Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Epidémia koronavírusu bude mať na svetovú ekonomiku pravdepodobne väčší vplyv než epidémia SARS pred zhruba 20 rokmi. Povedal to člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky Klaas Knot.

Ako uviedol, aj keď je zatiaľ príliš skoro na presné hodnotenie vplyvu šírenia koronavírusu, dá sa predpokladať, že dôsledky na svetovú ekonomiku budú omnoho vážnejšie. Vychádza z toho, že od epidémie SARS ekonomika Číny výrazne vzrástla, a kým vtedy bola šiestou najväčšou na svete, dnes je po USA druhá.

Podobne členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová upozornila, že ECB nebude môcť ignorovať riziká, ak by sa nový koronavírus v Európe výraznejšie rozšíril. Na otázku novinárov, ako by ECB v rámci svojej menovej politiky mohla na problém koronavírusu reagovať, Schnabelová odpovedala, že „v prípade jeho pretrvávania v Európe nebude môcť banka tento fakt prehliadať“.

„Zatiaľ však nemáme istotu, ako sa koronavírus bude vyvíjať,“ dodala. Trhy medzitým už začali počítať s tým, že ECB pristúpi tento rok k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb. Podľa nich by do konca decembra mohla úrokové sadzby znížiť o 10 bázických bodov. (tasr)

Kliknite pre všetko o koronavíruse

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte prosím na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

  • Banky: Vláda a banky sa dohodli na posune splátok úverov
  • Parlament: Poslanci schválili odloženie odvodov pre podnikateľov s poklesom tržieb
  • Ropa: OPEC rokuje s Ruskom a ďalšími štátmi o znížení ťažby
  • Nórsko: Nezamestnanosť v Nórsku stúpla na rekordných 14,7 percenta
  • Ekonomický newsfilter: Korona-nekorona, Sme rodina si svoje stráži a s nikým sa deliť nemieni
  • Napíšte nám: Pomôže vám vládny balík na pomoc ekonomike?
Zdieľať

Odklad odvodov pre SZČO a zamestnávateľov je schválený. Podmienkou je pokles tržieb o 40 percent

Milan Krajniak. Foto - TASR
Milan Krajniak. Foto – TASR

SZČO a aj zamestnávatelia si budú môcť odložiť marcové odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne do konca júla. Odklad sa však netýka všetkých, ale len podnikateľov, ktorým klesli tržby o 40 %. Zmenu schválili 118 hlasmi v skrátenom legislatívnom konaní poslanci v novele zákona o sociálnom poistení.

Minúta po minúte

Zdieľať

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) chce dnes na krízovom štábe navrhnúť otvorenie predajní automobilov. Tvrdí, že majú veľmi nízku koncentráciu ľudí, sú veľké a je ľahké dodržať v nich vládou nastavené pravidlá predaja.

Sulík tak chce pokračovať v zmierňovaní zákazov prijatých vládou na ochranu pred pandémiou ochorenia COVID-19. V pondelok sa už otvorili predajne so záhradkárskymi potrebami, farbami či železiarskym tovarom.

„Som za to, aby sme v otváraní prevádzok pokračovali,“ povedal Sulík.

Pripomenul, že na jedného zákazníka obchodu musí pripadnúť minimálne 25 štvorcových metrov predajnej plochy, predajňa musí zabezpečiť pri vstupe dezinfekciu rúk alebo jednorazové rukavice a do predajne môže vstúpiť zákazník iba s rúškom na tvári. (tasr)

Zdieľať

Nezamestnanosť v Nórsku v marci stúpla šesťnásobne na rekordných 14,7 percenta. Prudký nárast je dôsledkom vládnych opatrení proti koronavírusu, ktoré spustili vo firmách vlnu státisícov výpovedí.

„Sme svedkami drastického zhoršenia situácie na trhu práce,“ cituje Reuters šéfa nórskeho úradu práce Sigruna Vaagenga.

Mnohé škrty pracovných miest sú klasifikované ako dočasné. Napríklad v prípade reštaurácií či aeroliniek sa očakáva, že po skončení reštrikcií vezmú zamestnancov naspäť.

Ekonómovia však varujú, že veľa firiem môže mať ťažkosti so zotavením sa z koronakrízy.

Zdieľať

Samosprávne kraje chcú s ministrom financií Eduardom Hegerom rokovať o výpadku príjmov, ktorý ich postihne pre pandémiu koronavírusu. Avizoval to šéf združenia SK8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič (OĽaNO).

„V krátkom čase chcú župy rokovať s ministrom financií o konkrétnych opatreniach, ktoré by riešili očakávaný masívny výpadok v ich príjmoch. Bude veľmi dôležité, aby aktuálna kríza nemala v konečnom dôsledku zásadný dosah na poskytovanie služieb pre verejnosť,“ povedal Viskupič podľa TASR.

O čo ide:

  • Kľúčovú časť príjmov samospráv tvoria výnosy z daní z príjmu od ľudí, ktoré vyzbiera štát (takzvané podielové dane).
  • Pandémia koronavírusu tieto výnosy zníži, Viskupič citoval prognózu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá počíta pre kraje s výpadkom 254 miliónov eur.
  • Kraje sa ešte pred pandémiou sťažovali, že prichádzajú o príjmy a zvyšujú sa im výdavky pre zmeny zákonov, ktoré presadila bývalá vládna koalícia (napríklad zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane pre ľudí alebo zdvihnutie platov učiteľom).
  • Parlament schválil finančné opatrenia, ktoré samosprávam uvoľnili ruky pri hospodárení, samotný výpadok však neriešia.
Zdieľať

Air France-KLM rokuje s bankami o miliardových úveroch s garanciami francúzskej a holandskej vlády. Ako najviac pravdepodobý scenár sa javí, že Paríž sa zaručí za pôžičku 4 miliardy eur pre Air France a Haag za 2 miliardy eur pre KLM.

Francúzsko aj Holandsko kontrolujú v Air France-KLM po 14 percent a dlhodobo sa sporia o to, kto bude mať v aerolinkách hlavné slovo.

Vlády po celom svete sa snažia podporovať veľké letecké spoločnosti, ktorým hrozí bankrot. Reštrikcie z dôvodu pandémie, vrátane obmedzenia cestovania, totiž ochromili činnosť aerolínií.

Americký senát už schválil podporné opatrenia za 58 miliárd dolárov na pomoc leteckému sektoru v USA, v Európe získali prísľub pomoci Norwegian Air či SAS. Lufthansa rokuje o finančnej injekcii za miliardy eur s nemeckou vládou. (reuters)

Zdieľať

Kartel OPEC a ďalší ťažiari ropy na čele s Ruskom rokujú o znížení dodávok o 10 miliónov barelov denne. Cieľom je stabilizovať trh, na ktorom stúpol prebytok ropy po vypršaní dohody o redukcii ťažby, čo viedlo k prudkému pádu cien.

Podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa sa blíži dohoda medzi Saudskou Arábiou a Ruskom, jej výsledkom má byť zníženie ťažby o 10 až 15 miliónov barelov denne, čo predstavuje desať až 15 % globálnych dodávok.

Zníženie ťažby v Spojených štátoch Trump neponúkol.

Konečný rozsah redukcie bude závisieť od ochoty všetkých producentov. Prípadné obmedzenie ťažby o vyše 10 miliónov barelov by muselo zahŕňať aj producentov mimo OPEC.

Posledné rozhovory o ďalšom znížení ťažby na začiatku marca skrachovali, od apríla tak pre členov OPEC neplatia žiadne ťažobné kvóty.

Ceny ropy za uplynulý mesiac klesli o viac než polovicu na 18-ročné minimum blízke 20 dolárom za barel. Prispel k tomu aj oslabený dopyt pre koronavírusové obmedzenia po celom svete. (čtk, reuters, n)

Zdieľať

S veľkými podnikmi a zamestnávateľmi sa zástupcovia vlády a bánk stretnú začiatkom budúceho týždňa, aby sa rozprávali o tom, ako im možno najlepšie pomôcť, povedal premiér Igor Matovič na tlačovej besede k dohode vlády s bankami.

Zdieľať

Vláda pripravuje aj riešenie odkladu splátok lízingov. Táto dohoda ešte nie je definitívna, predstavia ju budúci týždeň, uviedol minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

Zdieľať

Bezkontaktné platby sa v krátkom čase zmenia. Limit nebude 20, ale 50 eur, aby boli platiaci ľudia aj obchodníci viac chránení pred nákazou, odznelo na tlačovej besede k dohode vlády s bankami.

Zdieľať

Dohoda vlády s bankami o možnosti odkladu splátok úverov sa týka aj malých a stredných firiem a SZČO. Ak si firmy alebo ľudia odložia splátky pre koronavírus, nestanú sa neplatičmi, nebudú mať podľa ministra financií Hegera v registri žiadnu stigmu do budúcnosti.

Zdieľať

Viac ako milión eur stála zatiaľ záchrana budúcej úrody ovocia na Slovensku pred jarnými mrazmi. Ovocinárska únia však odhadla, že namiesto priemernej ročnej produkcie ovocia vo výške 50-tisíc ton sa v tomto roku urodí len asi 30-tisíc ton.

Len za posledné štyri noci teplota v mnohých ovocných sadoch dosahovala hranicu mínus 10 stupňov. Bez ohrievania vzduchu a aktívneho zásahu ľudí v sadoch by boli škody na kvitnúcich stromoch takmer devastačné.  Ovocinári používali parafínové sviece, protimrazovú závlahu či plynové vrtule.

Zatiaľ odhadujú, že na záchranu kvetov a pukov pred mrazmi vynaložili viac ako 1 milión eur.

Isté však je, že straty na úrode budú. Ovocinárska únia Slovenska odhaduje, že z priemernej produkcie ovocia v množstve 50-tisíc ton ročne sa v tomto roku pre mrazy urodí približne 30-tisíc ton ovocia.

„Dnes je už isté, že ak by sme v nočných prácach poľavili, škody by sme mali masívnejšie. Jeden milión eur je obrovská suma, ale vynaložili sme ju v záujme našich sadov a zabezpečenia slovenského ovocia pre našich spotrebiteľov,“ uviedol Marián Varga, predseda Ovocinárskej únie Slovenska.

Príliš silný mráz aj napriek ochrane ovocinárov najviac poškodil najmä čerešne, spálil aj kvety marhúľ, broskýň a sliviek. Zasiahol aj nerozkvitnuté puky jabloní a hrušiek.

Zdieľať

O odklad bankových splátok nebude treba žiadať hneď, ale kedykoľvek počas krízy. Žiadať sa bude jednoduchým formulárom a žiadne naťahovanie času od bánk nehrozí, potvrdili po uzavretí dohody vlády s bankami predstavitelia oboch strán.

Zdieľať

Šéf bankovej asociácie Alexander Resch o dohode vlády s bankami: „Sme pripravení pomôcť ekonomike a som rád, že sme s vládou našli tak rýchlo pragmatické riešenie. Pripravujeme ešte iné veci, toto bol len začiatok.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
Zdieľať

Vláda urobila kľúčovú dohodu s bankami o posune splátok úverov, ohlásil premiér Igor Matovič. Ľudia zasiahnutí krízou dostanú možnosť odkladu splátok hypoték a spotrebných úverov až do deväť mesiacov. Bude to jednoduchý elektronický proces.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
Zdieľať

Tržby v slovenskom maloobchode vo februári stúpli medziročne o 3,9 %, zvýšili sa prvý raz od vlaňajšieho apríla. Výrazne k tomu prispeli hypermarkety a supermarkety, ktorým rástol obrat najrýchlejšie za takmer šesť rokov.

Údaje o vývoji tržieb v maloobchode zverejnil štatistický úrad na internetovej stránke. Ťahúňom februárových tržieb bol ich takmer 10-percentný prírastok v nešpecializovaných predajniach.

V januári ešte tržby obchodníkov klesli o jedno percento, za celý minulý rok sa znížili o 1,4 %. Vo februári v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástli o 1,7 %.

Zdieľať

Letecká spoločnosť Emirates obnoví 6. apríla osobné lety do Londýna na letisko Heathrow, do Frankfurtu nad Mohanom, Paríža, Bruselu a Zürichu.

Zatiaľ pôjde len o jednosmerné osobné lety zo Spojených arabských emirátov.

Do Londýna budú lietať štyri spoje týždenne, do ostatných miest tri lety týždenne. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať