Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Silné overovanie klientov dostalo odklad

Banky v Európe dostali odklad povinnosti takzvaného silného overovania klienta. To malo prísť už od polovice septembra a týka sa napríklad platieb kartami na webe. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) nastavil nový termín na koniec budúceho roka.

Centrálnym bankám odporučil, aby sa nezameriavali len na kontrolu toho, či banky vo svojej úlohe pri silnom overovaní klienta uspeli. Ale mali by  aktívne sledovať aj celú prípravu.

Posun termínu zo strany EBA sa očakával, predbežné posuny konečného termínu odobrovali centrálne banky komerčným bankám po celej Európe. Nevedeli sa totiž novým pravidlám prispôsobiť. Nie preto, že by sa nepripravovali. Zaskočila ich však pred letom samotná EBA. Vydala správu so súhrnom záverov, čo silnej autentifikácii vyhovuje a čo nie. Škrtla im viac možností, s ktorými počítali.

Silné overovanie klienta, takzvané SCA (strong customer authentication) hovorí o tom, že klient musí byť vždy overený aspoň dvomi z troch faktorov. Tieto tri faktory sú: niečo, čo klient vlastní, niečo, čo vie, a overenie, kým je.

Na Slovensku aj v mnohých iných štátoch je zaužívané, že pri platení kartou na webe človek zadá údaje z karty, cez systém 3D Secure je overený a na povolenie transakcie musí zadať SMS kód, ktorý príde na jeho telefón. V kartových schémach Visa aj MasterCard sa práve 3D Secure zavádzal preto, aby boli platby bezpečné. A postupne sa zavádza jeho vyšší štandard, 3D Secure 2.0.

Lenže podľa výkladu EBA údaje o karte nie sú niečo, čo klient „vie“. A 3D Secure nič nehovorí o tom, „kým je“, aj keď sa posudzujú jeho dáta. Z dvojfaktorovej autentifikácie tak banky pri kartách spĺňajú len jednu – overenie toho, čo klient má, teda zariadenia cez SMS.

Teraz dostali banky čas. Budú hľadať riešenia, aby pravidlám EBA vyhoveli.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Týždeň v európskej ekonomike: Nemecko pýta výnimku zo zákazu podpory investícií do plynu

Týždeň v európskej ekonomike: Nemecko pýta výnimku zo zákazu podpory investícií do plynu

  • Rast európskych ekonomík bude najbližšie dva roky pomalší, pretrvávajú riziká. Európska komisia vyzýva na opatrnosť.
  • Európske banky čakajú prísnejšie kapitálové pravidlá, Komisia navrhne na budúci rok legislatívu zavádzajúcu Basel III.
  • Štatistika: Ako čínske platy dvíhajú náklady Francúzom

Minúta po minúte

Zdieľať

Nemecká ekonomika sa v treťom štvrťroku stabilizovala a pomohol tomu hlavne priemysel, uviedol inštitút Ifo. „Aj keď je tento sektor stále v recesii, pokles produkcie sa spomalil. Prispelo k tomu hlavne to, že vývoz tovaru je po prudkom poklese v predchádzajúcom štvrťroku opäť na vzostupe.“

Jedným z dôvodov môže byť to, že sa od polovice roka zlepšuje nálada vo výrobnom sektore na vývozných trhoch, špeciálne v rozvíjajúcich sa ekonomikách.

Zároveň nemecký spotrebný a stavebný priemysel naďalej výrazne rastú. Napriek miernemu spomaleniu zamestnanosti domácnosti zaznamenali vysoký rast príjmov.

„V nadchádzajúcich mesiacoch nie je dôvod obávať sa hlbokej ekonomickej recesie,“ uviedol Ifo.

Zdieľať

Prvé elektrické SUV Fordu ponesie názov Mustang. Doteraz ho používal len pre legendárny športiak

Foto - Twitter/CNN
Foto – Twitter/CNN

Ford potvrdil, že jeho prvé plne elektrické SUV sa bude volať Mustang Mach-E. Je to prvý raz, čo automobilka použije označenie Mustang pre iný model než legendárny športiak debutujúci v 60. rokoch minulého storočia.

Nové SUV bude jedným z viac ako tucta plne elektrických vozidiel, ktoré Ford plánuje uviesť na trh do roku 2022 a do ktorých investuje 11,5 miliardy dolárov, píše Reuters.

SUV Mustang Ford predstaví najbližší víkend. Najskôr si ho budú môcť rezervovať zákazníci v Spojených štátoch, Kanade a Európe po zložení 500-dolárovej zálohy.

Auto sa má dostať do predaja na jeseň 2020, uvádza CNBC. Jeho cenu Ford zatiaľ neprezradil.

Zdieľať

Platobná disciplína sa zhoršuje, vo svete klesne pod úroveň krízy 2008/2009

V dvoch tretinách krajín sa tohto roku zvýši platobná neschopnosť podnikov a v 60 % bude viac insolventných firiem ako pred globálnou hospodárskou krízou v rokoch 2008 a 2009. Vyplýva to z prognóz spoločnosti Euler Hermes, ktorá poisťuje pohľadávky.

Podľa Euler Hermes cítiť tento rok najmä negatívne dosahy veľkých insolvencií, teda bankroty spoločností s ročným obratom presahujúcim 50 mil. eur. V prvej polovici roku bolo na svete viac ako 150 takýchto insolvencií, najviac v obchode a stavebníctve.

Na budúci rok by mali insolvencie vo svete rásť zhruba o 8 %.

Špecifikum Slovenska: Dostupné sú zatiaľ len tohtoročné očakávania s alarmujúcim 27-percentným rastom platobnej neschopnosti. Dôvodom takých vysokých čísiel sú najmä osobné bankroty, nie bankroty firiem.

Fyzické osoby totiž na Slovensku masívne krachujú v dôsledku voľnejšej legislatívy. Zmiernenie zrejme prinesie až záver roka, aj to nie preto, že by bol záujem ľudí zbaviť sa dlhov menší. Došli peniaze Centrum právnej pomoci, cez ktoré ľudia, ktorí sa chcú oddlžiť, musia prejsť.

Zdieľať

Disney+ má impozantný nábeh. Za dva dni prilákal toľko ľudí, čo Netflix za dva roky

K streamingovej službe Disney+ sa deň po jej spustení prihlásilo vyše 10 miliónov ľudí, Netflix sa cez túto hranicu prehupol až po vyše dvoch rokoch. Nábeh Disney+ prekvapil investorov a analytikov, akcie Disney prudko stúpli.

Walt Disney nespresnila, koľko z prihlásených 10 miliónov užívateľov sa rozhodlo využiť bezplatný streaming na 7 dní, píšu Financial Times.

Akcie Disney sa posilnili o vyše 7 percent, trhová hodnota firmy poskočila o 18 miliárd dolárov. Akcie Netflixu klesli o 3 percentá.

Disney spustila streamingovú službu 12. novembra, dostupná je zatiaľ v Spojených štátoch, Kanade a Holandsku. Do západnej Európy sa má rozšíriť v marci 2020.

Do roku 2024 chce mať v Disney+ niečo medzi 60 až 90 miliónov predplatiteľov.

Mesačný poplatok za Disney+ v USA je 7 dolárov. Cena podlieza o zhruba polovicu štandardný balík Netflixu a je o dva doláre vyššia než streaming Apple TV+, ktorý štartoval na začiatku novembra vo viac ako 100 krajinách.

Netflix má celosvetovo zhruba 158 miliónov predplatiteľov, z toho 60 miliónov na americkom trhu. Do streamovania videa sa pustil v roku 2007, keď bol segment iba v začiatkoch.

Službu Hulu, ktorú kontroluje Disney, si platí 28 miliónov ľudí.

Zdieľať

VÚB banka predala tretinu budov, v ktorých má pobočky. Zostáva v nich ako nájomca

VÚB banka predala zhruba tretinu nehnuteľností, v ktorých prevádzkuje svoje pobočky. Kúpila ich česká firma Franco Real Estates podnikateľa Františka Pivodu. VÚB zostáva v predaných budovách ako nájomca.

Druhá najväčšia slovenská banka podľa počtu klientov dokončila veľkú realitnú transakciu, v rámci ktorej predala 67 svojich pobočiek, píše Trend.

Predajná cena nebola zverejnená, podľa Trendu môže ísť aj o desiatky miliónov eur.

VÚB sa zbavila plochy dovedna 80-tisíc štvorcových metrov, nehnuteľnosti sa nachádzajú po celom Slovensku.

Prečo VÚB predáva budovy:

  • vlastnila veľa budov, neraz boli len čiastočne využité a príliš nákladné na údržbu;
  • vlastníctvo a správa nehnuteľností býva pre banky príťažou navyše;
  • bude sa môcť lepšie sústrediť na svoj hlavný biznis, rozvoj a zlepšovanie služieb.

Podľa údajov NBS mala VÚB ku koncu septembra na Slovensku 204 pobočiek, čo je druhá najpočetnejšia sieť po Slovenskej sporiteľni.

VÚB nehovorí, či niektoré z predaných pobočiek v budúcnosti zatvorí. Trend ich škrtania je však na trhu zrejmý, klienti využívajú kamennú sieť menej než v minulosti.

Aj VÚB v uplynulých mesiacoch zatvorila niekoľko menších pobočiek. Otvára však aj nové, najmä v nákupných centrách či centrách veľkých miest.

Kto je kupujúci:

  • Franco Real Estates patrí pod holding Franco de Poisd’eau & Cie, ktorý zastrešuje viac ako 30 firiem, vrátane výrobných podnikov z oblasti strojárstva, zdravotníctva a priemyselných technológií či gastro a ubytovacích služieb.
  • Vlastní nehnuteľnosti aj v Česku, kde spravuje aj priemyselné areály, a v Rakúsku.
  • Majiteľ Pivoda investoval aj do veľkej strojárskej fabriky VPE vo Vítkoviciach.
  • Na Slovensku sa zviditeľnil v roku 2017, keď kúpil v dražbe bývalý Design House s centrom bývania Galan neďaleko bratislavského letiska.

Podľa dostupných informácií má Franco Real Estates dlhodobé investičné plány aj na Slovensku, vrátane rozširovania portfólia nehnuteľností.

Zámery s budovami od VÚB zatiaľ bližšie nekonkretizuje. Na svojej webovej stránke ponúka na prenájom priestory vo viacerých z nich.

Zdieľať

Americká firma Medline postaví v Partizánskom fabriku na výrobu zdravotníckych pomôcok najmä pre chirurgiu. Od roku 2022 plánuje zamestnať 300 ľudí pri investícii 24 miliónov eur.

Informoval o tom vo štvrtok v Partizánskom prezident Medline group Tripp Amdur.

Už majú závod v Bánovciach. Medline doposiaľ pôsobí v blízkych Bánovciach nad Bebravou, kde je v podnájme a zamestnáva tam 200 ľudí. V priemyselnom parku v partizánskej mestskej časti Malé Bielice plánuje vybudovať nový závod. „Naše prvé kritérium bolo, aby umiestnenie nového závodu bolo čo najbližšie k tomu v Bánovciach nad Bebravou, kde máme zamestnancov, ktorých by sme si chceli udržať a uľahčiť im dochádzanie do nového podniku,“ uviedol Amdur.

V priemyselnom parku v Malých Bieliciach kúpila spoločnosť pozemky s rozlohou 100 tisíc m2, výrobné priestory plánuje postaviť na ploche 20-tisíc m2.

Nedostatku ľudí sa neboja. Priemerná miera evidovanej nezamestnanosti sa v Partizánskom pohybuje na úrovni troch percent, čo investor podľa Šimončiča nevidel ako problém. „Robia si aj svoje analýzy, nereagujú len na to, čo im ponúkame,“ reagoval šéf SARIO Róbert Šimončič.

Americká firma Medline vyrába zdravotnícke pomôcky pre zdravotnícky personál pri ošetrovaní pacientov v nemocniciach. „Máme široké portfólio výrobkov. Tie, ktoré sa budú vyrábať v Partizánskom, sú najdôležitejšie z nich, pretože sa budú používať pri chirurgických zákrokoch,“ dodal Amdur z Medline.

Zdieľať

Rast ekonomiky eurozóny v 3. štvrťroku stagnoval, HDP stúpol medzikvartálne o 0,2 percenta, rovnako ako v 2. štvrťroku. Hospodárstvo celej EÚ si polepšilo o 0,3 percenta.

Rýchly odhad vývoja HDP zverejnil Eurostat. Údaje o raste ekonomiky eurozóny aj celej EÚ potvrdili predbežný odhad z konca októbra.

Najrýchlejší medzikvartálny rast v 3. štvrťroku malo Poľsko (1,3 %) a Maďarsko (1,1 %). K poklesu HDP nedošlo z dostupných údajov v žiadnej krajine.

V medziročnom porovnaní sa HDP eurozóny zvýšil o 1,2 percenta, čo je totožný údaj s 2. štvrťrokom.

Ekonomika celej Únie zvoľnila rast na 1,3 percenta z 1,4 percenta v 2. kvartáli.

Zdieľať

Medziročná inflácia na Slovensku sa v októbri zvoľnila na 2,7 percenta zo septembrových 2,9 percenta. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v desiatom mesiaci klesli o 0,1 percenta, znížili sa prvý raz od decembra 2018.

V októbri medziročne najviac zdraželi potraviny a nealkoholické nápoje o 4,8 percenta, ceny vzdelávania šli hore o 4,5 percenta, informuje Štatistický úrad.

Jediný segment, v ktorom sa zlacňovalo, bola doprava (o 1,2 %).

V doprave šli ceny najviac dolu aj v medzimesačnom porovnaní (o 2 %). Potraviny v porovnaní so septembrom zlacneli o 0,5 percenta, najviac ovocie a zelenina.

Zdieľať

Ani nová automobilka neochránila slovenský autosektor pred poklesom produkcie, hovorí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. „Dôvody tohto prekvapivého vývoja môžu byť rôzne, avšak posledné čísla naznačujú, že skôr sa nachádzajú na strane ponuky ako dopytu.“

Predaje áut v Európe v treťom kvartáli ďalej neklesali, dokonca vykazovali známky nepatrného oživenia po slabšom druhom štvrťroku. Naopak, slovenský automobilový priemysel počas leta vykázal pomerne významné a systematické poklesy produkcie.

„Čiastočne by mohli mať i dočasný charakter, keď sa v podstate všetky závody automobiliek na Slovensku pripravovali na spustenie produkcie nových modelov, resp. upgradov starých modelov, čo mohlo dočasne prehĺbiť dovolenkový efekt odstávok na ich produkciu. Septembrový pokles však naznačuje, že pokles automobilového priemyslu je dlhodobejší a sú za ním pravdepodobne štrukturálne problémy,“ hovorí Koršňák.

Koršňák ďalej hovorí, že kľúčová slabosť by nemusela byť ani tak u koncových výrobcov áut ako skôr v subdodávateľskom reťazci. Ten stráca svoju konkurencieschopnosť a je vytláčaný z domáceho i zahraničných trhov producentmi z okolitých krajín, najmä Maďarska. „Sekundárne efekty novej automobilky na subdodávateľský reťazec sa tak prelievajú zo Slovenska do okolitých krajín,“ povedal Koršňák.

Zdieľať

Česi odmietajú režim spred 30 rokov razantnejšie ako Slováci, návrat k nemu by prijalo len 5 % Čechov a 17 % Slovákov. Ukázal to prieskum portálov Platy.sk a Platy.cz, podľa ktorého však väčšina obyvateľov oboch štátov minulý režim odmieta.

V prieskume odpovedalo 4340 slovenských a 1750 českých respondentov. Ľudia reagovali na otázky cez portály Platy.sk a Platy.cz, ktoré sú súčasťou medzinárodného prieskumu platov Paylab.com z portfólia spoločnosti Profesia.

Rozdiely je podľa Profesie vidieť aj pri odmietnutí socializmu. Proti jeho návratu bolo 53 % Slovákov a až 66 % Čechov, ktorí sa do prieskumu zapojili.

Proti návratu bývalého režimu boli respondenti vo veku od 40 do 49 rokov. Tri pätiny z nich reagovali odpoveďami skôr nie alebo určite nie.

Najväčší podiel ľudí za návrat socializmu bol v skupine nad 50 rokov. Vyše tretina respondentov v tomto veku odpovedala na otázku o prípadnom návrate bývalého režimu kladne.

Prieskum ukázal, že čím sú Slováci vzdelanejší, tým viac odmietajú návrat do bývalého režimu. Až 62 % respondentov s vysokoškolským vzdelaním II. stupňa by bolo proti takému kroku.

Z respondentov s maturitou hlasovalo proti bývalému režimu 47 %, pri respondentoch so stredoškolským vzdelaním bez maturity išlo o 29 %.

Tretina respondentov tvrdí, že pred revolúciou v roku 1989 boli na Slovensku nižšie ceny realít a potravín. Ľudia tiež označovali vtedajšie výhodnejšie ceny energií, pohonných látok či zaujímavejšie nefinančné benefity.

 

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať