia do prestavby výrobnej linky dosiahla 32 miliónov eur. Denne sa vyrobí 350 kusov.

O spustení sériovej produkcie modelu Enyaq iV informuje Škoda Auto na internetovej stránke. Svoje prvé čisto elektrické SUV bude vyrábať na rovnakej linke ako modely Octavia a Karoq.

Enyaq stojí v základe zhruba 40-tisíc eur a má udávaný dojazd 510 kilometrov. Firma pripravovala mladoboleslavský závod na výrobu modelu od vlaňajšieho leta. (čtk)

Foto - Škoda Auto
Foto – Škoda Auto

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať