Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Od februára už nebudú nemocnice vyberať poplatok za otca pri pôrode a epidurál

Ilustračné foto - Tasr
Ilustračné foto – Tasr

Od budúceho mesiaca už nebudú otcovia platiť za to, že môžu byť pri pôrode. Rodičky nezaplatia ani za epidurálnu analgéziu (metóda na tlmenie bolesti pri pôrode), oznámil po stredajšom rokovaní vlády minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru).

Minister sa však ešte nedohodol s poisťovňami, či budú epidurál hradiť z poistenia.

Za epidurál nemocnice pýtali od 70 do 209 eur s DPH, ukazujú dáta, ktoré poskytlo ministerstvo zdravotníctva za štátne nemocnice. Za prvých deväť mesiacov minulého roka si epidurál zaplatilo takmer 3300 žien, pôrodov bolo celkom za ten čas 22-tisíc.

Ak nezaplatí poisťovňa, zaplatí nemocnica

„Nehovorím, že sme dohodnutí, ale máme túto diskusiu otvorenú,“ povedal minister na otázku, či sa s poisťovňami už dohodol na uhrádzaní epidurálu. Ak by sa nedohodli, budú to platiť nemocnice. Druckerov cieľ je, aby to platili poisťovne z verejného zdravotného poistenia.

Za otca pri pôrode si štátne nemocnice od rodičov pýtali od desať do 35 eur. Podľa údajov ministerstva bol za prvých deväť mesiacov roka 2017 otec pri 4200 pôrodoch.

Pôrodník sa bude dať vybrať

Minister sľuboval, že začiatkom roka zruší aj poplatok za výber pôrodníka, ale nakoniec zmenil názor. Odôvodnil to aj tým, že časť z peňazí za výber pôrodníka dostal samotný pôrodník. Ten mal teda motiváciu prísť aj mimo pracovného času k danej rodičke, ktorá si ho vybrala.

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva štátne pôrodnice vyberajú od 150 do 300 eur s DPH. Lekárovi ide len časť z tejto sumy. Napríklad v pôrodnici v bratislavskom Ružinove rodičky zaplatia 300 eur a z tejto sumy lekár dostane len 120 eur, zvyšok si nechá nemocnica.

Ak by tento poplatok zrušili, ako pôvodne chcel minister, lekári by zadarmo mimo služby do práce nechodili, avizovali pôrodníci.

„Určite nebudeme ponúkať svoju prácu vo voľnom čase bezplatne a pochybujem, že by verejná zdravotná poisťovňa rodičke uhradila výber pôrodníka,“ povedal ešte koncom minulého roka prednosta pôrodnice v bratislavskom Ružinove Jozef Záhumenský. Ak by možnosť priplatenia zrušili, službu vybrať si pôrodníka by zrušili. „Záujem rodičiek je veľmi veľký, odhadujem, že minimálne 30 percent z nich má vybraného lekára,“ dodal Záhumenský.

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva v štátnych nemocniciach za tri štvrťroky 40 percent rodičiek zaplatilo a vybralo si konkrétneho pôrodníka.

Nie vo všetkých nemocniciach sa však pôrodník dá vybrať. Už dnes sa stáva, že niektorí lekári odmietnu túto službu a nechcú, aby si ich ženy zazmluvňovali. Napríklad pôrodnica vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne ani neponúka možnosť zazmluvniť si konkrétneho pôrodníka. Pri pôrode je lekár, ktorý má službu.

Jedno z vysvetlení je aj to, že lekári nechcú pôrody urýchľovať a vyvolávať napríklad pred víkendom či sviatkom len preto, že práve v tom čase môžu byť pri rodičke.

Pôrodnica v Trenčíne už viac rokov po sebe vyhráva v hodnotení pôrodníc na Slovensku. Chvália ju rodičky, má aj dobré odborné výsledky.

Kontroverzný poplatok

Výber lekára či lekárky na pôrod je kontroverzná vec a aj zrušenie poplatku môže priniesť viacero problémov. To, že si žena môže vybrať pôrodníka, je podľa psychologičky a psychoterapeutky Hany Celušákovej dobré v tom, že žena má k lekárovi dôveru, čo jej môže pomôcť lepšie zvládnuť pôrod, pretože sa cíti bezpečne.

Môže si tiež vybrať lekára, ktorý splní jej predstavy o pôrode, napríklad ak chce inú polohu ako na chrbte. Môže si vybrať aj lekára, ktorý má skúsenosti. „Výhodou je aj to, že je to legálny spôsob, ako zaplatiť za nadštandardné služby mimo pracovného času,“ hovorí Celušáková.

Na druhej strane, zazmluvňovanie lekára niekedy podľa nej vedie k „obchodu so strachom“, keď si žena zaplatí, lebo má pocit, že inak nedostane dobrú starostlivosť. Ak má lekár zazmluvnených veľa rodičiek, môže to riešiť tak, že pôrod vyvolá, aby nemusel prísť v noci či mimo služby, hovorí psychologička.

Nevie si pritom predstaviť, ako inak sa dá pôrodník motivovať na to, aby prišiel vo voľnom čase, ako peniazmi. Mohol by za to dostať náhradné voľno, ale to by zasiahlo do chodu oddelenia. „Takže sa obávam, že to budú asi len peniaze. Buď ich nájde nemocnica, alebo sa poplatky presunú do obálok,“ hovorí.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kollárov tieňový minister financií: Štátne podniky majú robiť biznis, ale sú spravované ako úrady

Ekonomický expert Sme rodina Štefan Hollý si myslí, že hlavný problém Slovenska je investične poddimenzovaný štát. “ Naše HDP má sto miliárd a rakúske 400 miliárd eur,“ hovorí.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Minúta po minúte

Zdieľať

Johnson v rozhovore pre BBC vyhlásil, že EÚ má brexitu plné zuby a chce dohodu. Úniu už podľa neho unavujú „nekonečné odklady“ a bola by rada, aby nastala ďalšia fáza brexitového procesu, rokovania o budúcich obchodných vzťahoch.

Britský premiér zopakoval, že Spojené kráľovstvo z bloku odíde 31. októbra. Stane sa tak podľa neho napriek novému zákonu proti nekontrolovanému brexitu, ktorý ho núti požiadať Brusel o odklad, ak nebude uzavretá nová dohoda.

Ako sa mieni zákonom riadiť a pritom vyviesť krajinu z EÚ aj bez dohody o podmienkach tohto kroku, však nespresnil. Dodal len, že bude ctiť ústavu.

Johnson s BBC hovoril po návšteve Luxemburska, kde rokoval so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a hlavným vyjednávačom Únie Michelom Barnierom. Povedal, že ho povzbudila ochota EÚ rokovať s Londýnom o tom, ako sa vyhnúť brexitu bez dohody. Pripustil však, že zásadný prelom nenastal. (bbc, čtk)

Zdieľať

Frankfurt plánuje projekt podzemnej železničnej stanice s tunelom pre rýchlovlaky, ktoré majú odľahčiť najdôležitejší železničný uzol Nemecka. Vláda chce nechať vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti z hľadiska nákladov a následkov pre diaľkovú železničnú dopravu. 

Štátny tajomník ministerstva Enak Ferlemann uviedol, že s predložením hotovej štúdie sa počíta na jar 2021, niekoľko kilometrov dlhý tunel a podzemná stanica majú byť dokončené najskôr v roku 2035 alebo 2036. Ministerstvo odhaduje náklady na 3,56 miliardy eur.

Koncept predpokladá výstavbu nového tunela pre diaľkové vlaky, ktorý bude viesť popod nadzemnú stanicu v smere východ – západ. Podzemná stanica by mala mať štyri koľaje. Štúdia má zistiť, či tento projekt je vôbec realizovateľný.

Súčasná stanica je pre rýchlovlaky nevhodná, pretože vlaky musia po zastavení meniť smer.

Frankfurtská stanica je natoľko dôležitá, že akékoľvek omeškanie na nej rozbije cestovný poriadok v celom Nemecku. Podľa Deutsche Bahn totiž až dve tretiny všetkých diaľkových vlakov prechádzajú práve frankfurtskou stanicou. (tasr)

Zdieľať

Nemecký minister financií povedal, že nemecké banky by nemali zaviesť záporné úrokové sadzby na vklady drobných sporiteľov. Vyjadrenie Olafa Scholza nasledovalo krátko po tom, ako ECB stlačila depozitnú úrokovú sadzbu hlbšie do negatívneho teritória.

Do septembrového zasadnutia ECB bola depozitná sadzba na úrovni –0,40 %, vo štvrtok však Rada guvernérov rozhodla o jej znížení na úroveň –0,50 %.

Nemecké banky už dlhšie dávajú najavo nespokojnosť s politikou ECB v tomto smere. Tá má podľa nich podiel na ich klesajúcich ziskoch.

„Povedal som jasne predstaviteľom bánk, že záporné úrokové sadzby pre milióny sporiteľov by boli veľmi zlý nápad,“ uviedol Scholz pre denník Bild. „Som presvedčený, že všetkým by nám malo záležať na tom, aby sa voči sporiteľom postupovalo férovo,“ dodal. (reuters, čtk)

Zdieľať

USA pravdepodobne čoskoro uvalia nové clá na tovar z EÚ pre dlhotrvajúci spor o subvencovanie výroby lietadiel. Uviedla to eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. EÚ podľa nej v takomto prípade odpovie novými clami na americký tovar.

Spojené štáty a Európska únia sa od roku 2004 u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) navzájom obviňujú z nelegálnej podpory svojich výrobcov lietadiel Boeing a Airbus.

U oboch strán sa zistilo, že v rozpore s pravidlami WTO svojich výrobcov lietadiel finančne podporovali, aby im zabezpečili výhodnejšiu pozíciu na trhu.

Podľa zdrojov agentúry Reuters, oboznámených s touto kauzou, už WTO schválila žiadosť USA o súhlas s uvalením ciel na niektoré európske tovary. Koncom septembra by WTO mala oznámiť, aký veľký rozsah toto opatrenie bude mať.

WTO v súčasnosti tiež posudzuje plány EÚ na clá na americký tovar, rozhodnutie sa očakáva na prelome rokov. (dpa, reuters, čtk)

Zdieľať

Grécko chce predčasne splatiť 2,9 miliardy eur z 9-miliardovej pôžičky od MMF. Táto časť pôžičky má splatnosť do roku 2021, Grécko dúfa, že vďaka predčasnému splateniu ušetrí na úrokoch ročne 70 miliónov eur. (čtk)

Zdieľať

Americké strategické rezervy sú pripravené, no možno úplne postačí, že sú v zálohe

Predpovede vývoja ropného trhu po útoku na Saudi Aramco:

  • Len veľmi výrazná odstávka v rozsahu až dvoch mesiacov by si vyžiadala rozsiahlejšie siahnutie na strategické ropné rezervy Spojených štátov amerických.
  • V takom prípade by sa cena ropy mohla vyšplhať na hranicu 80 USD za barel, predpovedajú ekonómovia spoločnosti Goldman Sachs.
Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP
Zdieľať

Spoločnosť Brose vytvorí v Prievidzi ďalších 400 pracovných miest. Investícia do tretej výrobnej haly sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur. Spoločnosť aktuálne zamestnáva okolo 850 ľudí. (tasr)

Zdieľať

Matador investuje do projektu InoBat, zaoberajúceho sa výskumom, vývojom a výrobou batérií. Tento krok pomôže posunúť vpred celý európsky sektor elektromobility. Zámerom je vybudovanie výskumného a vývojového centra vrátane výrobnej linky na Slovensku.

Spoločnosť vstúpila do strategického partnerstva v súvislosti s výstavbou výrobnej linky na batérie s výkonom 100 megawatthodín (MWh). Tá sa má začať už v prvej polovici roka 2020. Do konca roka 2021 má poskytnúť vlastné licencované riešenie pre autobatérie.

Celková investícia do vývoja spolu s nákladmi na výstavbu výrobnej linky by mala dosiahnuť 100 miliónov eur.

Matador bude pomáhať spoločnosti InoBat Auto počas obdobia výstavby, a to prostredníctvom zapojenia svojich inžinierskych a riadiacich tímov. Tie navrhujú najmodernejšie automatizované linky pre významných hráčov automobilového priemyslu. Aby projekt zohrával ešte silnejšiu strategickú úlohu, počíta sa s následným rozšírením výrobnej kapacity na 10 GWh, ktorá umožní hromadnú sériovú výrobu batérií.

„Desiatky rokov skúseností Matadora v automobilovom priemysle poskytnú spoločnosti InoBat Auto patentovaný prístup k vývojovému know-how pre našu plánovanú výrobnú linku, ako aj prístup k popredným výrobcom automobilov. Spolu s Matadorom a so spoločnosťou Wildcat, ktorá je naším technologickým partnerom v USA, InoBat Auto dopomôže európskemu trhu k nezávislosti na batériách z krajín mimo EÚ. Rovnako tak prispeje aj k transformácii slovenskej ekonomiky z čisto výrobnej na znalostnú,“ uviedol Marián Boček, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti InoBat.

Projekt InoBat Auto bol prvýkrát predstavený v júli tohto roka ako spoločné úsilie spoločností InoBat a Wildcat Discovery Technologies.

Súčasťou projektu je výrobná linka. Počíta sa s nepretržitým vývojom vlastných batérií v úzkej kooperácii s výrobcami elektrických vozidiel. (tasr)

Zdieľať

Volkswagen zaplatí 127 miliónov austrálskych dolárov (78,75 milióna eur) za urovnanie súdnych sporov s tisíckami tamojších klientov v súvislosti s emisným škandálom jeho dieselových modelov.

Nemecká automobilka zaplatí každému z majiteľov dotknutých dieselových vozidiel značky Volkswagen, Audi a Škoda zhruba 1400 dolárov.

„Je to významný krok k úplnému vyriešeniu súdnych sporov v Austrálii,“ uviedol hovorca spoločnosti.

VW v rámci urovnania sporu zaplatí aj právne trovy žalobcov. (tasr)

Zdieľať

Nemecko chce zaviesť limit pre budúci rozpočet európskeho bloku na roky 2021 – 2027 na úrovni 1 % jeho HDP. Tento limit je nižší ako 1,11 % HDP celej EÚ, ktorý navrhuje Európska komisia.

Štáty EÚ sa pripravujú na boj o rozpočet, ktorý sa bude schvaľovať na budúci rok. V pondelok sa v Bruseli zídu ministri financií EÚ, aby prediskutovali túto otázku.

Diplomatické zdroje uviedli, že Nemecko, najväčší čistý prispievateľ do spoločných pokladníc bloku, v pondelok predloží ministrom svoj návrh.

Ministri budú diskutovať aj o tom, či bude financovanie bloku podmienené zachovaním jeho hodnôt vrátane právneho štátu. Tento plán súvisí najmä s Poľskom a Maďarskom. (tasr)