Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Od februára už nebudú nemocnice vyberať poplatok za otca pri pôrode a epidurál

Ilustračné foto - Tasr
Ilustračné foto – Tasr

Od budúceho mesiaca už nebudú otcovia platiť za to, že môžu byť pri pôrode. Rodičky nezaplatia ani za epidurálnu analgéziu (metóda na tlmenie bolesti pri pôrode), oznámil po stredajšom rokovaní vlády minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru).

Minister sa však ešte nedohodol s poisťovňami, či budú epidurál hradiť z poistenia.

Za epidurál nemocnice pýtali od 70 do 209 eur s DPH, ukazujú dáta, ktoré poskytlo ministerstvo zdravotníctva za štátne nemocnice. Za prvých deväť mesiacov minulého roka si epidurál zaplatilo takmer 3300 žien, pôrodov bolo celkom za ten čas 22-tisíc.

Ak nezaplatí poisťovňa, zaplatí nemocnica

„Nehovorím, že sme dohodnutí, ale máme túto diskusiu otvorenú,“ povedal minister na otázku, či sa s poisťovňami už dohodol na uhrádzaní epidurálu. Ak by sa nedohodli, budú to platiť nemocnice. Druckerov cieľ je, aby to platili poisťovne z verejného zdravotného poistenia.

Za otca pri pôrode si štátne nemocnice od rodičov pýtali od desať do 35 eur. Podľa údajov ministerstva bol za prvých deväť mesiacov roka 2017 otec pri 4200 pôrodoch.

Pôrodník sa bude dať vybrať

Minister sľuboval, že začiatkom roka zruší aj poplatok za výber pôrodníka, ale nakoniec zmenil názor. Odôvodnil to aj tým, že časť z peňazí za výber pôrodníka dostal samotný pôrodník. Ten mal teda motiváciu prísť aj mimo pracovného času k danej rodičke, ktorá si ho vybrala.

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva štátne pôrodnice vyberajú od 150 do 300 eur s DPH. Lekárovi ide len časť z tejto sumy. Napríklad v pôrodnici v bratislavskom Ružinove rodičky zaplatia 300 eur a z tejto sumy lekár dostane len 120 eur, zvyšok si nechá nemocnica.

Ak by tento poplatok zrušili, ako pôvodne chcel minister, lekári by zadarmo mimo služby do práce nechodili, avizovali pôrodníci.

„Určite nebudeme ponúkať svoju prácu vo voľnom čase bezplatne a pochybujem, že by verejná zdravotná poisťovňa rodičke uhradila výber pôrodníka,“ povedal ešte koncom minulého roka prednosta pôrodnice v bratislavskom Ružinove Jozef Záhumenský. Ak by možnosť priplatenia zrušili, službu vybrať si pôrodníka by zrušili. „Záujem rodičiek je veľmi veľký, odhadujem, že minimálne 30 percent z nich má vybraného lekára,“ dodal Záhumenský.

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva v štátnych nemocniciach za tri štvrťroky 40 percent rodičiek zaplatilo a vybralo si konkrétneho pôrodníka.

Nie vo všetkých nemocniciach sa však pôrodník dá vybrať. Už dnes sa stáva, že niektorí lekári odmietnu túto službu a nechcú, aby si ich ženy zazmluvňovali. Napríklad pôrodnica vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne ani neponúka možnosť zazmluvniť si konkrétneho pôrodníka. Pri pôrode je lekár, ktorý má službu.

Jedno z vysvetlení je aj to, že lekári nechcú pôrody urýchľovať a vyvolávať napríklad pred víkendom či sviatkom len preto, že práve v tom čase môžu byť pri rodičke.

Pôrodnica v Trenčíne už viac rokov po sebe vyhráva v hodnotení pôrodníc na Slovensku. Chvália ju rodičky, má aj dobré odborné výsledky.

Kontroverzný poplatok

Výber lekára či lekárky na pôrod je kontroverzná vec a aj zrušenie poplatku môže priniesť viacero problémov. To, že si žena môže vybrať pôrodníka, je podľa psychologičky a psychoterapeutky Hany Celušákovej dobré v tom, že žena má k lekárovi dôveru, čo jej môže pomôcť lepšie zvládnuť pôrod, pretože sa cíti bezpečne.

Môže si tiež vybrať lekára, ktorý splní jej predstavy o pôrode, napríklad ak chce inú polohu ako na chrbte. Môže si vybrať aj lekára, ktorý má skúsenosti. „Výhodou je aj to, že je to legálny spôsob, ako zaplatiť za nadštandardné služby mimo pracovného času,“ hovorí Celušáková.

Na druhej strane, zazmluvňovanie lekára niekedy podľa nej vedie k „obchodu so strachom“, keď si žena zaplatí, lebo má pocit, že inak nedostane dobrú starostlivosť. Ak má lekár zazmluvnených veľa rodičiek, môže to riešiť tak, že pôrod vyvolá, aby nemusel prísť v noci či mimo služby, hovorí psychologička.

Nevie si pritom predstaviť, ako inak sa dá pôrodník motivovať na to, aby prišiel vo voľnom čase, ako peniazmi. Mohol by za to dostať náhradné voľno, ale to by zasiahlo do chodu oddelenia. „Takže sa obávam, že to budú asi len peniaze. Buď ich nájde nemocnica, alebo sa poplatky presunú do obálok,“ hovorí.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kiskov tieňový minister financií: Ak dôjde k zmene, čo dúfam, je dôležité, aby strany mali aj programové prieniky

Tomáš Meravý vraví, že nikdy v živote by v Kiskovej strane Za ľudí nezvyšovali daňovo-odvodové zaťaženie práce. Na druhej strane, sú otvorení vyšším majetkovým daniam.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Tomášom Meravým:

  • V programe strany budú mať aj výdavkové limity
  • Priestor na šetrenie je v znižovaní prezamestnanosti v štátnej správe, máme napríklad veľa policajtov na jedného obyvateľa
  • Obedy zadarmo by úplne nerušil, ale treba sa vrátiť k nejakej forme adresnejšej pomoci
  • Ideálne by bolo, keby sa znížili sadzby sociálneho poistenia
  • Navrhuje debatu o progresívnom nastavení daňového bonusu, ktorého suma by rástla s počtom detí
  • Čítajte celý rozhovor s Tomášom Meravým.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Pellegrini vyhlásil, že U. S. Steel Košice bol pre americký manažment „dojnou kravou“.  Podľa premiéra podnik trpí investičným dlhom, čo prispelo k jeho súčasnej ťažkej situácii na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov.

 „Treba aj vytknúť americkému manažmentu, že tá fabrika im slúžila ako dojná krava a miesto toho, aby do nej primerane investovali, tak to nerobili,“ povedal Pellegrini po výjazdovom rokovaní v okrese Košice-okolie, na ktorom prijal odborárov z košických oceliarní.

Odborári mu odovzdali petíciu za podporu európskeho oceliarskeho priemyslu a vytvorenie férového prostredia na podnikanie. Z košickej továrne a jej dcérskych spoločností ju podpísalo viac ako 8800 zamestnancov.

Petícia nasledovala po tom, ako vedenie U. S. Steel Košice oznámilo, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500.

K znižovaniu stavov zamestnancov pristúpila firma vzhľadom na zlú situáciu na trhu s oceľou, pričom poukázala na dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami.

„Treba si veľmi otvorene povedať, a na tom sme sa aj zhodli s predstaviteľmi odborov, že tá fabrika vyprodukovala za posledné roky viac ako miliardu zisku a tento zisk bol skoro komplet odvedený akcionárom, majiteľom, do Spojených štátov. Tá fabrika veľmi málo v minulosti investovala, preto je tam aj značný investičný a morálny dlh, ktorý potom spôsobuje, že tá fabrika nie je taká efektívna, ako možno nejaké iné fabriky podobného typu v Európe alebo vo svete, a teraz žneme neblahé následky tohto celého. Takže, treba trochu vytknúť aj majiteľom, ako sa k fabrike správali,“ uviedol premiér.

Vláda si pritom podľa neho uvedomuje, že spolu s automobilkou Volkswagen ide o najväčšieho zamestnávateľa v krajine.

„Musíme dbať na to, čo sa bude diať na východe Slovenska a s veľkým znepokojením sledujem túto situáciu a privítal som aktivity odborárov, ktoré nesmerujú len k nejakému vyjednávaniu alebo zákazu prepúšťania, ale zaoberali sme sa globálne tou situáciou, ktorej čelíme v rámci Európy,“ povedal Pellegrini.

Odborárom prisľúbil, že ministri aj on sám budú v diskusiách na európskych fórach hovoriť o možných spôsoboch, ako brániť Európu voči dovozom lacnej ocele z krajín, kde sa pri výrobe neberie ohľad na environmentálne dôsledky. (tasr)

Zdieľať

SaS predložila do parlamentu balík opatrení pre motoristov. Ministerstvo dopravy má k návrhom výhrady.

Jana Kiššová z SaS uviedla, že motoristi tvoria veľkú časť štátneho rozpočtu, pričom nedostávajú adekvátnu protihodnotu. Balík opatrení opozičnej strany tvorí šesť návrhov zákonov.

SaS navrhuje úpravu pri ročnej diaľničnej známke, ktorá by podľa strany mala platiť celých 365 dní. Tento návrh je podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej odborne nepripravený. Rezort dopravy podľa jej slov vyhodnocuje správanie ľudí pri kúpe diaľničnej známky a pripravuje vlastné riešenie tejto problematiky. Avizovala, že ministerstvo ho predstaví v krátkom čase.

Ďalším navrhovaným opatrením je napríklad zrušenie nálepiek o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, či zavedenie možnosti „prenositeľnosti“ tabuľky s evidenčným číslom vozidla zo starého motorového vozidla toho istého majiteľa na jeho nové motorové vozidlo. „Chceme, aby evidenčné čísla vozidla, plechové tabuľky, ktoré máme na autách, boli na majiteľa,“ priblížil poslanec SaS Miroslav Ivan.

Zrušiť by SaS chcela povinnosť nakrúcať videozáznam o priebehu výkonu technickej a emisnej kontroly na staniciach technickej kontroly (STK) a na pracoviskách emisnej kontroly. Ivan upozornil, že po zavedení tohto opatrenia je o prácu technika oveľa menší záujem.

Ducká reagovala s tým, že kamery boli na STK zavedené novelou zákona, ktorá bola vypracovaná v čase, keď bola SaS koaličnou stranou. Hovorkyňa zároveň podotkla, že všetci poslanci SaS za zavedenie kamier na STK hlasovali. „Aktuálna zmena iba rozšírila ich počet, pričom zákon jasne upravuje, na aké účely sa môžu tieto záznamy použiť,“ spresnila Ducká s tým, že toto ustanovenie liberáli pri jeho prijímaní v parlamente nepripomienkovali.

Jedným z návrhov SaS je aj novela zákona o správnych poplatkoch. Podľa Ivana by mal poplatok za registráciu auta odzrkadľovať administratívne náklady na prácu úradníka, ktorý úkon vykonáva.

Navrhuje tiež zníženie daní z motorových vozidiel pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony. Rezort dopravy uviedol, že návrhy SaS v oblasti daní nie sú v jeho kompetencii. (tasr)

Zdieľať

Most-Híd by v prvom čítaní podporil návrh reformy zdravotníctva, podľa predsedu klubu Tibora Bastrnáka však má pripomienky. SNS si počká na rokovanie Koaličnej rady. ĽSNS sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou Andreou Kalavskou.

„Od začiatku hovoríme, že budeme podporovať všetky také návrhy, ktoré sú o bezpečnosti pacientov. Stratifikácia je taký návrh. Chceli by sme to podporiť. Máme nejaké výhrady a veci, ktoré si myslíme, že ešte ministerstvo zdravotníctva musí zlepšiť. Takže keď príde tento návrh do parlamentu, tak ho v prvom čítaní podporíme. Keď ministerstvo odstráni maličkosti, ktoré nie sú úplne definované, tak by sme to mali podporiť aj v druhom čítaní,“ komentoval Bastrnák z Mosta-Híd.

Podľa neho by išlo napríklad o zvýšenie dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v tých regiónoch, v ktorých by to bolo možné.

Predseda SNS Andrej Danko sa k téme vyjadrí neskôr. „Ja sa vyjadrím vtedy, keď Smer povie na Koaličnej rade, že stojí za Kalavskou. Dovtedy je jej návrh irelevantný, nemôžeme ísť proti záujmom koaličného partnera,“ povedal.

Kotlebova ĽSNS uviedla, že sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský uviedol, že sa s ministerkou potrebujú stretnúť ešte raz, aby strane odpovedala na niektoré otázky. Jedna sa týka personálneho zabezpečenia, druhá „malej nezrovnalosti“ v zákone. „Máme taký názor v odbornom tíme, ktorý hovorí, že to možno nie je úplne dokonalý návrh, ktorý má určité riziká, no možno je to stále lepšie, ako neurobiť nič.“ (tasr)

Zdieľať

SaS uviedla, že je za nižšie dane pre firmy, ale „nie šťastná“ je ich výška podľa obratu. Strana tak reagovala na schválenie 15-percentnej dane pre podnikateľov s ročným obratom do 100-tisíc eur v parlamente.

„My dlhodobo hovoríme, že je potrebné znižovať dane, aby bola väčšia ochota priznať a platiť dane. Má to určite pozitívne dynamické efekty,“ priblížila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Ako trochu nešťastné vnímame to, že bude progresívna daň, teda že firmy s obratom do 100-tisíc eur budú platiť zásadne inú výšku dane na rozdiel od tých firiem, ktoré majú vyšší obrat. Vytvára to medzi týmito firmami istú konkurenčnú výhodu, respektíve nevýhodu. Toto si myslíme, že nie je celkom šťastné, ale v každom prípade podporujeme znižovanie daní,“ dodala. (tasr)

Viac k téme: Nižšia, 15-percentná daň je pre všetky firmy a živnostníkov s obratom do 100-tisíc eur ročne

Zdieľať

Poslanci SNS predložili do parlamentu návrh novely, ktorá by mala dosah na štátny rozpočet 150 miliónov eur a ani sa neunúvali vyčísliť dosah, hoci na to ministerstvo financií upozornilo. Povedal to opozičný poslanec Ondrej Dostál k novele znižujúcej DPH na potraviny.

Zdieľať

Nová kryptomena Facebooku je „budíčkom „pre centrálne banky, aby pokročili v spolupráci a samy vytvorili novú digitálnu menu, povedal člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Benoit Coeure. Úvah o takom kroku bolo viac, no nedotiahli sa.

Zdieľať

Nie je pravda, že Európska komisia zastavila osobitný odvod pre reťazce na Slovensku, povedala poslankyňa SNS Eva Antošová. Tvrdí, že odvod zastavil predseda SNS Andrej Danko, pričom Slovensku nikto nehovoril, že by odvod nemohlo zaviesť.