Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

EÚ nejde zakázať kebaby, nikdy o tom ani neuvažovala (stručná história jedného mýtu)

Venujte 3 minúty čítaniu o tom, ako naozaj funguje rozhodovanie v europarlamente.

Autorka je politická radkyňa Európskych konzervatívcov a reformistov

Minulý týždeň ste sa mohli dozvedieť, že EÚ ide zakázať kebaby. Pravda to síce nie je, ale ukázalo sa, že zverejniť to napriek tomu tiež nie je problém. Mohli by sme zúfať nad tým, aké je to povrchné a zavádzajúce, alebo sa zahrať na učiteľov napríklad takto:

Rovnako sa však môžeme na tomto prípade niečomu naučiť, vznikajúcemu mýtu predísť a šírenie pochybných článkov na internete prenechať iným.

Čo sa stalo?

V septembri 2017 prišla Európska komisia s návrhom pridať fosfáty v mrazenom mäse kebabu na zoznam povolených látok. Znamená to, že komisia nepovažovala „mrazené“ fosfáty za niečo, čo by si zaslúžilo zaradenie medzi nebezpečné látky.

Dôležité: v tomto článku sa budeme baviť len a len o používaní fosfátov na otáčacích ražňoch mrazeného mäsa, zjednodušene – v kebaboch. Ukážeme si tiež, prečo je politické rozhodovanie také zaujímavé, a pri troche šťastia predídeme jednému mýtu.

Čo však tie fosfáty vlastne sú?

Pomôžme si najprv portálom českého ministerstva hospodárstva o bezpečnosti potravín, ktorý nám o fosfátoch povie: „Popri prirodzenej prítomnosti zlúčenín obsahujúcich fosfor sa do potravín ako aditíva pridávajú fosfáty, a to predovšetkým pre svoje emulgačné a disperzné schopnosti. Sú aj v mrazených rybách, zmrzlinách, kole, pečive. Fosfáty rovnako ako ostatné prídavné látky v potravinách majú priradený kód E (E 338: kyselina fosforečná; E 339 – 343: fosfáty; E 450 – 452: polyfosfáty).“

Tu zbystrite pozornosť, pretože jeden z argumentov odporcov fosfátov v kebaboch je aj informačná asymetria spotrebiteľa. Na obale od kebabu do ruky túto informáciu nenájdete.

A na čej strane ste vy?

 Zodpovedný výbor Európskeho parlamentu – teda to, čo niektorí v novinách označili za „zdravotnícky výbor“ – sa celým menom nazýva Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, skrátene tzv. ENVI.

Gro práce europoslancov je práve v týchto výboroch. Pred tým, než o návrhoch hlasuje celý parlament na veľkej schôdzi, sa všetky návrhy predrokujú vo výboroch. ENVI si začiatkom decembra kolektívne povedal, že s Komisiou a odobrením fosfátov teda nesúhlasí.

Udialo sa to takto: socialistickí a zelení poslanci v ENVI povedali, že vyslovujú námietku proti tomu, čo Komisia plánuje (pozor: takáto finta sa rozhodne nedá urobiť vždy, v prípade tohto legislatívneho aktu to však podľa rokovacieho poriadku možné bolo). Začala sa politická diskusia, ktorej základné argumenty nájdete v tejto tabuľke.

Proti použitiu fosfátov v mrazenom kebabe Za povolenie fosfátov v mrazenom kebabe
Americká štúdia z roku 2012 hovorí, že takéto aditíva sa môžu spájať so zvýšeným kardiovaskulárnym rizikom. Európska agentúra zaoberajúca sa bezpečnosťou potravín nepreukázala, že zdravotné riziko je spôsobené práve používaním fosfátových aditív.
Fosfáty v mrazenom mäse viažu vodu, obchodníci tak môžu zavádzať a predávať zdanlivo ťažšie mäso. Fosfáty na mrazených otáčacích ražňoch pomáhajú udržať mäso rovnomerne šťavnaté, nové nároky môžu sťažiť prácu obchodníkom, odpor je hlasitý najmä v Nemecku, kde je tzv. „Döner“ veľmi rozšírený
Členské štáty používajú výnimky, aj parlament ich v minulosti odobril, potraviny sa v EÚ slabo kontrolujú a fosfáty tolerujú v legislatívnom vákuu, čo nie je správne. Beztak sa fosfáty bežne v potravinách používajú – prečo by sa mali vyhnúť práve a len mrazenému kebabu? Je to diskriminačné.

Prvé hlasovanie vo výbore ENVI dopadlo tak, že tri pätiny poslancov boli proti fosfátom, dve pätiny za ich povolenie. Teraz sa čaká na tohtotýždňové hlasovanie v Štrasburgu.

Ak sa nájde 376 hlasov proti fosfátom, zámer Komisie bude zablokovaný. Ak hľadáte niečo napínavé a v telke práve nič nebude, jedno napínavé hlasovanie môžete sledovať v utorok 12. decembra na webe europarlamentu.

Vráťme sa však ešte k tomu, ako zabrániť vznikajúcemu mýtu o nepravdivom zákaze kebabov. Celé rozhodovanie sa týka len jedného aditíva v mrazenom mäse – akokoľvek hlasovanie dopadne, kebab bude k dispozícii aj naďalej, to predsa dá rozum!

Viac informácií o bruselských mýtoch nájdete aj tu.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Päť ministerstiev rieši pomoc najmenšiemu biznisu a peniaze stále nechodia
 • Pandémia: Vláda bude rozhodovať o opätovnom vyhlásení núdzového stavu, odporučil prijať ústredný krízový štáb
 • Vláda: Má rokovať o zmenách v oblasti spotrebných daní a nových pravidlách dočasnej ochrany pred veriteľmi
 • Doprava: Globálna osobná letecká doprava sa tento rok prepadne v dôsledku pandémie o 66 %, predpovedá IATA
 • Firmy: Coca-Cola plánuje v USA vstúpiť na trh s alkoholickými nápojmi
 • Radíme: Likvidácia firmy bude od októbra komplikovanejšia a drahšia

Pre koronavírus po 60 rokoch zatvárame rodinnú reštauráciu. Trump mal pravdu

Mike Fratantuono z amerického Baltimoru dnes zavrie rodinnú reštauráci Foto – Washington Post/Matt Roth
Mike Fratantuono z amerického Baltimoru dnes zavrie rodinnú reštauráci Foto – Washington Post/Matt Roth

Dovolili sme vírusu, aby sa zmocnil našej ekonomiky, vraví americký podnikateľ Mike Fratantuono z Baltimoru. Pre Washington Post opísal svoj príbeh, ako ho pandémia prinútila zavrieť po 60 rokoch rodinnú reštauráciu.

Minúta po minúte

Vláda dnes má rokovať o zmenách v oblasti spotrebných daní a o nových pravidlách dočasnej ochrany pred veriteľmi. Prerokuje aj zmeny v štátnej investičnej pomoci a úveroch zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Spotrebné dane:

 • Benzín a nafta: Ministerstvo financií navrhuje stanoviť jednu sadzbu dane na motorový benzín a jednu sadzbu dane na motorovú naftu na úrovni terajšej zvýhodnenej sadzby dane a notifikované daňové zvýhodnenie neuplatňovať. V prípade benzínu má byť 514 eur za 1000 litrov a pri motorovej nafte 368 eur za 1000 litrov.
 • Cigarety: Od budúceho roka by mali zdražieť aj cigarety. Novelou zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov sa majú zvýšiť sadzby v troch krokoch, a to k 1. februáru 2021, k 1. februáru 2022 a k 1. februáru 2023. V priemere má cena jednej škatuľky od budúceho roka vzrásť o 40 centov a o 20 centov v rokoch 2022 a 2023.
 • Alkohol: Novelou zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov sa má zrušiť súkromná výroba destilátov z vlastného ovocia zavedená ešte počas bývalej vlády. Ministerstvo financií to zdôvodňuje neefektívnym vynakladaním peňažných prostriedkov na výkon daňovej kontroly pri takejto výrobe.

Bankový odvod

 • Rezort financií predložil návrh, ktorým sa má od budúceho roka zrušiť na Slovensku bankový odvod.

Dávky

 • Z dôvodu fungovania škôl a predškolských zariadení sa má od 15. októbra tohto roka zrušiť poskytovanie tzv. pandemického rodičovského príspevku.
 • V prípade nároku na dávku v hmotnej núdzi sa upravuje podmienka odpracovania 32 hodín, ak má člen domácnosti nariadenú karanténu súvisiacu s novým koronavírusom. Po novom sa mu z týchto dôvodov nemá dávka krátiť.

Dočasná ochrana:

 • Malý konkurz či neformálna reštrukturalizácia, ktorej súčasťou je dočasná ochrana pred veriteľmi, sú súčasťou návrhu zákona o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach.
 • Zákon by mal byť účinný od začiatku budúceho roka a plynulo by tak nadviazal na dnes platnú dočasnú ochranu podnikateľov.

Investičná pomoc:

 • Rezort hospodárstva navrhuje, aby sa podmienky poskytovania štátnej investičnej pomoci pre krízu spôsobenú pandémiou zmiernili.
 • Podniky budú mať možnosť neskôr začať obstarávať investičný majetok, predĺži sa aj termín na ukončenie investičného projektu.
 • O tri roky sa má predĺžiť lehota na uplatnenie dohodnutej úľavy na dani.

ŠFRB:

 • Kabinet by mal rozhodnúť aj o novele zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania.
 • Jeho zámerom je zvýšiť výšku úverov poskytovaných zo ŠFRB, chce tým podporiť výstavbu nájomných bytov. (tasr, n)

Ekonomický newsfilter: Päť ministerstiev rieši pomoc najmenšiemu biznisu a peniaze stále nechodia +

 • SIS upozorňuje na čínskych tajných napojených na technologické firmy
 • Preteky o štátnu dotáciu na kongresové centrum sú v plnom prúde
 • Česi sú v priemere dvaapolkrát bohatší ako Slováci

Americké akcie dnes mierne oslabili po predchádzajúcich troch nárastoch za sebou. Investori vyberali svoje zisky pred blížiacim sa koncom štvrťroka a prvou prezidentskou debatou v USA.

 • Dow Jonesov index stratil 0,48 percenta a uzavrel na 27 452,66 bodu
 • S&P 500 klesol rovnako o 0,48 percenta na 3335,47 bodu
 • Nasdaq Composite sa znížil o 0,29 percenta na 11085,25 bodu

„Je to vyberanie ziskov po niekoľkých solídnych nárastoch,“ podotkol ekonóm Peter Cardillo z maklérskej spoločnosti Spartan Capital Securities.

Prezident Donald Trump a jeho demokratický rival Joe Biden budú v noci debatovať na univerzite v Clevelande. Investori teraz čakajú na vývoj rokovaní amerických politikov ohľadom ďalších opatrení na podporu ekonomiky USA.

„Vývoj na finančných trhoch sa teraz zjavne odvíja od udalostí vo Washingtone, či sú to rozpočtové stimuly, alebo prezidentské voľby,“ uviedol analytik David Carter zo spoločnosti Lenox Wealth Advisors.

Na devízovom trhu dnes americký dolár oslaboval po tom, čo sa nedávno vyšplhal až na dvojmesačné maximum voči košu mien. Euro si voči doláru okolo 22:00 SELČ pripisovalo zhruba 0,6 percenta na 1,1737 USD. Dolárový index v rovnakom čase strácal takmer pol percenta na zhruba 93,9 bodu. (čtk, reuters)

Denník The Financial Times píše o ďalších pochybných investíciách Vatikánu do luxusných nehnuteľností v Londýne za 100 miliónov libier. Pre škandál okolo kontroverzných akvizícií už odstúpil vplyvný taliansky kardinál Angelo Becciu. Cirkevný štát teraz plánuje reformovať svoje hospodárenie.

Z dokumentov, ktoré má britský denník, vyplýva, že Becciu sa podieľal na investovaní prostriedkov Vatikánu do nákupov luxusných bytov vo štvrti Knightsbridge, ktorá patrí k najdrahším v Londýne.

Pre vyšetrovanie, ktoré cirkvi údajne spôsobilo rozsiahle finančné straty, vlani prepustili niekoľko zamestnancov vatikánskeho aparátu a vo funkcii skončil aj šéf správnej rady vatikánskeho úradu pre kontrolu finančných tokov Tommaso di Ruzza.

Rezignoval aj Domenico Giani, dlhoročný veliteľ vatikánskej stráže a hlavný bodyguard pápeža Františka.

Finančné toky Vatikánu často podliehajú nedostatočnej kontrole. Talianske médiá začiatkom týždňa uviedli, že pápež chce vo financiách okamžite nastoliť poriadok. Posilniť by sa mala predovšetkým Správa majetku apoštolského sídla. (čtk, financial times)

Odkaz MMŠ: „Experti sú iste užitoční v mnohých oblastiach, ale pokiaľ ide o budúcnosť ekonomiky, nedá sa im veriť… Neschopnosť vidieť do budúcnosti platí aj pre politiku.“

Američanovi hrozí v Thajsku sedem rokov väzenia za kritickú recenziu hotela. Podľa obžaloby porušil zákon o trestnej činnosti na internete, keď na webe zverejnil údajne nepravdivé informácie.

Američan Wesley Barnes si spolu s ďalšou osobou priniesol do hotelovej reštaurácie vlastný alkoholický nápoj. Keď ich obsluha upozornila, že si reštaurácia za tzv. korkovné účtuje vyše 12 eur, sťažovali sa a po dohode s prevádzkovateľom si svoju fľašu mohli otvoriť bez toho, aby za to platili.

Barnes zároveň tvrdí, že videl prevádzkovateľa, ako sa neúctivo správa k thajským zamestnancom. „Tu nespite. Nepodporujte modernú formu otroctva Thajčanov!“ napísal v recenziách na aplikácii TripAdvisor.

Hotel Sea View Koch Chang, ktorý sa nachádza 300 kilometrov východne od Bangkoku, vo vyhlásení tvrdí, že Američan Wesley Barnes si za všetko môže sám, pretože odmietol stiahnuť svoju recenziu na cestovateľských weboch pred tým, ako na neho hotel podal trestné oznámenie.

Aktivisti či novinári bývajú v Thajsku v posledných rokoch terčom žalôb za ohováranie preto, že odhaľujú porušovanie zákonov zo strany úradov či podnikov. (čtk, guardian)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať