Denník N

Lekár vás môže vyšetriť aj mimo ordinačných hodín, môže si vypýtať až 50 eur

Foto – TASR
Foto – TASR

Návrh na doplnkové ordinačné hodiny je späť, najviac si lekár mimo ordinačných hodín bude podľa neho môcť vypýtať nie 30, ale 50 eur. Poslanec Smeru návrh kritizuje.

Potrebujete kardiológa, ale neviete sa k nemu objednať a nemáte čas sedieť hodiny v čakárni? Po novom by ste si mohli legálne zaplatiť za to, aby vás lekár ošetril mimo ordinačných hodín. Ide o takzvané doplnkové hodiny. Takýto návrh predložili koaliční poslanci.

Ako by to malo fungovať? Lekár musí podľa zákona mať sedem ordinačných hodín denne, ale ak chce, môže si zriadiť takzvané doplnkové hodiny. Ak pacient chce, aby ho lekár vyšetril v tomto čase, zaplatí si za výkony, ktoré mu lekár urobí.

Najviac však za jednu návštevu podľa poslaneckého návrhu môže pacient zaplatiť 50 eur. Cenník výkonov si budú robiť sami lekári a nebude podľa ministra zdravotníctva Tomáš Druckera nijako regulovaný. Môže sa tak stať, že jeden lekár si za vyšetrenie bude pýtať 20 eur, a za rovnaké vyšetrenie u iného lekára by ste zaplatili desať eur.

Najviac tretina času a pacientov

Regulovaná teda má byť len maximálna suma, ktorú si môže lekár vypýtať – teda 50 eur.

Nejde o príplatok za extra služby, v skutočnosti si takto budú pacienti platiť priamo zdravotnú starostlivosť. „Pacient nie je nútený využiť tieto hodiny a môže ísť na vyšetrenie počas ordinačných hodín,“ hovorí minister.

Ak lekár pacientovi v doplnkových hodinách predpíše lieky alebo laboratórne vyšetrenie, to už mu preplatí poisťovňa. Ak bude chcieť pacient, aby ho lekár vyšetril v doplnkových hodinách, musí ho objednať do 15 dní. Minister návrh obhajuje najmä tým, že vďaka nemu budú lekári robiť viac.

Zriadenie doplnkových hodín nebude povinné ani pre lekára, zriadi si ich ten, kto bude chcieť. Nedá sa podľa ministra povedať, koľko lekárov to urobí, a ani to, či bude o ne záujem na celom Slovensku. Využívať to budú podľa neho najmä špecialisti a nie všeobecní lekári.

Návrh reguluje, koľko pacientov môže v doplnkových hodinách vyšetriť. Doplnkové hodiny tak môžu byť najviac 30 percent z ordinačného času lekára a môže počas nich ošetriť najviac 30 percent z celkového počtu pacientov. Ak teda bude chcieť vyšetriť jedného pacienta v doplnkových hodinách, bude musieť v rámci ordinačných hodín ošetriť troch pacientov. Údaje by lekári mali vykazovať poisťovni, ktorá by to mala následne kontrolovať. Ak by tieto pravidlá nedodržiavali, lekárovi hrozí pokuta od 2000 eur.

Formálne ide o poslanecký návrh, ministerstvo zdravotníctva ho však podporuje. Sám minister pôvodne chcel zaviesť veľmi podobný systém. Bol však viac regulovaný a maximálna suma, ktorú za návštevu mohol lekár pýtať, bola 30 eur. „Máme pocit, že 30 eur bolo dosť a 50 musí postačovať za jednu návštevu,“ hovorí Drucker.

Doplnkové hodiny predstavil Drucker vo februári, v apríli ich však stiahol. Vtedy hovoril, že sa na doplnkových hodinách nedohodol s lekármi. „Nedozreli sme na tento koncept,“ hovoril Drucker v apríli. Lekári podľa neho chceli omnoho viac. „Chceli by 300 eur,“ povedal v apríli minister. Nesúhlasili podľa neho ani pacienti.

Prednostné vyšetrenia Drucker nechce

Asociácia súkromných lekárov, kam patria ambulancie, vníma návrh pozitívne. A je 50 eur dosť? „Táto suma udáva strop. Určite sú špecifické vyšetrenia, kde by mohla byť suma aj vyššia, ale to je v závislosti od špecifickosti vyšetrenia a dopytu od občanov,“ povedal prezident asociácie Marián Šóth.

Návrh, kde je strop za jednu návštevu 50 eur, podľa neho nie je ústupok lekárom. Pôvodne chceli poslanci opäť navrhnúť možnosť zaplatiť si za prednostné ošetrenie, povedal Drucker. S tým však minister nesúhlasí a povedal poslancom, že to nepodporí.

Poplatky za prednostné vyšetrenie podľa neho krivia systém, lebo lekár nerobí nič navyše, ale dostane viac peňazí za to, že niekoho objedná. A okrem toho to pre ľudí, ktorí nechcú alebo nemôžu zaplatiť za prednostné vyšetrenie, obmedzuje prístup k starostlivosti, lebo najlepšie termíny získajú ľudia, ktorí si to zaplatia.

Potom obnovili jeho návrh na doplnkové hodiny. Keďže veľmi podobný návrh už v minulosti predstavil, nesúhlasí s kritikou, že sa pozmeňujúci návrh objavil na parlamentnom výbore bez toho, aby o ňom niekto vedel. Poslanci o ňom zatiaľ nerokovali, preložili ho na budúce zasadnutie, ktoré by malo byť budúci týždeň v utorok.

Nerieši to objednávanie

Pacienti v prieskumoch potvrdili, že sú ochotní zaplatiť za to, že sa môžu objednať. Tento poplatok sa zrušil a zmena s doplnkovými hodinami to vo veľkej miere nerieši. Stále totiž väčšina pacientov bude ošetrená počas ordinačných hodín a veľmi veľa lekárov nemá zavedený objednávací systém. Pacient si tak musí ráno sadnúť do čakárne alebo si prísť po takzvanú časenku.

Minister Drucker síce hovorí, že by už malo byť štandardné, aby sa pacient mohol objednať k lekárovi, ale zmeny k tomu nepripravil. Napríklad že by lekári dostali povinnosť zaviesť objednávací systém.

Minister hovorí, že toto majú riešiť zdravotné poisťovne. „Nie je možné, aby jeden minister mal za všetko zodpovednosť,“ povedal Drucker. Manažovať systém by podľa neho mali zdravotné poisťovne.

„Vždy som bol proti poplatkom v zdravotníctve. Odmietam, aby pacienti platili za to, čo preplácajú zdravotné poisťovne,“ povedal poslanec Smeru Juraj Blanár na návrh zavedenia doplnkových hodín. Návrh pritom predložil jeho koaličný partner Tibor Bastrnák z Mosta-Híd.

V Žilinskom kraji spustili bezplatný objednávací systém k lekárom, ktorý podľa Blanára využilo viac ako 60-tisíc pacientov. „A toto je cesta pre zdravotníctvo, aby sa pacienti mohli objednať online a bezplatne k lekárovi a nemuseli zbytočne čakať a platiť za vec, ktorá by mala byť úplne samozrejmá v dnešnej digitálnej dobe,“ dodal Blanár. Jeho návrhom sa napríklad zrušila možnosť zaplatiť si za prednostné vyšetrenie.

Návrh kritizuje aj opozícia. Podľa poslanca Miroslava Beblavého (Spolu) je návrh filozoficky nezmyselný: „Poistenec, ktorý riadne platí zdravotné poistenie, bude zrazu na polhodinu zo zdravotného poistenia vyňatý. 50 eur bude teda v skutočnosti čistá platba pre lekára, respektíve Pentu či iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.“ Beblavý vyzval predkladateľov, aby tento návrh stiahli.

„Pôjde o sociálny štát pre ľudí so zlatými hodinkami. Kto iný bude môcť platiť takéto sumy? Návrh je tak absolútne nesociálny a bude nástrojom na vypaľovanie pacientov v ťažkej situácii,“ dodal Beblavý. Drucker kritiku opozície odmieta a hovorí, že žiadne 50-eurové poplatky nezavádzajú. „Vôbec nerozumiem tomuto populistickému naháňaniu politických bodov,“ povedal minister.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie