Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Bratislavská pôrodnica po rekonštrukcii: klíma bude ďalej nadštandard

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V Ružinove dnes ukázali, ako vyzerá pôrodnica po úpravách za 165-tisíc eur. Na zásadnejšie vylepšenia si rodičky v Bratislave ešte musia počkať, minister Drucker chce zrušiť poplatky v pôrodniciach.

Pôrodnica v bratislavskom Ružinove patrí medzi najlepšie na Slovensku. Vo štvrtok ukázala, ako zrekonštruovali gynekologicko-pôrodnícku kliniku. Ide zatiaľ o menšiu, skôr kozmetickú úpravu za 165-tisíc eur. Klinika má nové bezbariérové sprchy, vymenili aj podlahu a vynovili sociálne zariadenia.

Bežné izby sú ďalej trojposteľové, čo pri plnom obsadení znamená, že v jednej izbe sú tri matky a traja novorodenci. Toalety sú spoločné na chodbe. Nadštandardná izba znamená, že sú na nej „len“ dve rodičky a jej súčasťou je aj sociálne zariadenie.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Táto investícia je vylepšením, ale len čiastočným a skutočne veľké prevádzkové problémy v Ružinove ešte len musia vyriešiť. Reč je o starých oknách, ktoré sa v decembrovom počasí zarosia. Klimatizácia je len na nadštandardných izbách. Na bežných, za ktoré si rodičky nezaplatia, stále chýba a tak sú v letných mesiacoch aj s novorodencami vo veľmi teplých izbách.

Nezväčšila sa ani kapacita, pritom nemocnica priznáva, že pôrodov je u nich stále viac, a tak vznikajú situácie, keď niektoré rodičky počas začínajúceho pôrodu a v pôrodných bolestiach musia čakať na chodbe, kým sa uvoľní pôrodný box. Prednosta kliniky Jozef Záhumenský to v rozhovore pre Denník N v októbri, keď sa rozbiehala rekonštrukcia, sám pomenoval ako veľký problém.

„Toto je jedna z vecí, ktorú musíme riešiť. Už teraz máme okolo 2400 pôrodov, na konci roka odhadujem viac ako 2800. (…) Máme prísľub od vedenia nemocnice, že budeme túto situáciu urgentne riešiť.“

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ďalšia rekonštrukcia

Vedenie nemocnice sľubuje, že nemocnica v Ružinove prejde počas nasledujúcich dvoch rokov veľkou rekonštrukciou. Táto menšia bola podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru) už nevyhnutná, išlo v nej o vytvorenie hygienického štandardu.

Komplexne sa problémy nemocnice majú vyriešiť až po veľkej rekonštrukcii za 85 miliónov eur. Riaditeľ Univerzitnej nemocnice Juraj Kovács hovorí, že to už bude klimatizácia v každej izbe a mala by byť bežným štandardom. Na jej spustenie však potrebujú spraviť oveľa väčšiu úpravu – napríklad postaviť novú trafostanicu.

Vymenia aj všetky okná a čo je veľmi dôležité: rodiť bude môcť naraz viac žien a vytvoria im dostatočný priestor a súkromie. „Dnešná kapacita pôrodných sál je na hrane a je tu pre niektoré ženy diskomfort,“ uznáva riaditeľ nemocnice. Klinika má celkovo 95 lôžok.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ružinovská pôrodnica je dnes v najlepšom technickom stave zo všetkých bratislavských pôrodníc. Rekonštrukcia čaká aj pôrodnice na Antolskej a na Kramároch.

Petržalská pôrodnica na Antolskej je dnes vo veľmi zlom stave. Ženy nie sú pri pôrode oddelené stenou, ale len závesom. Navzájom sa počujú, nemajú súkromie. Riaditeľ nemocnice Kovács sľubuje, že sa to na budúci rok zmení a v roku 2018 už nebudú pôrody prebiehať za závesom.

Poplatky chcú zrušiť

Minister zdravotníctva Drucker sľubuje aj zmeny v poplatkoch v pôrodniciach. Ohlásil, že začiatkom budúceho roka chce zrušiť poplatky za epidurál, za výber pôrodníka aj za prítomnosť ďalšej osoby pri pôrode. Minister hovorí, že by mali tieto poplatky zrušiť vo všetkých štátnych nemocniciach.

Dnes podľa Druckera vyberú na týchto poplatkoch štátne nemocnice dva milióny eur.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Po filme dávajú dotazníky

Nemocnica tvrdí, že rekonštrukcia bola naplánovaná dlhodobo a nejde o reakciu na film Zuzany Límovej o pôrodoch Medzi nami. Dokument v októbri vyvolal diskusiu o tom, v akom stave sú bratislavské pôrodnice a ako sa k rodičkám správajú lekári a sestry. Kovács tvrdí, že sa s lekármi rozprávajú, aby sa správali slušne a aby sa predstavovali rodičkám.

V pôrodnici v Ružinove rodičky dostávajú dotazníky, kde sú aj otázky, či sa lekár predstavil a či sa nesprával arogantne. Prednosta kliniky Záhumenský povedal, že ho prekvapilo, že reakcie matiek neboli až také negatívne. Pripomienky podľa neho smerovali viac k iným ako personálnym záležitostiam. „Asi 95 percent rodičiek v dotazníkoch povedalo, že poznalo meno lekára,“ hovorí Záhumenský.

Na kliniku nakúpili aj nové pôrodné stoličky. Ženám umožnia, aby rodili aj v inej ako bežnej polohe. Záhumenský dúfa, že 2500 žien ročne, ktoré odchádzajú rodiť do zahraničia, teda najmä do Břeclavi či Hainburgu, sa vrátia do Bratislavy.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

EÚ žiada vrátiť 28 mil. eur za predražené online vzdelávanie. Polícia žiadny trestný čin nevidí

Európsky protikorupčný úrad preveroval slovenský projekt celoživotného vzdelávania a žiada späť peniaze, ktorými na ne EÚ prispela. Projekt mal za ministra Čaploviča na starosti Národný ústav celoživotného vzdelávania. Ministerstvo školstva teraz vo svojom rozpočte bude musieť nájsť milióny eur a poslať ich späť do Bruselu.

Minúta po minúte

Zdieľať

V Česku aj na Slovensku objavili podvodné stránky, ktoré ponúkajú smartfón Samsung Galaxy S10+ za niekoľko eur. Tvária sa ako stránky známych médií či spoločností, ako napríklad iDnes.cz, iHned.cz, Aktuality.sk, T-Mobile či Samsung.

Väčšinou sú písané lámanou češtinou či slovenčinou a vyžadujú zadanie osobných údajov a zaslanie platby z účtu.

Tieto stránky často menia svoju podobu, samotný obsah ponuky aj internetovú adresu a užívateľ sa na ne môže, okrem iného, dostať po kliknutí na podozrivo formulovaný sponzorovaný post na Facebooku, ktorý napríklad informuje o špeciálnej akcii Samsungu. Klienti týmto riskujú nielen stratu zaslaných peňazí, ale aj zneužitie svojej identity. (tasr)

Zdieľať

Zmenu v minimálnych dôchodkoch, ktorú presadila SNS, podľa Richarda Sulíka bude treba po voľbách napraviť. Zdôvodnil to nespravodlivosťou, ktorú zavádza. Hovorí, že ak sa neurobia zmeny, o pár rokov občan, ktorý 40 rokov nerobil, penziou predbehne toho, kto pracoval 40 rokov.

Ak bude SaS súčasťou budúcej vlády, bude podľa Sulíka presadzovať aj zrušenie vlakov zadarmo a ich nahradenie výraznými zľavami na železnici, ale aj v autobusovej doprave. Obedy zadarmo pre školákov by podľa neho malo nahradiť zvýšenie daňového bonusu na dieťa tak, aby sa rodičia mohli rozhodnúť, aký druh stravy dieťaťu doprajú a na čo peniaze od štátu využijú.

SaS tiež chce zliberalizovať trh v osobnej železničnej doprave tak, aby mohli súťažiť súkromní dopravcovia. V nákladnej železničnej doprave by podľa Sulíka malo dôjsť k privatizácii Carga, aby sa nekopili ďalšie stámiliónové straty.

Zdieľať

Keď bude SaS vo vláde, rekreačné poukazy budú len dobrovoľné, povedal Richard Sulík v diskusii v RTVS. Opatrenia SNS označil za „fejk“. Podľa neho je najväčší benefit pre zamestnancov vyššia mzda.

Zdieľať

KDH vyzýva Pellegriniho a Smer, aby prevzali zodpovednosť za mýtny tender z roku 2009. Hnutie žiada aj vypísanie nového tendra a aby firma SkyToll odovzdala celé technické zariadenie štátu za jedno euro.

„Zmluva so SkyToll bola od začiatku podozrivá a naše pochybnosti sme vyjadrili ešte v Národnej rade Slovenskej republiky. Celková suma 106 miliónov ročne je extrémne nadsadená, najmä ak ju porovnáme s Českou republikou, kde systém stál len 43 miliónov ročne. V roku 2015 sme podali podnet na generálnu prokuratúru, ktorý bol po štyroch rokoch zamietnutý. Tento rok nám dal za pravdu NKÚ, keď konštatoval, že vzniklo podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu. Je škandalózne, že vláda sa týmto materiálom ani nezaoberala, len ho vzala na vedomie. Vyzývame premiéra Pellegriniho, ktorý bol v rokoch 2002 až 2006 asistentom Ľubomíra Vážneho a v rokoch 2006 až 2010 poslancom NR SR, aby vyvodil politickú zodpovednosť. Zároveň žiadame čo najskoršie vypísanie nového tendra a aby firma SkyToll odovzdala celé technické zariadenie štátu za 1 euro,“ uviedol Pavol Zajac.

„Mýtny tender je jednou z najokatejších zlodejín smeráckych vlád. Každú slovenskú domácnosť v ňom okradli o 455 eur. NKÚ konštatoval, že podmienky tendra boli od začiatku nastavené nevýhodne, a nie je možné, aby o tom všetci zúčastnení nevedeli. NKÚ konštatoval, že ak by nebolo peňazí z Európskej únie, tak by Slovensko ani nemalo za čo stavať a opravovať diaľnice – toto je výsledok smeráckeho manažovania štátu. Ak sa bude premiér Pellegrini, tak ako jeho predchodca, snažiť opäť zamiesť túto kauzu pod koberec, bude jasné, že avizovaný ‚nový Smer‘ prináša opäť len staré rozkrádanie,“ dodal europoslanec Ivan Štefanec.

Viac o téme čítajte tu.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať