Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Žitňanská rieši pre Kolíkovú problém, ako budúci rok zastaviť zbytočné krachy firiem
 • Firmy: Chirana Medical obnovila výrobu po celozávodnej dovolenke, deväť pracovníkov malo koronavírus
 • Reality: Skrachovaný outlet vo Voderadoch získala Koruna Finance Gustáva Lacu
 • Banky: ČSOB potvrdila spustenie Google Pay, zatiaľ pre karty Mastercard
 • USA: Riaditeľ Applu Tim Cook sa vďaka rastu cien akcií firmy stal dolárovým miliardárom
 • Nemecko: Dôvera investorov v auguste podľa ZEW prekvapivo stúpla, hodnotenie sa však podľa expertov zlepšuje len pomaly
Zdieľať

Anketu k novému mostu využil minister na self-promo. Blamáž s názvom Španielsky most odvrátil na poslednú chvíľu

O názve nového mosta sa dalo hlasovať len na facebookovom profile nového ministra. Do finále mal podľa počtu hlasov postúpiť názov Španielsky most.
O názve nového mosta sa dalo hlasovať len na facebookovom profile nového ministra. Do finále mal podľa počtu hlasov postúpiť názov Španielsky most.

Minister Doležal na poslednú chvíľu zarazil názov Španielsky most, ktorý postúpil v ankete na jeho Facebooku. Pomenovanie odkazujúce na staviteľov obchvatu označil za problematické aj hovorca bratislavskej župy na svojom Facebooku.

Minúta po minúte

Zdieľať

Francúzsky úrad na ochranu osobných údajov CNIL začal s predbežným vyšetrovaním TikToku na základe sťažnosti prijatej v máji. Čínsku aplikáciu na zdieľanie videí už preverujú aj príslušné orgány v Spojených štátoch, EÚ i Holandsku.

Vyšetrovanie TikToku potvrdil hovorca CNIL, bližšie informácie k prípadu odmietol poskytnúť. Čínsky majiteľ aplikácie ByteDance rokuje s Microsoftom o predaji aktivít TikToku v USA a na ďalších trhoch, záujem prejavil i Twitter.

Prečo má TikTok problémy

Podľa amerických úradov predstavuje TikTok riziko pre národnú bezpečnosť vzhľadom na jej prístup a zaobchádzanie s osobnými údajmi. Aplikácia je populárna najmä medzi tínedžermi, v USA ich používa TikTok viac ako Facebook i Twitter.

Európsky výbor pre ochranu údajov EDPB v júni informoval, že vytvorí pracovnú skupina na preskúanie aktivít TikToku v EÚ. Urobí tak na žiadosť poslanca EP, ktorého znepokojujú metódy zberu úradjov a riziká týkajúce sa bezpečnosti a ochrany súkromia.

Aj holandský úrad na ochranu súkromia už oznámil, že vyšetruje, ako TikTok spracúva údaje miliónov užívateľov.

Hroziaci zákaz v USA

Americký prezident Donald Trump pohrozil zákazom TikToku. Dal firme ByteDance 45 dní na rokovania o predaji amerických operácií TikToku firme v USA. Lehota vyprší 15. septembra.

Šéf Bieleho domu minulý týždeň nariadil rozsiahle reštrikcie proti pôsobeniu čínskych sociálnych médií v Spojených štátoch. Americká administratíva tvrdí, že sú hrozbou pre národnú bezpečnosť, zahraničnú politiku a ekonomiku USA, pretože zbierajú citlivé údaje o používateľoch a firmách. (bloomberg, tasr, n)

Zdieľať

Počas koronakrízy pribudlo na Slovensku domácností s finančnou rezervou na menej než jeden mesiac: ich podiel stúpol zo 16 na 21 %. Vyplýva to z májového prieskumu Slovenskej sporiteľne, ktorý robila pomocou online dotazníkov.

Čo ešte ukázal prieskum

 • Zhoršenie finančnej situácie po pandémii očakávalo 31 % opýtaných, zlepšenie 24 %. Ďalších 45 % očakávalo, že ich postavenie sa nezmení.
 • Pribudlo ľudí nespokojných so svojou finančnou situáciou – pred krízou ich bolo podľa ankety 14 %, počas nej 32 %. Podiel spokojných klesol zo 49 % na 31 %.
 • Slovenská sporiteľňa uvádza, že prieskum pomocou internetových dotazníkov urobila s agentúrami Wavemaker a Zaraguza začiatkom mája 2020 na vzorke 1022 respondentov podľa zloženia populácie Slovenska vo veku 15 – 60 rokov, so zvýšeným podielom mladších respondentov do tridsiatich rokov.
Zdroj - Slovenská sporiteľňa
Zdroj – Slovenská sporiteľňa
Zdieľať

Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku v auguste prekvapujúco stúpla, vyplýva z výsledkov prieskumu inštitútu ZEW. Experti však upozorňujú, že hodnotenie súčasnej situácie sa zlepšuje len pomaly.

Ukazovateľ nálady investorov vzrástol na 16-ročné maximum 71,5 bodu z júlovej hodnoty 59,3 bodu. To je podstatne lepší vývoj, než čakali analytici, ktorí odhadovali pokles na 58 bodov.

Hodnotenie súčasnej situácie sa zhoršilo na mínus 81,3 bodu z predchádzajúcich mínus 80,9 bodu; očakával sa lepší výsledok. (reuters, tasr)

Zdieľať

Česká firma Zeveta Ammunition odmieta, že zásahové výbušky jej výroby mohli byť použité proti demonštrantom v Bielorusku. Použitie zábleskových granátov českej výroby naznačujú informácie a snímky na internete, Česko podozrenie vyšetruje.

Vedenie Zevety odmietlo, že na zverejnenej fotografii ide o jej výrobok. „Nie sme jediní výrobcovia zásahových výbušiek a zaslané fotografie navyše vyzerajú ako evidentný prelep nešpecifikovanej veci,“ uviedla firma.

Zo zverejnených obrázkov je zrejmé, že predmet má na sebe štítok s českým nápisom Zásahová výbuška P1. Portál Life.ru poznamenal, že tieto prostriedky používajú ozbrojené sily a bezpečnostné zložky pri rozháňaní davu, na zastrašenie alebo zvládnutie páchateľov trestnej činnosti. Ďalej uviedol, že výbuška sa dá zohnať aj na niektorých špeciálnych webových stránkach.

V EÚ platí od roku 2011 zákaz vývozu zbraní alebo vybavenia, ktoré by mohlo byť použité na represie v Bielorusku. Tamojšia polícia použila granáty pri zásahu proti demonštrantom nespokojným s oznámením víťazstva Alexandra Lukašenka v prezidentských voľbách. (čtk)

Zdieľať

Výkonný riaditeľ Applu Tim Cook sa vďaka pokračujúcemu rastu cien akcií firmy zaradil medzi dolárových miliardárov. Napísala to agentúra Bloomberg na základe svojich výpočtov.

Cena akcií Applu minulý týždeň vzrástla o takmer päť percent. Trhová hodnota podniku sa vďaka tomu priblížila hranici dvoch biliónov dolárov a Cookov majetok presiahol miliardu dolárov.

Cook pred deviatimi rokmi na čele Applu nahradil legendárneho spoluzakladateľa firmy Steva Jobsa, ktorý krátko potom zomrel na rakovinu. Trhová hodnota Applu sa v tom čase pohybovala okolo 350 miliárd dolárov, upozorňuje Bloomberg.

Cook v roku 2015 uviedol, že väčšinu svojho majetku plánuje rozdať. Na charitu už venoval akcie Applu v hodnote miliónov dolárov. (čtk)

Vývoj ceny akcií Applu za posledný rok. Zdroj - Apple
Vývoj ceny akcií Applu za posledný rok. Zdroj – Apple
Zdieľať

Americká developerská spoločnosť Panattoni plánuje neďaleko Kútnikov pri Dunajskej Strede priemyselný park s rozlohou vyše 286-tisíc štvorcových metrov. Po industriálnej zóne pri košickom letisku to bude ich druhý projekt na Slovensku.

 • Panattoni sa chystá zámer predložiť slovenským úradom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.
 • Projekt sa bude volať Panattoni Park Dunajská Streda.
 • Zatiaľ nie je známe, ktoré firmy by mohli do parku konkrétne prísť; developer hovorí o potenciáli prilákať zahraničných investorov so stovkami pracovných miest.

Panattoni Development Company pôsobí v Európe aj v Poľsku, Česku, v Nemecku a vo Veľkej Británii. (tasr, n)

Zdieľať

ČSOB potvrdila, že jej zákazníci môžu využívať bezkontaktné platby mobilom pomocou Google Pay. Platiť sa dá aj hodinkami Garmin a Fitbit s technológiou NFC. Služby sú dostupné pre držiteľov platobných kariet Mastercard.

 • Na využitie Google Pay je potrebné zaradenie s operačným systémom Android 5.0 a vyššie.
 • Platobné karty Visa chce banka pridať najneskôr na jeseň.

Na spustenie Google Pay v ČSOB upozornili technologicky zamerané weby začiatkom júla, banka o tom vtedy ešte oficiálne neinformovala. Začiatkom leta štvrtá najväčšia banka na Slovensku sprístupnila aj službu Apple Pay pre držiteľov zariadení Apple.

Zdieľať

Slovenský producent dýchacích prístrojov Chirana Medical zo Starej Turej opäť spustil výrobu. Po dvojtýždňovej celozávodnej dovolenke mu pritom hrozilo aj vynútené zavretie, vo firme totiž mali deväť pracovníkov s pozitívnym testom na COVID-19, no situácia v podniku sa už stabilizovala.

Výroba v Chirane Medical pokračuje za sprísnených opatrení:

 • Všetci jej pozitívne testovaní pracovníci musia absolvovať opakovaný text, a až keď bude negatívny, môžu znova nastúpiť do práce. Pozitívne testovaní pracovníci podniku nie sú z výroby dýchacích prístrojov, ale z výrobného programu zameraného na prístroje pre stomatológov.
 • Zamestnanci podniku, ktorí boli na dovolenke v zahraničí, majú nariadenú päťdňovú karanténu. Do práce sa môžu vrátiť, až keď tiež budú ich testy negatívne. Ani to však výrobu firmy zvlášť nelimituje, keďže do zahraničia vycestovalo z 200 zamestnancov len zhruba 10 či 20 ľudí.
 • Firma ešte viac sprísnila aj všetky svoje ochranné opatrenia. „Fabrika je strážená a nikoho do nej nepúšťame. Návštevy sú zakázané a teplota sa meria každému,“ hovorí spolumajiteľ a finančno-technický riaditeľ Chirany Medical Oskar Baranovič.

Všetky aktuálne opatrenia firma konzultovala aj s epidemiologičkou a regionálnym ústavom verejného zdravotníctva. „Už sa budeme iba modliť, aby nám to vydržalo a aby sme mohli vyrábať,“ dodáva Baranovič.

Veľký, na jar podpísaný kontrakt na dodávku troch stoviek dýchacích prístrojov pre slovenské nemocnice podnik stihol v plnej miere zrealizovať už do konca júna. S inými veľkými dodávkami pre Rusko či Pakistan však mešká potom, čo mu na čas chýbali subdodávky niektorých kľúčových súčastí pľúcnych ventilácií od nemeckého odberateľa.

Zdieľať

Burzy v USA vyradia firmy z Číny a ďalších krajín, ktoré nedodržujú americké účtovné štandardy. Uviedol to americký minister financií Mnuchin s tým, že tak urobia na konci roka 2021.

K vyradeniu čínskych firiem nedodržujúcich americké účtovné štandardy už minulý týždeň vyzvali niektorí predstavitelia administratívy prezidenta Trumpa.

Podľa Mnuchina sa očakáva, že americká Komisia pre cenné papiere a burzy toto odporúčanie prijme. (reuters, čtk)

Zdieľať

Predaj áut v Číne stúpol štvrtý mesiac po sebe a spamätáva sa tak z prepadu spôsobeného koronavírusom. V júli sa medziročne zvýšil o 16,4 percenta na 2,11 milióna vozidiel. Čína je najväčším automobilovým trhom sveta.

Od začiatku roka sa však predaj v porovnaní s rovnakým obdobím vlani znížil o 12,7 percenta na 12,37 milióna vozidiel.

Čínsky zväz výrobcov áut napriek rastu v posledných mesiacoch očakáva za celý rok prepad predaja o 10 až 20 percent. (reuters, čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať