Najviac zarábajú absolventi informatiky, strojári a ekonómovia
Vyše dvetisíc eur v hrubom priemerne zarábajú po nástupe do zamestnania informatici z STU, po piatich rokoch sa dostávajú dokonca nad tritisíc. Dobre sú na tom aj strojári a ekonómovia, z mimobratislavských škôl je najúspešnejšia žilinská strojnícka fakulta.
Údaje spoločnosti Trexima zverejnil Trend.
Viac ako 1500 eur mesačne v priemere sú v prvých rokoch ochotné firmy zaplatiť celkovo absolventom 15 z viac ako stovky fakúlt.
Na Slovensku je 35 vysokých škôl, stredoškolákom ponúkajú vyše tisíc študijných programov.
Aké hodnoverné sú dáta: Trexima uvádza, že vychádzala z údajov úradov práce a z výberového zisťovania pokrývajúceho polovicu všetkých zamestnancov v SR. Z nich pre Trend vytvorila rebríček 40 fakúlt, ktorých absolventi mali v roku 2018 najvyššie platy po prechode na trh práce. Fakulty s najnižšími zárobkami pre citlivosť údajov nezverejňuje.
Údaj o zárobkoch v prvých rokoch po nástupe do zamestnania neznamená, že ide o nástupné platy. Je to priemer hrubých zárobkov v prvých piatich rokoch zamestnania.
Po čase sa zárobky vyvíjajú inak: O situácii na trhu práce hovorí jednak to, že napríklad dve tretiny štvrtákov a piatakov na bratislavskej strojárine pracujú na čiastočný úväzok už počas štúdia, a tiež, že absolventi viacerých škôl dosahujú vyššie platy až po istom čase.
Po piatich rokoch by sa medzi najlepšie zaplatených absolventov dostali „matfyzáci“, architekti, obchodníci, absolventi Fakulty medzinárodných vzťahov EU a prekvapujúco dokonca aj banskobystrickí politológovia.
Nezamestnanosť najlepšie fakulty prakticky nepoznajú: Absolventi štyridsiatky fakúlt s najlepším platovým ohodnotením nezamestnanosť prakticky nepoznajú. Vyše 30 fakúlt má po roku nezamestnanosť do 2 % a iba 3 fakulty neumiestnia 4 % absolventov.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.