Denník N

Drucker obchádza diskusiu – rušenie nižších odvodov i hodiny u lekárov navyše išli rovno do parlamentu

Foto – TASR
Foto – TASR

Zrušenie nižších zdravotných odvodov pre ľudí s nízkym príjmom a zavedenie možnosti platby za vyšetrenie mimo ordinačných hodín prišlo priamo do parlamentu a bez verejnej diskusie.

Bez diskusie a priamo do parlamentu poslal minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) dve dôležité zmeny. Jednou by sa zaviedli doplnkové ordinačné hodiny, počas ktorých by si pacienti platili zdravotnú starostlivosť. A to aj napriek tomu, že si platia odvody. Suma za jednu návštevu by mohla byť najviac 50 eur. Tento návrh predložili poslanci, bolo to po konzultácii s ministrom a Drucker je ten, kto návrh vysvetľuje a obhajuje.

Druhá veľká zmena je zrušenie takzvanej odvodovo odpočítateľnej položky pre firmy, teda zníženie zdravotných odvodov u ľudí s nízkymi príjmami. Ak by prešiel návrh, firmy by si už pri ľuďoch s nízkymi príjmami nemohli znižovať odvody do zdravotnej poisťovne. Zrušiť by sa odpočítateľná položka mala od januára budúceho roka a firmy by tak na zdravotných odvodoch zaplatili o vyše sto miliónov viac.

Bez diskusie

Ani jeden z týchto návrhov neprešiel klasickým pripomienkovým konaním a prišli rovno do parlamentu bez toho, aby sa k tomu napríklad mohli vyjadriť firmy či verejnosť.

Druckera za takýto postup kritizovala opozícia. „Minister Drucker sa ako partizán snaží pretlačiť zmeny bez diskusie. A nevymyslel to sám. Má to posvätené premiérom, ako aj ministrom financií Petrom Kažimírom,“ povedal opozičný poslanec Jozef Mihál (Spolu) v relácii TA3 V politike.

Ministerstvo zdravotníctva priamo neodpovedalo na otázku, prečo zmena ide priamo do parlamentu bez diskusie.

„Vzhľadom na zmeny, ktoré vyplynuli po návrhu štátneho rozpočtu – zvýšený príplatok za prácu v noci a vo sviatok, príprava 13. a 14. platu oslobodená od odvodov na zdravotné poistenie, ale najmä vzhľadom na pominutie účelu jednorazového stimulu zamestnanosti sa navrhuje zrušenie uplatňovania odvodovo odpočítateľnej položky pre zamestnávateľov,“ napísalo v nedeľu ministerstvo.

Pripomína, že pre zamestnancov sa nič nemení a pre nich bude odpočítateľná položka naďalej platiť, „pričom horná hranica priemernej mesačnej mzdy 570 eur zostáva nezmenená“.

Ak prejde Druckerov návrh a zruší sa odvodová úľava, môže to uškodiť práve ľuďom s najnižšími príjmami, pre ktorých bol návrh pôvodne pripravovaný, tvrdí analytik INEKO Peter Goliaš.

„Dôsledkom budú vyššie náklady práce na zamestnávanie nízkokvalifikovaných ľudí, ktorí si prácu hľadajú najťažšie,“ povedal Goliaš. Posilní sa tak podľa neho bariéra pre ľudí s nízkym príjmom uplatniť sa na trhu práce a vymaniť sa z chudoby či dlhodobej nezamestnanosti.

Za zmenou vidí aj možnosť, že štát chce takto pomôcť štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorá je v strate a je v ozdravnom pláne.

„Predkladanie cez poslaneckú novelu bez pripomienkovania svedčí o tom, že vláda sa snaží vyhnúť podrobnej verejnej diskusii a nechce predložiť ani seriózny prehľad dôsledkov opatrenia,“ dodáva Goliaš.

Drucker: Doplnkové hodiny nie sú novinka

Druckera kritizovala opozícia aj za doplnkové ordinačné hodiny, ktoré tiež prišli až do parlamentu ako poslanecký návrh. Minister sa bránil, že nejde o nový návrh a už sa o ňom diskutovalo. Minister v tom však nemá celkom pravdu. Začiatkom roka Drucker sám prišiel s návrhom, že sa zavedú doplnkové hodiny, ale najvyššia suma za jednu návštevu bola 30 eur. Bola určená aj väčšia regulácia ako v dnešnom návrhu, kde sa už navrhuje 50 eur za jednu návštevu.

Návrh bol prekvapením aj preto, lebo ešte na jar minister povedal, že ho sťahuje a nebude ho presadzovať, lebo sa na ňom nedohodol s lekármi. „Nedozreli sme na tento koncept,“ hovoril Drucker v apríli. Lekári podľa neho chceli omnoho viac. „Chceli by 300 eur,“ povedal v apríli minister. Nesúhlasili podľa neho ani pacienti.

Čo sa zmení so zrušením odpočítateľnej položky

Nižšie zdravotné odvody pre ľudí s najnižšími príjmami zaviedla druhá vláda Roberta Fica pred dvomi rokmi, aby tak pomohli slabšie zarábajúcim zvýšiť ich reálny príjem a aby sa firmám oplatilo vytvoriť miesta pre ľudí s nižším príjmom.

Toto opatrenie zabezpečilo, že zamestnávatelia platili za slabo zarábajúcich menšie zdravotné odvody. Im klesli mzdové náklady a zamestnancom sa zvýšil čistý príjem.

Ak prejde Druckerov návrh, náklady firiem sa zvýšia o sto miliónov eur – vyše 30 miliónov bude na preddavkoch v roku 2018 a 72 miliónov bude príjem pre poisťovne v roku 2019 na ročnom zúčtovaní, píše sa v návrhu, ktorý je v parlamente.

Pre firmy by to znamenalo, že náklady s vyššou minimálnou mzdou by vyskočili na 88 eur mesačne.

Čo sú doplnkové ordinačné hodiny

Lekár musí podľa zákona mať sedem ordinačných hodín denne, ale ak chce, môže si zriadiť takzvané doplnkové hodiny. Ak si pacient želá, aby ho lekár vyšetril v tomto čase, zaplatí si za výkony, ktoré mu lekár urobí.

Najviac za jednu návštevu však podľa poslaneckého návrhu môže pacient zaplatiť 50 eur. Ak lekár pacientovi v doplnkových hodinách predpíše lieky alebo laboratórne vyšetrenie, tie už mu preplatí poisťovňa. Ak bude pacient chcieť, aby ho lekár vyšetril v doplnkových hodinách, musí ho objednať do 15 dní. Minister návrh obhajuje najmä tým, že vďaka nemu budú lekári robiť viac. Návrh reguluje, koľko pacientov smú v doplnkových hodinách vyšetriť.

Doplnkové hodiny tak smú predstavovať najviac 30 percent z ordinačného času lekára a smie počas nich ošetriť najviac 30 percent z celkového počtu pacientov.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie