Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Na Slovensku sme bohatí paradoxne najmä vďaka dlhom
- Rizikom pre finančnú stabilitu sú aj administratívne budovy či nákupné centrá, varuje NBS
- Prezident Joe Biden a Kevin McCarthy sa dohodli na zvýšení dlhového stropu USA, niektorí republikáni sú však nespokojní
- Turecká líra padla na ďalšie rekordné minimum, klesá po Erdoğanovom volebnom víťazstve
Najnovšie z témy: Nemecká ekonomika, Riziko krízy
Dôvera spotrebiteľov v nemeckú ekonomiku stúpla najvyššie od vlaňajšieho apríla. Jej index, ktorý zostavuje inštitút GfK, vzrástol ôsmy mesiac za sebou a miernejšie, než čakali analytici.
Duisburg ešte donedávna nazývali „čínskym mestom Nemecka“, no éra čínskeho vplyvu sa tam skončila, píše v reportáži Washington Post. Mesto mala modernizovať firma Huawei a prichádzalo doň 80 percent čínskych vlakov smerujúcich do Európy. Nemecko však pripravuje novú stratégiu vzťahov s Pekingom a zmenila sa aj verejná mienka.
Nemecká ekonomika sa v prvom štvrťroku prepadla do recesie. HDP sa podľa revidovaných údajov v porovnaní s predchádzajúcimi troma mesiacmi znížil o 0,3 %. Pôvodne štatistici uvádzali, že rast v prvom štvrťroku stagnoval.
Bundesbanka očakáva, že nemecká ekonomika v 2. kvartáli mierne vzrastie po stagnácii v prvých troch mesiacoch roka. Podporiť by ju malo zlepšenie situácie v dodávateľských reťazcoch, množstvo nevybavených objednávok a lacnejšie energie.
Podnikateľská nálada v Nemecku sa v máji výrazne zhoršila po šiestich mesiacoch rastu. Podľa inštitútu Ifo sú firmy menej spokojné so súčasným stavom a majú aj pesimistické očakávania na nasledujúce mesiace.
Zahraničné investície v Nemecku môže ohroziť program amerických vládnych stimulov, ktorý láka firmy preč z Európy, uviedla rozvojová agentúra GTAI. Najväčším investorom v Nemecku boli vlani USA, na ktoré pripadalo 279 projektov.