Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Od januára budú záznamy u lekára aj výmenné lístky online, lekárnik uvidí vaše lieky

CT prístroj. foto N – Tomáš Benedikovič
CT prístroj. foto N – Tomáš Benedikovič

Od nového roku začnú spúšťať najväčší online projekt. Postupne sa má pripojiť 13-tisíc ambulancií, 264 zariadení a 110-tisíc zdravotných pracovníkov.

Pacient príde do ambulancie a lekárke podá preukaz poistenca. Má dráždivý kašeľ. Keďže laboratórne vyšetrenia boli negatívne, lekárka ho posiela k špecialistovi. Pripojí sa do elektronického systému eZdravie, kde opíše jeho stav a napíše, že ho posiela na pľúcne oddelenie. Elektronicky mu vypíše aj výmenný lístok k špecialistovi, kam napíše, aké má príznaky a na čo prišla pri vyšetrení.

Pacient odchádza z ambulancie, svoj výmenný lístok má aj v papierovej podobe, špecialista ho dostal elektronicky. Informácia o tom, čo robila lekárka, je už zapísaná do elektronickej knižky pacienta. Svoje vyšetrenie tam zapíše aj špecialista a pacient už nemusí nosiť výsledky na papieri – všeobecný lekár to uvidí online vo svojom počítači.

Takto v skratke funguje elektronické zdravotníctvo, ktoré sa má spustiť od januára budúceho roka. Neznamená to, že všetci lekári budú od januára do systému zapojení. Všetci lekári ešte ani nedostanú karty s PIN kódom, cez ktorý by sa mohli pripojiť do systému.

Elektronické zdravotníctvo je z pohľadu napojenia a nastavenia najväčší projekt na Slovensku, tvrdí generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš, ktorý má spustenie systému na starosti.

Veľmi dôležitý bude občiansky s čipom

Ak bude chcieť pacient kontrolovať záznamy o svojom zdravotnom stave, potrebuje si na to vybaviť elektronický občiansky preukaz s čipom. Do konca novembra ich štát vydal 2,55 milióna.

Bez elektronického občianskeho preukazu budú môcť pacienti využívať elektronické zdravotníctvo len v obmedzenom režime – napríklad lekár-špecialista neuvidí záznamy pacienta a bude môcť zapisovať len detaily svojho vyšetrenia. Naopak, všeobecný lekár uvidí všetko, aj záznamy špecialistu, a aj bez elektronického občianskeho preukazu bude môcť dáta do systému zapisovať a na požiadanie ich vytlačiť.

Celkovo by po zavedení systému mal mať všeobecný lekár omnoho viac informácií, ako má dnes. Napríklad bude vedieť o výsledkoch od špecialistu, aj keď ich pacient nedonesie.

Ak nebude mať pacient občiansky s čipom, bude musieť k špecialistovi doniesť aj papierový výmenný lístok, aj keď ho všeobecný lekár vypíše a zašle elektronicky.

Čo všetko bude od januára fungovať?

Lekári by mali zapisovať vyšetrenia elektronicky, mali by si môcť prečítať lekárske správy, správy z odborného vyšetrenia, prepúšťacie správy a popisy k zobrazovacím vyšetreniam, ako sú CT alebo röntgen. Elektronicky bude zaznamenaný aj výmenný lístok.

Aj lieky by sa mali predpisovať elektronicky, naďalej však budú musieť recepty tlačiť, lebo ani všetky lekárne nie sú do systému pripojené. Blaškovitš predpokladá, že do konca roku 2018 budú pripojené všetky lekárne a tlačených predpisov bude len minimum.

Elektronicky budú lekári predpisovať aj pomôcky či dietetické potraviny. V systéme by sa mali priamo kontrolovať aj interakcie liekov, čo znamená, že ak bude mať pacient predpísané lieky s rovnakou účinnou látkou alebo lieky, ktoré si navzájom škodia, tak to lekárnik zistí.

Čiastočne sa má spustiť aj elektronické zapisovanie výsledkov laboratórnych vyšetrení. Tie však ešte lekári nebudú môcť prečítať. Táto služba by sa mala dopracovať postupne. Postupne by sa mala zapracovať aj možnosť objednania alebo sledovania čakacích listín.

Všetci sa asi nepripoja, majú aj staré počítače

Elektronické zdravotníctvo sa skutočne spustí od januára 2018, ale systém za takmer 90 miliónov eur budú vyvíjať a dopĺňať priebežne.

Blaškovitš neočakáva, že sa niekedy pripoja úplne všetci ambulantní lekári. To sa totiž nepodarilo podľa neho ani v iných krajinách a napríklad v Rakúsku je ich po desiatich rokoch pripojených len 60 percent. „Ak sa pripojí ku koncu budúceho roku 60 až 80 percent ambulancií, tak to bude úspech,“ hovorí Blaškovitš.

Nemocnice by mali byť do januára pripojené podľa Blaškovitša všetky. Dnes je zo 104 nemocníc v rôznom stupni zapojenia 74 z nich. Niektoré majú pripojené niektoré oddelenia, niekde len riešia, ako ich pripojiť. Problém je často prestarnutá technika. Napríklad v bratislavskej nemocnici na Antolskej majú Windows 95 a 98, čo sú veľmi zastarané systémy, ktoré systém eZdravie nepodporuje. Takýto problém majú aj viacerí lekári. Zhruba polovica lekárov podľa riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií používa systém Windows XP.

Karty ešte nedostali všetci lekári

Aj keď je Blaškovitš hrdý na to, ako elektronické zdravotníctvo pripravili, lekári majú veľa výhrad. Asi najvážnejšou je, že ešte nemajú karty a PIN, ktoré potrebujú na pripojenie. Podľa riaditeľa vydali 40-tisíc kariet, a mali 85-tisíc žiadostí o vydanie, sú teda zhruba v polovici. Do konca roka chcú uspokojiť všetky objednávky.

Lekári sa báli, že ich budú pokutovať, ak sa nepripoja, pokuta môže byť až 660 eur. Blaškovitš však sľubuje, že rok 2018 bude nábehový, a teda žiadnu pokutu nikomu neudelia. „Je tam veľa technologických aj adaptačných problémov,“ povedal.

Práve pre nedostatok kariet chceli lekári, aby bol systém dobrovoľný. „Naši členovia si svoje zákonné povinnosti splnili a požiadali o elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka v zákonnej lehote. Napriek tomu, že je už polovica decembra, okolo 65 percent našich členov a ich zamestnancov kartou zdravotníckeho pracovníka
nedisponuje, alebo pokiaľ kartu majú, nebol im doručený PIN,“ hovorí prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth. Aj preto pre mnohých lekárov nie je možné, aby sa do systému zapojili.

A ak kartu a PIN dostali, zapájanie do systému podľa lekárov trvá veľmi dlho. „Zavádzanie systému na ambulancii mi trvalo päť hodín a aj napriek mojej počítačovej zručnosti som si prizval svojho IT špecialistu a zároveň som mal pri sebe kolegu, ktorý inštaláciu už robil. Úspešne však až po tom, ako bol nútený telefonicky komunikovať
so špecialistom z Národného centra zdravotníckych informácií pri viacerých krokoch inštalácie a bolo nevyhnutné, aby sa ich špecialista prihlásil do jeho PC cez vzdialenú správu,“ hovorí o komplikáciách Andrej Zlatoš, viceprezident Asociácie súkromných lekárov pre špecializovanú ambulantnú starostlivosť.

Ak by sa pripojili všetci v systéme, v číslach by to znamenalo, že online bude 264 nemocníc, kúpeľov a polikliník, 13-tisíc ambulancií a 110-tisíc zdravotných pracovníkov. Ambulancie, nemocnice či lekárne dnes používajú 73 rôznych systémov, na ktoré sa dá pripojiť eZdravie. Sanitky ešte chce centrum riešiť, veľa ich pripojených nie je.

Čo o vás budú vedieť

Pôvodne mali všeobecní lekári plniť takzvané pacientske sumáre a prepísať do elektronickej podoby najdôležitejšie údaje o každom svojom pacientovi – napríklad či prekonal operácie, aké má alergie alebo krvnú skupinu. To by však bolo časovo veľmi náročné, niektorí lekári majú aj 3000 kariet pacientov. Napokon tak budú dáta dopĺňať postupne, keď bude pacient chodiť na vyšetrenia.

Informácie bude môcť zapisovať aj špecialista.

Problém však bude, ak pacient k lekárovi chodiť nebude. Databáza bude neúplná a napríklad pri rýchlych zásahoch záchranky sa lekári nebudú mať o čo oprieť.

Ak by mal občiansky s čipom a na ňom základné informácie, v sanitke by hneď mohli zistiť, akú má krvnú skupinu, či sa lieči na vysoký krvný tlak alebo či prekonal v minulosti infarkt. Takto sa to zdravotník dozvie možno len u pacienta, ktorý chodí pravidelne k lekárovi a je pripojený.

Systém nebol dobre pripravený

Elektronizácia zdravotníctva trvala veľmi dlho a stála takmer 90 miliónov eur. Dnešné vedenie centra nastúpilo pred takmer dvomi rokmi. Systém, ktorý našlo, nebol v poriadku. „Nebol pripravený k mojej spokojnosti,“ povedal riaditeľ centra, ktoré má jeho zavedenie na starosti.

„Projekt má za sebou turbulentnú históriu, prešiel mnohými zmenami a veľmi dlho sa pripravoval,“ povedal Blaškovitš. Problém podľa neho je, že bývalé vedenie sa nepozeralo na to, ako to vyzerá v ambulanciách a u lekárov, a riešili projekt veľmi technokraticky. A nepostarali sa ani o to, aby sa lekári chceli a mohli zapojiť, nepripravili k tomu žiadnu kampaň.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Covid-19 zmenil takmer všetko, v pohode sú hádam už len bratislavskí developeri
  • Dnes: Únia fitnescentier chce blokovať diaľnicu D1 pri Triblavine
  • Automobilky: Kolínska TPCA dnes po viac ako dvojmesačnej odstávke obnovila výrobu
Zdieľať

Najlepšie by bolo dotácie zrušiť a farmári by mali len nižšie dane, hovorí makroekonóm z fariem Tvaroška

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Agrodotácie by bolo najlepšie zrušiť a farmári by mali mať len nižšie dane, tvrdí v rozhovore pre Denník E makroekonóm Vladimír Tvaroška, ktorý bol štátnym tajomníkom u Ivana Mikloša a dnes vedie farmársku firmu podnikateľskej skupiny sabolovcov.

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Covid-19 zmenil takmer všetko, v pohode sú hádam už len bratislavskí developeri +

  • Poslanec OĽaNO pomohol zmieru v Humennom
  • Najznámejšia požičovňa áut na letiskách krachuje
  • Covid všetko mení, Huawei je znova téma
Zdieľať

Fitnescentrá trvajú na pláne zablokovať v pondelok ráno o 6:30 prístup do Bratislavy na diaľnici pri Triblavine. Únia fitnescentier žiada okamžité povolenie prevádzky svojich zariadení. Počas víkendu rokovali s viacerými politikmi koalície, ale prísľub splnenia svojej požiadavky zatiaľ nedostali.

Zdieľať

Lufthansa plánuje v júni obnoviť lety do 20 destinácií vrátane niektorých dovolenkových lokalít. Aerolínie medzitým pokračujú v rokovaniach s vládou o finančnej pomoci.

K destináciám by mali patriť Heraklion na ostrove Kréta, ostrov Rodos, Dubrovník, portugalské Faro, Benátky a španielske Malaga a Ibiza.

Od polovice júna chcú aerolínie zároveň zvýšiť frekvenciu letov na ostrov Malorka, pretože španielska vláda oznámila, že od júla otvorí hranice pre zahraničných turistov. Ďalšie destinácie zverejní Lufthansa koncom budúceho týždňa. (tasr)

Zdieľať

Boris Kollár pripustil, že časť koalície by mohla podporiť zákaz nedeľného predaja, ktorý predložili opoziční poslanci Podmanický a Kéry. Bez toho, aby to konkretizoval, Kollár povedal, že Igor Matovič má „žolíka“, ktorého by mohol využiť, ak Richard Sulík „nesplní jeden ústny sľub“.

Sulík už pred časom povedal, že má so zákazom nedeľného predaja problém, a podľa koaličnej zmluvy by zvyšok koalície nemal tento opozičný návrh podporiť.

Zdieľať

Boris Kollár (Sme rodina) pripustil, že trináste dôchodky nemusia byť tento rok vyplatené v plnej výške, ale len ako dvojnásobok súčasných vianočných dôchodkov.

„Budem za trináste dôchodky bojovať ako lev. Určite nebudú zrušené. V najhoršom prípade sa môže stať, že budeme musieť mať plán, ako má ekonomika fungovať, (…) a že to bude dvojnásobok toho, čo bolo doteraz vyplatené,“ povedal Kollár v relácii Na telo.

Zdieľať

Argentína zaznamenala druhý default za posledných 20 rokov a deviaty vo svojej histórii, keď v piatok nevyrovnala stanovenú časť dlhu. Napriek tomu vláda pokračuje v rozhovoroch s veriteľmi o reštrukturalizácii dlhu.

„Nezaplatili sme, rokovania však pokračujú,“ uviedol vládny zdroj pre AFP v súvislosti so splátkou úrokov z dlhopisov v objeme 500 miliónov dolárov.

Ďalší z vládnych zdrojov pre Reuters povedal, že „v rozhovoroch by mohlo dôjsť k prelomu už v najbližších dňoch“.

Deviaty default v histórii krajiny (predchádzajúci zaznamenala v roku 2001) väčšina analytikov očakávala, keďže ministerstvo hospodárstva niekoľko hodín predtým oznámilo, že predlžuje rokovania s medzinárodnými veriteľmi o reštrukturalizácii dlhu v hodnote vyše 65 miliárd dolárov až do 2. júna. (tasr)

Zdieľať

Záujem o kúpu nehnuteľností už v máji takmer dosiahol úroveň spred koronakrízy, tvrdia analytici portálu Nehnuteľnosti.sk. Oproti marcu, keď prišiel najväčší výpadok, je v súčasnosti záujem zhruba dvojnásobný. (tasr)

Zdieľať

V máji bude americká nezamestnanosť už nad 20 percentami, hovorí ekonomický poradca Bieleho domu Kevin Hassett. Bod zlomu, po ktorom by už nemala ďalej prudko stúpať, by mohol podľa neho prísť v júni.

  • Americká nezamestnanosť rástla vplyvom nového koronavírusu v rekordne krátkom čase. Vo februári dosiahla ešte 3,5 %, čo predstavovalo 50-ročné minimum. V marci vzrástla na 4,4 % a v apríli vyskočila na rekordných 14,7 %.
  • V apríli vzrástla nezamestnanosť vo všetkých 50 štátoch USA, pričom najvýraznejší rast zaznamenala Nevada. Nezamestnanosť v tomto štáte vyskočila v apríli o 24,2 percentuálneho bodu na 28,2 %. Najviac pracovných miest zasa zaniklo v Kalifornii, celkovo 2,3 milióna. (reuters, tasr)
Zdieľať

Využil som prax z manželských sporov. Poslanec OĽaNO bol pri dohode ťažkých biznisových váh z Humenného

Predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský hovorí, že dohoda s Chemesom umožní výrobcovi vlákien Nexis Fibers bez komplikácii fungovať minimálne nasledujúci rok a pol. Foto - Nexis/N Tomáš Benedikovič
Predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský hovorí, že dohoda s Chemesom umožní výrobcovi vlákien Nexis Fibers bez komplikácii fungovať minimálne nasledujúci rok a pol. Foto – Nexis/N Tomáš Benedikovič

Využil som prax z manželských sporov, hovorí poslanec OĽaNO Peter Kremský o role mediátora pri spore dvoch veľkých humenských firiem. Viedol rokovania, ktoré odvrátili hrozbu, že výrobca umelých vlákien Nexis Fibers prepustí štyristo ľudí.

Zdieľať

Chemes nám začal dodávať energie podľa dohodnutého harmonogramu, potvrdil výkonný riaditeľ Nexisu Ján Kučeravý. Firma tak od pondelka po dvojtýždennej odstávke môže znovu začať vyrábať. „Naši technici sú už v práci,“ dodal Kučeravý.

Nexis zamestnáva v Humennom 400 ľudí. Nočnú dohodu s Chemesom považuje za dôležitú, pretože mu umožní okamžite obnoviť výrobu.

Dohoda zároveň predpokladá, že časom bude môcť firma fungovať oveľa nezávislejšie od dodávateľa energií, ktorým je Chemes.

„Podpisom dohody sa obidve strany zaviazali začať okamžite rokovať o detailoch osamostatnenia sa Nexisu pri výrobe neregulovaných energií, čo je z pohľadu našej spoločnosti kľúčové pre stabilitu celého priemyselného parku do budúcnosti,“ uviedol Nexis.

Zdieľať

Ministerstvo zdravotníctva rokuje s výrobcom nádejného lieku na COVID-19 o dostupnosti pre Slovensko. Zároveň vydalo povolenie na terapeutické použitie neregistrovaného lieku v neregistrovanej indikácii tohto ochorenia.

Potvrdila to hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Keďže sa liek ukazuje ako nádejný pri liečbe pacientov s ochorením COVID-19 vo vážnom stave, celosvetový dopyt po lieku ďaleko presahuje kapacity výrobcu. „Preto ak sa preukáže jeho účinnosť, zvýšenie výrobných kapacít je pozitívnou správou,“ povedala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. (tasr)

Zdieľať

Chemes a Nexis sa dohodli, v Humennom môžu znova vyrábať

Priemyselný park Chemes v Humennom. Foto N - Tomáš Benedikovič
Priemyselný park Chemes v Humennom. Foto N – Tomáš Benedikovič

Výrobca priemyselných vlákien Nexis Fibers môže opätovne rozbehnúť výrobu po tom, ako sa dohodol s firmou Chemes na ďalšom spoločnom fungovaní v priemyselnom parku v Humennom. Chemes dnes ráno obnoví dodávku energií.

Súčasťou dohody je zmluva o cenách, platbách a objemoch energií a spôsobe vyrovnania záväzkov z minulosti.

Nexis Fibers zamestnáva 400 ľudí a hrozil ich prepustením, pretože Chemes ho odpojil od energií, lebo za ne riadne neplatil.

Nexis argumentoval, že si plní všetky povinnosti, že Chemes zavádza a účtuje si niekoľkonásobne viac, než sú trhové ceny.

V Humennom včera o situácii rokovali vicepremiérka Veronika Remišová a šéf hospodárskeho výboru parlamentu Peter Kremský.

„Teším sa, že po náročných dvojdňových rokovaniach, na ktorých som sa zúčastnil ako mediátor, sa strany dohodli na kompromise prijateľnom pre oboch. Svoje úsilie som sústredil hlavne na to, aby sa namiesto vyťahovania starých krívd pozerali do budúcnosti. Nebolo to ľahké, ale po dlhých hodinách diskusií sme našli cestu. Vďaka tomu sa 400 zamestnancov Nexisu Fibers bude môcť vrátiť do práce. Vďaka tejto dohode nebude ohrozených ani ďalších 1400 ľudí pracujúcich v ostatných firmách priemyselného parku,“ povedal Kremský (OĽaNO).

„Ďakujeme predsedovi parlamentného výboru Petrovi Kremskému. Podarilo sa mu to, čo nikomu za posledné tri roky – dosiahnuť medzi nami dohodu,“ uviedli v svojom spoločnom stanovisku spoločnosti Chemes a Nexis Fibers.

„Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pripravuje zmeny zákonov tak, aby štát vedel lepšie reagovať na situácie, keď nejaká firma nerešpektuje súdne rozhodnutia. V Humennom nové zákony, dúfam, nevyužijeme, ale potrebujeme mať nástroje, aby sme mohli presadzovať dodržiavanie pravidiel a zabezpečiť spravodlivosť,” povedala vicepremiérka Veronika Remišová.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať