Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Mihál opakovane hovorí o podvode na živnostníkoch, teraz navrhol, ako to riešiť

Líder Spolu Miroslav Beblavý a Jozef Mihál. Foto N – Vladimír Šimíček
Líder Spolu Miroslav Beblavý a Jozef Mihál. Foto N – Vladimír Šimíček

Je to podvod na živnostníkoch, hovoria poslanci strany Spolu a navrhujú znížiť minimálny odvod o 63 eur mesačne.

Bývalý minister práce Jozef Mihál už dlhšie upozorňuje, že živnostníci majú ten istý dôchodok ako niektorí zamestnanci, ale za vyššie odvody. Mihál tomu nepovie inak ako podvod na živnostníkoch a opakovane volá po jeho zrušení.

Spolu s Miroslavom Beblavým predložili v parlamente návrh, aby živnostníci platili takzvané minimálne odvody z podstatne nižšej sumy ako doteraz, no nárok na minimálny dôchodok by nestratili.

Mihál: Môže za to Richter

Mihál za túto diskrimináciu viní ministra práce Jána Richtera, ktorý v roku 2013 najprv živnostníkom dvihol minimálny základ, z ktorého rátajú odvody. Obhajoval to tým, aby mali slušnejšie dôchodky.

„Odvtedy živnostníci platia odvody najmenej zo sumy 50 % priemernej mzdy, aby podľa Richtera mali lepšie dôchodky,“ hovorí Mihál. Do roku 2013 platili živnostníci odvody zo 44 % minimálnej mzdy.

Ibaže od júla 2015 Richter zaviedol minimálny dôchodok, ktorý dostanete vtedy, keď si odvody platíte aspoň zo sumy 25 % priemernej mzdy. To je polovica z toho, čo platia živnostníci, no minimálny dôchodok dostanú rovnaký.

Druhou podmienkou na minimálny dôchodok je aspoň 30 odpracovaných rokov. Minimálny dôchodok môže byť podľa počtu odpracovaných rokov v rozmedzí od 269 do približne 340 eur.

„Minimálny dôchodok dostanete rovnako, či platíte odvody zo sumy 25 %, 50 % alebo až 70 % priemernej mzdy,“ hovorí Mihál. Tak sú nastavené pravidlá pre minimálny dôchodok. Rovnaký nárok na dôchodok vyjde podľa Mihála aj špekulujúcemu spoločníkovi eseročky, ktorý si začne vyplácať odmenu vo výške 240 eur mesačne, z ktorej zaplatí Sociálnej poisťovni podstatne nižšie odvody ako živnostník.

Spolu s Beblavým preto navrhli, aby živnostníci platili minimálne odvody z 30 % priemernej mzdy. S návrhom a výpočtami im pomáhala aj ich spolupracovníčka Jaroslava Lukačovičová.

Ak by prešla ich zmena, minimálne odvody by živnostníkom klesli o 63 eur mesačne. Ušetrili by tak 756 eur ročne. Ide o približne 140-tisíc SZČO.

Minimálne odvody v roku 2018

Sociálne odvody: 151,16 eura

Zdravotné odvody: 63,84 eura

Spolu: 215 eur

„My si myslíme, že by bolo férové znížiť drobným živnostníkom minimálne odvody tak, aby im zostal nárok na minimálny dôchodok, aby boli na dôchodku relatívne slušnejšie zabezpečení, ale aby platili primeranú sumu z hľadiska svojich príjmov.“

Richter to vidí aj inak

Richter na Mihálovu kritiku už párkrát reagoval. Povedal, že pri súčasnom nastavení hmotnej núdze, výške životného minima a nízkych mzdách je dôsledkom zavedenia minimálneho dôchodku zásadné prehĺbenie miery solidarity. A že je to tak preto, aby dôchodca mal aspoň o niečo vyšší minimálny dôchodok, ako je dávka v hmotnej núdzi.

„Nie sú to však živnostníci platiaci odvody z minimálneho vymeriavaceho základu, kto by sa mohol cítiť najviac ukrivdený, ale sú to zamestnanci platiaci odvody zo 63 % priemernej mzdy počas 40-ročnej kariéry, alebo aj zamestnanci platiaci odvody zo 77 % priemernej mzdy pri 30-ročnej kariére,“ povedal Richter ešte v októbri 2016 pre Denník N.

V pravidlách pre minimálny dôchodok sa však doteraz nič nezmenilo.

Zníženie odvodov by pre rozpočet znamenalo výpadok príjmov, Beblavý s Mihálom to odhadli na 59 miliónov eur ročne. „Ak minister financií povie, že je takémuto opatreniu naklonený, len máme navrhnúť, kde ho kompenzovať, my radi s takým návrhom prídeme,“ povedal Beblavý.

Dnes na DennikE.sk

S obnoviteľnými zdrojmi sme na tom oveľa lepšie, ako sme dúfali, ibaže to je zlá správa

Ilustračné foto – TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Využívame viac obnoviteľnej energie, než sme si mysleli, no je to veľmi zlá správa pre zdravie. Nové merania ukázali vyšší podiel spaľovania tuhých palív v domoch, ako sme doteraz predpokladali. Drevo je síce obnoviteľný zdroj energie, no keď je nekvalitné a páli sa zle, hrozia pľúcne choroby aj rakovina.

Chcem hypotéku: Dostanem v banke 90 % hypotéku? Môžu mi ponúknuť na ten istý byt či dom výrazne inú hypotéku?

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Banky stále poskytujú 90-percentné hypotéky, no nezíska ich každý a môžu si účtovať prirážky, hovoria odborníci pre Denník E. Šesť expertov odpovedá aj na otázku, ako rozdielne môžu banky posudzovať rovnakú nehnuteľnosť.

Minúta po minúte

Ján Budaj: Matovičove komunikačné chyby neškodia štátu a aj prezidentka polarizuje

Predsedovia koaličných strán podľa Jána Budaja súhlasili so zákazom spaľovania zahraničného jadrového odpadu na Slovensku „Najradšej by som to ukončil ústavným zákonom,“ dodáva s tým, že môže byť pripravený do niekoľkých týždňov.

Ratingová agentúra S&P zlepšila Slovensku výhľad z negatívneho na stabilný. Známka zostáva A+. Slovensko malo negatívny výhľad od vlaňajšieho júla.

„Zmena výhľadu na stabilný odzrkadľuje pozitívne očakávania analytikov S&P, podľa ktorých dôjde v roku 2021 k oživeniu našej ekonomiky. Prispeje k tomu nielen čerpanie eurofondov, ale aj pokračovanie investícií do súkromného sektora,“ napísalo slovenské ministerstvo financií, ktoré na zmenu upozornilo.

Ako menili Slovensku známky iné agentúry:

  • Fitch znížila v máji Slovensku známku o jeden stupeň z A+ na A so stabilným výhľadom, v novembri zhoršila výhľad na negatívny.
  • U agentúry Moody’s má Slovensko ešte spred krízy rating A2 so stabilným výhľadom.

ZSE hlási klesajúci počet pozitívne testovaných zamestnancov pracujúcich v Nitre. V prvom kole testovania ich bolo podľa firmy 1,78 %, v druhom 0,81 % a dnes 0,26 %. Distribútor elektriny pôsobí na západnom Slovensku, cez víkend bude testovať aj v iných mestách.

Nitra bola v prvej polovici januára najviac zasiahnutým okresom, chodenie do práce tam vláda podmienila negatívnym testom. Toto opatrenie bude od stredy 27. januára platiť na celom Slovensku.

V Nitre ZSE testovala v piatky (8. januára, 15. januára a dnes). V sobotu a v nedeľu bude pokračovať v Bratislave, Dunajskej Strede, Trenčíne a Trnave, testovanie je určené aj rodinám zamestnancov.

ZSE dodala, že testuje svojich zamestnancov pravidelne aj mimo plošného testovania.

Ceny ropy sa dnes znižujú, po 17.00 vykazovala severomorská ropa Brent pokles o 1,2 % na 55,45 dolára za barel a americká WTI o 1,3 % na 52,44 dolára. Investori sa obávajú rastu prípadov koronavírusu v Číne, USA tiež ohlásili rast zásob ropy. (čtk)

Skupina PPF bude môcť naďalej používať značku O2, ktorú si licencuje od španielskeho operátora Telefónica po odkúpení českej dcéry v roku 2013. Licencia mala vypršať na budúci rok v januári, predĺžená bola o ďalších 15 rokov.

PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera si licenciu na O2 predlžovala už v roku 2017, za trojročnú možnosť používania zaplatila zhruba 900 miliónov korún (34 miliónov eur). Cena za najnovšie predĺženie nie je zatiaľ zverejnená.

Do štruktúr v rámci skupiny PPF patrí aj slovenský mobilný operátor O2. Pod ďalšou licencovanou značkou Telenor pôsobí PPF na telekomunikačnom trhu v Srbsku, Maďarsku, Čiernej Hore a Bulharsku. (čtk, e)

Aktivita spracovateľského priemyslu v USA sa v januári vyšplhala najvyššie za viac ako 13,5 roka, podporil ju silný rast nových objednávok. Index aktivity prekvapujúco stúpol na 59,1 z 57,1 bodu v decembri, vyplýva z prieskumu IHS Markit.

Ekonómovia predpokladali, že ukazovateľ aktivity klesne na 56,5 bodu. Ak sa nachádza nad hranicou 50 bodov, signalizuje to rast aktivity.

Ďalšie podrobnosti:

  • Čiastkový index nových zákaziek v spracovateľskom sektore stúpol najvyššie od septembra 2014. Nárast zaznamenal aj index sledujúci zamestnanosť v odvetví.
  • Index aktivity v sektore služieb sa v januári zvýšil na 57,5 bodu z decembrových 54,8 bodu. Služby sa na celkovej ekonomickej aktivite v USA podieľajú vyše dvomi tretinami, podiel spracovateľského sektora dosahuje približne 12 %. (čtk, reuters)

V Británii sa vlani predalo medziročne o štvrtinu menej oblečenia, je to najväčší pokles za 23 rokov sledovania údajov. Menší záujem o textil znížil aj tržby celého maloobchodu, klesli o rekordných 1,9 %. Prudko stúpol online predaj.

„Keďže počas karantény bolo menej príležitostí si niekam vyjsť a aj preto, že mnoho ľudí pracuje z domu, bol odevný sektor jedným z najviac postihnutých,“ uviedol britský štatistický úrad ONS.

Keď už sa ľudia rozhodli nakupovať, zadovážili si skôr pyžamá či veci na doma a výrazne častejšie ich objednávali na internete.

Víťazi a porazení pandémie

V dôsledku vládnych pandemických uzáver pobočiek pribúdajú reťazce, ktoré čelia finančným problémom. Do platobnej neschopnosti sa v Británii dostal majiteľ predajní Topshop firma Arcadia i jeho konkurenti Debenhams, Edinburgh Woolen Mill Group, Oasis či Warehouse.

Nepriaznivému trendu boli schopní vzdorovať a ťažiť z neho prevádzkovatelia internetových obchodov. Rekordný bol vlani dopyt najmä po potravinách a potrebách pre domácnosti.

Hodnota tovaru predaného online vlani v Británii stúpla oproti roku 2019 o 46 %, čo bol najvyšší nárast od roku 2008. Internetový predaj v súčasnosti tvorí približne tretinu všetkých maloobchodných tržieb. (čtk, bbc)

Asociácia železničných dopravcov Slovenska žiada zaradiť do prvej vlny očkovania viaceré železničiarske profesie, napísala list ministerstvu dopravy. Tvrdí, že inak môže byť ohrozené zásobovanie. Asociácia združuje nákladných železničných dopravcov. (tasr)

Počet falošných eurobankoviek stiahnutých z obehu sa vlani znížil o 18 % na 460-tisíc kusov, oznámila ECB. V pomere k bankovkám v obehu ide o historicky nízku hodnotu. Najčastejšie sa falšujú 20 a 50 eurovky.

„Pravdepodobnosť prijatia falošnej bankovky je veľmi malá. V porovnaní s viac než 25 miliardami eurobankoviek v obehu zostáva počet falzifikátov veľmi nízky,“ uviedla ECB.

Podľa predsedu predstavenstva nemeckej centrálnej banky Bundesbank Johannesa Beermanna prispela k poklesu falšovania pandémia. „Súvisí to s tým, že domácnosti vlani celkovo obmedzili spotrebu a mali menej príležitostí na hotovostné platby.“ (čtk, ecb)

Tatry mountain resorts (TMR) plánuje hromadne prepúšťať. Budúci týždeň má o tom rozhodnúť predstavenstvo. Najväčšia firma v slovenskom cestovnom ruchu prepúšťala už pred tým, než bolo jasné, že sa zimná sezóna pre koronu na Slovensku konať nebude. Nové zdroje chce získať emisiou dlhopisov.

Podrobnosti zatiaľ nie sú známe, hromadné prepúšťanie je uvedené ako bod rokovania predstavenstva zvolaného na 25. januára v informácii pre Národnú banku Slovenska.

TMR vlastní lyžiarske strediská a hotely vo Vysokých a Nízkych Tatrách, s jej akciami sa obchoduje na bratislavskej burze, kľúčovým akcionárom a predsedom predstavenstva je Igor Rattaj.

Podľa portálu Index zamestnávala TMR pred krízou zhruba dvetisíc ľudí, ale v priebehu minulého roka škrtali nielen medzi sezónnymi zamestnancami.

U. S. Steel po prvý raz od januárového plošného testovania zaznamenal pokles počtu pozitívnych zamestnancov. Aktuálne fabrika eviduje 318 aktívnych prípadov, čo by pri počte zhruba 9500 zamestnancov bolo nad 3 %.

O príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltické panely a kotly na biomasy bude možné opäť žiadať vo februári. Eurofondový projekt spravuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

Výška podpory zostáva v roku 2021 nezmenená a naďalej závisí od inštalovaného výkonu zariadenia. Maximálny príspevok na tepelné čerpadlá je 3400 eur, pri slnečných kolektoroch je to 1750 eur a po 1500 eur môžu získať domácnosti na inštalácie fotovoltických panelov a kotlov na biomasu.

Na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie budú mať domácnosti naďalej päť mesiacov.

Registrovať žiadosti o poukážky na fotovoltické panely bude možné od 8. februára a na slnečné kolektory od 10. februára. Od 15. februára sa začne registrácia žiadostí o poukážky na tepelné čerpadlá a od 17. februára na kotly na biomasu. (tasr, e)

Ministerstvo dopravy s poisťovňami a cestovnými kanceláriami pracuje na návrhu garančného fondu pre prípad, keby niektorá z cestoviek prišla o poistenie proti insolventnosti. Ministerstvo chce, aby fond fungoval od roku 2022.

Chýbajúce zákonné poistenie na rok 2021 sa podpísalo pod krach cestovnej kancelárie Firo-tour. Ministerstvo tvrdí, že žiadna ďalšia cestovka neavizuje, že by jej do leta hrozil pád. Poistenie proti insolventnosti má podľa jeho údajov v súčasnosti 85 % pripravovaných zájazdov.

Štát pomáhal vlani cestovným kanceláriám tak, že im umožnil odložiť vrátenie peňazí za neuskutočnené zájazdy a namiesto toho poskytovať náhradné dovolenky. Zákon následne napadla Európska komisia.

Cestovky sa môžu uchádzať aj o pomoc ministerstva dopravy, odvíja sa od prepadu tržieb, ktorý musí byť minimálne 40 %. (tasr, e)

Elon Musk sľubuje 100 miliónov dolárov za vývoj najlepšej technológie na zachytávanie emisií oxidu uhličitého. Detaily chce zverejniť na budúci týždeň. Podľa portálu TechCrunch je odmena spojená so súťažou nadácie Xprize Foundation.

Zachytávanie emisií spôsobujúcich otepľovanie planéty sa stáva dôležitou súčasťou mnohých plánov, ktorých cieľom je udržať pod kontrolou zmenu klímy. V technológii však bol doteraz dosiahnutý len malý pokrok.

Väčšinou sa úsilie sústreďuje na znižovanie emisií než na odstraňovanie uhlíka zo vzduchu. Ak chcú krajiny splniť cieľ nulových emisií, podľa agentúry IEA bude nutný prudký rast v zavádzaní technológií zachytávania uhlíka.

Ako to funguje

Zachytávanie uhlíka je proces zachytávania odpadového CO2 buď priamo zo vzduchu, alebo predtým, než je vypustený z tovární a elektrární. V druhom prípade sa často začína inštaláciou filtrov na komíny, ktoré zachytávajú emisie pred vypustením.

Keď je oxid uhličitý zachytený, môže byť prepravený niekam, odkiaľ nemôže uniknúť, často hlboko pod zem, aby sa zabránilo jeho príspevku ku globálnemu otepľovaniu. Väčšina plynu zostane pod zemou, časť sa používa pri výrobe plastov a šumivých nápojov.

Ako pokročil vývoj

Podľa IEA funguje po celom svete približne 20 komerčných projektov zachytávania, využitia a skladovania uhlíka. Od roku 2017 bolo odsúhlasených 30 nových zámerov, podľa agentúry to je však zatiaľ málo, aby sa zabránilo otepľovaniu planéty.

IEA verí, že tieto projekty by mohli znížiť emisie o takmer pätinu a skresať aj náklady na boj s klimatickou krízou o 70 %. Prispôsobenie prevádzky odvetvia ťažkého priemyslu čistej energii je relatívne náročné a nákladné oproti systému zachytávania uhlíka. (čtk, reuters, cnbc, techcrunch)

Plánovali zisk, bola z toho strata a naopak. Štátnej pošte chýbala stratégia, píše NKÚ. Nová už existuje

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Ministerstvo dopravy plánuje pri Slovenskej pošte konať na základe odporúčaní NKÚ, prioritou ministra je optimalizácia jej fungovania. Rezort upozorňuje, že kritická správa NKÚ o stave pošty hodnotila obdobie rokov 2017 až 2019, teda z minulého volebného obdobia.

Obce, mestá a samosprávne kraje pred pandémiou znížili dlh na historicky najnižšie úrovne. Upozornil na to inštitút Ineko. Údaje sú za rok 2019, následne finančnú kondíciu samospráv ovplyvnila pandémia.

  • Obce a mestá v roku 2019 podľa Ineko znížili dlh na 21 % bežných príjmov.
  • Samosprávnym krajom klesla zadlženosť na 25,4 %.

Koronakríza následne zasiahla aj príjmy samospráv, ubrala napríklad z takzvaných podielových daní, teda peňazí vyzbieraných na dani z príjmov od občanov, ktoré štát posiela samosprávam.

Ministerstvo financií na jeseň rozbehlo program bezúročných pôžičiek, ktoré mali mestám, obciam a krajom výpadky z podielových daní vynahradiť. Vláda môže neskôr samosprávam ich splatenie úplne odpustiť.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať