Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Eurozóna skĺzla do ľahkej recesie, ale mohlo to byť oveľa horšie
- Priemyselná produkcia na Slovensku sa vrátila k poklesu, zahraničný obchod sa udržal v pluse
- Štáty EÚ sa dohodli na migračnej reforme, krajiny sa o migrantov buď podelia, alebo pomôžu finančne. Slovensko sa zdržalo
- Český majiteľ Datartu a slovenský Nay zvažujú vytvorenie spoločného holdingu, chcú posilniť online predaj
- Cena kávy robusta stúpla najvyššie roku 2008, dôvodom sú obavy z vplyvu El Niño na úrodu
Najnovšie z témy: Riziko krízy
Eurozónu čaká podľa ekonómov dekáda prinajlepšom zanedbateľného rastu. Región sa ešte plne nespamätal z dlhej a hlbokej finančnej krízy v uplynulom desaťročí a teraz sa musí vyrovnať s novým koronavírusom, píše CNBC.
Záujem nemeckých zamestnávateľov prijímať nových pracovníkov výrazne klesol, podľa inštitútu Ifo zaznamenal vo februári najprudší prepad od decembra 2008. „Optimizmus, ktorý na nemeckom pracovnom trhu panoval začiatkom roka, je preč.“ (ifo)
Priemyselná produkcia v Nemecku rástla v novembri najrýchlejšie za jeden a pol roka. Oproti predchádzajúcemu mesiacu sa zvýšila o 1,1 %, analytici očakávali miernejší rast. V októbri sa výroba ešte prepadla o 1 %. (reuters)
Svetová banka zhoršila prognózu globálneho ekonomického rastu za minulý a tento rok o 0,2 percentuálneho bodu. Dôvodom je pomalšie oživenie obchodu a investícií, ako sa doteraz čakalo, hoci napätie medzi USA a Čínou sa zmierňuje. Vlani ekonomika rástla najpomalšie od finančnej krízy. (reuters)
Šéfovia amerických podnikov sa začínajú obávať recesie. Strach z prepadu ekonomiky sa dostal na prvú priečku medzi obavami, ktoré riaditelia najčastejšie zmieňujú pri hodnotení vyhliadok na tento rok. Ukázal to prieskum Conference Board, na ktorý sa odvoláva The Wall Street Journal.
Nemecký export sa v októbri nečakane zvýšil o 1,2 percenta. Priaznivé údaje prichádzajú v čase rastúcich obáv z recesie nemeckej ekonomiky. Minulý týždeň štatistici oznámili, že priemyselná produkcia v októbri prekvapujúco klesla o 1,7 %.