Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dnes na DennikE.sk

 • Pomoc: Parlament schválil novelu, ktorá umožní požiadať o odklad splátok úveru v banke maximálne na deväť mesiacov
 • Odklad: Zavedenie zálohovania PET fliaš a plechoviek, ktoré malo fungovať od roku 2022, sa posunie
 • Otázky a odpovede: Ako požiada zamestnávateľ a SZČO štát o príspevok
 • Firmy: V PPS Group Detva sa zatiaľ hromadne prepúšťať nebude, firme pomôže svojimi opatreniami vláda
 • Opatrenia: Zamestnávatelia predstavili premiérovi Matovičovi a ministrovi hospodárstva Sulíkovi svojich 7 požiadaviek
 • Ekonomický newsfilter: Ekonómovia odkazujú Matovičovej koalícii, že je nebezpečne pomalá
 • Napíšte nám: Pomôže vám vládny balík na pomoc ekonomike?
Zdieľať

Sulíkov štátny tajomník Oravec: Kľúčové je pokračovať v zapínaní ekonomiky všade, kde je to možné

Ján Oravec. Foto - TASR
Ján Oravec. Foto – TASR

Sulíkov štátny tajomník Oravec vysvetľuje, prečo sa pripojil k výzve ekonómov, ktorá kritizuje vládu za rýchlosť opatrení na pomoc ekonomike. „Slovensko predbehlo iné krajiny v zavádzaní karanténnych opatrení, ale iné krajiny nás medzitým predbehli v zavádzaní opatrení zmierňujúcich dosah na ekonomiku.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Obmedzenie leteckej dopravy kvôli koronavírusu ohrozuje 25 miliónov pracovných miest. Situácia aerolínií je taká krehká, že si nebudú môcť dovoliť vrátiť zákazníkom peniaze za zrušené lety, tvrdí Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu.

Upozornilo, že na začiatku druhého štvrťroku globálna letecká doprava klesla o 70 percent.

Združenie IATA vyzvalo vlády, aby aerolinkám pomohli.

Generálny riaditeľ IATA Alexandre De Juniac odporučil, aby zákazníci aeroliniek namiesto peňažných refundácií prijímali poukazy. „Dôležité pre nás je vyhnúť sa nedostatku prostriedkov, takže vracanie peňazí za zrušené letenky je pre nás finančne neznesiteľné,“ povedal De Juniac. (čtk)

Zdieľať

Zavedenie zálohového systému jednorazových obalov sa posunie na rok 2023. Odklad zálohovania PET fliaš a plechoviek, ktoré malo fungovať od roku 2022, schválil parlament.

Zmenu navrhlo ministerstvo životného prostredia tým, že zabezpečenie riadneho procesu výberu správcu je časovo náročné.

V súvislosti so zamedzením šíreniu nového koronavírusu sa pozastaví aj plynutie lehôt, počas ktorých sa majú dotknuté subjekty vyjadriť v konaniach pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Verejné úkony budú realizované až po zrušení mimoriadnej situácie. (tasr, n)

Zdieľať

Opozičná strana Smer považuje návrh na odklad splátky úveru za podvod na ľuďoch, prekáža jej, že úver sa bude aj počas obdobia odkladu ďalej úročiť. K návrhu zákona preto plánuje predložiť pozmeňujúci návrh.

„Vláda slávnostne oznámila, že vybavila u bánk možnosť odkladu splácania úverov. Zistili sme, že v návrhu je jeden obrovský podvod na ľuďoch, vychádza v ústrety bankovému sektoru. Banky sú pripravené súhlasiť s odložením splácania úverov až na deväť mesiacov. Vláda však nepovedala to podstatné, že síce je možné odložiť splácanie konkrétnych splátok úveru, ale počas toho obdobia, keď človek nespláca, mu naďalej idú úroky. Takže na konci dňa zaplatí človek podstatne viac peňazí, ako keby tak neurobil,“ uviedol na tlačovej konferencii poslanec Smeru Robert Fico.

Podľa návrhu zákona banka bude povinná dlžníka informovať o všetkých dôsledkoch odkladu splátok jeho úveru, ktoré môžu nastať a ovplyvniť postavenie spotrebiteľa vo vzťahu k veriteľovi. „Do informácií o dôsledkoch odkladu splátok na spotrebiteľa patria najmä informácie o úročení úveru počas obdobia odkladu splátok a o tom, aká bude výška úrokov, ak odklad splátok bude trvať celé povolené obdobie, informácie o postupe po skončení odkladu, informácie o tom, že dlžník môže začať splácať úver aj počas odkladu splátok, a informácie o tom, čo nastane po uplynutí odkladu splátok. Veriteľ zahrnie do informácií aj ďalšie skutočnosti súvisiace s odkladom splátok, ktoré majú vplyv na celkové náklady spojené s úverom,“ uvádza sa v návrhu zákona.

Toto ustanovenie poslancom Smeru prekáža. „Predložíme komplexný návrh zmeny tohto zákona, ktorý vyslovene zakáže bankám, aby si uplatňovali úroky od ľudí, ktorí využijú možnosť a odložia si splácanie úverov,“ priblížil Fico.

Poslanci strany chcú tiež presadiť to, aby ľudia neboli pod tlakom a mali viac času na podanie žiadosti. Podmienkou odloženia splátok z dôvodu pandémie je, že žiadateľ nesmie byť v omeškaní so splácaním úveru viac ako 30 kalendárnych dní ku dňu doručenia žiadosti. Rovnako tak nesmie byť v omeškaní so sumou najmenej 100 eur pri inom úvere u toho istého veriteľa, ani nesmie byť dlžník ku dňu podania žiadosti o odklad splátok v stave zlyhania.

„Budeme navrhovať, aby to bolo 60 dní, aby neboli pod tlakom. My navrhujeme, aby ten, kto nemal splátku zaplatenú, napríklad 101 eur na kreditnej karte, aby to mohol zaplatiť a požiadať si o odklad splátky,“ priblížil poslanec strany Ladislav Kamenický.

Namieta aj to, že banka bude povinná najneskôr v lehote do dvoch mesiacov od povolenia odkladu splátok informovať dlžníka, ktorý podal žiadosť o odklad splátok, o dôsledkoch tohto kroku. „Banky majú dostatok pracovníkov na to, aby mohli napríklad do siedmich dní od podania žiadosti povedať, ako sa bude tento úver správať. Navrhujeme túto lehotu ustanoviť na sedem dní,“ dodal Kamenický. (tasr)

Zdieľať

Hromadné prepúšťanie 450 ľudí oznámil rakúsky výrobca svetiel do nákladných automobilov ZKW v Krušovciach pri Topoľčanoch. Zamestnáva spolu viac ako 2300 ľudí, 50 pracovníkom v skúšobnej lehote nepredĺži zmluvu.

O hromadnom prepúšťaní informovali Hospodárske noviny.

Zámery podniku pre HN potvrdil aj šéf odborov OZ Kovo v podniku Patrik Mrižo. Doplnil, že primárnym dôvodom konania fabriky, ktorá rástla aj počas krízy v rokoch 2008 až 2012, je absencia vládnych krokov na podporu veľkých firiem.

ZKW začala redukovať výrobu už koncom marca pre pády objednávok. Následne boli zamestnanci na 70 percentách priemernej mzdy. Odbory podľa HN dokonca navrhovali, aby sa zmenilo 70 percent vyplácanej mzdy na 60 percent.

Od 14. apríla má byť vo fabrike päťdňová celozávodná dovolenka.

Zdieľať

Čína vlani podala najviac žiadostí o medzinárodné patenty a po prvý raz prekonala Spojené štáty, ktoré si držali pozíciu svetovej jednotky vyše 40 rokov. Spomedzi firiem predložil najviac žiadostí tretí rok za sebou Huawei.

Správu o patentoch zverejnila svetová organizácia na ochranu duševného vlastníctva WIPO.

Štatistika patentov za rok 2019:

 • celkový počet žiadostí o medzinárodný patent vzrástol o 5,2 % na rekordných 265 800, vyše polovica žiadostí pochádzala z Ázie,
 • Čína podala 58 990 žiadostí, zhruba o tisícku viac než USA, ktoré boli najaktívnejšie od zriadenia globálneho systému patentov v roku 1978,
 • tretia priečka medzi krajinami patrila Japonsku, nasledovali Nemecko a Južná Kórea,
 • z firiem bol najaktívnejší Huawei, za ním Mitsubishi Electric a Samsung Electronics.

Vlastníctvo patentov je všeobecne považované za dôležitý znak hospodárskej sily krajiny a priemyselného know-how.

Za uplynulých 10 rokov vzrástol počet žiadostí o medzinárodné patenty o viac ako dve tretiny. (čtk, reuters)

Zdieľať

Žilinská automobilka Kia darovala Slovensku 200-tisíc eur na nákup pľúcnych ventilátorov. Symbolický šek v tejto hodnote odovzdal dnes prezident automobilky Kyong Jae Lee ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi.

Nadácia Kia Motors Slovakia navyše zakúpi štyri kompaktné pojazdné anestéziologické prístroje s ventilátormi pre Univerzitnú nemocnicu v Martine v hodnote viac ako 140 000 eur. V priebehu tohto týždňa začne distribúciu 10 500 rúšok s cieľom zlepšiť ochranu 3500 klientov v 26 zariadeniach pre seniorov v celom žilinskom regióne, doplnila v tlačovej správe.

Sulík počas návštevy uvítal, že Kia začala v pondelok opäť vyrábať v obmedzenej dvojzmennej prevádzke. „Považujem ten včerajší moment za veľmi dôležitý. To je silný signál,“ povedal.

„Väčšina našich zamestnancov má záujem pracovať po tejto prestávke, ku ktorej prišlo,“ povedal Kyong Jae Lee.

Minister hospodárstva Richard Sulík a prezident Kia Motors Slovakia Kyong-Jae Lee. FOTO TASR
Minister hospodárstva Richard Sulík a prezident Kia Motors Slovakia Kyong-Jae Lee. FOTO TASR
Zdieľať

Taliansko by nemalo v blízkej dobe ukončiť prísnu celoštátnu karanténu, myslí si vládny komisár pre núdzové situácie Domenico Arcuri. Spomalenie šírenia koronavírusu v krajine vníma ako „šancu na nadýchnutie“.

Taliani okrem nevyhnutných nákupov nemôžu opúšťať domovy, zatvorené sú podniky a továrne, ktoré nie sú nutné pre chod krajiny.

„Počet ľudí, ktorí prídu o život, bude ďalej rásť. Počas Veľkej noci sa nesmie zabúdať na to, že zomrelo už 16 523 osôb,“ cituje Arcuriho agentúra APA.

Podľa neho by Taliani napriek pomalšiemu pribúdaniu nových prípadov nákazy nemali podliehať ilúziám a myslieť si, že sú len niekoľko krokov pred koncom núdzového stavu a návratom k starým zvyklostiam. (čtk)

Zdieľať

V strojárskej spoločnosti PPS Group Detva sa zatiaľ hromadne prepúšťať nebude. Firme pomôže svojimi opatreniami vláda, dohodli sa na tom predstavitelia parlamentu, vlády a firmy na rokovaní v závode.

„Po dnešnom rokovaní môžem ľudí na Podpoľaní upokojiť. Vieme garantovať, že v prípade naplnenia našich dohôd ľudia v závode o prácu neprídu,“ povedal po rokovaní predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Vyzval aj iných veľkých zamestnávateľov, aby v súčasnej situácii pri vzniku problémov vo firmách oslovili na rokovanie priamo zástupcov vlády.

„Záleží nám na tom, aby všetky firmy, ktoré kvôli koronavírusu zaznamenali úpadok, sa po jeho prekonaní mohli vrátiť do života,“ povedal minister financií Eduard Heger (OĽaNO).  Systém pomoci pre PPS Group nechcel bližšie konkretizovať, podľa neho sa aktuálne iba formuje.

Generálny riaditeľ firmy Michal Sýkora vyjadril presvedčenie, že závery rokovania sa premietnu aj do opatrení, ktoré sú nutné na to, aby firma prežila. Hromadné prepúšťanie, ktoré spoločnosť avizovala začiatkom týždňa, však podľa neho je nutné na to, aby firma mohla rýchlo reagovať na akékoľvek situácie, ktoré sa môžu vyskytnúť.

„Musíme byť pripravení na to, že naši zákazníci predĺžia odstávky svojich výrobných liniek. Potom k tomu prepúšťaniu skutočne môže dôjsť,“ dodal.

Podľa predsedu závodných odborov Stanislava Ľuptáka toto stretnutie prinieslo zamestnancom PPS Group nádej, že ostanú v práci, a to aj za cenu, že si budú musieť utiahnuť opasky. „Verím však, že opatrenia, ktoré sú dnes na stole, pomôžu firme aj zamestnancom prekonať toto náročné obdobie,“ zdôraznil. (tasr)

Zdieľať

Komunikačná aplikácia Viber zverejnila dáta o tom, ako sa zvýšila aktivita jej používateľov s rozšírením koronavírusu: počet denných aktívnych používateľov sa v marci zvýšil o 18 percent a dĺžka hovorov vzrástla o 35 percent.

 • ľudia si posielajú o 75 percent viac videí;
 • skupinových správ bolo v porovnaní s posledným týždňom v januári poslaných o 134 percent viac;
 • počet prijatých skupinových hovorov sa zvýšil za posledné dva týždne o 370 percent.

Aplikácia v týchto dňoch zvýšila maximálny možný počet účastníkov skupinových hovorov z päť osôb na dvadsať.

Aplikácia tiež spustila v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) chatbota „s cieľom oddeliť fakty o koronavíruse od dezinformácií“.

Viber má momentálne 1,05 miliardy používateľov, z toho 260 miliónov využíva aplikáciu aktívne. Firma nezverejňuje dáta pre jednotlivé krajiny. (n)

Manažérka Vibera: Četovacie aplikácie rastú rýchlejšie ako sociálne siete (archívny článok, marec 2019)

Zdieľať

Minister hospodárstva Richard Sulík by bol rád, keby sa po Veľkej noci mohli otvoriť ďalšie prevádzky. Naznačil, že by sa to mohlo týkať všetkých predajní okrem obchodných centier, dúfa, že sa mu to podarí presadiť na krízovom štábe.

„Držme si päste, že to tak ostane ešte najbližšie týždne, aby sme mohli už od utorka po Veľkej noci začať uvoľňovať ďalšie časti ekonomiky. Bolo by veľmi dobré, keby sme otvorili predajne okrem obchodných centier ako ďalší krok. Dúfam, že sa to tak podarí presadiť na ústrednom krízovom štábe,“ povedal Sulík.

Potvrdil tiež, že ministri za SaS sa na pondelkovom rokovaní vlády, ktoré rozhodlo o sprísnení opatrení na Veľkú noc, zdržali hlasovania.

„Musím však povedať, že za ministra zahraničných vecí tam bol Martin Klus a on ako štátny tajomník nemá hlasovacie právo,“ povedal Sulík s tým, že vo výsledku hlasovania vlády problém nevidí.

Podľa neho sa koalícia zhodla v tom, že všetci chcú obmedziť veľkonočné cestovanie po Slovensku cez Veľkú noc. Otázka bola iba, ako to docieliť.

„Ja teda by som ľuďom veril, len by som ich vyzýval: prosím vás, ak chcete vašich starých rodičov vidieť aj budúci rok, tak túto Veľkú noc zostaňte doma, možno by to bolo účinnejšie. Ale vláda musí konať ako jeden celok. Prebehlo korektné hlasovanie, väčšina členov vlády bola za a my stojíme všetci za týmto rozhodnutím, aj keď máme iné názory,“ doplnil Sulík.

Zdieľať

Nissan sa chystá dočasne zrušiť vyše 10-tisíc pracovných miest v Európe a USA. Výroba v oboch regiónoch je prerušená pre koronavírus, firma ešte pred vypuknutím epidémie plánovala škrtnúť 12 500 miest, čo zodpovedá 10 % globálnej pracovnej sily.

O pripravovanom dočasnom znižovaní stavov v Nissane informuje agentúra Kjódó.

Automobilka už naznačila, že dočasne prepustí väčšinu zo 6000 pracovníkov v britskom Sunderlande a zhruba 3000 ľudí v Španielsku.

Uvažuje tiež o znížení počtu zamestnancov v USA, kde má závody v Tennessee a Mississippi. Výroba v nich bola prerušená 20. marca a neobnoví sa skôr než koncom apríla.

Nissan je tretím najväčším výrobcom áut v Japonsku. V období od októbra do decembra 2019 sa prvý raz za 11 rokov prepadol do štvrťročnej straty, zhoršil sa tiež výhľad zisku.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať