Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dohľad nad verejnými peniazmi v zdravotníctve nefunguje, píše špecialistka na zdravotnícku politiku Jana Ježíková v Paneli expertov k téme, ako reagovať na Pentu a Gorilu. „Úlohou štátu je vytvoriť dokonalý dohľad nad všetkými subjektmi, či už štátnymi, alebo súkromnými, ktoré hospodária a žijú z peňazí nás všetkých. A to sú aj peniaze, ktoré idú do zdravotníctva, kde má Penta významné postavenie.“

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Jana Ježíková, špecialistka na zdravotníctvo, riaditeľka odboru zdravotníctva Bratislavského kraja

To, čo sme si pred rokmi prečítali v Gorile, bol neuveriteľný príbeh, záplava zla, korupcie, arogancie. V týchto dňoch text dostal hlas. Nezatriasol však spoločnosťou tak, ako sme možno očakávali. Tí, čo text čítali pred rokmi, mu verili už vtedy, a tým, ktorým to bolo jedno vtedy, je to jedno i dnes. Väčšinu ľudí to nevyrušilo, za roky nedošlo k masívnemu odlivu poistencov z Dôvery a neskrachoval ani jeden Dr. Max. Ľudia hovoria, že ich bežné životy to neovplyvní, je to hra tých hore, je to tak vždy a bude to tak vždy, všetci kradnú.

Úlohou štátu je vytvoriť dokonalý dohľad nad všetkými subjektmi, či už štátnymi, alebo súkromnými, ktoré hospodária a žijú z peňazí nás všetkých. A to sú aj peniaze, ktoré idú do zdravotníctva, kde má Penta významné postavenie. Takýto dohľad dnes nefunguje a toto by sa malo zmeniť, o to viac, keď Gorila znova ožila.

Penta v zdravotníctve vyrástla, ale jej veľkosť je veľmi závislá od slobodného rozhodnutia ľudí. Nie nad všetkým, čo sa deje v spoločnosti, majú ľudia takú moc ako nad podnikaním Penty. Človek milión tu dokáže veľa. Len obyčajným prepoistením do inej zdravotnej poisťovne zoslabí kohútik peňazí firme, o ktorej konaní číta hrozné veci.

Ľudia, ak sme pohoršení, znechutení a sklamaní, nebuďme apatickí. Uvedomme si svoju silu, ktorú prejavujeme vo voľbách, kde záleží na každom hlase, silu, keď konanie každého z nás cíti príroda, ak sa rozhodneme obmedziť plasty, silu, ktorou vieme vymeniť predsedu vlády len tým, že z tepla a pohodlia domova vyjdeme do ulíc.

Blížia sa voľby, šanca zmeniť veci k lepšiemu. Vnímajme, komu ide o verejné dobro, pozerajme na ľudí, ktorí chcú našu budúcnosť meniť, pozerajme, kto sú, s kým pracujú, koho počúvajú. Veľkou pomocou pre nás všetkých sú a budú seriózne médiá, ktoré to budú sledovať. Neberme menšie zlo, neuspokojme sa s marketingovým divadlom, pozerajme ďalej a len tak nebudeme potom prekvapení.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Microsoft chce kúpiť TikTok, skôr ako ho Trump zakáže
 • Financie: Štátny rozpočet mal ku koncu júla schodok vo výške 3,8 miliardy eur
 • Mýto: Minister dopravy Andrej Doležal chce kúpiť nový mýtny systém, ktorý bude prevádzkovať štát
 • Vývoj: Slovenská ekonomika klesla v druhom štvrťroku podľa odhadu rozpočtovej rady medziročne o 14,8 %
 • Priemysel: Aktivita v spracovateľskom priemysle eurozóny v júli rástla prvý raz od začiatku roka 2019
 • Pokuta: Poľský protimonopolný úrad dal Gazpromu pokutu 48 miliónov eur za nespoluprácu pri konaní o Nord Stream 2
 • Komodity: Cena zlata sa dostala na nové historické maximum

Minúta po minúte

Zdieľať

Firma Xiao-i podala žalobu na Apple, podľa nej výrobca iPhonu bez povolenia využil jej patenty týkajúce sa technológie rozpoznávania hlasu Siri. Čínsky podnik chce od amerického gigantu vymôcť škodu za viac ako 1,4 miliardy dolárov.

Shanghai Zhizhen Intelligent Network Technology (plný názov žalobcu) žiada, aby Apple prestal „vyrábať, používať, sľubovať predaj, predávať a dovážať“ produkty, ktoré zasahujú do jej patentových práv.

Čínska firma tvrdí, že technológia Siri, ktorú Apple používa, pracuje s patentom, o ktorý požiadala ešte v roku 2004 a bol jej priznaný o päť rokov neskôr.

Žaloba je pokračovaním takmer 10-ročného sporu. Xiao-i prvý raz zažalovala Apple pre technológiu rozpoznávania hlasu v roku 2012. V júli najvyšší ľudový súd v Číne rozhodol, že patent je platný.

Ďalšie patentové spory Applu:

 • vlani sa prekvapujúco dohodol s výrobcom čipov Qualcomm na urovnaní sporu o porušovaní patentových práv pri výrobe iPhonu;
 • v roku 2018 urovnal spor so Samsungom Electronics, išlo o patenty na výrobu smartfónov a ďalších mobilných zariadení;
 • vedie spory o patenty napríklad s Nokiou, Googlom a Microsoftom. (čtk, reuters)
Zdieľať

V júli rozhodli súdy o poskytnutí dočasnej ochrany pre 43 podnikateľských subjektov. Od 12. mája do konca júla dočasnú ochranu využívalo 196 podnikateľských subjektov, vyplýva zo štatistík spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau.

V júli zrušili ochranu 8 firmám na základe ich vlastnej žiadosti a jednému subjektu dočasnú ochranu zrušil súd.

Od 12. mája do konca júla 2020 súdy rozhodli o dočasnej ochrane celkovo pre 225 podnikateľských subjektov, 27 z nich zrušili dočasnú ochranu na základe ich vlastnej žiadosti a 2 subjektom dočasnú ochranu zrušil súd.

„Z hľadiska dosahovaného obratu najväčšími spoločnosťami, ktoré dočasnú ochranu podnikateľov začali využívať v júli, je HASTRA, s. r. o., so sídlom v Žiline, ktorá sa zaoberá výstavbou ostatných inžinierskych stavieb, a Arca Investments, a. s., so sídlom v Bratislave, ktorá sa venuje prenájmu a prevádzkovaniu vlastných alebo prenajatých nehnuteľností. Obe spoločnosti dosahujú obrat od 15 do 29,999 milióna eur. Najväčším zamestnávateľom je spoločnosť EDYMAX Europe, s. r. o., z Bardejova, ktorá sprostredkúva zamestnanie na dobu určitú a zamestnáva 200 – 249 pracovníkov,“ uviedla Jana Marková, hlavná analytička CRIF SK.

Zdieľať

Slovenská obchodná a priemyselná komora vyjadruje plnú podporu výzve Klubu 500 adresovanej premiérovi, aby neblokoval opatrenia na záchranu pracovných miest. Tvrdí, že z hľadiska podpory štátu podnikateľom je Slovensko v najhoršej situácii spomedzi krajín V4.

„Ak nezachytíme konkurenčný vlak teraz, keď máme ešte šancu ekonomike pomôcť, môže sa stať, a informácie a doterajšie skúsenosti firiem, členov SOPK tomu nasvedčujú, že v roku 2021 už pomoc mnohým firmám bude zbytočná,“ podčiarkla tlačová tajomníčka SOPK Bibiána Gunišová.

„Myslíme si, že v súčasnej situácii akékoľvek mediálne prestrelky a dokazovanie si svojej pravdy pred mikrofónmi situáciu nevyriešia. Je potrebné sadnúť si bez emócií, s chladnou hlavou za rokovací stôl a vzájomnou diskusiou sa snažiť dopracovať k riešeniu, ktoré zohľadní možnosti štátu a zároveň bude výraznou podporou ekonomike krajiny na prospech všetkých, aby sme sa na záver nedelili na víťazov a porazených. Chceme nadobudnúť presvedčenie, že sme urobili maximum v rámci možností,“ doplnila Gunišová.

Dodala, že SOPK ako najväčší reprezentant priemyslu, obchodu a služieb na Slovensku je pripravená zohrať aktívnu úlohu pri zvolaní takéhoto okrúhleho stola medzi vládou a podnikateľskou sférou.

Súčasná štátna podpora firiem na zachovanie zamestnanosti je nedostatočná, a pokiaľ sa nezvýši, hrozí v najbližších mesiacoch strata pracovných miest. Vláda má pritom na zvýšenie podpory pre podniky dosť financií zo zdrojov EÚ, uviedol minulý týždeň Klub 500. Predseda združenia najväčších slovenských firiem s viac ako 500 zamestnancami Vladimír Soták vyzval premiéra Igora Matoviča, aby vytvoril priestor na spoločné rokovanie s podnikateľmi. (tasr)

Zdieľať

Ministerstvo práce spúšťa ďalšie projekty na podporu nezamestnaných, najmä mladých. Zamestnávateľom, ktorí vytvoria miesto pre mladého nezamestnaného minimálne na 9 mesiacov, dá príspevok na mzdu vo výške 638,40 eura mesačne počas 6 mesiacov.

„Pridanou hodnotou tohto projektu je udržateľnosť, keďže zamestnávateľ je povinný udržať vytvorené pracovné miesto najmenej v dĺžke polovice obdobia, za ktoré dostáva príspevok. Ak bude zamestnávateľ dostávať príspevok 12 mesiacov, musí udržať toto miesto ďalší polrok,“ uviedol minister práce Milan Krajniak.

Druhou aktivitou projektu je poskytovanie príspevkov mladým bez práce, ktorí sa rozhodnú prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť. Dostanú od úradu na rozbehnutie vlastného podnikania 3500 eur, musia sa však zaviazať, že budú svoju činnosť vykonávať minimálne jeden rok. V rámci tohto projektu plánuje ministerstvo podporiť približne 2 500 mladých nezamestnaných do 29 rokov.

Ministerstvo práce tvrdí, že podporí aj aktivitu mladých nezamestnaných do 29 rokov pri hľadaní práce. V rámci národného projektu „Reštart pre mladých UoZ 2“ môžu požiadať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o finančný príspevok k mzde, ak si sami nájdu zamestnanie. Prvých 6 mesiacov budú dostávať 126,14 eura mesačne, ďalších 6 mesiacov 63,07 eura. Tým ich chce štát motivovať, aby prijali prácu aj za nižšiu mzdu, ktorá ich mohla odrádzať od nástupu do zamestnania. Podporiť takto vie takmer 1 200 nezamestnaných.

Rezort práce spúšťa aj podporu pre nezamestnaných v najmenej rozvinutých okresoch s vysokou mierou evidovanej nezamestnanosti, ktorí uvažujú o začatí samostatnej zárobkovej činnosti. V rámci opatrenia 3. národného projektu „Cesta na trh práce 2“ môžu požiadať úrad práce o príspevok na prevádzkovanie samostatnej zárobkovej činnosti v rôznych odvetviach.

„Takto chceme pomôcť nezamestnaným, ktorí uvažujú nad vlastným podnikaním, avšak nemajú prostriedky na rozbeh. Ak nám budú garantovať udržateľnosť svojej činnosti na minimálne dva roky, úrad im pošle v dvoch splátkach 5 600 eur,“ dopĺňa minister. Štát vie takto pomôcť približne 440 nezamestnaným.

Od 20. júla môžu zamestnávatelia, ktorí majú záujem zamestnať mladého nezamestnaného do 29 rokov a poskytnúť mu prax, požiadať na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny aj o finančný príspevok na jeho mzdu aj mentorovanie. Podmienkou je, že pre neho vytvoria nové pracovné miesto na minimálne 6 mesiacov alebo na dobu neurčitú, pričom finančné príspevky sa mu poskytujú najviac 9 mesiacov. Príspevok na mzdu zamestnanca je vo výške 95 % celkovej ceny práce, maximálne 784,16 eura. Na každého mentora môže zamestnávateľ dostať najviac 98,02 eura. Úrad prispeje aj na osobné ochranné pracovné prostriedky, pracovné pomôcky či náradie, a to najviac 71,92 eura.

Zdieľať

Spoločnosť D4R7 Construction plánuje dokončiť kompenzačné opatrenia, ktoré by pri výstavbe diaľnice D4R7 mali slúžiť ako náhrada za zničené biotopy. Uviedla to v reakcii na organizáciu SOS/BirdLife Slovensko, ktorá na slabú kompenzáciu upozornila.

„D4R7 môže vykonávať práce len v súlade so zmluvou a stavebnými povoleniami, to sa týka aj kompenzačných opatrení, ktoré plánujeme dokončiť,“ uvádza spoločnosť.

Prvý úsek diaľnice D4 sa podľa environmentálnej organizácie SOS/BirdLife otváral v rozpore s legislatívou o ochrane prírody. Dôvodom je, že časť kompenzačných opatrení sa začala realizovať, no tie dôležité stále chýbajú.

Kompenzačné opatrenia sa nezačali robiť v zasypanom Biskupickom ramene, chýba aj náhrada za zničené biotopy pre bociana čierneho. Nezačalo sa ani so zatrávnením biotopov pri bratislavských Rusovciach. Enviroorganizácia sa preto v tejto veci obráti so sťažnosťou na Európsku komisiu.

Ministerstvo životného prostredia chce iniciovať rokovania s rezortom dopravy, Národnou diaľničnou spoločnosťou a SOS/BirdLife Slovensko. V čo najkratšom čase plánuje nájsť vhodné riešenie pre Biskupické rameno a rusovské biotopy, v ktorých sa mali realizovať kompenzačné opatrenia pri výstavbe D4/R7.

Rezort dopravy si uvedomuje, že v súčasnosti nie sú zrealizované všetky kompenzačné opatrenia. Dôvody sú však mimo kontroly ministerstva. (tasr)

Zdieľať

Štátny rozpočet mal ku koncu júla schodok vo výške 3,8 miliardy eur. Príjmy rozpočtu boli medziročne nižšie o 756 miliónov eur, výdavky boli vyššie o 1,65 miliardy. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo ministerstvo financií.

Daňové príjmy ku koncu júla dosiahli 6,9 miliardy eur, oproti rovnakému obdobiu vlani boli nižšie o 782 miliónov eur. Medzimesačný nárast daňových príjmov sa však zrýchlil.

Kým v máji oproti júnu narástli o 882 miliónov eur, v júli stúpli takmer o 1,2 miliardy.

Zdieľať

Aktivita v spracovateľskom priemysle eurozóny v júli rástla prvý raz od začiatku roka 2019. Podporilo ju zvýšenie dopytu po uvoľnení koronavírusových reštrikcií. Priemysel si polepšil aj v Británii, kde výroba rástla najviac za 3 roky.

Rast aktivity ukázali výsledky prieskumu organizácie IHS Markit medzi nákupnými manažérmi.

Index PMI pre spracovateľský priemysel eurozóny vzrástol na 51,8 bodu z júnových 47,4 bodu a prvý raz od januára 2019 sa dostal nad hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje rast od poklesu aktivity.

Podrobnejšie údaje:

 • Index výroby stúpol na 55,3 bodu, najvyššie od apríla 2018. V júni bol 48,9 bodu.
 • Index zamestnanosti sa z rekordného minima zvýšil len málo, o 1,6 bodu na 42,9 bodu.
 • Ukazovatele výhľadu ďalšieho vývoja sú všeobecne pozitívnejšie, analytikov však znepokojuje, že fabriky stále znižujú počet zamestnancov.

Pre Britániu index PMI vzrástol v júli na 53,3 bodu z júnových 50,1 bodu. Prvý raz za päť mesiacov sa zvýšili aj zákazky, optimizmus medzi firmami je najvyšší za dva roky. (čtk, reuters)

Zdieľať

Minister dopravy Andrej Doležal chce kúpiť nový mýtny systém, ktorý bude prevádzkovať štát. Doterajší model, v ktorom mýto vyberá súkromník, je podľa neho menej výhodný. Na spustenie systému má však iba dva roky, takže sa to nedá stihnúť.

Zdieľať

Škoda má nového šéfa, nemecký manažér prichádza z Južnej Afriky

Thomas Schäfer Foto - Škoda Auto
Thomas Schäfer Foto – Škoda Auto

Novým šéfom Škody Auto sa podľa očakávaní stane nemecký manažér Thomas Schäfer. Novozvolený predseda predstavenstva nahradí vo funkcii Bernharda Maiera, ktorý končí na čele automobilky po necelých piatich rokoch.

O zvolení nového šéfa informuje Škoda Auto v tlačovej správe. Schäfer (50) nastúpil do vrcholového manažmentu materského Volkswagenu v roku 2012. Od roku 2015 je generálnym riaditeľom juhoafrického zastúpenia s pôsobnosťou pre celý subsaharský africký región.

V posledných dňoch sa ako o možnom Maierovom nástupcovi špekulovalo aj o Martinovi Jahnovi, ktorý nedávno skončil ako výkonný viceprezident pre predaj a marketing jedného zo spoločných podnikov VW v Číne.

Podľa predsedu podnikovej rady Škody Jaroslava Povšíka zatiaľ nie je jasné, kam Schäfer automobilku nasmeruje. „Je to pre mňa takpovediac zajac vytiahnutý z klobúka, o ktorom som prakticky nikdy nepočul. Pochádza z Južnej Afriky, v rámci značky sa tomu hovorí väčšia dielňa, je to niečo menšie než Kvasiny,“ povedal Povšík.

Maier bol do vedenia Škody povolaný v novembri 2015. Automobilka počas jeho éry uviedla na trhu SUV modely Kodiaq, Karoq alebo Kamiq a zamerala sa na elektromobilitu, digitalizáciu a konektivitu.

Šéf VW Herbert Diess nedávno povedal, že Škoda v objeme predaných áut „nie je dostatočne agresívna“ v konkurencii s Kórejcami a Francúzmi. Podľa neho si musí posilniť pozície v segmente cenovo výhodných áut.

Viac o novom šéfovi Škody:

 • kariéru v automobilovom priemysle začal ako strojný inžinier v roku 1991 v Daimleri;
 • do roku 2002 pracoval v Nemecku, USA v Juhoafrickej republike na vedúcich pozíciách v oblasti výroby a riadenia kvality;
 • v rokoch 2005 až 2012 pôsobil vo vysokých manažérskych funkciách Daimleru v Nemecku, podieľal sa aj na expanzii áut Mercedes-Benz do Číny;
 • v roku 2012 nastúpil do vrcholového manažmentu Volkswagenu;
 • počas 5-ročného pôsobenia v Južnej Afrike od roku 2015 doviedol koncernové značky VW, Audi a úžitkové vozidlá VW k rekordnému trhovému podielu 23,5 %. (čtk)
Zdieľať

Globálna kapacita výroby elektriny z uhlia sa v 1. polroku prvý raz znížila o čisté 2,9 gigawattu, čo zodpovedá poklesu o 0,1 %. Prispel k tomu koronavírus, ktorý pozastavil časť projektov, zrýchlilo sa tiež odstavovanie elektrární.

Dáta o kapacite produkcie elektriny z uhlia zverejnil americký inštitút Global Energy Monitor. Klesla síce len nepatrne, ale ide o prvé polročné zníženie za obdobie sledovania údajov, ktoré predstavuje zlom vo výrobe elektriny z najšpinavšieho fosílneho paliva, píše Bloomberg.

Uzatvorenie elektrární v Európe a USA vykompenzovalo začiatok prevádzky nových elektrární, z ktorých je vyše 60 % v Číne. Tá sa podieľala 90 % na novej plánovanej kapacite.

Aký je výhľad

Vyspelé ekonomiky v Európe a Severnej Amerike stále viac smerujú k čistejším zdrojom energie. Ťažiarske firmy sa preto zameriavajú na rýchlo rastúce ázijské krajiny, ktoré môžu zvýšiť dopyt po uhlí.

IEA v apríli predpovedala, že celosvetový dopyt po uhlí môže v tomto roku klesnúť najviac od 2. svetovej vojny. Dôvodom je prudký pokles ekonomickej aktivity v dôsledku koronavírusových opatrení.

Tempo výstavby nových uhoľných elektrární v Ázii sa podľa GEM spomaľuje a krajiny ako Bangladéš či Vietnam zvažujú obmedzenie alebo odklad stavieb. Časť analytikov spochybňuje tiež plány expanzie v Číne.

Podiel uhlia na spotrebe elektriny v Číne vlani klesol pod 58 %, od roku 2012 sa znížil o viac ako 10 percentných bodov. Celková spotreba uhlia v krajine však stále rastie a Čína je jeho najväčším spotrebiteľom na svete. (čtk)

Zdieľať

Slovenská ekonomika klesla v druhom štvrťroku podľa odhadu rozpočtovej rady medziročne o 14,8 %. Oproti prvému štvrťroku sa prepadla odhadom o 11 %. Štatistický úrad zverejní oficiálny odhad rastu HDP za druhý štvrťrok 14. augusta 2020.

V apríli sa slovenská ekonomika prepadla približne o 20 %, keď dosiahla svoje dno. „Po uvoľnení reštrikčných opatrení ekonomika postupne zrýchľuje a v júni bola pod úrovňou minulého roka asi o 10 %.“

Napriek zrýchľovaniu ekonomiky ostanú domáce kapacity v priemysle a v službách nevyužité počas celého roka.

Čo hovorí rozpočtová rada o vývoze:

 • V máji sa medziročný prepad vývozu v bežných cenách zmiernil zo 45 % z apríla na 30 %. Júlové prieskumy v priemyselných podnikoch však opäť signalizujú zhoršenie vnímaného zahraničného dopytu, rovnako ako i využitia vlastných výrobných kapacít.
 • V druhom štvrťroku odhaduje rada pokles vývozu na úrovni vyše 35 % medzikvartálne i medziročne.
 • Podľa očakávaní manažérov v Nemecku sa zlepší situácia v priemysle, v obchode i v službách. Optimizmus dokonca prekonal úrovne z konca roku 2018.
Zdieľať

Ochranu pred veriteľmi od súdov má aj sieť reštaurácií so zdravými jedlami Fresh Garden, ktorá sa dotiahla na ročné tržby presahujúce 1,5 milióna eur. Sieť zrejme zasiahla koronakríza, na sociálnych i zdravotných odvodoch dlhuje takmer 15-tisíc eur.

Prve zakolísanie mala bratislavská firma, ktorá je v rukách podnikateľov Radoslava Laurinca a Tomáša Silného, za sebou už predvlani. Jej tržby vtedy po predchádzajúcom dlhodobom raste klesli z vyše 2 na menej ako 1,7 milióna eur. Práve vtedy sa zosunula aj zo ziskov do straty. Svoje hospodárske výsledky za vlaňajší rok Fresh Garden zatiaľ nezverejnila.

Zdieľať

Index aktivity v čínskom priemysle v júli stúpol najviac za takmer 10 rokov, vyplýva z údajov firiem Caixin a Markit. Po koronakríze sa zlepšuje domáci dopyt, zákazky na export a vývoj zamestnanosti zostávajú slabšie.

Index nákupných manažérov vzrástol na 52,8 z júnových 51,2 bodu a prekonal odhady analytikov. V júli stúpol tretí mesiac za sebou a zároveň najvýraznejšie od januára 2011.

Keď je index nad 50 bodmi, znamená to rast aktivity, akákoľvek hodnota pod touto hranicou signalizuje jej pokles.

Výsledky súkromných organizácií potvrdzujú oficiálny štátny prieskum, podľa ktorého sa index nákupných manažérov v júli nečakane zvýšil, pričom analytici čakali pokles.

Prieskum Caixin/Markit zohľadňuje situáciu v menších a stredne veľkých firmách. Oficiálny index PMI dochádza k výsledku na základe prieskumu vo veľkých podnikoch a firmách v štátnom vlastníctve. Caixin je tak považovaný za spoľahlivejší odraz situácie v priemysle. (čtk, reuters)

Zdieľať

Wirecard spracovával platby pre maltské online kasíno CenturionBet, ktoré pralo špinavé peniaze pre mafiu ‚Ndrangheta. Spolupracovali do roku 2017, keď kasíno prišlo o licenciu a pri záťahu proti mafii bolo zadržaných 68 ľudí.

Informácie o zapojení Wirecardu do schémy prania špinavých peňazí zverejnili Financial Times. Denník uvádza, že Wirecard spolupracoval aj s ďalšou nemenovanou hernou spoločnosťou z Malty, ktorá podľa talianskych úradov prala špinavé peniaze pre organizovaný zločin. Prípad sa stále vyšetruje.

Príjmy od CenturionBetu boli len zlomkom z globálnych tržieb Wirecardu. Už len ich spolupráca však vyvoláva otázky o biznisovom modeli nemeckej firmy, ktorá bola považovaná za hviezdu európskeho technologického sektora.

Podľa FT je možné, že Wirecard nevedel o napojení firiem na organizovaný zločin. No ako podnik podliehajúci finančnej regulácii mal spĺňať prísne pravidlá, ktoré sa týkajú prania špinavých peňazí, a nahlasovať podozrivé transakcie úradom.

Kontext

Wirecard patril k najväčším nemeckým verejne obchodovaným firmám s trhovou hodnotou vyše 24 miliárd eur. V júni priznal, že mu chýba suma 1,9 miliardy eur, ktoré sú vedené v účtovníctve.

Z prípadu Wirecard sa stal v Nemecku veľký škandál. Bývalého šéfa firmy zatkli a obvinili z podvodu, prevádzkový riaditeľ je na úteku v zahraničí.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať