Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Náš veľvyslanec v Budapešti reaguje na Danka: Nechápem výroky, že lobujem za transportéry

Andrej Danko a Rastislav Káčer. foto - tasr
Andrej Danko a Rastislav Káčer. foto – tasr

Predseda SNS a šéf parlamentu Andrej Danko prišiel s vlastným vysvetlením kauzy okolo nákupu transportérov. Vidí za ňou sprisahanie zahraničných zbrojoviek, ktorým pomáhajú vplyvní domáci lobisti.

Danko v RTVS povedal, že do tejto skupinky patrí aj veľvyslanec v Maďarsku Rastislav Káčer alebo úradník ministerstva obrany Marian Majer, ktorý pracuje na sekcii štátneho tajomníka Róberta Ondrejcsáka (nominant Mosta-Hídu).

„Veľa lobistom, ktorí mali podohadované rôzne veci, sa nepáčia naše rozhodnutia na ministerstve obrany,“ hovoril v nedeľnej relácii O 5 minút dvanásť.

Káčer i Majer sa v pondelok proti jeho slovám ohradili. Veľvyslanec v Budapešti povedal, že nerozumie, na základe čoho ho Danko spája s vojenskými nákupmi.

„Nikdy som sa tejto téme nevenoval. K armádnym zákazkám sa nevyjadrujem, za nikoho nelobujem a žiadne aktivity v tejto veci nevyvíjam. Mám úplne iné úlohy,“ reagoval Káčer pre Denník N.

Danko: Dajte od toho ruky preč

Prípad, keď by druhý najvyšší ústavný činiteľ obviňoval veľvyslanca vlastného štátu z pochybných aktivít, je neobvyklý aj na slovenské pomery.

Káčer je nielen diplomat, ale zároveň bol aj dlhoročným šéfom think-tanku, ktorý organizuje bratislavskú bezpečnostnú konferenciu Globsec. Po vymenovaní za veľvyslanca zostal čestným predsedom Globsecu.

Práve túto spojitosť mu Danko opakovane predhadzuje. Už minulý víkend v televízii TA3 vyzval Káčera i Globsec, aby sa prestali angažovať vo vojenských obchodoch. „Ja dnes verejne poviem, nech pán Káčer a jeho Globsec dajú ruky preč od prezbrojovania armády, lebo sú tu organizácie, ktoré sú roky napojené na rôznych výrobcov zbraní,“ vyhlásil Danko.

Káčer sa už začal radiť s právnikmi, ako na to reagovať. „Som v určitom postavení, preto nemôžem niektoré veci komentovať. Zároveň však musím chrániť svoje meno i značku Globsecu pred ohováraním,“ dodal Káčer.

Premiér Robert Fico na Globsecu s Rastislavom Káčerom v roku 2012. Foto – TASR

Štátny tajomník sa zastal podriadeného

Podobným spôsobom sa ohradil aj Majer, ktorý tiež v minulosti pôsobil v Káčerovej organizácii. „Chcem všetkých tých, ktorí (Dankovi) tie slová vkladajú do úst, ubezpečiť, že pri pokračovaní v tomto trende ako občan zvážim iné možnosti ochrany svojho mena,“ napísal Majer na Facebooku.

Podporu mu vyjadril aj štátny tajomník Ondrejcsák, ktorý má v poslednom čase napäté vzťahy s Dankovými ľuďmi na ministerstve. Majer podľa Ondrejcsáka odvádza „profesionálnu prácu“ pre rezort obrany.

„Ani ja tým výrokom moc nerozumiem. Pán Majer je riaditeľom mojej kancelárie a venuje sa agende, ktorú máme na starosti. S vojenskými nákupmi nemá nič spoločné,“ povedal Ondrejcsák.

Jeho sekcia sa venuje predovšetkým zahraničným vzťahom s NATO a Európskou úniou, podieľala sa aj na príprave nových strategických dokumentov.

Ondrejcsák sa už pre transportéry dostal do sporu s Dankovým človekom na ministerstve, generálnym tajomníkom služobného úradu ministerstva Jánom Hoľkom. Hoľko povedal, že aj Ondrejcsák bol zapojený do rozhodovania o transportéroch, čo štátny tajomník nazval klamstvom.

„Bolo mi povedané, že transportéry nie sú mojou agendou,“ povedal Ondrejcsák.

Za členov „skupinky“, ktorá sa údajne spojila so zbrojármi, označuje Danko aj úradníka Mariana Majera (vpravo). Majer pred tým pôsobil v bezpečnostných think-tankoch spolu s analytikom Jaroslavom Naďom. Aj toho Danko označuje za zaplateného lobistu. Foto –  TASR

Besná pomsta?

Obviňovaním vybraných ľudí z lobingu sa Danko snaží reagovať na pochybnosti, ktoré sa objavili okolo strategického obchodu, za ktorý zodpovedá práve SNS.

Médiá, analytici aj opozícia vyčítajú ministerstvu, že nákup za 400 miliónov chystalo v tichosti a že bez súťaže vybralo fínske transportéry Patria.

Denník N tiež upozornil na to, že Dankovi nominanti počítali so zapojením fabriky Way Industries v Krupine, kde sa náhle zmenili majitelia. Ako jej akcionári dnes vystupujú neznámy zubár z Prahy a príbuzný vplyvného člena SNS Jaroslava Regeca, ktorí by vďaka tomu mohli na zákazke zarobiť.

Danko presne nepovedal, ako sa veľvyslanec Káčer či úradník Majer majú angažovať v tomto nákupe. Jeho konštrukcia sa dá tušiť len z náznakov.

Danko poukazuje na to, že Globsec má za partnerov zahraničné zbrojovky, ktoré môžu mať záujem o obchody s ministerstvom obrany. A keď jeho ministerstvo vybralo Fínov, ktorí zároveň sľubujú zapojiť slovenský priemysel, konkurenti údajne rozpútali kampaň v médiách. „Celé mi to pripadá ako besná pomsta týchto ľudí,“ hovorí Danko.

Do skupinky údajných škodcov zaradil aj bývalého úradníka ministerstva Jaroslava Naďa, ktorý tiež pôsobil s Majerom v nevládnych think-tankoch. Ako analytik dnes verejne kritizuje aktivity Dankových nominantov, vrátane ich počínania pri nákupe transportérov.

Obľúbený Globsec

Konštrukciu s Globsecom Danko použil už začiatkom októbra pri téme stíhačiek. Ministerstvo obrany bolo vtedy kritizované za to, že odložilo rozhodnutie o tom, či Slovensko nahradí ruské lietadlá MiG-29 švédskymi strojmi Gripen.

Danko to vysvetľoval tým, že odmieta podľahnúť lobingu Švédov, ktorí sa snažia presadzovať cez sponzorovanie Globsecu.

„Odmietam, aby boli profanované (zrejme myslel preferované – pozn. red.) akékoľvek lietadlá nejakého štátu za to, že tu sponzorujú samity ako Globsec,“ povedal Danko v rádiu Expres.

Káčer naopak poukazuje na to, že Globsec, ktorý už od roku 2005 organizujú v Bratislave, sa nevenuje vojenským obchodom, ale strategickým otázkam v oblasti bezpečnosti.

„Debatuje sa tu o rôznych bezpečnostných hrozbách, ako je napríklad terorizmus, kybernetické útoky, energetická bezpečnosť či hybridné vojny. Organizátori neriešia, či Slovensko má kupovať fínske transportéry, alebo nemecké,“ hovorí Káčer.

Maďarský premiér Viktor Orbán a slovenský premiér Fico na Globsecu 2014. Foto – TASR

Zbrojovky, banky i BMW

To, že Globsec má za partnerov aj zbrojovky, je vraj prirodzené, pretože podnikajú v oblasti bezpečnosti. Takéto partnerstvo je podľa Káčera bežné aj v zahraničí.

„Prestížne konferencie v Mníchove, v Bruseli či v Halifaxe majú tiež medzi korporátnymi partnermi aj zbrojné firmy. Rovnako však majú za partnerov aj štátne inštitúcie či rôzne nadácie,“ povedal Káčer.

Globsec má medzi partnermi okrem Saabu napríklad aj amerického výrobcu Lockheed Martin, britsko-americkú zbrojovku BAE Systems, ale napríklad najväčšiu slovenskú zbrojovku MSM, ktorá ovláda fabriky na Považí a v Martine.

„Keby ministerstvo obranu každú z týchto firiem vylúčilo zo svojich projektov, tak by za chvíľku nemalo od koho nakupovať,“ poznamenal Káčer.

S Globsecom však spájajú svoju značku aj firmy z úplne iných odvetví – medzi partnermi je spomenutý napríklad tiež Google, Microsoft, BMW, Slovenská sporiteľňa či Tatra Banka.

Inštitút Globsec neorganizuje len bezpečnostnú konferenciu, ale napríklad aj biznisovo orientovaný Tatra Summit. „Spájať Globsec len so zbrojármi je jednoducho nezmysel,“ hovorí Káčer.

Diplomacia: Globsec je náš partner

Na podujatiach Globsecu pravidelne vystupuje aj premiér Robert Fico, členom ich „poradného výboru“ je oficiálne aj minister zahraničia Miroslav Lajčák. Jeho ministerstvo vyjadrilo aj v pondelok Globsecu podporu.

„Organizácia Globsec je dlhodobo naším významným partnerom v otázkach bezpečnostnej politiky a obhajoby zahraničnopolitických záujmov Slovenska. Dôkazom je aj pravidelná účasť najvyšších politických predstaviteľov z celého sveta na konferencii, ktorá si za roky svojej existencie získala významnú reputáciu jedného z najdôležitejších podujatí v strednej Európe,“ napísal hovorca ministerstva Peter Susko.

K obvineniam na adresu veľvyslanca Káčera sa ministerstvo priamo nevyjadrilo. Vo všeobecnosti iba napísalo, že veľvyslanci sa zo zákona nesmú zúčastňovať na komerčných aktivitách vrátane lobingu v prospech konkrétnych firiem. „A podľa našich informácií tak ani nerobia,“ dodalo ministerstvo.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Najlepšie rozhodnutie a najväčšia chyba 30 rokov podľa Mikloša, Kažimíra a ďalších ekonómov z Panela expertov E

Foto - Archív SNM
Foto – Archív SNM

Ekonómovia Svorenčík, Mikloš, Vašáková, Kažimír, Čechová, Hirman, Bláhová, Pikus, Haluš, Molnárová, Ovčarik, Suďa, Ježíková, Vlachynský, Melioris a Kahanec píšu o najväčšom víťazstve a najväčšej chybe posledných 30 rokov.

Zdieľať

Pýtať sa po 30 rokoch, či sa máme lepšie, nedáva zmysel. Pýtajme sa: kto, ako a prečo sa má lepšie

  • Po troch dekádach by sme sa z materiálneho hľadiska mali lepšie takmer určite aj pri pokračovaní socializmu. Pýtať sa, či sa dnes máme lepšie, preto nemá veľký význam (jasné, že máme).
  • Produktivita práce na Slovensku aj po 30 rokoch od revolúcie dosahuje v bežných cenách len 57 % priemeru Únie, mzdy sú hlavne preto v priemere stále menej ako polovičné.
  • Slovensko v pokrízových rokoch Úniu v ekonomickej výkonnosti dobieha pomalšie, k Česku sa už nepribližujeme.
  • Pýtajme sa, kto, ako a prečo sa má dnes lepšie. Môže to pomôcť nielen spravodlivosti a spoločenskej súdržnosti, ale aj ďalšiemu dobiehaniu životnej úrovne najvyspelejších krajín.

Minúta po minúte

Zdieľať

Dve najväčšie chyby po Novembri podľa Libora Meliorisa: kupónová a mečiarovská privatizácia spolu so zlou reštitúciou pôdy a lesov. „Na papieri sa majetky vrátili a krivdy boli napravené. Avšak v skutočnosti reštituenti so svojim majetkom dodnes nemôžu slobodne nakladať.“

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Čo bola najväčšia chyba a čo naopak najlepšie rozhodnutie, ktoré sa urobilo za posledných 30 rokov pri premene našej krajiny?

Libor Melioris, ekonóm:

Demontáž komunistického režimu bola suverénne najlepším rozhodnutím. Komunisti totiž škodili vám, vašim blízkym a spôsobovali predčasnú smrť.
Po 30 rokoch to máme potvrdené robustnou štatistikou.

Druhým najlepším rozhodnutím bol vstup do Európskej Únie, vďaka ktorému sa milióny ľudí mohli pohnúť na Západ a miliardy eur prišli na Východ. Pre obe strany to bolo veľmi výhodné. Dnes je situácia taká, že ľuďom na Západe vadia cudzinci, lebo majú pocit, že im berú prácu. U nás ľudia šomrú na zisky zahraničných investorov, keďže majú pocit, že sú vykorisťovaní. Je to zložitý problém. S určitosťou vieme povedať len jednu vec, všetci by si pohoršili, ak by sme sa vrátili do stavu pred vstupom do EÚ.

Najhorším rozhodnutím bola kupónová a potom mečiarovská privatizácia. Zaplatili sme za ňu surovou nezamestnanosťou a 100 miliardovou sekerou v bankách. Nezamestnanosť v období 2000-2006 nebola dielom Dzurindu, Mikloša ani Kaníka ale Mečiara, Kozlíka a Keltošovej. Čo sa malo urobiť inak? Stredné a veľké podniky sa mali predávať priamo zahraničným investorom, ktorí v danom sektore pôsobili najmenej dvadsať rokov. Kľudne aj za korunu.

Druhým najhorším rozhodnutím boli reštitúcie. Katastrofálne dopadli reštitúcie pôdy a lesov.

Na papieri sa majetky vrátili a krivdy boli napravené. Avšak v skutočnosti reštituenti so svojim majetkom dodnes nemôžu slobodne nakladať. Štát tento problém dlhodobo ignoruje. Kvôli nefungujúcemu trhu s pôdou stagnuje naše poľnohospodárstvo a vidiek.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Najväčšia chyba po Novembri podľa audítorky Renáty Bláhovej: „Nepodarilo sa zreformovať justíciu a dostatočne priblížiť západnému systému spravodlivosti, ktorý je menej skorumpovaný a vie sa lepšie brániť oligarchickému spôsobu vládnutia.“

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Čo bola najväčšia chyba a čo, naopak, najlepšie rozhodnutie, ktoré sa urobilo za posledných 30 rokov pri premene našej krajiny?

Renáta Blahová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku

Začnem pozitívami, ktoré jednoznačne prevažujú, takže si dovolím vymenovať až tri podľa mňa najlepšie rozhodnutia.

🙂 Rozhodnutie vstúpiť do EÚ, ktorým sme si poistili vybojovanú slobodu aj nádej, že budeme dlhodobo žiť západné európske hodnoty vrátane právneho systému, skutočnej demokracie, vzájomného rešpektu a solidarity. Sama veľakrát pripomínam svojim deťom, koľko ľudí do roku 1989 zomrelo pri zakázaných pokusoch prekročiť hranice. Vždy, keď ideme na Devín, zastavíme sa pri symbolickej ostrieľanej stene.

Zdroj – Svetová banka

🙂 Rozhodnutie hneď po vstupe do EÚ urobiť dôležité reformy a zaviesť euro, ktoré nám zabezpečilo jeden z najvyšších hospodárskych rastov od roku 1989, a to nielen v Európe, ale aj vo svete (graf č. 1). Za reformy vďačíme vláde SDKÚ, najmä rovná daň pritiahla po roku 2004 zahraničných investorov, ktorí sú vo veľkej miere aj dnes najdôležitejšími ťahúňmi slovenského hospodárstva a prispievateľmi do štátneho rozpočtu (graf č. 2). Chuť investovať na Slovensku u nich v posledných rokoch aj v dôsledku neochoty vlády počúvať a konať vo verejnom záujme však klesá.

Zdroj – finstat.sk

🙂 Rozhodnutie odvážne bojovať za slobodu slova a tlače, ktorá nie je samozrejmosťou ani v iných krajinách EÚ (graf č. 3). Z pohľadu európskych hodnôt a budúcnosti našich detí je to podľa mňa dôležitejšie než hospodársky rast. Veľmi si preto vážim všetkých redaktorov Denníka N, ktorí pred 5 rokmi preukázali veľkú odvahu pri vstupe Penty do vtedy najčítanejšieho mienkotvorného slovenského denníka. Myslím, že tým pomohli aj samotnému SME, aby sa ubránilo úplnému ovládnutiu. Je mi preto cťou písať pre tento portál, ktorý je v mojich očiach na Slovensku symbolom slobodnej tlače.

Zdroj – Reporters Without Borders

😕 Aj chýb je zrejme viac, ja osobne za tú najväčšiu považujem, že sa nám nepodarilo zreformovať justíciu a dostatočne priblížiť západnému systému spravodlivosti, ktorý je menej skorumpovaný a vie sa lepšie brániť oligarchickému spôsobu vládnutia. Dôsledkom toho je, že veľká časť našich spoluobčanov je frustrovaná, neverí v spravodlivosť ani v to, že ich štát a jeho predstavitelia konajú v ich záujme.

Ale vďaka tomu, že máme na Slovensku z prístupových krajín najslobodnejšiu tlač, a tým kvalitnú slobodu slova, o korupcii a nespravodlivosti sa našťastie nahlas a veľa hovorí. Máme teda najväčšiu nádej to zmeniť, ak sa o ňu nedáme obrať a nepodľahneme „blbej nálade“.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Čo sa po podľa Petra Kažimíra po Novembri zbabralo? Privatizácia energetiky a zdravotníctva. „Cenou za to bola strata väčšinovej podpory pre ďalšie pozitívne zmeny v spoločnosti a otvorilo to priestor pre anti-politiku a lacné sľuby,“ hovorí v Paneli expertov E bývalý minister financií.

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Čo bola najväčšia chyba a čo, naopak, najlepšie rozhodnutie, ktoré sa urobilo za posledných 30 rokov pri premene našej krajiny?

Peter Kažimír, guvernér NBS:

Úprimne, nevnímam život ako hitparádu dobrých a zlých skutkov. Náš tridsaťročný príbeh je príbehom úspešným, so všetkými vzostupmi a pádmi, dobrými aj zlými rozhodnutiami, omylmi. Taký je život, pestrofarebný. Kto sa kedy poučil z cudzích chýb?

V tej pestrofarebnosti sú miesta a momenty, ktoré sú výraznejšie a sýtejšie.  Jedným z nich je v mojich očiach naše integračné smerovanie – európske aj euroatlantické. Naše členstvo v Európskej únii, eurozóne a NATO je z tohto pohľadu zavŕšením odkazu pádu železnej opony… stať sa opäť súčasťou modernej Európy. Integrácia je pre mňa synonymom úspechu.

To, čo sa zbabralo, je bezpochyby privatizácia, napríklad energetického sektora alebo zdravotníctva. Áno bola iná doba, ale vždy je iná doba.

Faktom však ostáva, že fušerstvo, zlodejiny a necitlivosť niekoľkých vĺn privatizácie otrávili duše veľkej časti spoločnosti pocitom skrivodlivosti.

Cenou za to bola strata väčšinovej podpory pre ďalšie pozitívne zmeny v spoločnosti a otvorilo to priestor pre anti-politiku a lacné sľuby.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Najlepšie rozhodnutie po Novembri bola podľa Ivana Mikloša Klausova ekonomická reforma. „Ekonomika sa vďaka tomu vyhla chaosu a vysokej inflácii a nevyhnutná transformačná recesia bola omnoho kratšia ako v krajinách, ktoré postupovali pomalou, postupnou cestou.“

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Čo bola najväčšia chyba a čo, naopak, najlepšie rozhodnutie, ktoré sa urobilo za posledných 30 rokov pri premene našej krajiny?

Ivan Mikloš, bývalý minister financií

Najlepšie a najdôležitejšie bolo, že sa november 1989 stal. Za najlepšie rozhodnutie po ňom považujem reformu, ktorá sa pripravila v priebehu roka 1990, schválila v parlamentoch (federálnom, slovenskom a českom) na jeseň 1990 a spustila vo vtedajšom Československu od 1. 1. 1991.

Dokument, podľa ktorého sa postupovalo, sa volal Scenár ekonomickej reformy a pripravil ho tím politikov a odborníkov pod vedením vtedajšieho federálneho ministra financií Václava Klausa. Tento ucelený a komplexný prístup (ktorý sa veľmi nespravodlivo vžil ako „šoková terapia“) sa totiž ukázal ako správny a efektívny.

Ekonomika sa vďaka nemu vyhla chaosu a vysokej inflácii a nevyhnutná transformačná recesia bola omnoho kratšia ako v krajinách, ktoré postupovali pomalou, postupnou (tzv. gradualistickou) cestou, alebo v tých, kde zavládol po rozpade komunistického režimu a centrálne plánovanej ekonomiky nekontrolovaný chaos a zmätok. Takže vďaka „šokovej terapii“ ľudia trpeli omnoho menej ako pri iných možných alternatívach.

Za ďalšie kľúčovo dôležité správne rozhodnutie považujem odvrátenie hrozby európskej a euroatlantickej izolácie Slovenska, vstup do EÚ, NATO a eurozóny spolu s druhou vlnou reforiem po roku 1998, najmä však v rokoch 2002 – 2006.

Za najväčšiu chybu považujem, že sa nám nepodarilo dosiahnuť celospoločenský, alebo aspoň väčšinový konsenzus na potrebe neustálej modernizácie krajiny na základe princípov a hodnôt otvorenej spoločnosti, právneho štátu a politickej a ekonomickej slobody.

Výsledkom toho všetkého (aj úspechov, ale aj chýb a zlyhaní) je, že na jednej strane je posledných 30 rokov od Nežnej revolúcie jednoznačne a nespochybniteľne historicky najúspešnejším obdobím v dejinách Slovenska a Slovákov, no na druhej strane je to aj obdobie obrovských premárnených príležitostí. A to sa žiaľ premieta aj do zvýšeného rizika ohrozenia našej úspešnej budúcnosti.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Lívia Vašáková: Najlepšie rozhodnutie od Novembra bol vstup do EÚ a najväčšia chyba zanedbanie školstva. Vedúca sekcie ekonomických analýz Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku odpovedá v Paneli expertov Denníka E.

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Čo bola najväčšia chyba a čo naopak najlepšie rozhodnutie, ktoré sa urobilo za posledných 30 rokov pri premene našej krajiny?

Lívia Vašáková, vedúca sekcie ekonomických analýz Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku

Najlepšie rozhodnutie: vstup do Slovenska do EÚ v roku 2004.

V roku 2004 sa Slovensko spolu s ďalšími 9 krajinami stalo členom Európskej únie. To pre nás znamenalo prístup k 500 miliónovému vnútornému trhu, pritiahnutie zahraničných investícií, EU fondy a stanovenie mantinelov pre domácu politiku.

Stačí pohľad na východ alebo juh od nás na Ukrajinu či Balkán, aby sme si uvedomili, kde sú krajiny bývalého socialistického bloku, ktoré sa do EÚ nedostali.  Slovensko je nielenže krajina, ktorá z členstva výrazne profitovala, ale pomohlo nám aj obdobie pred vstupom, kde sme si museli plniť domáce úlohy spojené s integráciou a realizovali tak viaceré potrebné reformy.

Najväčšia chyba: úpadok školstva, ktoré sme 30 rokov zanedbávali.

Slovensko zaostáva tak v kvalite (pokles v rebríčkoch PISA, žiadna univerzita medzi najlepšími 500 univerzitami sveta, vyše 15% odliv stredoškolákov na zahraničné vysoké  školy,..) ako aj v inkluzívnosti školstva.

Tento trend je dlhotrvajúci, zodpovedá malému politickému záujmu o tento rezort a zároveň bude mať fatálne dôsledky pre našu budúcnosť, a to nielen v slabej pripravenosti našich detí na rýchlo sa meniaci pracovný trh ale aj v politickej či spoločenskej oblasti (nárast populizmu, pokles dôvery v inštitúcie a naopak podliehanie dezinformáciám).

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Šéf ÚVO Miroslav Hlivák sa bráni pred rastúcou kritikou jeho úradu od politikov. Hovorí, že v lete oslovil všetky ministerstvá, aby predniesli svoje požiadavky, no odpovedali mu len dve.

„Za posledné obdobie cítim a vnímam, že politickí predstavitelia častejšie kritizujú Úrad pre verejné obstarávanie. Pritom úrad je pripravený diskutovať o možnostiach, ktoré skvalitnia verejné nakupovanie na Slovensku. Po nástupe do funkcie som zaviedol aj novú kultúru tvorby legislatívy, do ktorej pravidelne prizývam odbornú aj laickú verejnosť, aj tých, ktorí denne so zákonom robia. Takto sme pripravili aj zmenu zákona, ktorá platí od januára a vďaka ktorej sa už dnes dá nakupovať za verejné peniaze rýchlejšie, jednoduchšie a za dodržania transparentnosti. Sme otvorení vecným návrhom, aby sme skvalitňovali oblasť verejných nákupov a zároveň pokrývali strategický záujem štátu. Preto, ak sa politici sťažujú na znenie zákona, v júni tohto roka som v rámci prípravy druhej novely osobne listom vyzval všetkých členov vlády SR, aby definovali strategické záujmy štátu v oblastiach, ktoré majú z titulu svojej funkcie v kompetencii. Do dnešného dňa mi odpovedali len dva rezorty – ministerstvo dopravy a ministerstvo zahraničných vecí, ktoré nemalo požiadavku na legislatívne zmeny. Rezort dopravy si želal legislatívne pokryť špekulatívne správanie vo verejnom obstarávaní, čo spôsobuje prieťahy vo verejných súťažiach. Rezort dopravy uspokojilo, že na túto situáciu úrad reagoval v druhej novele, v ktorej sme zaviedli viacero opatrení na boj proti nekalým praktikám vo verejných súťažiach. Mrzí ma preto, že novela, ktorá mala opäť veci posunúť vpred, je paralyzovaná škodlivými pozmeňujúcimi návrhmi poslancov, pre ktoré ju pani prezidentka vrátila do parlamentu,” povedal Miroslav Hlivák.

Predseda úradu zároveň pripomenul, že spolu so svojou pracovnou skupinou z úradu chodí priamo do regiónov a vyhlasovateľov súťaží metodicky usmerňujú, aby kompetentní dokázali obstarať rýchlo a bez porušení zákona.

“Úrad je od môjho nástupu otvorený aj všetkým vyhlasovateľom súťaží. S dôverou sa môžu obrátiť na úrad či už v rámci ex ante posúdenia, či majú v poriadku prípravu súťažných podkladov, alebo v rámci metodiky. Dokonca spolu s kolegami chodíme priamo do terénu, teda po prvý raz zástupcovia úradu chodia školiť aj verejných obstarávateľov/obstarávateľov do ich regiónov a vysvetľujeme im zákon.” (tasr)

Zdieľať

Pellegrini si nemyslí, že zvýšenie a predĺženie bankového odvodu „zruinuje“ banky na Slovensku. Hovorí, že sú v dobrej kondícii. „Pán guvernér už musí hovoriť ako guvernér, iné by vám možno odpovedal, keby bol minister,“ reagoval premiér na Petra Kažimíra, ktorý pripustil, že odvod môže narušiť stabilitu sektora.

Hovorí tiež, že by bolo dobré, keby sa o stratifikácii nemocníc hlasovalo a reforma našla širokú podporu.

„Bola by veľká škoda, keby sme načas reformu zbrzdili tým, že nie je ochota sa politicky baviť. Najlepším signálom by bolo, keby sa o nej hlasovalo a našla by podporu,“ povedal v Sobotných dialógoch RTVS.

Zdieľať

Americký Dow Jonesov index prvýkrát prekonal hranicu 28-tisíc bodov. Akcie vďaka optimizmu pre obchodné rozhovory medzi USA a Čínou uzavreli tak obchodovanie na nových maximách. (čtk)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať